Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - wfor

#1
Archiwalne wątki / Odp: Ewmapa 13
Piątek 24 Styczeń 2020, 10:04:14
Opcje wyglądają interesująco. Ciekawe jak bogate będą te analizy - bo do tej pory trzeba było używać qgis/openjump.
Skoro te forum istnieje- jeszcze pod nazwą "ewmapa.pl" to Geobid powinien chociaż w części interesować się z opcjami o które dopraszają się użytkownicy. Czas na tworzenie nowych skórek można byłoby przeznaczyć na wprowadzenie chociaż części z nich.

Kwestia co na to mali wykonawcy- prawo przecież się nie zmieniło. Czy będą potrzebowali dodatkowych opcji? Uważam że "bardziej uczciwe" było by funkcjonowanie wersji 12.Pro - do której zainteresowani powinni dopłacić. .
#2
Obiekty / Odp: wiązki eN
Piątek 05 Lipiec 2019, 11:25:23
Cytat: CezaryK w Piątek 05 Lipiec 2019, 07:41:44
Popatrz na bazy globalnie, nie z punktu widzenia wykonawcy. W bazie np. PODGiK'u masz setki tysięcy obiektów. Nadmierne zwiększanie ich ilości wpływa na czas importów, eksportów, analiz, wyszukiwania ...

To geodeci w największym stopniu tworzą i korzystają z tych baz.

Jedna wspólna jezdnia wraz z wjazdami na działki prywatne, z rondami (enklawy) w obrębie miasta wojewódzkiego? Obiekt pewnie z 30mb. No i jaki aktualny - data pomiaru 2019.  Do wyeksportowania do każdej roboty która w obszarze opracowania ma ten obiekt.

Globalna agregacja obiektów o jednym wspólnym atrybucie to przy zachowanej topologii to parę minut dla całej bazy.


#3
Obiekty / Odp: wiązki eN
Czwartek 04 Lipiec 2019, 09:44:53
Zgodnie z rozporządzeniem każdy kabel powinien być oddzielnym obiektem. Skoro kabel robi pętle -można było by to narysować zgodnie z przebiegiem w terenie - z tym że to będzie błąd w topologi. Takiego zapętlonego kabla nie narysujemy też w rurze ochronnej. Krótko mówiąc niektórych sytuacji nie da się w rzeczywisty sposób wykazać na mapie.

Cytat: CezaryK w Czwartek 04 Lipiec 2019, 07:38:51
Datę pomiaru obiekt przyjmuje z daty pomiaru ostatniego modyfikowanego/dołączanego elementu. Przynajmniej tak w teorii powinno to wyglądać.

I to jest największa herezja tego rozporządzenia. Ocena przydatności w dużym stopniu powinna wynikać z daty pomiaru. A tak zmodyfikowany jeden wierzchołek obiektu i data aktualna - czasami przeskok o 30 lat. I później wychodzi że wszystkie jezdnie z miasta o jednakowej nawierzchni i pomiarze na osnowe to jeden ogromny obiekt który jest "aktualny" przynajmniej o tym świadczy data pomiaru
#4
Obiekty / Odp: alejka, ścieżka, pasaż, chodnik
Poniedziałek 29 Kwiecień 2019, 15:40:09
Cytat: Lupus w Poniedziałek 29 Kwiecień 2019, 09:58:29
Mam tylko wątpliwość co do drenażu.

Drenaż jako taki nie jest elementem BDOTu ani GESUT. Co za tym idzie na mapie z inwentaryzacją może być wniesiony dowolnie (nowym symbolem, opisanym obok) a do ODGiK wcale nie musi być oddawany, więc nie ma czego klasyfikować.

To jest ciekawe podejście, ale co będzie jak wzdłuż chodnika, ktoś wpadnie na pomysł zrobić nasadzenia? albo jakiś chodnik zostanie nazwany "Aleją bluesa" (w Białymstoku taki jest)? Tylko tam nie ma nasadzeń... hm


Nie wnoszenie drenażu na mapach to błąd. To urządzenie hydrotechniczne, regulujące wodę na polach. Odpowiednia warstwa w BDOT500 - BUBH05L.

Prawdziwa Aleja to kompozycja architektoniczna. Harmonijne rozmieszczenie drzew, krzewów i ciągu komunikacyjnego. Rzadko to się zdarzają w naszym kraju, gdzie się projektuje bez składu i ładu. Ale takie coś jednak w architekturze istnieje.  Czy ktoś robi dwustronne harmonijne nasadzenia przy istniejących chodnikach w dzisiejszych czasach? Wątpliwe.
Czy powinno być w bdot500? to nie pytanie do mnie.
Skoro koleżanka w inwestycji ma coś co ma być punktem reprezentatywnym parku -  oznaczone w pzt oraz spełniające definicje alei, nie widzę powodu żeby nie mogła użyć odpowiedniego obiektu.

#5
Obiekty / Odp: alejka, ścieżka, pasaż, chodnik
Poniedziałek 29 Kwiecień 2019, 07:40:12
-rowerowe i pieszo-rowerowe (żwirowe i asfaltowe) to będą ścieżki - OK
-piesze (polbruk) to będą chodniki (choć zastanawia mnie alejka) - OK (Alejka -chodnik z regularnymi nasadzeniami po obydwu stronach). Jeżeli brak pewności co do alejki to najlepiej się sugerować PZT ew. tabliczkami z nazwą w terenie.
-podesty zrobiłam jako plac, nawierzchnia: inny - Place to parkingi. Podesty jeżeli są podłużne i służą do ruchu pieszego to chodnik nawierzchnia inny. Jak to pojedyncze podesty do potańcówek do i.b.
-bulodrom jako plac gier i zabaw - OK
-drenaż jako kd. -OK chociaż drenaż to urządzenie hydrotechniczne (zgodnie z Prawem Wodnym), to wszystkie drenaże oprócz tych z pól wnoszę kd.
#6
Warstwy / Odp: Obiekt OLE-problem z ramką Worda
Wtorek 19 Marzec 2019, 07:57:44
Wydruk obiektów Ole do EVR. Z EVR zapis do zgeoreferowanego tiffa.
#7
1. Uwidocznienie punktów kluczowych - Zakładka: Obiekty mapy \ Wyświetlanie \ Wyświetlanie - Oznacz Punkty kluczowe
2. RBD - robocza baza danych-  plik kcd np z wniesionym pomiarem - niektóre ośrodki same aktualizują mapę zasadniczą z tego pliku oraz z mapy porównania.
#8
1. Rysunek mapy tworzony jest z precyzją do dwóch miejsc po przecinku, dlatego zatrzask do linii często wskazuje miejsca obok rzeczywistego przecięcia w odległości 0.01 lub 0.014 - I tak trzeba rysować. Nie wygląda to tak dobrze (miejsca zatrzasku) jak w Ewmapie. (można zmienić precyzję rysunku do trzech miejsc klikając na dole okna programu na XY współrzędne x,y)
2. Formatkę rysujesz jako oddzielny plik KCD i wklejasz do katalogu z zainstalowanym programem : \Szablony\Formatki. W programie powinno być parę przykładowych formatek. Teksty do uzupełnienia wpisujesz z "@" np. @AktualnaNaDzień. Importujesz do rysunku w panelu Wydruku (ctrl+p) klikasz na zakładkę "ołówek" i wybierasz "pieczątkę" - tu masz listę formatek z w/w folderu programu.
3. Program na sztywno ma przypisane odpowiednie warstwy do rysowania. A pikiety importujesz zgodnie z instrukcją.  Ośrodek włącza twoje pikiety do zasobu, także muszą być przekazane w pliku RBD albo w pliku do modyfikacji.

Mimo że Ewmapę znam od 10 lat, a turbomap od 3 uważam że do obiektowania turbomapa jest dużo lepsza. Powodzenia, nie ma czego się obawiać.
#9
Według mnie większość skarp czy rówów  należy traktować jako urządzenia drogowe czy wodne. Ja wstawiam RTPW02 i dowiązuje jako podobiekty.
#10
Obiekty / Odp: Obiektowanie gesut
Czwartek 25 Październik 2018, 08:00:25
GGK o wątpliwościach ws. GESUT i BDOT500
2) Czy liczba przewodów przewidziana jest tylko w przypadku wiązki przewodów? [tak]
3) Czy możliwe jest wprowadzenie wielu przewodów o identycznych atrybutach jako jeden obiekt bazy danych, który nie jest wiązką? [każdy przewód jest oddzielnym obiektem i w związku z tym nie ma możliwości przedstawiania przewodów o tych samych wartościach atrybutów jako jeden obiekt]
#11
Obiekty / Odp: Obiektowanie gesut
Wtorek 23 Październik 2018, 10:27:09
Według prawa:
Każdy kabel przedstawiać jako oddzielny obiekt.

Ja narysowałbym kable o identycznym przebiegu wiązką. I tak od szafki wychodzą 4 obiekty- dwa o opisie 2eN, 3 o opisie 1eN. Niestety z widoku mapy nie będziemy w stanie ocenić ile kabli ma ten sam odcinek.
#12
Obiekty / Odp: Segmentowanie obiektu powierzchniowego
Czwartek 04 Październik 2018, 08:42:07
Chodnik (ruch pieszy) powinien być segmentowany przez każdy wjazd. Wprowadzasz oddzielnym obiektem jezdnia (ruch drogowy)
#13
Warstwy / Odp: usuwanie duplikatów
Piątek 17 Sierpień 2018, 10:43:52
Kto ma rację można sprawdzić w plikach tekstowych.
W pliku do modyfikacji sprawdzić czy istnieją identyczne wiersze -to są duble
W pliku modyfikującym sprawdź ile wierszy usuwałaś powinno być o jeden mniej niż w pliku do modyfikacji

Według mnie wszystko zrobiłaś dobrze (o ile nikt wcześniej w bazie nie usunął dubli). Po prostu przy imporcie w celu przeglądnięcia modyfikacji - wykazane są tylko linie usunięte i dla sprawdzającego wygląda to tak jakbyś usuwała wszystko. Np. z trzech linii usuwasz dwie. w kontroli będą ukazane tylko dwie modyfikowane (usunięte typ linii 10). Trzecia była nietknięta więc nie została ukazana w kontroli.

Według mnie czym mniejsza ingerencja w pliku do modyfikacji tym lepiej. Mieli duble niech mają. Chcesz zrobić dobrze a później trzeba się tłumaczyć i poprawiać - mimo dobrych chęci.
#14
Problemy z Ewmapą / Odp: Eksport dxf wraz ze skręceniem mapy
Czwartek 02 Sierpień 2018, 12:48:04
Skręcenie to zmiana projekcji mapy- mapa cały czas jest w tym samym miejscu, zmienia się tylko sposób jej ukazania.
Jeżeli obracasz mapę nie będzie ona na właściwych współrzędnych. Lepiej na warstwie liniowej wrysować ramkę papieru która określa skręcenie papieru względem mapy. Projektant powinien widzieć układ papieru i sam sobie poradzić np. zmieniając układ wyświetlania w autocadzie.

Jeżeli za wszelką cenę chcesz zadowolić projektanta, to złap swoją mapę z wrysowaną ramką, skopuj w inne miejsce zachowując warstwy w układzie współrzędnych i ustaw ramką do układu wspołrzędnych i wtedy wygeneruj dxf
#15
Załączony plik to format .dxf
Warstwy-Import-Import z formatu DXF