Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - pokolski

#1
Egzaminy / egzamin 16 grudnia 2013
Wtorek 17 Grudzień 2013, 07:53:12
Na początku wielkie podziękowania dla forum!!!!

Do egzaminu przystąpiło 15 osób (jedna osoba nie dotarła), egzamin z zakresów 1,2 i 4, test standardowy, po teście zostało 13 osób,po części pisemnej zostało 9 osób, na ustnym nie poszczęściło się jednemu koledze więc mamy 8 nowych geodetów uprawnionych: trzech z 1(w tym ja:)), trzech z 4 i dwie koleżanki z 2, przewodniczący p.Cisek, komisja pozytywnie nastawiona
Pytania na zakres 1
1. Co jaki okres czasu należy sprawdzać niwelator i sprawdzenie warunku poziomości osi celowej w niwelatorze samopoziomującym
2. Kiedy stabilizujemy osnowę pomiarową i jaki oraz jakie dokumenty się przy tym sporządza
3. Godło mapy w skali 1:10000 ze współrzędnych i opisać.

ustne:
1. miałem narysowany dom i obok sieć ks - proszę dokończyć szkic z inwentaryzacji przyłącza
2. kiedy mierzymy środek geocentryczny, a kiedy obrys naziemnych elementów uzbrojenia terenu, kiedy mierzymy oś przewodu sieci podziemnej
koniec egzaminu:)
z tego co pamiętam od innych
- jak zaznaczamy ogródki działkowe i co na nich mierzymy
- elementy opisu topograficznego
- metody pomiaru wysokościowej osnowy pomiarowej

Pozdrowienia dla całej wczorajszej ekipy szczególnie dla mojej Pomponiary:)
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 11 grudnia 2013
Sobota 14 Grudzień 2013, 10:32:48
Ja się spotkałem z przekrojami projektowanych budynków na których były zaznaczone rzędne projektowanej posadzki żelbetowej i poziom projektowanego wykończenia w zależności od rodzaju wykończenia (płytki 2-3 cm, wykładzina 0,5-1 cm) ale czy o to komisji chodziło to nie wiem:/
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 11 grudnia 2013
Piątek 13 Grudzień 2013, 13:51:49
ppw- projektowany poziom wykończenia
#4
Egzaminy / Odp: 29 listopada 2013
Wtorek 03 Grudzień 2013, 13:15:16
ponowie prośbę cichypawel1 i poproszę o zarys prawidłowej odpowiedzi na pytanie dotyczące tyczenia budynku. na co komisja zwraca uwagę przy tym pytaniu.
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 3 października 2013
Poniedziałek 07 Październik 2013, 11:55:36
Też byłem na tym egzaminie niestety poległem na ustnym.Moje pytania:
-tyczenie budynku
-pomiar metodą ortogonalną + jak długa może być rzędna i dlaczego taka długość + (co mnie powaliło) dokładność tyczenia węgielnicą???
-osnowa realizacyjna jedno i dwurzędowa
-dostałem rysunek z projektowanym domem oddalonym od granicy 4m są wszystkie graniczniki (z lat 90), które zamierzyłem i dostałem odchyłki d1=0.10m d2=0.12m d3=0.07m d4=0.18 Które graniczniki przyjmę z pomiaru które z materiałów?odpowiedziałem ze wsystkie z materiałów oprócz d4. część komisji powiedziała że dobrze niestety pan który zadawał pytanie stwierdził że nie o to mu chodziło gdyż należało odpowiedzieć ze wszystkie z pomiaru bo były mierzone dokładniejszymi metodami.
-do czego można wykorzystać pomiary fotogrametryczne

Z tego co pamiętam od innych to było jeszcze:
-narysować studzienkę telekomunikacyjną i co w niej mierzymy
-narysować jakiś profil podłużny
-co to jest SWDE
Więcej nie pamiętam. Cóż trzeba kompletować i składać papiery jeszcze raz i mieć nadzieje ze trafi się inna komisja bo ta nie należała do najprzyjemniejszych.
#6
Egzaminy / Odp: egzamin 20 września 2013
Poniedziałek 23 Wrzesień 2013, 21:00:56
3. Kto i w którym momencie decyduje o zmianie położenia obiektu na mapie

może coś z tego się nada:

[xquote]Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 lutego 2013 r.
w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej załącznik 3 rozdział 1
§ 4. 1. Jeżeli do zasobu przyjęto operat techniczny zawierający informacje o obiekcie, stanowiącym brakujący fragment łączący istniejące obiekty w bazie danych, należy zmodyfikować wybrany istniejący obiekt, uwzględniając w geometrii nowo pomierzony fragment obiektu oraz pozostały fragment istniejącego obiektu w bazie danych. Zbędny obiekt należy usunąć (przechodzi do archiwum).
2. Powstały obiekt przyjmuje wartości atrybutów właściwe dla nowo dostarczonej wersji obiektu. Atrybut operat techniczny nowopowstałego obiektu przejmuje jednocześnie wszystkie wartości tego atrybutu pochodzące z tworzących go obiektów.
§ 5. 1. Jeżeli do zasobu przyjęto operat techniczny zawierający informacje o brakującym fragmencie obiektu istniejącego w bazie danych GESUT lub BDOT500, należy:
1) zmodyfikować przebieg obiektu w bazie danych, uwzględniając dostarczony fragment obiektu, jeżeli posiada on taki sam zestaw atrybutów; zmodyfikowany obiekt przyjmuje wartości atrybutów właściwe dla dostarczonego fragmentu obiektu;
2) wprowadzić do bazy danych dostarczony fragment obiektu jako nowy obiekt, jeżeli posiada on inne wartości atrybutów.
2. Jeżeli do zasobu przyjęto operat techniczny zawierający informacje o fragmencie obiektu istniejącego w bazie danych GESUT lub BDOT500, należy:
1) zmodyfikować przebieg obiektu w bazie danych, w zakresie dostarczonego fragmentu obiektu, jeżeli posiada on taki sam zestaw wartości atrybutów;
zmodyfikowany obiekt przyjmuje wartości atrybutów właściwe dla dostarczonego fragmentu obiektu;
2) segmentować obiekt w bazie danych, w zakresie dostarczonego fragmentu obiektu, jeżeli posiada on inne wartości atrybutów; wydzielony fragment obiektu staje się nowym obiektem i przyjmuje wartości atrybutów właściwe dla dostarczonego fragmentu obiektu.
§ 6. 1. Zmiana wartości atrybutu dla całego obiektu skutkuje utworzeniem nowej wersji tego obiektu, w ramach trwającego nadal cyklu życia obiektu.
2. Zmiana wartości atrybutu dla fragmentu obiektu powoduje jego segmentację. W wyniku podziału istniejący obiekt kończy życie i zostaje usunięty (przechodzi do archiwum). Powstają nowe obiekty, które otrzymują właściwe wartości atrybutów. Atrybut operat techniczny dla nowo utworzonych obiektów otrzymuje nową wartość, zachowując jednocześnie wszystkie wartości tego atrybutu dla dotychczas istniejącego obiektu.
3. Modyfikacja geometrii obiektu w zakresie zmiany typu geometrii skutkuje utworzeniem nowej wersji tego obiektu w ramach trwającego nadal cyklu życia obiektu.
§ 7. 1. Obiekty pozostające w zależności topologicznej z innymi obiektami podlegają wzajemnie wymuszonej aktualizacji w granicach błędu położenia punktu obiektu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy. W przypadku zależności topologicznej obiektów należących do różnych grup dokładnościowych lub należących do tej samej grupy dokładnościowej jako nadrzędny przyjmuje się przebieg obiektu, którego położenie określone zostało z wyższą dokładnością. O potrzebie wykonania tej czynności decyduje wykonawca podczas opracowywania wyników pomiarów wprowadzanych do roboczej bazy danych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy.
2. Sąsiedztwo (koincydencja) węzłów nie powinno być mniejsze od 1,0 m dla obiektów klasy OBOP i mniejsze od wartości dwukrotnego błędu dokładności pomiaru, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy dla pozostałych obiektów bazy danych GESUT i BDOT500.
3. W celu zachowania topologii obiektów doprowadzamy do ich współliniowości bez dodawania do innego obiektu dodatkowych punktów (wierzchołków) i tworzenia węzłów.[/xquote]
co myślicie?
#7
Egzaminy / Odp: egzamin 19 września 2013
Poniedziałek 23 Wrzesień 2013, 18:45:08
Czy ktoś ze zdających mógłby doprecyzować pytanie 3 z zakresu 1 dotyczące metod obliczeń?Główkuje nad tym cały weekend i nic :(
#8
Witam,
egzamin - 03 październik 2013r.
pozdrawiam

//edit by Brook
data przeniesiona do pierwszego postu, dziękujemy za informacje