Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - misotopan

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 22 maja 2013
Czwartek 23 Maj 2013, 11:12:13
Do egzaminu 22.05.2013 przystąpiło 16 osób.
Przewodniczący komisji E. Tes

Testy zdali wszyscy
Do ustnego zostało dopuszczonych 7 osób wszyscy z zakresu 1.
Z zakresu drugiego było chyba 5 osób nikt nie przeszedł dalej.
Ogólnie zdało 6 osób

Pytania z zakresu 1 (z grubsza tak brzmiały)

1. Czy inwestor musi uzgodnić  przebieg przyłącza lokalnego w granicach własnej nieruchomości? Odpowiedź uzasadnij.
2.  Inwestor chce otrzymać pozwolenie na budowę. Jak powinna być sporządzona mapa do celów projektowych pod względem formy, treści i zakresu.
3.  Kalibracja rastrów map analogowych.

Ja zdobyłem 18 punktów, a odpowiedziałem tak:

Ad1.

Prawo GIK
Art. 27. 1. Sieć uzbrojenia terenu podlega inwentaryzacji i ewidencji.
2. Inwestorzy są obowiązani:
1) uzgadniać usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu z właściwymi starostami,
2) zapewnić wyznaczenie, przez jednostki uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych, usytuowania obiektów budowlanych wymagających pozwolenia na budowę, a po zakończeniu ich budowy
– dokonanie geodezyjnych pomiarów powykonawczych i sporządzenie związanej z tym dokumentacji.
3. Geodezyjne pomiary powykonawcze sieci podziemnego uzbrojenia terenu, układanej w wykopach otwartych należy wykonać przed ich zakryciem.

Rozporządzenie w sprawie GESUT i ZUD z 2 kwietnia 2001
§ 8. 1. Uzgodnień usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, zwanych dalej ,,uzgodnieniami", dokonuje się po uprzednim zbadaniu bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z już istniejącymi i projektowanymi innymi przewodami i urządzeniami, z obiektami budowlanymi, znakami geodezyjnymi,
Grawimetrycznymi i magnetycznymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody, a także po zbadaniu ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
§ 9. 1. Uzgodnienie dokonywane jest na wniosek inwestora lub jego upoważnionego przedstawiciela.
4. Projekt sporządza się na aktualnej mapie, wykonanej według zasad określonych w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz.U. Nr 25, poz. 133), zawierającej dodatkowo przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych
dotychczas przez starostę oraz położenie znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
§ 10. 1. Wniosek, o którym mowa w § 9 ust.1, rozpatrywany jest, z zastrzeżeniem ust. 2, na posiedzeniach  zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej, zwanego dalej ,,zespołem".
2. Uzgadnianie sieci będących przyłączami do budynku lub budowli, w części usytuowanej
na nieruchomości, w stosunku do której prawo do dysponowania na cele budowlane, o którym mowa w art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 42), przysługuje wnioskodawcy, nie wymaga przedłożenia wniosku na
posiedzeniu zespołu i zasięgania opinii jego członków.

Prawo Budowlane
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Ad2.

ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych
oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie z dnia 21 lutego 1995 r. (Dz.U. z 1995 r. Nr 25, poz. 133).
§ 4. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy sporządzić na kopii aktualnej
mapy zasadniczej.
Dopuszcza się dwukrotne pomniejszenie lub powiększenie tej mapy.
2. W razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali, projekt sporządza się na mapie
jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
3. W razie budowy pojedynczych obiektów o prostej konstrukcji, usytuowanych w granicach
jednej nieruchomości, dopuszcza się wykonanie mapy jednostkowej, o której mowa w ust. 2, w układzie lokalnym dla danej inwestycji. W takim wypadku punkty, na których będzie oparty pomiar, należy utrwalić znakami z trwałego materiału oraz sporządzić dla nich opisy topograficzne w nawiązaniu do istniejących trwałych szczegółów sytuacyjnych.
§ 5. Mapy, o których mowa w § 4, zwane dalej ,,mapami do celów projektowych", powinny
obejmować również obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m, a w razie konieczności ustalenia strefy ochronnej także teren tej strefy.
§ 6. 1. Treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek),
powinna zawierać:
1) opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
2) usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,
3) usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy.
2. Skalę map do celów projektowych należy dostosować do rodzaju i wielkości obiektu
lub całego zamierzenia budowlanego, przy czym:
1) skala map działek budowlanych nie powinna być mniejsza niż 1 : 500,
2) skala map zespołów obiektów budowlanych oraz terenów budownictwa przemysłowego
nie może być mniejsza niż 1 : 1000,
3) skala map rozległych terenów z obiektami budowlanymi o dużym rozproszeniu oraz obiektami liniowymi może wynosić 1 : 2000.
3. Wielkość obszaru, o którym mowa w § 5, oraz skalę map do celów projektowych dla danej inwestycji określa
w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów
sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania
wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego
i kartograficznego z dnia 9 listopada 2011 r.
§ 78. Do sporządzenia mapy do celow projektowych wykonawca wykorzystuje:
1) zbiory danych PZGiK, o ktorych mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3, 8 i 11 oraz ust. 1b ustawy;
2) wyniki pomiarow obiektow nieobjętych bazami danych, o ktorych mowa w pkt 1, wskazanych przez projektanta lub inwestora;
3) opracowania planistyczne oraz projekty budowlane i inne dokumenty objęte pozwoleniem na budowę, przechowywane przez organy administracji architektoniczno-budowlanej, dotyczące terenu projektowanej inwestycji lub terenow sąsiednich.
§ 79. 1. Treść mapy do celow projektowych w zakresie konturow użytkow gruntowych i konturow klas gleboznawczych musi być zgodna z treścią mapy ewidencyjnej.
2. Aktualizacja użytkow gruntowych nie jest konieczna na obszarze otaczającym teren planowanej kubaturowej inwestycji budowlanej, a także na obszarze planowanym wyłącznie pod działania inwestycyjne, mające na celu przeprowadzenie ciągow drenażowych, przewodow i urządzeń służących do przesyłania płynow, pary, gazow i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji.
3. Informacje określające rodzaj aktualnych użytkow gruntowych, o ktorych mowa w ust. 2, jeżeli mają znaczenie dla projektanta, mogą być dodatkowo wykazane na mapie do celow projektowych, oprocz informacji zgodnych z operatem ewidencyjnym, bez uprzedniej aktualizacji baz danych, o ktorych mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2 i 3 ustawy.
4. W przypadku wykazania na mapie do celow projektowych konturow użytkow gruntowych nieujawnionych w bazie danych, o ktorej mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy, na mapie zamieszcza się informację o treści: ,,kontur użytku gruntowego oznaczony symbolem (wzor symbolu) nie jest ujawniony w bazie danych ewidencji gruntow i budynkow".
5. W przypadku gdy przedmiotem planowanej inwestycji są budynki sytuowane w odległości nie większej niż 4,0 m od granicy nieruchomości, a jednocześnie w PZGiK brak jest danych określających położenie punktów granicznych z wymaganą dokładnością, wykonawca pozyskuje niezbędne dane dotyczące tych punktów w drodze pomiaru.
6. Pomiar punktow granicznych, ktore nie są na gruncie oznaczone w postaci znakow granicznych, poprzedzają czynności mające na celu ustalenie położenia tych punktow na gruncie w trybie przepisow wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy lub w trybie przepisow art. 39 ustawy.
§ 80. 1. Przy redakcji mapy do celow projektowych stosuje się oznaczenia i symbole ustalone przepisami wydanymi na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 7 ustawy.
2. Treścią mapy do celow projektowych mogą być miary liniowe pozyskane w wyniku geodezyjnych pomiarow terenowych określające w szczegolności odległości między charakterystycznymi punktami sytuacyjnymi mającymi znaczenie w procesie projektowania.
3. Jeżeli na mapie będą umieszczone inne obiekty nieobjęte katalogiem obiektow baz danych, o ktorych mowa w ust. 1, należy na mapie umieścić legendę z oznaczeniem występujących obiektow.
4. Na mapie do celow projektowych, w granicach projektowanej inwestycji budowlanej, wyrożnia się linią przerywaną w kolorze brązowym grunty obciążone służebnościami gruntowymi ujawnionymi w księgach wieczystych oraz umieszcza się skrotowy opis treści lub sposobu wykonywania tych służebności.
5. Przepisu ust. 4 nie stosuje się, gdy charakter projektowanej inwestycji budowlanej nie wpływa na sposób zagospodarowania gruntow objętych mapą do celow projektowych.
6. W przypadku gdy mapa do celow projektowych została wykonana bez ustalenia obciążeń, o ktorych mowa w ust. 4, wykonawca zamieszcza na tej mapie stosowną informację w tej sprawie.

Nie przepisałem wszystkiego dokładnie częściowo swoimi słowami w skrótach bo bym nie dał rady tego wszystkiego przepisać.


Ad3.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów
sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania
wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego
i kartograficznegoz dnia 9 listopada 2011 r.

12) kalibracji – rozumie się przez to dostosowanie metodą matematycznej transformacji cyfrowego obrazu rastrowego mapy analogowej do układu wspołrzędnych prostokątnych płaskich;

§ 49. 1. Kalibrację rastrow map analogowych wykonuje się przy wykorzystaniu co najmniej 20 punktow dostosowania, położonych na arkuszu mapy objętym kalibracją, rozmieszczonych rownomiernie na granicy zewnętrznej oraz wewnątrz transformowanego obszaru, z zachowaniem dokładności transformacji wyrażonej błędem średnim transformacji nie większym niż:
1) 0,20 m – w przypadku mapy w skali 1:500;
2) 0,40 m – w przypadku mapy w skali 1:1000;
3) 0,80 m – w przypadku mapy w skali 1:2000;
4) 2,00 m – w przypadku mapy w skali 1:5000.
2. Punktami dostosowania mogą być jednoznacznie identyfikowane na mapie punkty:
1) graniczne zawarte w państwowym rejestrze granic i powierzchni jednostek podziałow terytorialnych kraju (PRG), w szczegolności punkty węzłowe;
2) poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej;
3) przecięcia siatki kwadratow pierworysow map;
4) graniczne wchodzące w skład numerycznych opisow granic;
5) określające kontury budynkow.
3. Dokładność położenia punktow dostosowania, o ktorych mowa w ust. 2 pkt 1, 4, 5, w państwowym systemie odniesień przestrzennych nie może być mniejsza niż 0,10 m względem najbliższych punktow poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.
4. W przypadku gdy z PZGiK nie można pozyskać danych dla niezbędnej liczby punktow dostosowania, dane te należy pozyskać w wyniku geodezyjnych pomiarow terenowych lub geodezyjnych pomiarow fotogrametrycznych.

- tyle zdążyłem

Na ustnym dostałem takie pytania:
1. Jakie czynności należy wykonać aby sporządzić mapę do celów projektowych.
2. Jak wykonujemy kontrolę pomiaru GPS.
3. Dostałem rysunek z działką zabudowaną dookoła i pytanie brzmiało jak najprościej pomierzyć drzewa i jakiś trawnik między nimi(chodziło o pomiar na szczegóły 1 grupy dokładnościowej)
4. Czy w geodezji zawsze wykonujemy kontrolę?
Pozdrawiam

#2
Witam.
Uprzejmie informuję, iż część sprawdzająca (egzamin pisemny: część ogólna i szczegółowa oraz egzamin ustny) odbędzie się w dniu 22 maja 2013 r. w Warszawie przy ul. Aleje Jerozolimskie 44 (obok Rotundy) w Sali nr A na XII piętrze.

//edit by support
data przeniesiona do pierwszego postu, dziękujemy za informacje o piętrze