Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - piotr j.

#1
Cytat: piotr j. w Czwartek 29 Maj 2014, 10:19:22
Miałem wysłane dwa wnioski (na wypadek porażki na pierwszym egzaminie), aby załapać się na stare zasady. Jako, że zdałem za pierwszym podejściem, poprosiłem o zwrot dokumentów oraz wniesionej opłaty za postępowanie egzaminacyjne. Wniosek wysłałem listem poleconym, który dotarł do urzędu 15 maja. Jak na razie jedyne co otrzymałem to potwierdzenie odbioru ?. Czekam na jakąkolwiek wiadomość z GUGiKu. Poinformuje Was jak się temat zakończy. Pozdrawiam.

Otrzymałem zwrot dokumentów w postaci:
- 2 fotografii
- wykazu prac
- 3 zaświadczenia o zatrudnieniach.
Pozostałe dokumenty nie podlegały zwrotowi, gdyż stanowiły dowód w postępowaniu.

Z wpłaconych 940zł zwrócone na wskazany numer konta zostało 755zł (ze względu na zbyt późny termin złożenia wniosku).

Moje postępowanie prowadzone było jeszcze na "starych" zasadach.

Wniosek wysłany 12 maja, do GUGiK dotarł 15 maja, odpowiedź datowana na 5 czerwiec.
#2
CytatW tym przypadku podziału można dokonać na podstawie również innych przypadków z UOGN tj.
1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;
2) wydzielenia działki budowlanej, jeżeli budynek został wzniesiony na tej działce przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze;
3) wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa;
4) realizacji roszczeń do części nieruchomości, wynikających z przepisów niniejszej ustawy lub z odrębnych ustaw;
5) realizacji przepisów dotyczących przekształceń własnościowych albo likwidacji przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych;
7) wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego;
Moim zdaniem powyższych sytuacji nie możemy wykluczyć a w pytanie jest bardzo mało informacji.
Do tego jeśli przed podziałem została wydana decyzja o warunkach zabudowy podziału można dokonać jeśli nowopowstałe działki będą mogły realizować warunki co do przeznaczenia terenu i możliwości zagospodarowania określone w w/w decyzji. Oczywiście wyżej wymienione przypadki z art 95 UOGN mają także zastosowanie do uzyskanej wcześniej decyzji o warunkach zabudowy, ale trzeba by było tak dokonać podziału, aby 'resztówka', która pozostała umożliwiała jednak zagospodarowanie działek z decyzją o warunkach zabudowy, gdyż jej cel byłby w sensie prawnym wówczas zbędny.
Kolejnym przykładem, kiedy można dokonać takiego podziału są podziały na terenach spółdzielni mieszkaniowych, gdzie w art. 41 pisze:
1. Po wejściu ustawy w życie spółdzielnia jest obowiązana:
1) wystąpić z wnioskiem do właściwego organu w sprawie połączenia lub podziału nieruchomości, jeżeli jest to niezbędne do wydzielenia nieruchomości pozostających w całości własnością spółdzielni, o których mowa w art. 40;
2) podjąć czynności związane z rozgraniczeniem oraz połączeniem nieruchomości, a także ewidencją gruntów i budynków, jeżeli bez tych czynności oznaczenie przedmiotu odrębnej własności lokali położonych w obrębie nie-ruchomości innych niż te, o których mowa w art. 35, byłoby niemożliwe al-bo działka wydzielona pod budynkiem lub budynkami nie spełniałaby wymogów przewidzianych dla działek budowlanych.
2. Podział nieruchomości może nastąpić niezależnie od istnienia i ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przepis art. 95 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami stosuje się odpowiednio.
3. Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej w rozumieniu przepisu art. 93 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Kolejną sytuacja w której można dokonać podziału jest art. 5 ustawy o własności lokali:
1. Jeżeli powierzchnia nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem, w którym wyodrębniono własność lokali jest większa niż powierzchnia działki budowlanej, w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami, niezbędnej do korzystania z niego, współwłaściciele mogą dokonać podziału tej nieruchomości.
2. Jeżeli na nieruchomości gruntowej jest położony więcej niż jeden budynek, a przynajmniej w jednym z nich wyodrębniono własność lokalu, współwłaściciele mogą dokonać podziału tej nieruchomości polegającego na wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości dwóch lub więcej działek budowlanych.
3. Przy dokonywaniu podziału, o którym mowa w ust. 1 i 2, stosuje się przepisy o gospodarce nieruchomościami.
Kolejnym i bezwarunkowym kryterium jest art. 93.3 UOGN mówiący o koniecznym dostępie do drogi publicznej

Może nie trzeba rozpisywać wszystkich przypadków, tylko wymienić ogólnie zasadę, kiedy taki podział można dokonać, wymienić art. 94 ugn, oraz jak to napisałem na egzaminie ,,że taki podział można wykonać, jeśli da się go zakwalifikować do jednego z punktów art. 95". Należało by też wymienić warunek zapewnienia dostępu do drogi publicznej.


CytatWracając do sprawy uporządkowania sprawy granic, to trzeba najpierw dokonać procedury ustalenia przebiegu granic w myśl rozporządzenia o EGiB lub przeprowadzić procedurę rozgraniczenia przed wójtem, burmistrzem itp. Chociaż moim zdaniem procedura rozgraniczenia jest w tym przypadku fakultatywna, ponieważ podmiot władający nieruchomością nie musi wcale składać wniosku o wszczęcie procedury rozgraniczeniowej a tym bardziej nie ma takiego obowiązku.

Dodałbym jeszcze wznowienie znaków/wyznaczenie punktów granicznych. W pytaniu nie ma mowy, że znaki/punkty te nie istnieją, tylko są błędy 2-3m. Oraz oczywiście pomiar tych punktów i doprowadzenie ewidencji do zgodności z obowiązującymi standardami.


CytatW tym przypadku w przypadku braku KW trzeba zawiadomić podmioty wykonujące posiadające prawa rzeczowe lub samoistnych posiadaczy o czynnościach przyjęcia przebiegu granic i zapoznać się z posiadanymi przez nich dokumentami określającymi ich stan prawny nieruchomości.  Z wszystkich powyższych czynności należy sporządzić stosowne protokoły.

Protokół taki zawiera listę oraz podpisy osób biorących udział w czynnościach przyjęcia granic.


CytatI teraz wytłumaczcie mi jak to napisać w 20 min? Albo ja za bardzo wylewny może jestem...

Udało się Nam to (mieliśmy obaj to pytanie 8 maja :) ), tylko trzeba je odpowiednio streścić. Ja to osiągnąłem przez skrócenie części pierwszej pytania, a nie wymienianie poszczególnych przypadków. Dodatkowo nasze wypowiedzi na temat tego pytania można poszukać w egzaminie z 8 maja 2014.
#3
Miałem wysłane dwa wnioski (na wypadek porażki na pierwszym egzaminie), aby załapać się na stare zasady. Jako, że zdałem za pierwszym podejściem, poprosiłem o zwrot dokumentów oraz wniesionej opłaty za postępowanie egzaminacyjne. Wniosek wysłałem listem poleconym, który dotarł do urzędu 15 maja. Jak na razie jedyne co otrzymałem to potwierdzenie odbioru ?. Czekam na jakąkolwiek wiadomość z GUGiKu. Poinformuje Was jak się temat zakończy. Pozdrawiam.
#4
Cytat: JagaCmg w Środa 21 Maj 2014, 20:44:49
CZY POD STARYM wykazem i opisem prac powinien przystawić pieczątkę geodeta uprawniony  BO w dzienniki po nowemu przy każdym wpisie podbija geodeta.

Kolega jak przedstawił taki wykaz (stary), posiadał podpis geodety uprawnionego na ostatniej stronie. Z GUGiKu przyszło pismo o uzupełnienie tego wykazu o podpisy geodety uprawnionego na każdej stronie wykazu. A było to pod koniec 2011r. Ja jak wysyłałem taki wykaz, to na podstawie jego doświadczenia, wykaz miałem podpisany na każdej stronie.
#5
Cytat: Jigs w Sobota 17 Maj 2014, 14:47:18
Pytania pomimo że nowe łatwo idzie zlokalizować i odnaleźć we własnych materiałach, jedynym problemem może być brak pewnego przepisu wtedy pozostaje metoda eliminacji  wg. własnej wiedzy :D

Jeśli ktoś czyta własne notatki, nie powinien mieć problemu z odnalezieniem się w nich. Ale niestety nie wystarczy przeczytać tego jeden raz, może nawet nie wystarczyć dwa razy. Ja nie pamiętam ile razy przeczytałem swoje ustawy. Może nie znałem odpowiedzi na każde pytanie, ale poszukać odpowiedź to nie był kłopot.
Pozostaje tylko czytać, czytać, rozwiązywać testy i jeszcze raz czytać :).
#6
CytatNa egzaminie nie podajesz artykułu czy paragrafu piszesz na początku lub końcu odpowiedzi :
Zgadzam się, nie ma potrzeby podawania konkretnego artykułu.

CytatPodstawa prawna:.....i wymieniasz najczęściej  np Prawo Budowlane lub Rozporządzenie w sprawie standardów...
ostatnio komisja chciała mieć jeszcze wpisaną datę ustawy / rozporządzenia.
Zdając w komisji p. Marca nie trzeba było podawać dat ustaw. Mieliśmy tłumaczone przed egzaminem, że wystarczy nazwa, czasami nawet niepełna (skrócona) jeśli tytuł danego aktu jest długi. Wystarczyło podać tytuł tak, aby komisja wiedziała o jaki przepis chodzi, ale co komisja to może być inny pogląd na ten temat.
#7
Pytania ustne / Odp: [1] Co to jest punkt bliski?
Wtorek 20 Maj 2014, 07:42:17
Cytat: sfl w Poniedziałek 19 Maj 2014, 18:20:03
Może tak:
Istniejące punkty osnowy geodezyjnej, magnetycznej lub grawimetrycznej zlokalizowane w odległości
do 300 metrów w terenie otwartym oraz
do 50 m w terenie zabudowanym
względem zakładanych punktów poziomej osnowy geodezyjnej II klasy, które są dowiązywane do zakładanej sieci celem poprawienia dokładności wyznaczenia ich pierwotnych współrzędnych lub włączenia do nowozakładanej sieci jako punkty ekscentryczne.

Przychylam się do tej odpowiedzi, przynajmniej takie wytłumaczenie jest w wytycznych technicznych G-1.5, którą podaję w załączeniu.
Pozdrawiam.
#8
CytatMnóstwo reperów w ogóle nie ma współrzędnych X, Y, więc dobre i te 5 m wymagane w rozporządzeniu. Lokalizowanie reperów to często żmudna praca, a jak będą współrzędne, chociażby z dokładnością tylko 5m, to i tak będzie super. Także wszystko jest OK.  O0

Dokładnie, te 5m. dotyczy reperów położonych ponad powierzchnią ziemi (np na obiektach budowlanych). Taka dokładność w zupełności wystarczy, aby taki reper zlokalizować.
#9
Cytat: Kamiska w Czwartek 15 Maj 2014, 08:09:24
czy te dodatkowe pytania (z poza bazy) są do przejścia?
Oczywiście że tak, jak się poczyta ustawy wymienione ze spisu to nie ma z tym kłopotu :). Wystarczy się orientować, gdzie dane zagadnienia występują. Ja ucząc się do egzaminu rozwiązywałem testy z 2010 i 2011r. Później rozwiązałem jeszcze testy z GUGiKu (1560). Na egzaminie nie było problemu. Zdawałem 8 maja i może 5-6 pytań było, których nie kojarzyłem, jednak nie było problemu z odszukaniem odpowiedzi, ale przepisy były przeczytane, i to nie jeden raz.
Nie wiem jak to będzie wyglądało przy testach wielokrotnego wyboru, to może być trochę inna bajka.
#10
Cytat: jerro w Czwartek 15 Maj 2014, 10:18:59
w obu przypadkach dostaniesz informację około 2 tygodni przed egzaminem  O0
Potwierdzam.
Przy kompletnej dokumentacji, otrzymałem ponowną informację o terminie i miejscu egzaminu. Pismo (zeskanowany dokument) wysłane mailem na niecałe 2 tygodnie przed egzaminem. Czyli w obu przypadkach otrzymujemy pismo z GUGiKu.
#11
Cieszę się, że mogę w tym wątku wpisać się drugi raz, a to dlatego, że udało mi się 8 maja 2014r. zdać zakres 2. Zakres 1 już mam na koncie. A to wszystko dzięki forum i Wam.
Wielkie podziękowania dla Mariusza :podziw:, jak i wszystkich, którzy dzielą się swoja wiedzą :podziw:
Pozdrawiam.
#12
Egzaminy / Odp: egzamin 8 maja 2014
Wtorek 13 Maj 2014, 09:57:59
Witam!
Zdawałem w komisji p. Marca, egzamin zakończony wynikiem pozytywnym. Na ustny wchodziłem jako drugi, ale z wypowiedzi rozumiem, że cała nasza piątka zdała. Pozwolę sobie nie przytaczać pytań ustnych, z tego względu, że moje pytania zostały spisane i już podane przez Olidive.

esgeo
Cytat
Aby to opracowanie prawidłowo wykonać należy przed podziałem ustalić przebieg granic zgodnie z przepisami o prowadzeniu EGiB, tak aby punkty graniczne określające przebieg granic spełniały wymogi dokładnościowe narzucone w rozp. o EGiB, były określone w PUWG i
Też tak opisałem, ale jeszcze dodałem, wznowienie znaków granicznych/wyznaczenie punktów granicznych. Nie było mowy, że punkty nie były ustalone, więc wyszedłem, z założenia, że punty istnieją, tylko trzeba je pomierzyć i doprowadzić do obowiązujących standardów.

Cytat
Jeśli zainteresowane strony wykażą chęć i wolę można przed podziałem również przeprowadzić rozgraniczenie przed wójtem, wówczas granice przyjmowane do podziału uzyskają statut "granic prawnych".
W sumie to mi umknęło :)

CytatO czynnościach przyjęcia przebiegu granic należy zawiadomić strony conajmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem i z czynności tych sporządzić protokół z udziałem stron.
Oczywiście zawiadamiamy "właściciela" przedmiotowej nieruchomości, jak i "właścicieli" sąsiednich nieruchomości.

gisgo
Cytat
art. 94 bym sobie dopuścił i przeszedł do
Art. 95.
Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:
1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli po-dział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;
art. 94 Ja sobie nie odpuściłem :), Wyszedłem z założenie, że nie będę opisywał konkretnych przypadków, tylko właśnie art. 94, który ogólnie mówi, o możliwości dokonania podziału, ponieważ może być wiele sytuacji, do których można by zastosować różne przepisy, a czasu na odpowiedź nie było zbyt wiele, dlatego ograniczyłem się właśnie do tego artykułu.
[xquote]Art. 94. 1. W przypadku braku planu miejscowego – jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem
sporządzenia tego planu – podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli:
1) nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi, albo
2) jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.[/xquote]
Z art.95 te nie wymieniałem konkretnych punktów, tylko napisałem "że taki podział można wykonać, jeśli da się go zakwalifikować do jednego z punktów wymienionych w art.95".

Podszedłem do tego ogólnie, i chyba komisji to pasowało, ponieważ oceniła mnie na tyle pozytywnie, że puściła mnie dalej :). Oczywiście nie mówię, że rozpisując się na konkretne przypadki jest złe, bo też to będzie ocenione pozytywnie, ale ja wybrałem tę drogę dla zaoszczędzenia czasu.

Podobnie jak esgeo, nie wiem ile miałem punktów za tę odpowiedź, jednak wystarczyła, aby dostać się dalej :).

Gratulacje dla wszystkich, którzy zdali.
#13
Jeśli dowody są jednoznaczne, i na ich podstawie możemy ustalić położenie punktu granicznego, czy nawet odszukać znaki graniczne to na ich podstawie wrysowujemy tylko jedną granicę, tę według dokumentów, nawet jeśli jest spór miedzy stronami i się z tym nie zgadzają. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wyda decyzje o rozgraniczeniu, a strony mogą później odwołać się do sądu. Bo o to chodzi w rozgraniczeniu, aby w pierwszej kolejności określić na podstawie istniejących dowodów (punktów/znaków granicznych) zasięg prawa własności, dopiero później możemy brać pod uwagę oświadczenia stron i ugodę. Nie możemy mimo jednoznacznych dowodów wrysować trzech granic: według wskazań stron, dokumentów, i stanu spokojnego posiadania, a później wójt niech się zastanawia, wybierze jedną z nich i wyda decyzję. To my musimy w terenie ją ustalić, a wójt ja przyklepuje w decyzji.

Co do stabilizacji, rozporządzenie w sprawie rozgraniczenia nieruchomości,
Cytat§16. Dla ustalonych bezspornie punktów granicznych oraz znaków granicznych przesuniętych, uszkodzonych lub zniszczonych, których położenie zostało wznowione, należy wykonać stabilizację w obecności stron.
Tylko co to znaczy bezspornie? Bezspornie czyli jednoznacznie na podstawie dokumentów, czy bezspornie znaczy, że nie wywołują sporu między stronami? Sądzę, że jeśli zebrane dowody pozwalają na jednoznaczne określenie położenia punktu, to zgodnie z tym przepisem dokonujemy jego stabilizacji, oczywiście w obecności stron. Ale sytuacje są rożne, może sprawa być tak zaogniona, że "widły" pójdą w ruch i o stabilizacji może nie być mowy.
Opinie sporządzamy wtedy, gdy istnieje spór, brak podstaw do ustalenia punktów na podstawie dowodów i wskazań stron, a postępowanie ma ulec umorzeniu i przekazaniu do sądu.

Tak naranie widzę te sytuację, jednak ja też się uczę, więc mogę się mylić. Jeśli ktoś to widzi inaczej, proszę o sprostowanie.
#14
Zgadza się, bo osnowa pomiarowa nie podlega ochronie.