Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Surwejor

#1
Problemy z Ewmapą / Odp: Usuwanie obiektów w eksploatorze
Czwartek 22 Wrzesień 2022, 12:47:27
Dziękuję za pomoc, temat uznaję za rozwiązany.
#2
Problemy z Ewmapą / Usuwanie obiektów w eksploatorze
Środa 21 Wrzesień 2022, 15:57:17
Witam wszystkich!
Czy ktoś spotkał się z problemem usunięcia całego katalogu, np bazy "Budynki" poprzez czerwony kosz?
W poprzedniej wersji ewmapa była taka możliwość, w wersji 14 wyskakuje komunikat "usuwanie zawartości niedostępne: usuwanie zablokowane dla katalogu"
Czy ktoś coś poradzi ? poniżej screen
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 20 kwietnia 2016
Piątek 22 Kwiecień 2016, 14:44:48
Cytat: support w Środa 20 Kwiecień 2016, 16:42:11
Sala nr 1 - przewodniczący pan Cegielski
zdawano na zakresy 2 oraz 5
przystąpiło do egzaminu 16 osób, po testach, 10 po opisowym, 10 osób do ustnego.
Ustny byłem do wyjścia 4 osoby i wynik 3 do przodu.

Sala nr 2 - przewodniczący pan Cisek
zdawano na zakresy 1 oraz 4
przystąpiło do egzaminu 18 osób, po testach 4, po opisowym 3 i 3 do ustnego.
Ustny zdały 2 osoby tylko z zakresu 1, 4 "czwórkowiczów" odpadło na testach.

Słowo o testach była masa nowych pytań z sali 1 wynik tak dobry bo było tam 5 zwolnionych osób.

Teraz pytania opisowe  :scenic:    c.d.n.

Mój kolega zdawał 20.04 w grupie z sali nr 1. W sali nr 1 zwolnionych z testów były 4 osoby, pisało 12, a 6 osób testu nie zaliczyło. W sali nr 2 testy pisali wszyscy.
Pytania na ustnym dostał następujące:
1. Jakie są różnice (z podkreśleniem, że tylko o różnice chodzi) pomiędzy ustaleniem granic w trybie administracyjnym wg prawa geodezyjnego a według prawa wodnego (chodzi o rozgraniczenie).
2. Różnica pomiędzy działką ewidencyjną a nieruchomością.
3. Gdzie jest definicja nieruchomości (pytanie od przewodniczącego :D)
4. Czym różni się wznowienie znaków granicznych od wyznaczenia punktów ujawnionych w ewidencji.
5. nie pamiętał :)

Podobno bardzo czepiali się sposobu opisywania prac w wykazach i opisach, dołączonych do wniosku.
#4
Pomiary techniki i metody / Odp: Budynek w granicy
Środa 06 Kwiecień 2016, 00:25:31
Cytat: Przemek Zalewski w Poniedziałek 16 Marzec 2015, 23:07:23
Paradoks sam w sobie - skoro w Zasobie nie ma danych na granicę to nie wiadomo gdzie ta granica jest, dopóki się jej nie ustali, więc jak można z góry zakładać, że nie będzie 4m?
Nigdy nie miałem takiego przypadku, więc nie zabieram głosu.
Nie do końca paradoks. Projektant projektuje położenie obiektu względem granic, a do zadania geodety należy określenie, którędy ta granica przebiega. Moim zdaniem, problemem jest tu raczej to, że kiedy robimy mapę do projektu, to często właściciel sam nie wie, gdzie ma być budynek (wiele osób zostawia tę kwestię projektantowi), więc skąd możemy wiedzieć, że będzie więcej niż 4,0 m od granicy czy nie. Zapis powinien być jednoznaczny. Albo robić ustalenie zawsze, kiedy brak danych albo robić nie przy mapie do celów projektowych, tylko w ramach tyczenia, kiedy i tak granice muszą być opracowane (ku czemu ja bym się skłaniał).
#5
Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,
Temat zupełnie odszedł od początkowego problemu, na który odpowiedź, moim skromnym zdaniem, jest dość oczywista. Wystarczy sięgnąć do przytaczanego rozporządzenia ws. egib do załącznika nr 1a (a konkretnie zmiana rozp. ws. egib z listopada 2015 i załącznik nr 1a do tej zmiany - zostało tam sprecyzowane, że punkty pomierzone poprzedzone ustaleniem z par. 39 ust. 1 i 2 otrzymują kod ZRD1) i mamy tam wypisane i wyjaśnione kody źródła danych o punktach granicznych.
Cytat: jkbsrwk w Wtorek 15 Marzec 2016, 10:31:41
Ps. Dodam, że nasz ośrodek interpretuje to w ten sposób: Granica ustalona na podstawie mapy ewidencyjnej, strony akceptują/podpisują, więc ZRD9, ale można stabilizować.
To jest innego rodzaju problem - Ośrodki i ich, czasem wręcz groteskowe, interpretacje. Tak na marginesie: ostatnio miałem taką sytuację: podczas mapki do projektu pomierzyłem jedną (1!) latarnię, bo poza tym obszar (prawie 3 ha) aktualny. W Ośrodku dyrektor stwierdził jednak, że skoro pomierzyłem latarnię, to powinienem pomierzyć także przewody (podziemne) do tej latarni i na całym urządzonym parkingu (jakieś 18 latarni). Na moje pytanie, JAK mam to zrobić i kto mi za to zapłaci, zastępca dyrektora stwierdził, że to mój obowiązek w ramach mdcp (ciekawe, dlaczego przyjęli inwentaryzację obiektu bez pomierzonych przewodów...), a pomierzyć mogę np. wykrywaczem. Wykrywacza nie mam, czego nie omieszkałem odpowiedzieć JE. zastępcy. I gdyby w porę dyrektor nie interweniował, to zastępca pewnie do dziś próbowałby na mnie to wymusić. Na szczęście teraz muszą podać konkretnie, który zapis prawa nie został zachowany - i cześć pieśni.

Co do podstaw, żródeł i tego, jak w danej sytuacji przyjąć/ustalić granice, to trudno dyskutować na forum, ponieważ - jak każdy czynny geodeta wie - każdy teren jest inny. Każdy region Polski ma swoje charakterystyczne cechy. I od tego jest geodeta, aby przeanalizował wszystkie dostępne w danym miejscu i na dane granice dokumenty, ślady i poszlaki ;) I wybrał, co się nadaje, a co nie. Aczkolwiek warto się zawsze powymieniać doświadczeniami i uwagami. Henry Ford powiedział kiedyś: "Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym." :)

Granice prawne (stan prawny z KW) i granice ewidencyjne (stan posiadania - w dużym uproszczeniu) funkcjonują w naszym systemie prawnym oddzielnie i rozdzielnie, choć dane egib są podstawą do wpisu KW, co jest - jak większość z Was zauważyła - kuriozalną sytuacją. Dlaczego w czasach komputeryzacji, a zwłaszcza teraz, gdy KW i ewidencje są prowadzone, jak to ładnie ustawy nazywają, w systemach teleinformatycznych, nie można w KW zamieścić współrzędnych granic z egib? Rozwiązałoby to wiele problemów, nie tylko z granicami własności, ale i innych praw - choćby służebności (jeżeli byłoby to zrobione z głową).

Co się tyczy ustalania granic przy innych pracach - jak np. mapa do celów projektowych, o czym wspomniał Lupus, to zapis rozporządzenia jest dość enigmatyczny. Po pierwsze, nasuwa się pytanie, czy w przypadku braku danych na granice w ramach robienia mdcp - w każdym przypadku ustalamy (trybem ustalenia z rozp. ws. egib lub w trybie wznowienia/wyznaczenia z art. 39 pgik!) czy tylko w przypadku, o którym mowa w ustępie wcześniejszym, czyli jeżeli projektowane budynki są w odległości nie większej niż 4 m od granicy? Po drugie, moim zdaniem, pomimo iż jest to w ramach mdcp, to sama czynność (a więc wiedza, doświadczenie, znajomość i umiejętność analizy materiałów źródłowych) ustalenia wymaga posiadania zakresu 2. Co innego odtworzyć granice do mdcp, a co innego zmieniać/decydować, co jest właściwe a co nie.
Przytoczony wyrok WSA jest interesujący, ale nijak ma się do tematu. Z treści orzeczenia wynika bowiem, że skarżący geodeta, posiadający zakres 1 i 4, zgłosił nie mdcp, ale "(...)pracę geodezyjną polegającą na wyznaczeniu punktów granicznych oraz ustaleniu granic do celów ewidencji gruntów i budynków działek oznaczonych(...)". Szalony! Albo ma tak wielki tupet (może znajomości?!), że myślał, że to przejdzie...
#6
Egzaminy / Odp: egzamin 17 luty 2016
Czwartek 18 Luty 2016, 20:53:01
Mówiłem o dokładności sprzętu, warunkach terenowych, rodzaju obiektu, pan z komisji powiedział, że nie wychodząc w teren można to ustalić, zacząłem coś mówić o analizie dokładności i chyba o to chodziło, nie usłyszałem poprawnej odpowiedzi, ponieważ przewodniczący przerwał i powiedział, że następne pytanie.
#7
Egzaminy / Odp: egzamin 17 luty 2016
Czwartek 18 Luty 2016, 17:29:06
Pytania opisowe zakres 4.
1. Co zawiera projekt budowlany, co należy zrobić w przypadku stwierdzenia rozbieżności podczas opracowywania projektu zagospodarowania terenu, jak należy to dokumentować.
2. Co określa decyzja o realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Jakie dokumenty geodezyjne wchodzą w skład wniosku o wydanie decyzji.
3. Obowiązki właściciela budowli piętrzących. Jakie pomiary geodezyjne należy w związku z tym wykonywać.

Pytania ustne:
1. Różnica między osnową budowlano-montażową a realizacyjną.
2. Obowiązki inspektora nadzoru pod względem geodezyjnym.
3. Jakie dokumenty powinniśmy otrzymać od zleceniodawcy przy geodezyjnej obsłudze.
4. Co powinien zawierać projekt osnowy realizacyjnej, której dokładność położenia punktu wynosi 0,005 m.
#8
Egzaminy / Odp: egzamin 17 luty 2016
Czwartek 04 Luty 2016, 10:30:28
zakres 4 - sala nr 2, XIV piętro.
#9
zakres 4 - sala nr 2, XIV piętro.
#10
Zakres 2 październik 2015 r. - głównie pomoc forum.
#11
Miejsce egzaminu będzie podane w późniejszym terminie.
#12
Zdobyte, temat zamknięty.
#13
Proponuje zrobić sobie samemu wykaz aktów pranych, ponieważ w Vademecum nie ma wszystkich aktów prawnych. Ja robiłem to w dwóch segregatorach, czcionka 7, układ poziomy strony w dwóch kolumnach, żeby lepiej czytało się, do tego spis treści plus zanumerowanie każdego aktu. Sprawdzone na dwóch egzaminach.
#14
Pytania ustne / Odp: Pytania z egzaminu ustnego - zakres 4
Niedziela 17 Styczeń 2016, 17:43:57
Witam, czy ktoś z szanownych kolegów i koleżanek jest w stanie odpowiedzieć na pytanie:
metody wyrównania swobodnego i na czym to polega, czy jest to związane z metodą pośredniczącą i warunkową ?
#15
Egzaminy / Odp: egzamin 17 luty 2016
Środa 13 Styczeń 2016, 21:18:08
Zakres 4, papiery wysłane  23 grudnia. Do mnie również dzwonili czy wyrażam zgodę na ustalenie wcześniejszego terminu.