Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - aneta83

#1
Obiekty / Odp: Import obiektów plik z ośrodka
Poniedziałek 26 Styczeń 2015, 23:16:29
w końcu mi się udało, ale mam kolejny problem,  po imporcie rzędne na jezdni są równoległe do osi y, czy moge to jakos zienic? czy tylko recznie?
#2
Obiekty / Odp: Import obiektów plik z ośrodka
Poniedziałek 26 Styczeń 2015, 21:30:48
oto moje pliki z którymi mam problem
#3
Obiekty / Odp: Import obiektów plik z ośrodka
Poniedziałek 26 Styczeń 2015, 21:14:42
Mam ten sam problem co GOOFER82, otwieram ponownie ewmapę  i pusto, biorę wyszukaj np 1 wyświetlają się markery, u mnie niestety nie mam żądnych operatów do aktywowania. Importując pliki również nie miałam możliwości importu operatów, czy to jest przeszkodą do dalszej pracy?
#4
Cytat: support w Środa 22 Październik 2014, 21:25:05
To pytanie na egzamin czy pod dyskusję.
Nie wiem gdzie to przenieść  :bujawka:

Pod dyskusję :)
sYsTEM połączył wiadomości: Środa 22 Październik 2014, 23:01:52
Cytat: sfl w Środa 22 Październik 2014, 22:45:16
Ale przecież nie zmieniasz granicy tylko współrzędne punktów granicznych a to chyba różnica. Czy na gruncie istnieją wszystkie punkty graniczne czy tylko część?  I najważniejsze czy w Twoim przypadku zachodzi sytuacja przewidziana w rozporządzeniu ws standardów:
Działka jest dość duża i w zakresie mojego opracowania była tylko granica z drogą czyli 3 graniczniki, których nie dało się nie zauważyć, a mapa jest pod przyłącze energetyczne a więc te graniczniki to dość istotna sprawa.
#5
[1]Podczas wykonywania mapy do celów projektowych geodeta zamierzył kontrolnie kamienie graniczne, okazało się, że różnica z pomiaru i różnica z danych z ośrodka to 0,68 m. Czy geodeta powinien zmienić te współrzędne? Czy powinien dokonać ustalenia granic, przy czym granica ta była już kiedyś ustalana i bląd położenia tych punktów względem osnowy to 0,00-0,10 m ?
Ostatnio miałam taką sytuację, przy czym w jednym powiecie kontrolnie zamierzyłam punkty graniczne, różnica była ponad 1m i inspektor kazała zmieniać współrzędne, a teraz w innym powiecie inspektor powiedział że powinnam jeszcze raz dokonać ustalenia granic i że bez protokołu granicznego nie wolno zmieniać granicy ewidencyjnej działki. Kto ma rację?
#6
Egzaminy / egzamin 25 października 2013
Piątek 25 Październik 2013, 17:47:23
Do egzaminu przystąpiło 14 osób (1 nie dotarła), testu nie zdały 2 osoby (2 zwolnione), pisemnego 2, do ustnego podeszło 10.
Na pewno 5 pierwszych osób zdało
Pytania na zakres 2:
1. Proszę zdefiniować zasiedzenie, podać terminy, przedmiot zasiedzenia. Kto może nabyć własność własność przez zasiedzenie, kto może być wnioskodawcą i kto orzeka? Podać i opisać szczególne przypadki. W/g jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia?
2. Kiedy o rozgraniczeniu orzeka są? Wg jakich zasad sąd decyduje o rozgraniczeniu?
3. Jaką treść powinna zawierać mapa z projektem podziału nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe? Kto i jakim dokumentem zatwierdza podział? Kiedy i na czyj wniosek wyznacza się i utrwala na gruncie nowe punkty znakami granicznymi?


Na ustnym miałam:
1. Kiedy wójt wydaje decyzję o rozgraniczeniu?
2. Czy strony mogą zawrzeć ugodę jeśli istnieją dokumenty?
3. Co zawiera akt ugody? i tu padło pytanie odnośnie szkicu, ile granic narysuję.
4. Kiedy sąd decyduje o podziale?
5. Służebność gruntowa i osobista.

udało się zdałam :)
#7
dodałabym jeszcze, że podstawą oznaczenia nieruchomości w księgach wieczystych są dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.
ustawa Prawo GiK
#8
Ogólna dyskusja o uprawnieniach zawodowych / Odp: Daty egzaminów 2013
Poniedziałek 07 Październik 2013, 20:56:05
Uprzejmie informuję, iż część sprawdzająca (egzamin pisemny: część ogólna i szczegółowa oraz egzamin ustny) odbędzie się w dniu 25 października 2013 r. w Warszawie przy ul. Aleje Jerozolimskie 44 (obok Rotundy) w Sali nr A na XII piętrze.

Początek egzaminu pisemnego (w części ogólnej) o godz. 9:30
#9
Ogólna dyskusja o geodezji i kartografii / Odp: Biznesplan
Sobota 28 Wrzesień 2013, 23:00:21
witam,
powtarzam pytanie za kolegą, czy ma ktoś może przykładowy biznesplan dla firmy geodezyjnej. Jeśli tak to proszę o info na PW.
Z góry dziękuje.
#10
25 października, taką informację dostałam jak dzwoniłam
wcześniej jak dzwoniłam to dostałam info, że sesja jesienna nie została jeszcze ustalona i pod koniec sierpnia mogę zadzwonić to dowiem się terminu , no i mam
więc teraz można zacząć dziobać  :o
#11
dziś dzwoniłam do GUGiK , termin mam na 25 października, papiery doszły 8 lipca.

//edit by Brook
data przeniesiona do pierwszego postu, dziękujemy za informacje
#12
maj 2013- zakres 1 Forum super, testy zdałam dzięki niemu, jeżeli chodzi o opisówkę to jest dużo pytań i jak ktoś je przeczyta to później ładnie wiedzę może sobie poukładać. ja serdecznie polecam dla każdego.
#13
Egzaminy / Odp: egzamin 11 czerwca 2013
Środa 12 Czerwiec 2013, 11:01:22
a zakres 2 ktoś zdawał?
#14
Egzaminy / Odp: egzamin 28 maja 2013
Czwartek 30 Maj 2013, 17:46:59
Cytatjak sprawdzić czy łata jest pionowa
za pomocą pionu sznurkowego i za pomocą libelki :)

sYsTEM połączył wiadomości: Czwartek 30 Maj 2013, 22:01:53
Cytat1. podać podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
2. inwestor chce pobudować dom, który będzie dokładnie w odległości 4m od granicy działki. granica działki jest granicą prawną, ale na gruncie brak jest graniczników. wyznaczone były na osnowę lokalną metodą domiarów. proszę podać jakie czynności powinien wykonać geodeta, aby prawidłowo wytyczyć budynek. (jak coś niwełaściwie napisałam to proszę mnie poprawić)
3. zakładanie osnowy pomiarowej metodą precyzyjnego pozycjonowania metodą GNSS.
pytanie 1
PGiK art 27 i 28
Rozp w sprawie gesut i zudp par 8 - 13
CytatArt. 27. 1. Sieć uzbrojenia terenu podlega inwentaryzacji i ewidencji.
2. Inwestorzy są obowiązani:
1) uzgadniać usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu z właściwymi starostami;
2) zapewnić wyznaczenie, przez jednostki uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych, usytuowania obiektów budowlanych wymagających pozwolenia na budowę, a po zakończeniu ich budowy — dokonanie geodezyjnych pomiarów powykonawczych i sporządzenie związanej z tym dokumentacji.
3. Geodezyjne pomiary powykonawcze sieci podziemnego uzbrojenia terenu, układanej w wykopach otwartych, należy wykonać przed ich zakryciem.

§ 8.
1. Uzgodnień usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, zwanych dalej ,,uzgodnieniami", dokonuje się po uprzednim zbadaniu bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z jużistniejącymi i projektowanymi innymi przewodami i urządzeniami, z obiektami budowlanymi, znakami geodezyjnymi, grawimetrycznymi i magnetycznymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody, a także po zbadaniu ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
2. Uzgodnień w pasie drogowym lub liniach rozgraniczających drogi dokonuje się w oparciu o przepisy o drogach publicznych, a także o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

§ 8. 1.Uzgodnień usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, zwanych dalej "uzgodnieniami", dokonuje się po uprzednim zbadaniu bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z już istniejącymi i projektowanymi innymi przewodami i urządzeniami, z obiektami budowlanymi, znakami geodezyjnymi, grawimetrycznymi i magnetycznymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody, a także po zbadaniu ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
2.Uzgodnień w pasie drogowym lub liniach rozgraniczających drogi dokonuje się w oparciu o przepisy o drogach publicznych, a także o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.
§ 9. 1.Uzgodnienie dokonywane jest na wniosek inwestora lub jego upoważnionego przedstawiciela.
2.Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się, z zastrzeżeniem ust. 5, następujące dokumenty:
1) 3 egzemplarze projektu usytuowania sieci uzbrojenia terenu, zwanego dalej "projektem",
2) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
3) warunki techniczne podłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskane od jednostek zarządzających tymi sieciami,
4) orientację położenia projektowanych sieci uzbrojenia terenu w stosunku do sąsiednich terenów i stron świata.
3.Wniosek podlega rejestracji i otrzymuje numer ewidencyjny.
4.Projekt sporządza się na aktualnej mapie, wykonanej według zasad określonych w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25, poz. 133), zawierającej dodatkowo przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych dotychczas przez starostę oraz położenie znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
5.Mapa i projekt, o których mowa w ust. 4, mogą być sporządzone także na komputerowych nośnikach informacji. W przypadku sporządzenia projektu na komputerowym nośniku informacji do wniosku dołącza się, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 2, wydruk projektu i mapy.
6.Przedłożony do uzgodnienia projekt podlega ocenie w zakresie:
1) zgodności z wnioskiem o uzgodnienie,
2) prawidłowości mapy wykorzystanej do projektowania w zakresie: obszaru, skali, treści, aktualności i czytelności oraz klauzul przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
3) czytelności graficznej projektowanych elementów.
7.W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w sporządzeniu mapy lub projektu, niekompletności przedkładanych dokumentów albo konieczności dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień, wniosek zwraca się inwestorowi, z zachowaniem formy pisemnej, w trybie określonym w art. 64 Kodeksu postępowania administracyjnego.
§ 10. 1.Wniosek, o którym mowa w § 9 ust. 1, rozpatrywany jest, z zastrzeżeniem ust. 2, na posiedzeniach zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej, zwanego dalej "zespołem".
2.Uzgadnianie sieci będących przyłączami do budynku lub budowli, w części usytuowanej na nieruchomości, w stosunku do której prawo do dysponowania na cele budowlane, o którym mowa w art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 42), przysługuje wnioskodawcy, nie wymaga przedłożenia wniosku na posiedzeniu zespołu i zasięgania opinii jego członków.
§ 11. 1.Treść uzgodnienia wyrażana jest w formie opinii, wydawanej z upoważnienia starosty przez przewodniczącego zespołu.
2.Opinię, o której mowa w ust. 1, wraz z dwoma egzemplarzami projektu wydaje się inwestorowi w terminie 14 dni od dnia przedłożenia wniosku. W uzasadnionych przypadkach termin ten może być przedłużony do 30 dni. Niezajęcie stanowiska przez zespół w tych terminach uznaje się za brak zastrzeżeń do przedstawionego projektu.
3.Każdy egzemplarz projektu opatrywany jest klauzulą potwierdzającą dokonanie uzgodnienia, w której w szczególności należy określić: nazwę organu uzgadniającego usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu, wyszczególnienie uzgadnianych sieci uzbrojenia terenu oraz numer i datę opinii, o której mowa w ust. 1.
4.Wzór klauzuli, o której mowa w ust. 3, określa załącznik do rozporządzenia.
5.Uzgodnione usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu nanoszone jest na mapę zasadniczą lub jej kopię.
6.Jeżeli dla terenu, na którym dokonywane jest uzgodnienie, nie istnieje mapa zasadnicza, prowadzi się mapę przeglądową uzgadnianych projektów na podkładzie kopii mapy topograficznej w skali 1:10.000.
7.W aktach spraw prowadzonych przez zespół przechowywane są przez okres 3 lat:
1) opinia, o której mowa w ust. 1,
2) jeden egzemplarz projektu,
3) protokół posiedzenia zespołu zawierający w szczególności:
a) wykaz rozpatrywanych wniosków,
b) listę obecności członków zespołu,
c) uwagi i zalecenia dotyczące poszczególnych wniosków, potwierdzone podpisami członków zespołu.
8.Inwestor ponosi opłatę za uzgodnienie według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§ 12. 1.Uzgodnieniu przez zespół nie podlega usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na terenach zamkniętych, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy, z wyjątkiem sieci uzbrojenia terenu wyprowadzonych poza granice tych terenów.
2.Dla terenów, o których mowa w ust. 1, uzgodnienia prowadzi zarządzający terenem zamkniętym, z zachowaniem przepisów rozporządzenia.
3.W przypadku utraty przez teren charakteru terenu zamkniętego zarządzający tym terenem przekazuje, nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia tego zdarzenia, właściwemu staroście dokumentację dotyczącą uzgodnień, o których mowa w ust. 2.
§ 13. 1.Uzgodnienie zachowuje ważność przez okres 3 lat od dnia wydania opinii w sprawie uzgodnienia usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.Uzgodnienie traci ważność w przypadku, gdy inwestor albo organy administracji architektoniczno-budowlanej lub nadzoru budowlanego powiadomią zespół o utracie ważności, zmianie lub uchyleniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz pozwoleniu na budowę.

tutaj dodałam jeszcze co składa się na treść mapy do celów projektowych i jako podstawę prawną dorzuciła rozp. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie, ale czy koniecznie nie wiem
pytanie 2
Cytat§ 30. 1.Geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się przy wykorzystaniu danych obserwacyjnych określających położenie tych znaków lub punktów granicznych w oparciu o osnowę pomiarową, jaka była wykorzystana do pozyskania tych danych.
2.W przypadku niezachowania się osnowy pomiarowej, o której mowa w ust. 1, na skutek zniszczenia lub przemieszczenia jej punktów albo braku możliwości jej odtworzenia, geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się w oparciu o:
1) opisy topograficzne tych punktów granicznych lub
2) współrzędne tych punktów granicznych po ich uprzednim zharmonizowaniu w drodze matematycznej transformacji z układem odniesienia określonym przez punkty poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.
3.Wznowione znaki graniczne lub wyznaczone punkty graniczne, po ich stabilizacji lub zamarkowaniu, podlegają ponownemu pomiarowi w oparciu o poziomą osnowę geodezyjną lub pomiarową osnowę sytuacyjną.
4.Wyniki wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych zamieszcza się w protokole, o którym mowa w art. 39 ust. 4 ustawy, zawierającym:
1) oznaczenie kancelaryjne zgłoszenia pracy geodezyjnej;
2) identyfikator oraz nazwę obrębu ewidencyjnego;
3) numery działek ewidencyjnych, do których należą wznawiane znaki graniczne lub wyznaczane punkty graniczne;
4) imię i nazwisko oraz numer świadectwa nadania uprawnień geodety sporządzającego protokół;
5) datę sporządzenia protokołu;
6) wskazanie przepisów, na podstawie których wykonane zostały czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
7) oznaczenie dokumentów, na podstawie których dokonano wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
8) imiona i nazwiska właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych lub innych władających ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków albo osób ich reprezentujących biorących udział w czynnościach wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych, a także osób prawidłowo zawiadomionych o tych czynnościach, ale nieobecnych podczas wykonywania czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
9) oznaczenie punktów granicznych objętych czynnościami wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych z uwzględnieniem oznaczeń tych punktów w operacie ewidencyjnym;
10) opis sposobu stabilizacji lub markowania punktów granicznych;
11) oświadczenia osób, o których mowa w pkt 8, dotyczące czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
12) szkic określający położenie wznowionych znaków granicznych lub wyznaczonych punktów granicznych w odniesieniu do granic działek ewidencyjnych i trwałych szczegółów terenowych;
13) wzmiankę o odczytaniu dokumentu przed podpisaniem;
14) omówienie skreśleń i poprawek;
15) podpis geodety sporządzającego protokół oraz podpisy osób, o których mowa w pkt 8, na każdej stronie protokołu.
5.W przypadku gdy protokół wznowienia znaków granicznych lub protokół wyznaczenia punktów granicznych dotyczy znaków lub punktów granicznych związanych z wieloma nieruchomościami, podpisy osób, o których mowa w ust. 4 pkt 8, wymagane są na tych stronach protokołu, które zawierają informacje dotyczące znaków lub punktów granicznych związanych z nieruchomościami stanowiącymi ich własność, przedmiot użytkowania wieczystego lub innej formy władania ujawnionej w ewidencji, oraz na ostatniej stronie protokołu.
+opis czynności związanych z wytyczeniem budynku, czyli:
- opracowanie geodezyjne projektu (powstaje szkic dokumentacyjny)
- obliczenie miar realizacyjnych potrzebnych do wytyczenia
- tyczenie i zabezpieczenie wytyczonych elementów
- wpis do dziennika budowy i przekazanie szkicu tyczenia kierownikowy budowy
podstawa prawna
prawo geod i kart
rozp rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
rozp. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
pytanie 3
rozp. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
art. 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16.2, 17. 2,  18, 69


bardzo dużo pisałam własnymi słowami, wiadomości dużo czasu mało, trzeba było szybko pisać , ale udało się:)
#15
Egzaminy / Odp: egzamin 28 maja 2013
Środa 29 Maj 2013, 08:23:43
pytania z wczoraj
1. podać podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
2. inwestor chce pobudować dom, który będzie dokładnie w odległości 4m od granicy działki. granica działki jest granicą prawną, ale na gruncie brak jest graniczników. wyznaczone były na osnowę lokalną metodą domiarów. proszę podać jakie czynności powinien wykonać geodeta, aby prawidłowo wytyczyć budynek. (jak coś niwełaściwie napisałam to proszę mnie poprawić)
3. zakładanie osnowy pomiarowej metodą precyzyjnego pozycjonowania metodą GNSS.

komisja była bardzo przyjazna :)
w wolnej chwili podam zarys odpowiedzi, to co ja napisałam i dostałam za to 20 pkt :)

sYsTEM połączył wiadomości: Środa 29 Maj 2013, 08:27:02
aha, a na ustnym bez niespodzianek:)
czasami wręcz banalne pytania :)
jak sprawdzić czy łata jest pionowa
jaki akt prawny reguluje prowadzenie mapy zasadniczej, z kiedy i kogo
gdzie jest początek układu współrzędnych "2000"
sprawdzanie niwelatora
kolimacja, inklinacja pod jakim kątem widzimy satelity
a reszta powtórki z tego co było