Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - mechanik43

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 4 marca 2013
Czwartek 07 Marzec 2013, 22:11:32
Tak jak obiecałem, oto lista pytań ustnych i opisowych które udało mi się spisać. Do egzaminu podchodziliśmy 4 marca 2013. Po lekkim odpoczynku przedstawiam w skrócie listę pytań z egzaminu ustnego, które wystąpiły:

Zakres pierwszy ustne

-sprawdzenie warstwic na pierworysie

-jaki obecnie stosujemy układ współrzędnych płaskich prostokątnych prostokątnych. Po udzieleniu właściwej odpowiedzi, którą jest układ 2000 komisja zadała pytanie proszę podać gdzie znajduje się punkt w tym układzie, gdy współrzędna x=0 a y=5500 000.
Odpowiedź: punkt leży na przecięciu równika z południkiem osiowym 15 stopni.

-jakie dokumenty musimy wziąć od inwestora żeby móc opracować wytyczenie budynku.
Odpowiedź: projekt budowlany z prawomocną decyzją o pozwoleniu na budowę.
-następne pytanie było takie, że komisja narysowała na kartce przekrój wykopu, w którym przedmiotem inwentaryzacji był kanał kanalizacji o przekroju fi 100. Zaznaczone były również odkryte przewody elektroenergetyczny, telefoniczny oraz wodociągowy. Należało wymienić, co mierzymy w takiej sytuacji.
Odpowiedź: wszystkie widoczne istniejące przewody oraz w stosunku do nowego kanału kanalizacji oś tego kanału oraz rzędną dna kanału.

-czy wznawiamy repery
Odp: nie

-grupy szczegółów sytuacyjnych sytuacyjnych z podaniem dokładności ich pomiaru względem najbliższej osnowy geodezyjnej

-odnośnie aktualizacji mapy zasadniczej: mamy mapę zasadniczą, jedziemy w teren a tam zamiast pastwiska zastajemy zaorane pole. Jak to się ma do aktualizacji.
Odpowiedź: zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie standardów technicznych technicznych 9 listopada 2011 §79 punkt 4. W przypadku wykazania na mapie do celów projektowych konturów użytków gruntowych nieujawnionych w bazie danych, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy, na mapie zamieszcza się informację o treści: ,,kontur użytku gruntowego oznaczony symbolem (wzór symbolu) nie jest ujawniony w bazie danych ewidencji gruntów i budynków".

-pomiar mimośrodu kanalizacji.
Odp: Chodzi tu o to, że kanał nie przechodzi bezpośrednio przez studnię, lecz w pewnej odległości od niej. Wówczas mierzymy oś kanału, trójnik, który łączy kanał z komorą punkt wlotu do komory oraz samą komorę.

-ciąg wiszący (podać dokładności i warunki tworzenia ciągu wiszącego)

-mamy zgłoszoną robotę jedziemy w teren. Czy możemy wejść na grunt w celu dokonania pomiarów oraz dokonać przecinki w celu uzyskania wizury?
Odp: Możemy wejść na grunt oraz dokonać przecinki PGiK 17 maja 1989 art. 13, a co do wycinki zgodnie z Kodeksem Cywilnym właściciel może się ubiegać o odszkodowanie.

-czy tyczenie budynku podlega zgłoszeniu, a druga część pytania, jeżeli odpowiedzieliśmy, że nie podlega zgłoszeniu to, na jakiej podstawie wydawane są dokumenty z zasobu do wytyczenia budynku.

-wymienić rodzaje niwelacji oraz jak sprawdzić warunki niwelatora i jak go zrektyfikować

-rodzaje kontroli terenowych

-czy badamy księgi przy wykonywaniu mapy do celów projektowych?
Odp: Chodzi tu o sprawdzenie w księdze czy występuje służebność dla danej działki.

-jak wytyczymy w trenie łuk kołowy mając dane kąt zwrotu i promień (narysować elementy geometryczne łuku i podać wzory)

-generalizacja granic nieutrwalonych słupkami granicznymi

-pomiar studni kanalizacyjnych
Odp: chodzi tu o podanie zasad BHP przy pomiarze studni.

-proszę podać dalszy przebieg czynności, które geodeta musi wykonać począwszy od pomiaru terenowego do ostatecznego przekazania inwestorowi mapy.

-gdy wiadomo, że robota geodezyjna będzie trwała dłużej niż rok od daty zgłoszenia to czy ośrodek ma prawo wystawić rachunek wcześniej a jeżeli tak to, na jaki procent opłaty może wystawić rachunek.
Odpowiedź: może a procent to 45% całego rachunku. Szukać w rozporządzeniu o opłatach pobieranych przez ośrodek.

-co oznacza na planie zagospodarowania oznaczenie ,,ppp" ( poziom projektowanego parteru) i jak go wyznaczamy podczas tyczenia budynku

-jakie są nowe elementy treści mapy zasadniczej oprócz tych,o których mówi Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
Odpowiedź: chodzi to o oznaczenie służebności gruntowych z Rozporządzenia z 9 listopada 2011 w sprawie standardów technicznych

-co zapewnia spójność prac geodezyjnych?
Odpowiedź: O jednolitości wyników prac geodezyjnych i kartograficznych stanowią:
1) jednolity system miar,
2) jednolity system odniesienia i odwzorowania wyników pomiarów,
3) znormalizowana treść, dokładność i forma opracowań typowych.
Instrukcja O-1 Rozdział II §4

-zasady generalizacji przy pomiarze łuku kołowego
Odpowiedź: stopień generalizacji zależy od grupy szczegółu terenowego. W przypadku generalizacji łuku krawężnika, który jest szczegółem pierwszej grupy dokładnościowej a więc strzałka nie może być większa 0,10 m.


Zakres 2 ustne

-kto wydaje decyzję o wywłaszczeniu przy realizacji celu publicznego? Odp: starosta

-w jakich przypadkach wydawana jest decyzja o rozgraniczeniu, gdy budynek stoi na dwóch działkach, użytkownikiem wieczystym jest spółdzielnia mieszkaniowa a działki mają dwie różne daty zakończenia użytkowania wieczystego. Co należy zrobić, aby doprowadzić taką sytuację do ujednolicenia? Odp: znajdziecie w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

-co zrobić, gdy, dwóch współwłaścicieli jednej działki chce mieć wydzieloną swoją część gruntu działki, ale nie ma pozwolenia na podział?


Zakres 4 ustne

- podział osnów realizacyjnych
-na czym polega tyczenie wieloetapowe
-etapy budowy mostu
-przy ustawianiu słupa z dokładnością 1 cm, czym jest dla wytyczającego ten 1 cm? Odp. Jest to błąd krytyczny.
-jakie są odstępstwa od projektu (odstępstwa istotne i nieistotne) przykłady (odpowiedź znajdziecie w Prawie Budowlanym) oraz co robimy w razie wystąpienia takiego odstępstwa ( robimy wpis w dzienniku budowy o zaistniałym odstępstwie)
-metody pomiaru pionowości komina w przypadku gęstej zabudowy wokół komina
-dla czego mierzymy kąty w dwóch położeniach lunety przy pionowości komina ( ponieważ przez to eliminujemy błąd instrumentu).

Chciałem jeszcze zrobić zdjęcia z testów, ale komisja nie wyraziła zgody. Dostałem jedynie informację, że GUGiK prawdopodobnie od lipca 2013 znowu wznowi ich publikację na swojej stronie. Czas pokaże czy wejdzie to w życie.
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 4 marca 2013
Środa 06 Marzec 2013, 20:27:55
Witam jutro wieczorem wrzucę pytania z ustnego z zakresu pierwszego, drugiego i czwartego oraz z części opisowej na zakres drugi. Tu prośba szczególnie do kolegów geodetów, którzy zdawali tego dnia egzamin, jeżeli znajdziecie jakieś pomyłki lub niedociągnięcia w sformułowaniu pytań piszcie i uzupełniajcie. Pozdrawiam.