Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - bieły

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 14 października 2015
Czwartek 15 Październik 2015, 21:35:58
Hej,
Co do trzeciego pytania opisowego na zakres 4:
W zapamiętanej przeze mnie wersji przedstawiało się tak:
W hali zakładu przemysłowego, znajdują się 4 punkty na poziomie "0", należy je przenieść pionowo na płaszczyznę montażową belek podsuwnicowych, na poziomie +7,000.Jakimi metodami można to zrobić i z jakie dokładności trzeba zachować żeby otrzymać odchyłkę
dHmax +/- 4 mm.
Ja na wstępie straciłem z 5 minut zastanawiając się czy chodzi o przeniesienie wysokościowe czy sytuacyjne, gdyż pytanie było zawile sformułowane.
Spytałem członka komisji egzaminacyjnej jak interpretować to pytanie, lecz niewiele więcej się dowiedziałem.
Asekurancko przedstawiłem pokrótce metody przeniesienia osi sytuacyjnyh (met. biegunowa o podwyższonej dokładności, met. prostej odniesienie, met. rzutowania).
Następnie stwierdziłem, że w pytaniu jednak chodzi o przeniesienie wysokości i na tym się skupiłem.
(niwelacja trygonometryczna o podwyższonej dokładności, niwelacja geometryczna z wykorzystaniem taśmy stalowej przy wprowadzeniu poprawek na temperaturę i naciąg taśmy).

Moje pytania na ustnym:
- Metody określania przemieszczeń pionowych:
Chodziło o wymienienie rodzajów niwelacji:
geometryczna (precyzyjna, techniczna), trygonometryczna, przy użyciu precyzyjnych technik pozycjonowania GNSS (np do określania przemieszczeń wysypisk śmieci), hydrostatyczna i wreszcie wyczekiwana odpowiedź przez członka komisji - mikroniwelacja.
- osnowa drogowa i mostowa
- czy różni się powtarzalność od odtwarzalności
powtarzalność - rozrzut wyników obserwacji od wartości oczekiwanej, przy użyciu tycz samych metod, instrumentów, ten sam obserwator, warunki, i metody obliczeniowe,
odtwarzalności -  przy różnych metodach, obserwatorach itd.

#2
Egzaminy / Odp: egzamin 17 marca 2014
Wtorek 18 Marzec 2014, 00:27:47
Cytat: wiedzmy23 w Poniedziałek 17 Marzec 2014, 18:32:11
jakie zmiany z I zakresem mogę wprowadzić do ewidencji gruntów
Odpowiedziałem, że generalnie geodeta z 1 może wprowadzić zmiany w zakresie użytków przy pomiarach syt- wys dla aktualizacji mapy, np. wydzielenie użytku budowlanego wokół budynku wzniesionego użytkach rolnych, taka sama zmiana przy pomiarach powykonawczych po wzniesieniu budynku, dodatkowo założenie arkusza danych ewidencyjnych budynku, na tym odpowiedź zakończyłem.
Zadający pytanie pytał jeszcze o to czy mógłbym zmienić użytek w wypadku lasu? odpowiedź brzmi "nie"
#3
Cytat: kokarolcia w Piątek 07 Luty 2014, 11:39:29
Rozszerzając odpowiedź, zacytowałabym Rozporządzenie MTBiGM z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z dnia 27 kwietnia 2012 r.) art. 7- 10, gdzie szczegółowo wymienione jest co powinny zawierać takie mapy - w części opisowej i graficznej
Nie rozumiem dlaczego mamy przytaczać aż 4 artykuły w/w rozporządzenia, przecież tam jest opisane co ma zawierać projekt budowlany a nie mapa do celów projektowych. Za najbardziej istotne z tego rozporządzenia uważam:
"§ 8. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien być sporządzony na mapie do celów projektowych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne"
Pozostałe podstawy prawne są jak najbardziej poprawne.
#4
Cytat: jk311 w Sobota 23 Listopad 2013, 07:48:36
Dokładność położenia wyżej wymienionych punktów dostosowania, w państwowym systemie odniesień przestrzennych nie może być większa niż 0,10 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.
Oczywiście, dokładność nie może być mniejsza. ;)

Trzeba by jeszcze dodać że punktami dostosowania mogą być również punkty poziomej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej, oraz przecięcia siatki kwadratów.
#5
Ja składałem w połowie października.
Poza odrzuconą przeze mnie propozycją egzaminu w grudniu (16-20.XII) ciągle cisza...
Cztero-miesięczny termin upłynie za dwa tygodnie.
#6
Aktualne rozporządzenie w sprawie EGiB rzuca nowe światło na w/w problem:
$63.1a
Cytat1a. Przez kontur budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, rozumie się linię zamkniętą wyznaczoną przez prostokątny rzut na płaszczyznę poziomą linii przecięcia się zewnętrznych ścian budynku z powierzchnią terenu.
1b. W przypadku gdy z powierzchnią terenu przecina się fundament budynku lub budynek posadowiony jest na filarach, konturem budynku jest odpowiednio linia wyznaczona przez prostokątny rzut na płaszczyznę poziomą linii przecięcia się zewnętrznych krawędzi fundamentu lub zewnętrznych krawędzi filarów z powierzchnią terenu.
1c. W przypadku budynków posiadających tylko kondygnacje podziemne konturem budynku jest linia zamknięta wyznaczona przez prostokątny rzut na płaszczyznę poziomą zewnętrznych krawędzi tego budynku.
1d. W przypadku gdy prostokątne rzuty na płaszczyznę poziomą zewnętrznych ścian kondygnacji nadziemnych lub podziemnych budynku nie pokrywają się z konturem budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, albo gdy sąsiadujące budynki połączone są łącznikami nadziemnymi lub podziemnymi, kondygnacje te oraz łączniki wyróżnia się w bazie danych ewidencyjnych za pomocą numerycznego opisu jako bloki budynku

Podsumowując, część nadziemną rysujemy blokiem budynku, zewnętrzne krawędzie filarów utworzą kontur budynku, do którego dociągniemy media.

Odnośnie podatków taka konstrukcja budynku daje pewne możliwości:):
Cytat§ 78. W ewidencji nie wykazuje się:
1) altan i budynków gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich,
tylko czy te filary i płyta nie wyjdą drożej niż podatki?:)
#7
Cytat: eljotpi w Piątek 04 Styczeń 2013, 12:12:35
Ale zastanawiają mnie dwie sprawy, jak taki jeden z drugim WINGiK ma czelność dyskutować o dokładnościach pozyskiwanych z korekt sieci ASGEUPOS, gdy tenże serwis oficjalnie podaje, że gwarantują w technice kinematycznej VRS czasu rzeczywistego średnie błędy w poziomie 3 cm, a w pionie 5 cm?!
Dla mnie kuriozalne są wnioski, które nasuwają się po przeczytaniu w/w stanowiska.
Wszyscy doskonale wiemy, że korzystając z technik satelitarnych GPS, uzyskiwane współrzędne sytuacyjne punktu są dokładnejsze od wysokości.
Paradoks dla mnie polega na tym, że zgodnie w/w stanowiskiem można założyć osnowę pomiarową lecz tylko w oparciu o pomiar satelitarny metodą statyczną, gdzie błąd położenia współrzędnych sytuacyjnych ma być <10cm.
Natomiast WINGiK dopuszcza wyznaczenie wysokości elementów uzbrojenia sieci kanalizacyjnych medotą niwelacji satelitarnej (RTK, RTN) w nawiązaniu do punktów geodezyjnej osnowy wysokościowej, przyczym zgodnie z rozporządzeniem w spr. standardów błąd określenia wysokości tego elementu ma być mniejszy od 2cm.
Zupełna pomyłka :idiot2:

#8
Cytatnie zgodzę się co do mediów. Skoro mierzymy załamania pionowe na przewodach, to ja bym się pokusił o pomiar tych pionowych odcinków, aż do miejsca wejścia do samego budynku
Rozporządzenie w spr. GESUT BDOT i MZ
Załącznik 7 Rozdział 3 §7.
"W obrysie obiektów: budynek nie przedstawia się obiektów bazy danych GESUT."
Tyle, że rozpatrywany przez nas budynek nie jest standardowy ;)
#9
Hej, fundamentów wg. rozporządzenia w sprawie GESUT, BDOT i MZ nie pokażesz bo nie ma tagiego symbolu, więc jeśli obrys płyty fundamentowej rózni się od obrysu budynku to zaznaczyłbym to jako zmianę nawierzchni (przerywaną) ew. plac i opis bt. (beton).
Na tym zaznaczył słupy, dalej budynek grubą, przerywaną linią (jak nawis). Media narysowałbym do obrysu budynku.
Ciekawy przypadek :)