Punkt osnowy punktem granicznym

Zaczęty przez ketchup1, Niedziela 20 Wrzesień 2015, 19:32:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lupus

#2
Człowiek, który prowadzi Twoją praktykę, dał Ci problem do samodzielnego rozwiązania. Już go lubię. O0
On wie co robi. I jestem przekonany, że wie też co należy zrobić i postąpi właściwie.
Szef mówiąc Ci: "Rozwiąż problem samodzielnie.", nie miał na myśli raczej "Zapytaj kogoś innego."
Dał Ci do rozwiązania problem. Nie oczekuje od Ciebie odpowiedzi, tylko daje Ci szansę nauczyć się myśleć samodzielnie i brać odpowiedzialność za swoje decyzje.
Albo się zastanowisz i odpowiesz: tak albo inaczej. bo "to i tamto"
Albo go olejesz i powiesz, że się nie zastanowiłeś nad tematem. Wtedy możesz powiedzieć, że Ci na forum nikt nie odpowiedział, albo z przekonaniem powiesz: Powinno być tak! i padniesz na pierwszym pytaniu o szczegóły.

To co odpowiesz nie będzie dobrze albo źle. Jak będzie dobrze to Cię pochwali, jak będzie źle to wytłumaczy Ci gdzie popełniłeś błąd, a może nawet powie dlaczego go popełniłeś.

Twoje niedoświadczenie powoduje, że uważasz, iż dostaniesz prawidłową odpowiedź na forum. 
Ja, pomimo że już jakiś czas "robię w granicach", nie widziałem tych dokumentów i nie odpowiem jak powinieneś postąpić.
Nie wiem czy Ty wiesz jakie to dokumenty wskazują na tę granicę.
Przemyśl czy są to miary z pomiaru bezpośredniego, czy też jest to miara projektowana, np w scaleniu czy podziale? Kto i kiedy przeliczył ostatni raz osnowę? Jaki jest błąd położenia punktów? czy na pewno te punkty mają taki sam numer? Ten sam numer w jednym opracowaniu zwykle oznacza ten sam punkt. No i jeszcze jedno... na mapie wektorowej? dwa takie same numery??? wektorowa musi oznaczać że to nie jest baza ewmapy. Ewka takich by nie przyjęła.
No i najważniejsze od kiedy my-geodeci tyczymy granice, bo są na jakiejś mapie? Zauważ, że Twój szef nie kazał Ci wytyczyć współrzędnych z ośrodka tylko przeanalizować materiały archiwalne. Ocenić, co jest prawidłowe, a w terenie wytyczyć to co jest dobre.

Inna sprawa, że nie odpowiedziałbym na Twoje pytanie nawet jeśli by była to jasna sprawa.
Nie taka była intencja "mojego kolegi po fachu" i nie będę my wchodził w paradę w procesie nauczania. ;)
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

ketchup1Autor w?tku

Witam,

Mam okazję uczestniczyć przy wykonywaniu podziału pewnej działki i chciałbym zaprosić do dyskusji osoby, które mogły by mi doradzić w konkretnej sprawie, a mianowicie. Z góry chciałbym odpowiedzieć że nie wykonuję tego podziału samodzielnie (jestem na praktykach) i dostałem taki oto problem do rozwiązania samodzielnego.

1) Pobrałem PODGiK dostałem punkt osnowy III klasy w układzie 2000.
2) W dokumentach dotyczących obwodnicy działki podlegającej podziałowi w/w punkt osnowy znajduje się jako jeden z punktów granicznych tej działki.

Co ciekawe współrzędne Y są identyczne, jednak współrzędne X różnią się o 10 cm (punkt osnowy końcówka .16 / punkt graniczny końcówka .06).

W materiałach archiwalnych wykazano następujący pomiar: stanowisko na punkcie osnowy o współrzędnych wykazanych w osnowie i tyczenie punkty granicznego o identycznym numerze oddalonego o 10 cm od punktu osnowy.
- Jutro zmierzę odległości pomiędzy tym punktem osnowy fizycznie na gruncie a punktem nawiązania (osnowa III)

Czy w tym wypadku najlepiej było by wytyczyć granicę GPS i dodatkowo sprawdzić je biegunowo ? Ciekawi mnie też jak wykazać w operacie 2 takie same punkty i tyczenie punktu o tym samym numerze a innych współrzędnych.

Na otrzymanej mapie wektorowej widnieją 2 punkty o tych samych numerach oddalone obok siebie o 10 cm.

3) Kolejna sprawa tyczy się tego, że miary biegunowe do wyniesienia punktów różnią mi się niż te z operatu wykonywanego w 2000 roku (współrzędne się różnią kilkanaście centymetrów). Czy w tym przypadku prawidłowym będzie wyznaczenie granic ze współrzędnych aktualnie podanych z ośrodka ?