Budynek w granicy

Zaczęty przez kamil.bank, Poniedziałek 16 Marzec 2015, 22:31:40

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

jkbsrwk

lesze16 ostatnio też dostałem PZT z taką klauzulą i budynek usytuowany 4m. Ale tak szczerze zacząłem się zastanawiać jaki sens jest dawania takiej klauzuli? Z prawnego punktu widzenia nie ma to żadnej mocy. Na dodatek jak pewnie wszyscy wiemy na etapie MDCP inwestor często nie wie gdzie będzie usytuowany jego budynek, bo się po prostu na tym nie zna i posłucha sugestii projektanta w późniejszym czasie, więc i zgodnie ze standardami ustalenie granic jest raczej rzadkim przypadkiem.

krzaq

My dajemy zapis Dane na granice pozyskano z PODGiK

lesze16

1. Najlepsze jest to, że miałem sytuację, w której wyraźnie napisałem że granice nie ustalone, mapa nadaje się do projektowania budynków w odległości większej niż 4,0m - bo właściciel powiedział że się nie będzie zbliżał... po roku ten sam inwestor daje mi do wytyczenia PZT gdzie budynek jest 3,0m od granicy... Najlepsze, że przeszło z ww. klauzulą przez architekturę i dostał pozwolenie na budowę na TEJ mapie  :idiot2:

2. Spotkałem się ostatnio z sytuacją gdzie granica z jednej strony była ustalona i była adnotacja że do tej granicy można się zbliżyć na odległość mniejszą niż 4,0m. W sumie logiczne

kat155

Ustalenie przebiegu granicy powinno się odbywać w każdym przypadku planowania inwestycji równo i bliżej niż 4,0 m. Gdyby ustawodawca chciał inaczej to zrobiłby stosowny podpunkt.

Ecia

U nas pisze się taką informację:

Granice nieruchomości będącej przedmiotem pomiaru określono z wymaganą przepisami dokładnością.
Pozostałe granice pochodzą  z  danych uzyskanych z PODGiK oraz z  przeskalowania mapy ewidencyjnej w skali 1:1000, mogą nie spełniać pod względem dokładności obecnych standardów technicznych. 
Zbadano KW BB1C/00056918/3 pod względem służebności gruntowych – brak wpisów.

Jeśli jej nie ma to budownictwo nie przyjmie projektu na 4m (3.5m)

Lupus

Wiemy komu. Wiem do czego nam mówi że ją wykorzysta..., ale nie wiemy do jakiego celu zostanie wykorzytsana
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Excrucior

#8
no tak, dlatego napisałem że " a klauzula jest zawsze dobrze widziana" (pomyślałem z "przekąsem" a napisałem jak napisałem)- może powinienem dać jeszcze jakąś śmieszną minkę żeby nikt nie pomyślał że poważnie myślę o pisaniu na MDCP pod budynki o takich klauzulach , aleee już pod inwestycje liniowe np kable energetyczne To pisze że mapa do celów liniowych (zawsze tak pisze w tytule) - i wynika z tego że nie można budynków stawiać  ;) i śmiało w legendzie można by napisać o braku możliwości projektowania budynków poniżej 4 m od granicy - ale bez sensu pisać takie informacje, bo przecież wiemy komu robimy mapę i dla jakich celów  :))

Lupus

Jak pisałem tę klauzulę to żartowałem, ale może warto by było wymyślić jakąś ładniejszą treść:
np. Mapa sporządzona bez badania przebiegu granic.
Lepsza, bo nie wiadomo o co chodzi, a w razie czegoś to przecież jednoznaczna tylko projektant nie znał tego przepisu...
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Excrucior

Ja wykonuje Tak, jeżeli sporządzam MDCP pod budynek usytuowany mniej niż 4m, to pobieram dane do sprawdzenia granicy - w moim powiecie jest prawie pełna zrobiona modernizacja - więc granice przyjmuje obowiązujące i sprawdzam je w terenie podczas dokonywania pomiaru czy zgadzają się  ze stanem władania, czy innymi widocznymi znakami użytkowania na gruncie. Jak jest OK to przyjmuje granice obowiązujące. Jednak jak nie to informuje o tym właściciela i mowie że trzeba wykonać rozgraniczenie bo jak nie na Tym etapie to przed WYTYCZENIEM budynku będzie trzeba wykonać.
Jak dla mnie to ja bardziej (i zawsze) analizuje granice działek przy TYCZENIU BUDYNKU mniej przy tworzeniu MDCP w przypadku omawianej sytuacji.
Jednak polecam przy tyczeniu zawsze sobie sprawdzić granice z materiałami w PZGiK  ^-^ i dobrą kasę ściągnąć za tyczenie i spać spokojnie.
Oczywiście takimi problematycznymi tematami są tereny wiejskie czy niezabudowane albo o słabej zabudowie, pisze tak pod siebie bo od jakiegoś czasu mój nowy powiat to taki dość wiejski   :))
a klauzula jest zawsze dobrze widziana

Lupus

Też jestem za tym
Jeśli robimy mapę pod projekt w odległości większej niż 4 m to może powinniśmy napisać klauzulę
"Nie nadaje się do projektowania obiektów budynkowych w odległości mniejszej niż 4 m od granicy"
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Surwejor

Cytat: Przemek Zalewski w Poniedziałek 16 Marzec 2015, 23:07:23
Paradoks sam w sobie - skoro w Zasobie nie ma danych na granicę to nie wiadomo gdzie ta granica jest, dopóki się jej nie ustali, więc jak można z góry zakładać, że nie będzie 4m?
Nigdy nie miałem takiego przypadku, więc nie zabieram głosu.
Nie do końca paradoks. Projektant projektuje położenie obiektu względem granic, a do zadania geodety należy określenie, którędy ta granica przebiega. Moim zdaniem, problemem jest tu raczej to, że kiedy robimy mapę do projektu, to często właściciel sam nie wie, gdzie ma być budynek (wiele osób zostawia tę kwestię projektantowi), więc skąd możemy wiedzieć, że będzie więcej niż 4,0 m od granicy czy nie. Zapis powinien być jednoznaczny. Albo robić ustalenie zawsze, kiedy brak danych albo robić nie przy mapie do celów projektowych, tylko w ramach tyczenia, kiedy i tak granice muszą być opracowane (ku czemu ja bym się skłaniał).

Przemek Zalewski

Cytat: kamil.bank w Poniedziałek 16 Marzec 2015, 22:31:40
Witam,
mam pytanie odnośnie par.79 pkt. 5
Czy należy robić ustalenie granic dla mdcp służącej dla rozbudowy (lub nadbudowy)
budynku będącego w granicy.

Pozdrawiam

Paradoks sam w sobie - skoro w Zasobie nie ma danych na granicę to nie wiadomo gdzie ta granica jest, dopóki się jej nie ustali, więc jak można z góry zakładać, że nie będzie 4m?
Nigdy nie miałem takiego przypadku, więc nie zabieram głosu.

support

Tu zależy od tego jak ma być rozbudowany budynek - jeżeli w głąb działki to nie ustalał bym granic, jeżeli natomiast ma być doklejony do granicy to tutaj mocno bym się zastanowił, i dla własnego spokoju starałbym się namówić klienta na ustalenie granicy.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


kamil.bankAutor w?tku

Witam,
mam pytanie odnośnie par.79 pkt. 5
Czy należy robić ustalenie granic dla mdcp służącej dla rozbudowy (lub nadbudowy)
budynku będącego w granicy.

Cytat5. W przypadku gdy przedmiotem planowanej inwestycji są budynki sytuowane w odległości nie większej niż 4,0 m od granicy nieruchomości, a jednocześnie w PZGiK brak jest danych określających położenie punktów granicznych z wymaganą dokładnością, wykonawca pozyskuje niezbędne dane dotyczące tych punktów w drodze pomiaru.

Pozdrawiam