Dyskusja na temat rodzaju prac dla zakresu 4

Zaczęty przez ketchup1, Wtorek 06 Wrzesień 2016, 20:09:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ketchup1Autor w?tku

#5
Dzięki za odpowiedzi, które okazały się pomocne

Ad1) Temat osnowy realizacyjnej, nie jest mi obcy, jednak większość zakładanych osnów przeze mnie była na terenach zamkniętych w oparciu o lokalny układ współrzędnych, gdzie jedynym dokumentem było moje opracowanie projektu osnowy z wykazem obserwacji oraz wyrównania współrzędnych punktów. Zazwyczaj taką osnowę zakładałem z 1 stanowiska mierząc metodą kierunkową kąty oraz odległości do wcześniej stabilizowanych punktów w postaci słupów lub "marek" z foliami dalmierczymi na innych obiektach. Moje pytanie zmierzało do tego czy takie opracowanie, może wg Was kwalifikować się do dziennika praktyki.
Zmierzam do tego, że np. podczas geodezyjnej obsługi inwestycji zostaje zgłoszone tyczenie lokalizacyjne obiektu w oparciu o zaprojektowaną i założoną osnowę, która aktualnie w praktyce sprowadza się jako osnowa lokalna dowiązana do układu państwowego w oparciu o punkty osnowy szczegółowej lub mierząc obserwacje metodą kierunkową do punktów osnowy lokalnej ze stanowiska swobodnego wyznaczonego np. metodą wcięcia kombinowanego z osnowy III klasy. Różni się to od klasycznej osnowy kątowo-liniowej, gdzie stabilizuje się punkty osnowy, a następnie wykonuje obserwacje z każdego punktu, tworzy się równania obserwacyjne i tak dalej (mam na myśli osnowę realizacyjną dla typowej inwestycji budowy obiektu typu: blok wielorodzinny, a nie np. osnowa do celów monitoringu geodezyjnego zapory wodnej).

Podsumowując, mój dylemat dotyczy się "typu" oraz "metody" założenia osnowy, ponieważ na sam projekt osnowy realizacyjnej na potrzeby np. pomiaru suwnicy nie składa się operatu w ODGiK, a metoda założenia tej osnowy z 1 stanowiska (co daje w tym przypadku najlepsze rezultaty) odbiega od wszelkich przyjętych "standardów". Zastanawiam się nad charakterem osnowy, jaką powinienem wykazać w dzienniku praktyki, bo równie dobrze mogę zaprojektować osnowę geodezyjna na potrzeby budowy torowiska żurawia wieżowego o długości 100 metrów na terenie zakładu przemysłowego, co nie podlega zgłoszeniu, ponieważ firma, w której wykonywałem taką pracę, nie miała nawet żadnego projektu, poza informacją o długości torowiska i jego rozstawie oraz lokalnej rzędnej terenu odniesionej do główki szyny innego torowiska na terenie wytwórni.

Ad 2) To już rozumiem, że 1 cykl pomiarowy jest dla danego obiektu i tzw. monitoring okresowy, gdzie interwał czasu jest określony w specyfikacji technicznej lub innych zaleceń osób odpowiedzialnych za obiekt.

Ad 4) Czyli do pełnego procesu można zaliczyć każdą budowę, gdzie prowadziło się udokumentowane operatem tyczenie (ODGiK) + bieżącą obsługę (dokumenty dla inwestora przekazywane na bieżąco tj. szkice z pomiarów kontrolnych, tyczenie na poszczególnych kondygnacjach oraz ewentualne badanie przemieszczeń i odkształceń) + inwentaryzacja powykonawcza (ODGiK)

Ad 5) Tu już wszystko jasne, pełne opracowanie + analiza, a nie tylko wycinkowe - myślę, że mogę do tego zaliczyć np. tyczenie budynku jednorodzinnego, gdzie zostało wykonane "pełne opracowanie" + tyczenie

Ad 6) z tym muszę dokładnie doczytać co mogę uznać jako pomiary realizacyjne. Jako obiekt budowlany miałem na myśli "most" w formie prefabrykatu scalanego na budowie, a następnie zlokalizowanego na podporach, ale faktycznie wg prawa budowlanego budowla mostowa to już jest całość, a nie rozbieranie obiektu na czynniki pierwsze, bo równie dobrze, można by uznać poprzecznicę mostu za budowlę mostową.

4 lata wyłącznie w branży mostowej wprowadziły trochę monotonii dlatego postanowiłem powoli zabierać się do pozostałych zagadnień z zakresu czwartego, dlatego kilka spraw było dla mnie nie do końca jasnych, a mówiąc prawdę, chciałem trochę tych wymaganych prac przez rozporządzenie podpiąć pod to co już robiłem, ale nic na siłę.

Podsumowując, dużo z tych wymienionych wyżej rodzaju wymaganych prac jest dla mnie tożsame, gdzie np. wykonując kompleksową obsługę budowy czy to hali produkcyjnej czy bloku mogę zaliczyć sobie: projekt osnowy, opracowanie dokumentacji, tyczenie, bieżąca obsługa, inwentaryzacja czyli jak dla mnie pomiary realizacyjne i na podstawie 1 takiej pracy "zaliczyć" kilka rzeczy na raz i to też pozostawiam dalszej wątpliwości jak to wykazywać, ale to już pytanie do GUGIKU.

Pozdrawiam,

Excrucior

Na Każde tyczenie związane z tyczeniem  mostów czy budynków, budowli  to zawsze masz nr zgłoszenia czy przekazania robót do PODGiK, piszesz że tyczyłeś taki obiekt i podajesz nr zgłoszenia i tyle, a geodeta uprawniony potwierdza wykonane prace. Co do pytań to wg. mnie odnośnie:
1) Osnowa realizacyjna to osnowa realizacyjna  ::) musisz mieć dla trzech obiektów i musi to być osnowa realizacyjna i to musisz wiedzieć jaka to jest
2) Piszesz że robiłeś na mostach - to z pewnością musiałeś mierzyć osiadanie podpór czy całego obiektu w całym cyklu jego budowy, i cykl jest dla danego obiektu i tu chodzi abyś Ty badał osiadanie obiektów w oparciu o swoje pomiary a nie porównując do innych, czyli mierzysz raz później np za miesiąc znowu i później znowu i znowu
4) Prace od A do Z przy inwestycji,  i nie zawsze w praktyce każdy ma możliwość wykonywania prac związanych z obsługą od A do Z czasami przystępuje się jak już jest założona osnowa czy inne prace czasami nie wykonuje się pomiaru osiadania czy innych prac - dlatego pytają o pełną obsługę, a nie pionowanie czy szyby windowe ( ja np mam praktykę przy budowie pewnej galerii od pewnego momentu czyli nie obsługę w każdym cyklu budowy)
5) Nie wiem, jak pytają o opracowanie dokumentacji to nie sporządzenie jednego szkicu tyczenia bloku, ale o opracowanie czyli np: kontrola projektu, wpasowanie, dokonania obliczeń czy analizę, trzeba ładnie opisać jak do tego podszedłeś - jak strasz się o 4 to musisz wiedzieć jak opracowywać i poprawnie to opisać aby osoba sprawdzająca nie pomyślała że tu jakieś durnoty piszesz
6) czy konstrukcja stalowa jest budowlą?? Tu bym już dał te twoje budynki albo mosty.
    Kolego 4 lata na mostach i jak tylko na mostach to trzeba pomyśleć o innych pracach z pewnością o szybach windowych albo suwnicy i jak naprawdę robiłeś prace samodzielnie to większość doświadczenia będziesz mieć z mostów  O0
Proponuje z zapoznaniem się z rozporządzeniami i ustawami na zakres 4 i pomyśleć czy z pewnością mam doświadczenie aby mnie nie zagięli na opisówce czy ustnym bo szkoda 1000 zł
Dodatkowo proponuje wszelkie inne informacje na tym Forum z zakresu 4 czyli przejrzenie pytań testowych czy ustnych i dużo się powinno wyjaśnić  ^-^


ketchup1Autor w?tku

#3
 Wszystko się zgadza, ale niestety tylko w teorii, a w praktyce zależy od dobrej woli generalnego wykonawcy, czego już próbowałem na kilku takich inwestycjach i skończyło się fiaskiem.

Jeśli chodzi o umowę to niestety nie wiąże nas żadna, ponieważ firma, w której pracuje odpowiada za prawidłowa geometrię "prefabrykatu" oraz jego scalenie i umiejscowienie w terenie w oparciu o osnowę, która zamówił generalny wykonawca, a następnie udostępnia dla poszczególnych obiektów danym podwykonawcom.

Pisząc o "moim operacie" miałem na myśli pisemne opracowanie danego zagadnienia technicznego bez zgłoszenia roboty - na obsłudze niektórych budów życzą sobie okładkę, sprawozdanie i 1 szkic tyczenia i ot cały "operat".

Niestety nie chodzi tu o moje nastawianie, ale o formę pracy jaką obecnie wykonuje, a moim pytaniem było czy można tego rodzaju prace geodezyjne zaliczyć do prac realizacyjnych, które nie zostaną poparte zgłoszeniem w ODGiK co jest oczywiste np. dla pomiaru suwnicy, ale już mniej oczywiste dla tyczenia lokalizacyjnego obiektu w oparciu o materiały przekazane przez generalnego wykonawcę.

Lupus

Cytat: ketchup1 w Wtorek 06 Wrzesień 2016, 20:09:15
większość prac geodezyjnych ,,odbiera" generalny wykonawca,a ja praktycznie wykonuję wszystkie prace bez zgłoszenia

Czyli robisz to samo co wiele osób na etacie.
Gdybyś pracował u takiego geodety, to byś powiedział, że szef kopiuje "Twój" operat? Po za tym jaki Twój przecież Ty nie zgłosiłeś roboty. To jest jego operat, a Ty przygotowałeś tylko jego kartki.
Złe nastawienie skutkuje złą interpretacją. Ty wykonujesz prace pod nadzorem geodety uprawnionego, który powinien Ci się wpisać w dzienniku praktyki potwierdzając faktyczne wykonania tych czynności. Sposób rozliczania się między wami oraz rodzaj umowy, która was wiąże jest bez znaczenia.

Niestety każdy z nas chce mieć poczucie swojej wielkości i ma tendencję do marginalizowania czynności nadzoru i kontroli. Może nie każdy, zapomniałem o kilku inspektorach w podgikach. ;)
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

ketchup1Autor w?tku

#1
Witam wszystkich "walczących" o uprawnienia zawodowe.


Mam za sobą 4 lata pracy w branży mostowej, gdzie większość prac geodezyjnych ,,odbiera" generalny wykonawca,a ja praktycznie wykonuję wszystkie prace bez zgłoszenia np. tyczenie mostu na podporach i filarach, a generalny wykonawca wykonując odbiór, sporządza lub kopiuje mój operat (bez mojego podpisu) i przekazuje do ośrodka. - niestety takie życie :)

Przeanalizowałem rodzaj prac dla zakresu 4 i chciałbym zaprosić osoby zainteresowane do dyskusji oraz pomocy w ich rozgryzieniu. Postaram się również napisać zapytanie do Gugiku, żeby oni wyrazili swoje stanowisko w tym temacie. Przechodzę do rzeczy.

1) projektowanie, zakładanie i pomiar osnowy realizacyjnej – prace geodezyjne na minimum 3 różnych inwestycjach - czy można tutaj wg was podpiąć pracę, gdzie było zgłoszone tyczenie lokalizacyjne dla osiedla (1 blok), i należało założyć osnowę realizacyjną metodą stanowiska swobodnego, a następnie zamierzono kilka punktów (w formie dalmierczych folii odblaskowych), a następnie wykonano tyczenie z takiej osnowy. Czy wg was musi to być typowy projekt osnowy, założony "klasycznie" czyli stanowisko na każdym punkcie, pomiar obserwacji, ułożenie równań obserwacyjnych i wyrównanie ścisłe. Oczywiście wyrównanie ścisłe, również może obejmować stanowisko swobodne, ale nie jest to "książkowe" założenie osnowy.

2) pomiary odkształceń i przemieszczeń budowli lub przemieszczeń podłoża – prace geodezyjne przy minimum 2 cyklach pomiarowych –
Czy może to być np. to osiadanie gruntu pod żurawiem wieżowym znajdującym się na terenie zakładu przemysłowego  bez żadnego zgłoszenia (projekt osnowy, założenie reperów, pomiar wyjściowy, analiza stałości punktów Hermanowskiego i wyznaczenie osiadań)? Praca trochę wymyślona, na potrzeby praktyki, ponieważ nie wiem czym innym można to zastąpić ? Np. osiadaniem budynku hali produkcyjnej niwelacją precyzyjna. Zalicza się do prac geodezyjnych na terenach zamkniętych, więc nie podlega zgłoszeniu.

Dalej, przez 2 cykle pomiarowe należy rozumieć pomiar na dwóch różnych obiektach czy ilość pomiarów wykonanych w stosunku do pomiarów wyjściowych wyjściowy dla jednego konkretnego obiektu ?

4) geodezyjna obsługa procesu inwestycyjnego na każdym etapie – praktycznie można pod to podpiąć wszystko, ponieważ pod tym hasłem można ukryć i założenie osnowy oraz opracowanie projektu budowlanego oraz pomiary realizacyjne i zastanawiam się czy poświęcić tej pozycji osobny wpis czy po prostu go pominąć i w jakimś opisie prac wykazać informację o tym, że dana praca miała charakter geodezyjnej obsługi procesu inwestycyjnego na każdym etapie. Wiadomo, że na 1 budowie bloku nie uzupełni się 50 % prac, bo to by świadczyło o pójściu na łatwiznę, ale te "hasła" rodzaju prac są bardzo uzupełniające się.

5) geodezyjne opracowanie projektu budowlanego – minimum 5 obiektów, w tym nie więcej niż dwa obiekty budownictwa mieszkaniowego
– poprzez opracowanie projektu budowlanego, należy rozumieć wykonanie szkicu dokumentacyjnego, ale czy może być pod to podpięta (praca ze zgłoszeniem) wyłącznie na tyczenie bloku budownictwa mieszkaniowego, bez dalszej obsługi ?

6) pomiary realizacyjne budynków oraz budowli – minimum 5 budynków oraz 3 budowle – wg instrukcji G-3.2
1/geodezyjne opracowanie planu realizacyjnego oraz projektów obiektów budowlanych
2/ tyczenie lokalizują ce obiektów budowlanych
3/ tyczenie szczegółów
4/ pomiary kontrolne
5/ pomiary przemieszczeń i odkształceń podczas budowy,
6/ pomiary powykonawcze

Czy wg was można do pomiarów realizacyjnych zaliczyć inwentaryzację konstrukcji stalowej (prefabrykatu) na terenie hali przemysłowej (co nie podlega zgłoszeniu w ODGiK), ale dokumentacja z tej inwentaryzacji znajduje się w dokumentacji przekazanej wykonawcy do odbioru wyrobu ? Np. pomiar przed procesem spawania (prostoliniowość, strzałka ugięcia, długości, rozstawy, przekroje itp.), a następnie po spawaniu.


Trochę tego wyszło, ale starałem się skupić na wszystkim tym co dla mnie ważne.
Pozdrawiam,