Witam wszystkich "walczących" o uprawnienia zawodowe.
Mam za sobą 4 lata pracy w branży mostowej, gdzie większość prac geodezyjnych ,,odbiera" generalny wykonawca,a ja praktycznie wykonuję wszystkie prace bez zgłoszenia np. tyczenie mostu na podporach i filarach, a generalny wykonawca wykonując odbiór, sporządza lub kopiuje mój operat (bez mojego podpisu) i przekazuje do ośrodka. - niestety takie życie

Przeanalizowałem rodzaj prac dla zakresu 4 i chciałbym zaprosić osoby zainteresowane do dyskusji oraz pomocy w ich rozgryzieniu. Postaram się również napisać zapytanie do Gugiku, żeby oni wyrazili swoje stanowisko w tym temacie. Przechodzę do rzeczy.
1) projektowanie, zakładanie i pomiar osnowy realizacyjnej – prace geodezyjne na minimum 3 różnych inwestycjach - czy można tutaj wg was podpiąć pracę, gdzie było zgłoszone tyczenie lokalizacyjne dla osiedla (1 blok), i należało założyć osnowę realizacyjną metodą stanowiska swobodnego, a następnie zamierzono kilka punktów (w formie dalmierczych folii odblaskowych), a następnie wykonano tyczenie z takiej osnowy. Czy wg was musi to być typowy projekt osnowy, założony "klasycznie" czyli stanowisko na każdym punkcie, pomiar obserwacji, ułożenie równań obserwacyjnych i wyrównanie ścisłe. Oczywiście wyrównanie ścisłe, również może obejmować stanowisko swobodne, ale nie jest to "książkowe" założenie osnowy.
2) pomiary odkształceń i przemieszczeń budowli lub przemieszczeń podłoża – prace geodezyjne przy minimum 2 cyklach pomiarowych –
Czy może to być np. to osiadanie gruntu pod żurawiem wieżowym znajdującym się na terenie zakładu przemysłowego bez żadnego zgłoszenia (projekt osnowy, założenie reperów, pomiar wyjściowy, analiza stałości punktów Hermanowskiego i wyznaczenie osiadań)? Praca trochę wymyślona, na potrzeby praktyki, ponieważ nie wiem czym innym można to zastąpić ? Np. osiadaniem budynku hali produkcyjnej niwelacją precyzyjna. Zalicza się do prac geodezyjnych na terenach zamkniętych, więc nie podlega zgłoszeniu.
Dalej, przez 2 cykle pomiarowe należy rozumieć pomiar na dwóch różnych obiektach czy ilość pomiarów wykonanych w stosunku do pomiarów wyjściowych wyjściowy dla jednego konkretnego obiektu ?
4) geodezyjna obsługa procesu inwestycyjnego na każdym etapie – praktycznie można pod to podpiąć wszystko, ponieważ pod tym hasłem można ukryć i założenie osnowy oraz opracowanie projektu budowlanego oraz pomiary realizacyjne i zastanawiam się czy poświęcić tej pozycji osobny wpis czy po prostu go pominąć i w jakimś opisie prac wykazać informację o tym, że dana praca miała charakter geodezyjnej obsługi procesu inwestycyjnego na każdym etapie. Wiadomo, że na 1 budowie bloku nie uzupełni się 50 % prac, bo to by świadczyło o pójściu na łatwiznę, ale te "hasła" rodzaju prac są bardzo uzupełniające się.
5) geodezyjne opracowanie projektu budowlanego – minimum 5 obiektów, w tym nie więcej niż dwa obiekty budownictwa mieszkaniowego
– poprzez opracowanie projektu budowlanego, należy rozumieć wykonanie szkicu dokumentacyjnego, ale czy może być pod to podpięta (praca ze zgłoszeniem) wyłącznie na tyczenie bloku budownictwa mieszkaniowego, bez dalszej obsługi ?
6) pomiary realizacyjne budynków oraz budowli – minimum 5 budynków oraz 3 budowle – wg instrukcji G-3.2
1/geodezyjne opracowanie planu realizacyjnego oraz projektów obiektów budowlanych
2/ tyczenie lokalizują ce obiektów budowlanych
3/ tyczenie szczegółów
4/ pomiary kontrolne
5/ pomiary przemieszczeń i odkształceń podczas budowy,
6/ pomiary powykonawcze
Czy wg was można do pomiarów realizacyjnych zaliczyć inwentaryzację konstrukcji stalowej (prefabrykatu) na terenie hali przemysłowej (co nie podlega zgłoszeniu w ODGiK), ale dokumentacja z tej inwentaryzacji znajduje się w dokumentacji przekazanej wykonawcy do odbioru wyrobu ? Np. pomiar przed procesem spawania (prostoliniowość, strzałka ugięcia, długości, rozstawy, przekroje itp.), a następnie po spawaniu.
Trochę tego wyszło, ale starałem się skupić na wszystkim tym co dla mnie ważne.
Pozdrawiam,