Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

Pytania zakres I

Zaczęty przez ALQUA, Niedziela 27 Kwiecień 2014, 18:27:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zurek86


Proszę scharakteryzować metodę wyznaczania pomiarowej osnowy dwufunkcyjnej w postaci sieci modularnej. Proszę podać kryteria konstrukcyjne, dokładnościowe, metody pomiarowe, obliczeniowe oraz najczęstsze zastosowania tej metody. Czy tak założoną osnowę pomiarową można wykorzystać do pomiarów inwentaryzacyjnych przewodów i urządzeń kanalizacyjnych? Zarys odpowiedzi: Jedną z konstrukcji pomiarowej osnowy sytuacyjnej i wysokościowej (dwufunkcyjnej) jest sieć modularna. Stosuje się ją najczęściej do wykonania pomiaru syt. i wys. na stosunkowo dużych obszarach o niewielkim zagęszczeniu punktów nawiązania. Sieć modularną określa się jako zbiór wzajemnie powiązanych modułów, będących odrębnymi konstrukcjami geometrycznymi. Wykonując sieć modularną ustala się w terenie:
? usytuowanie stanowisk pomiaru
? usytuowanie punktów wiążących
? sposób nawiązania sieci
W sieci modularnej podlegają pomiarowi:
? punkty nawiązania będące punktami poziomej osnowy geodezyjnej oraz wysokościowej osnowy geodezyjnej
? punkty wiążące będące punktami należącymi do co najmniej dwóch modułów
? punkty szczegółów terenowych
Dokładność kątowych i liniowych danych obserwacyjnych, wykorzystanych do tworzenia modułów sieci modularnej, powinna być określona średnim błędem pomiaru odległości md<= 0,01 m + 0,01 m/km dla pomiarów liniowych, kątowych ze średnim błędem pomiaru kąta mk<=0,0030 g, lub wektorów przestrzennych w przypadku technik pomiarowych GNSS. Dane obserwacyjne dotyczące osnowy pomiarowej wyrównuje się metodą najmniejszych kwadratów w układzie sieci jednorzędowej. Miarą dokładności założonej osnowy pomiarowej są błędy średnie położenia wyznaczanych punktów przy założeniu bezbłędności punktów nawiązania. Średni błąd położenia pomiarowej osnowy sytuacyjnej nie może być większy niż 0,10 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej. Sieć modularna może być poziomą osnową pomiarową lub osnową dwufunkcyjną. Jako sieć pomiarowej osnowy syt. i wys., przy założeniu spełniania wymogów dokładnościowych, może być wykorzystana do geodezyjnego pomiaru syt. i wys., w tym do pomiarów inwentaryzacyjnych. W przypadku konieczności wykorzystania punktów sieci modularnej do określenia wysokości przewodów i urządzeń kanalizacyjnych, błąd średni wysokości punktów sieci modularnej nie może być większy niż 0,02 m. Podstawa prawna
? Rozporządzenie ws. standardów technicznych
? Wytyczne techniczne G-4.1 (2007) - przepis uszczegóławiający

zurek86

Co stanowi podstawowy element GESUT oraz jakie obiekty wyróżniamy dla potrzeb...
Według rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 lutego 2013 r. (poz. 383)
Cytuj
§ 3. 1. W bazie danych GESUT gromadzi się dane o obiektach sieci uzbrojenia terenu oraz informacje o podmiotach władających tymi sieciami.
Danymi, o których mowa wyżej są: lokalizacja przestrzenna w PSOP oraz charakterystyka obiektów. Załącznik nr 1 do ww. rozporządzenia określa m.in. katalog obiektów bazy danych GESUT. Można tu jeszcze wspomnieć o klasyfikacji obiektów:
Cytuj
§ 5. rozporządzenia Klasyfikację obiektów bazy danych GESUT i BDOT500 na trzech poziomach szczegółowości z oznaczeniami kodowymi określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Załącznik nr 2 do rozporządzenia - Klasyfikacja obiektów bazy danych GESUT i BDOT500 na trzech poziomach szczegółowości z oznaczeniami kodowymi Rozdział 2 - Klasyfikacja obiektów bazy danych GESUT
Cytuj
§ 2. Klasyfikację obiektów bazy danych GESUT przedstawia tabela nr 1.
Podałabym tu przykład z tabeli - np. w kategorii klas SU sieci uzbrojenia terenu znajdują się klasy obiektów SUPG?
Nie jestem pewny w 100% czy tak może być?

zurek86

Proszę podać podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
? Uzgodnień usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu dokonuje się po uprzednim zbadaniu bezkolizyjności usytuowania przewodów z już istniejącymi przewodami i urządzeniami, z obiektami budowlanymi, znakami geodezyjnymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody, a także z ustaleniami MPZP.
? Usytuowanie przewodów przy drogach publicznych dokonuje się w oparciu o przepisy od drogach publicznych, a także o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.
? Uzgodnieniu przez zespół (?) nie podlega usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na terenach zamkniętych, o których mowa w art. 2 pkt. 9 ustawy pgik, z wyjątkiem sieci uzbrojenia terenu wyprowadzanych poza granice tych terenów.
? Przyłącza do budynków lub budowli w części usytuowanej na nieruchomości, w stosunku do której prawo do dysponowania na cele budowlane przysługuje wnioskodawcy nie podlegają uzgodnieniom.
? Uzgodnień dokonuje się na wniosek i koszt inwestora.
? Wniosek rozpatrywany jest na posiedzeniach zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej. Treść uzgodnienia wyrażana jest w formie opinii, wydawanej z upoważnienia starosty przez przewodniczącego zespołu. Opinię tę wraz z dwoma egzemplarzami projektu wydaje się inwestorowi w terminie 14 dni od dnia przedłożenia wniosku, w sytuacjach wyjątkowych do 30 dni. Nie zajęcie stanowiska przez zespół w tych terminach uznaje się za brak zastrzeżeń do przedstawionego projektu. Uzgodnione usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu nanoszone jest na mapę zasadniczą lub jej kopię, jeżeli dla terenu nie istnieje mapa zasadnicza, prowadzi się mapę uzgodnień w skali 1:1000.
? Uzgodnienie ma ważność przez okres 3 lat od dnia wydania opinii. Uzgodnienie traci również moc gdy inwestor albo organ administracji architektoniczno-budowlany lub nadzoru budowlanego powiadomi zespół o zmianie lub uchyleniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz pozwolenia na budowę. Podstawa prawna:
1. Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne - art. 27 ust. 2
2. Rozporządzenie ws. GESUT oraz ZUDP - par. 8, par. 9, par. 11
3. Rozporządzenie ws. opłat - zał. nr 2 standardy
§ 12. 1. Uzgodnieniu przez zespół nie podlega usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na terenach zamkniętych, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy, z wyjątkiem sieci uzbrojenia terenu wyprowadzonych poza granice tych terenów. 2. Dla terenów, o których mowa w ust. 1, uzgodnienia prowadzi zarządzający terenem zamkniętym, z zachowaniem przepisów rozporządzenia

zurek86

zasady wykonywania obliczeń w pracach geodezyjnych wraz z regułami rachunkowymi dotyczącymi tych obliczeń
§ 70. Przy opracowywaniu wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych: 1) wszelkie obliczenia geodezyjne wykonuje się zgodnie z zasadami teorii przenoszenia się średnich błędów i zasadami rachunku prawdopodobieństwa; 2) wyniki obliczeń zapisuje się z zachowaniem właściwej precyzji według reguł Bradis-Kryłowa; 3) wyniki pomiarów, przed ich przyjęciem do obliczeń, koryguje się: a) usuwając dane obarczone przypadkowymi błędami obserwacji, przekraczającymi wielkości dopuszczalne, i zastępując je danymi poprawnymi, b) wprowadzając poprawki ze względu na: – systematyczne błędy pomiaru oraz narzędzi i instrumentów, – przyjęty układ współrzędnych.
§ 14. Do obliczenia wartości błędu średniego położenia punktu, wyznaczonego na podstawie danych
obserwacyjnych, wykorzystuje się matematyczne prawo Gaussa przenoszenia się błędów.
§ 18. 1. Dane obserwacyjne dotyczące osnowy pomiarowej wyrównuje się metodą najmniejszych kwadratów w
układzie sieci jednorzędowej.
§ 47. Transformacji współrzędnych z układu współrzędnych mapy analogowej do państwowego systemu
odniesień przestrzennych dokonuje się w procesie digitalizacji punktowej i liniowej na podstawie współczynników
wyznaczonych metodą matematycznej transformacji liniowo-konforemnej Helmerta w oparciu o punkty
dostosowania, z korektą Hausbrandta.
Wydaje mnie się, że można podpiąć pod to jeszcze kalibrację czyli:
5. Kalibrację cyfrowego obrazu rastrowego mapy wykonuje się w dwóch etapach:
1) I etap - wstępna kalibracja, wykonana metodą transformacji afinicznej pierwszego stopnia z eliminacją
punktów nieidentycznych, dla których uzyskana odchyłka wynosi Vp > 3µ;
2) II etap - ostateczna kalibracja, wykonana na podstawie analizy zaobserwowanych w etapie I deformacji
rastra mapy analogowej, wybraną metodą matematycznej transformacji.
6. W przypadku pozyskiwania danych metodą digitalizacji z kilku niezależnych obszarów, opracowanych
pierwotnie w różnych układach odniesień przestrzennych, stosuje się transformację wieloukładową.

ALQUAAutor w?tku

Witam, jestem na etapie opracowywania odpowiedzi na pytania na zakres pierwszy.

Znalazłam takie pytanie:
Po zakończeniu budowy niedużego zakładu produkcyjnego geodeta obsługujący tę budowę ma sporządzić mapę powykonawczą (do odbioru budowy i eksploatacji obiektu przez inwestora) w oparciu o trwale stabilizowana osnowę realizacyjną i pomiary inwentaryzacyjne prowadzone w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Proszę podać, jakie rodzaje materiałów geodezyjnych z podstawowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego należy zaktualizować w wyniku pomiaru powykonawczego i w jakim zakresie rzeczowym (które elementy) przyjmując, że na cały nowo zbudowany obiekt składają się:
1.   Budynki (produkcyjny, magazyn, wiata, kotłowania lokalna portiernia),
2.   Urządzone place składowe, trwałe ogrodzenie terenu z oświetleniem na wolno stojących latarniach,
3.   Uzbrojenie techniczne terenu (sieć wodociągowa i kanalizacyjna przyłączone do sieci zewnętrznych, sieć energetyczna i telefoniczna, lokalna sieć c.o.),
4.   Nasadzenia wysokiej zieleni ochronnej wokół terenu zakładu.

Odnalazłam taką odpowiedź:
Rozporządzenie MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
§ 19. 1. Operat geodezyjny wchodzący w skład dokumentacji budowy powinien zawierać dokumentację geodezyjną sporządzoną na poszczególnych etapach budowy, a w szczególności szkice tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego.
2. W wypadku pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektu lub jego podłoża, do dokumentacji budowy należy dołączyć operat z tych pomiarów.
§ 20. Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna, sporządzona w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, powinna zawierać dane umożliwiające wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Ustawa Prawo budowlane
Art. 43. 1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.
3. Obiekty lub elementy obiektów budowlanych, ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
§ 61. 1. Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się w celu:
1) ustalenia danych:
a) określających położenie i kształt wybudowanych obiektów budowlanych w państwowym systemie odniesień przestrzennych,
b) niezbędnych do wprowadzenia zmian w:
– bazie danych ewidencji gruntów i budynków – w zakresie użytków gruntowych oraz budynków,
– bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu – w zakresie sieci uzbrojenia terenu,
– bazie danych, o której mowa w art. 4 ust. 1b ustawy – w zakresie budowli;
2) sporządzenia operatu geodezyjnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, w szczególności:
a) mapy obrazującej położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania i ukształtowania terenu po zakończeniu procesu budowlanego,
b) dokumentacji określającej stan wyjściowy obiektów, które zgodnie z projektem budowlanym podlegają w trakcie ich użytkowania okresowym badaniom przemieszczeń i odkształceń.
2. Uczestnicy procesu budowlanego mogą rozszerzyć zakres geodezyjnych pomiarów powykonawczych, w szczególności dotyczących pionowości elementów konstrukcyjnych i trzonów windowych oraz stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń obiektu i podłoża i odkształceń obiektu.
ROZPORZĄDZENIE Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej
§ 15. Mapę zasadniczą tworzy się na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w:
1) bazie danych EGiB;
2) bazie danych GESUT;
3) bazie danych PRG;
4) bazie danych PRPOG;
5) BDOT500;
6) BDSOG.


Niestety nie jestem pewna czy w ogóle zabrałam się do tego pytania od dobrej strony. Dlatego chciałam zapytać o Wasze opinie na ten temat.