Przydatne wyroki sądu

Zaczęty przez kul, Niedziela 12 Styczeń 2014, 13:31:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

kulAutor w?tku

ROZGRANICZENIE

DECYZJA O UMORZENIU
III SA/Kr 1223/09 - wyrok wsa w Krakowie - 2010.11.10    
Jeżeli wniosek o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego składa osoba nie posiadająca przymiotu strony, czyli wniosek pochodzi od osoby nie posiadającej uprawnienia do żądania wszczęcia postępowania, albo wniosek dotyczy nieruchomości co do których nie sporny jest przebieg granicy, albo nieruchomości które nie mają wspólnej granicy, czyli zachodzi bezprzedmiotowość postępowania, wówczas organ powinien wydać decyzję o umorzeniu postępowania rozgraniczeniowego.

GRANICE PRAWNE
II SA/Ke 425/07 - wyrok wsa w Kielcach - 2007.10.19         
Skoro istotą postępowania rozgraniczeniowego jest ustalenie do jakich granic sięga prawo właściciela - to geodeta w pierwszej kolejności winien ustalić przebieg granicy prawnej przede wszystkim w oparciu o stan prawny nieruchomości wynikający z tytułów prawa własności. Należy podkreślić, że granice prawne nieruchomości to granice, których przebieg można odtworzyć na gruncie w oparciu o istniejące na tę okoliczność dokumenty, przy czym dokumenty te winny odpowiadać technicznym standardom geodezyjno- kartograficznym.

UGODA
I OSK 376/06 - wyrok NSA Warszawa - 2007.01.16    
Ugoda zawarta przed geodetą, ma zgodnie z postanowieniami art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) moc ugody sądowej. Ma ona w istocie postać umowy, do której stosuje się poza przepisami art. 917 i 918 k.c. ogólne przepisy prawa cywilnego dotyczące zawarcia umowy, w tym odnoszące się do wad oświadczenia woli. Nie jest to więc ugoda "administracyjna" w rozumieniu art. 114-122 k.p.a. A skoro tak - to nie podlega (bo nie może podlegać) ona kontroli, ani w decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, ani w wyniku zaskarżenia tej decyzji do sądu administracyjnego. Nawet zatem gdyby ugoda zawarta przed geodetą była wadliwa, to nie miałoby to wpływu na zgodność z prawem decyzji umarzającej postępowanie rozgraniczeniowe ponieważ uchylenie się od skutków prawnych takiej ugody jest możliwe tylko w postępowaniu cywilnym przed sądem powszechnym. Tylko ten Sąd może też się wypowiedzieć czy ugoda jest prawnie skutecznie zawarta czy nie.

DOWODY
IV CKN 796/00 - postanowienie SN - 2002.02.21    
Przepis art. 31 ust. 2 Prawa geodezyjnego i kartograficznego nie wyczerpuje wszystkich dowodów. W postępowaniu sądowym można posłużyć się także innymi dowodami przewidzianymi w Kodeksie postępowania cywilnego np. zeznaniami świadków, opinią biegłego, przesłuchaniem stron.

Proponuję zamieszczać tu przydatne wyroki sądu..
Czy można je mieć na egzaminie?

kulAutor w?tku

PODZIAŁY

KTO JEST STRONĄ   
I SA/Wa 1775/07 - wyrok wsa w Warszawie - 2008.02.01         
Stronami postępowania podziałowego są wyłącznie właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości, co oznacza, że nie są nimi osoby, które aktualnie nie mają żadnego tytułu prawnego do nieruchomości.

KTO JEST STRONĄ - WNIOSEK O PODZIAŁ    
II SA/Gl 340/10 - wyrok wsa w Gliwicach - 2010.07.01    
Podziału nieruchomości można co do zasady dokonać jedynie na wniosek podmiotu, który posiada tytuł prawny do nieruchomości podlegającej podziałowi. Chodzi zatem o właściciela lub wieczystego użytkownika nieruchomości mającej ulec podziałowi. To im przysługuje bowiem prawo rozporządzania ich nieruchomością w zakresie podejmowania decyzji czy i jak ma być ona podzielona. Tylko zatem oni są stronami postępowania w przedmiocie podziału nieruchomości. Podział nieruchomości nie wpływa bowiem co do zasady na prawa osób trzecich, w tym zwłaszcza na prawa podmiotów którym przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego do sąsiednich nieruchomości.

KTO JEST STRONĄ - ZATWIERDZENIE PROJEKTU PODZIAŁU
I SA/Wa 1518/05 - wyrok wsa w Warszawie - 2006.06.13    
W przypadku podziału nieruchomości na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) o zatwierdzenie projektu podziału nieruchomości może wystąpić jej właściciel, współwłaściciel, użytkownik wieczysty lub współużytkownik wieczysty, gdyż tylko te podmioty są władne dysponować nieruchomością w ramach przysługującego im prawa, mają więc interes prawny, aby żądać czynności organu. Podmioty te są tym samym stronami postępowania administracyjnego.