Odnośnie kolejności:
1. osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie (właściciel, użytkownik wieczysty, kto jeszcze?) ujawnia w księdze wieczystej roszczenie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym składając do sądu wniosek o wpis ostrzeżenia na swój koszt (rozumiem, że każdy wpis jest płatny)
2. właściciel lub użytkownik wieczysty (lub użytkownik, jeśli wykonywanie ograniczonego prawa rzeczowego związane jest z określeniem granic tego prawa przez określenie granic nieruchomości lub posiadacz samoisty lub posiadacz zależny, jeśli posiadanie polega na korzystaniu z gruntu, a którego realizacja zależna jest od granic nieruchomości, np. dzierżawca - wszyscy Ci co mogą wystąpić o rozgraniczenie?) zleca geodecie sporządzenie dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów co do oznaczenia nieruchomości (numeru działki, granic i powierzchni-czyli tylko rozgraniczeniem można to wszystko zmienić?) na swój koszt. Po przyjęciu pracy do pzgik starosta z urzędu i bezpłatnie dokona zmian w ewidencji gruntów oraz na wniosek ww. osoby i jej koszt wyda jej wyrys i wypis po okazaniu dokumentu stwierdzającego prawa tej osoby do nieruchomości (czy najpierw ujawnia swoje prawa w ewidencji gruntów a później rozgraniczenie?)
3. właściciel lub użytkownik wieczysty (tylko oni mogą zmienić oznaczenie nieruchomości w księdze wieczystej więc czy jest sens, żeby ktoś inny zmieniał numer, granice i powierzchnię w ewidencji gruntów?) powinien złożyć do sądu na swój koszt wniosek o wpis dotyczący zmiany oznaczenia nieruchomości dołączając wypis i wyrys oraz zmiany osoby, której przysługują prawa do nieruchomości dołączając dokument, który będzie stanowił podstawę wpisu (tutaj już nie tylko właściciel lub użytkownik wieczysty może to zrobić) - czy trzeba składać oddzielny wniosek o ujawnienie tej osoby czy jak się złożyło wpis o ostrzeżenie to sąd sam zmieni?
4. sąd przesyła staroście odpis prawomocnego orzeczenia, starosta ujawnia w ewidencji gruntów rzeczywistego właściciela lub użytkownika wieczystego – z urzędu, bez udziału i kosztu tej osoby (chyba, że trzeba było ujawnić osobę na początku)
dobija mnie to pytanie, proszę o pomoc
Czy dodatkowo do zmiany powierzchni w księdze wieczystej trzeba dołączyć np. decyzję o rozgraniczeniu? bo tak by wynikało z poniższego postanowienia choć odnosi się do wykazu zmian gruntowych
III CRN 338/71 Postanowienie SN z dnia 18 listopada 1971 r.
nie może uzasadniać sprostowania wpisów w dziale I księgi wieczystej wyciąg z wykazu zmian gruntowych, jeżeli zmiana taka, naruszająca prawo własności osoby wpisanej w charakterze właściciela nieruchomości, nie wynika z uzasadnionej podstawy prawnej, w szczególności orzeczenia sądowego, decyzji właściwego organu administracji albo umowy