Jaka forma odpowiedzi na egzaminie w części opisowej?

Zaczęty przez peki, Niedziela 24 Luty 2013, 13:31:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MarcinMac

Wydaje mi się, że dużo zależy tutaj od zakresu uprawnień jaki zdajemy. Osobiście na egzaminie z zakresu pierwszego przepisywałem w całości art. i paragrafy, natomiast już przy zakresie czwartym część odpowiedzi pisałem tzw. własnymi słowami. Uwarunkowane było to tym, iż na wiele pytań z tego zakresu nie znajdziemy 'sztywnych' przepisów. Poza tym akurat na moim egzaminie w tamtym roku przewodniczący komisji powiedział, że bardzo przychylnie patrzą na odpowiedzi, które nie są wyjęte 'żywcem' z ustaw i rozporządzeń.

piotr j.

CytatNa egzaminie nie podajesz artykułu czy paragrafu piszesz na początku lub końcu odpowiedzi :
Zgadzam się, nie ma potrzeby podawania konkretnego artykułu.

CytatPodstawa prawna:.....i wymieniasz najczęściej  np Prawo Budowlane lub Rozporządzenie w sprawie standardów...
ostatnio komisja chciała mieć jeszcze wpisaną datę ustawy / rozporządzenia.
Zdając w komisji p. Marca nie trzeba było podawać dat ustaw. Mieliśmy tłumaczone przed egzaminem, że wystarczy nazwa, czasami nawet niepełna (skrócona) jeśli tytuł danego aktu jest długi. Wystarczyło podać tytuł tak, aby komisja wiedziała o jaki przepis chodzi, ale co komisja to może być inny pogląd na ten temat.

Jigs

Połową sukcesu na egzaminie pisemnym jest dobre opanowanie materiału druga połową jest wiedza  ;D
P.Marzec na kursie mówił (zupełnie się z nim zgadzam) jeżeli szukasz w swoich materiałach odpowiedzi i nie odnajdziesz jej w 3-4 ruchy przerzucenia kartek to już tracisz cenny czas, godzina na egzaminie leci bardzo szybko i masz mało czasu na zastanawianie się, trzeba odpowiedzieć na pytanie w 20 min - najlepiej na początku wybrać pytanie, które się umie najlepiej albo pytanie z najmniej obszerną odpowiedzią.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

padamus

a trzeba podawać do podstawy prawnej artykułu, ustępy i punkty?
sYsTEM połączył wiadomości: Czwartek 15 Maj 2014, 22:40:21
sorki, już doczytałem:)

Jigs

Cytat: kjozwik w Poniedziałek 12 Maj 2014, 08:41:30
W zarysach odpowiedzi na pytania opisowe nie są wskazywane konkretne nr artykułów i paragrafów - czyli na egzamienie, też nie są wymagane, zgadza się?
Czy konieczne jest podawanie nr dziennika ustaw?
Czy na egzamin wystarczy wziąść długopisy, kalulator, zegare, akty prawne ( o wiedzy i szczęściu nie wspominając :) ) ?
Na egzaminie nie podajesz artykułu czy paragrafu piszesz na początku lub końcu odpowiedzi :
Podstawa prawna:.....i wymieniasz najczęściej  np Prawo Budowlane lub Rozporządzenie w sprawie standardów...
ostatnio komisja chciała mieć jeszcze wpisaną datę ustawy / rozporządzenia.
Komisja powiadamia o upływającym czasie i nie zawsze zgadza się na kalkulator.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

kjozwik

#18
W zarysach odpowiedzi na pytania opisowe nie są wskazywane konkretne nr artykułów i paragrafów - czyli na egzaminie, też nie są wymagane, zgadza się?
Czy konieczne jest podawanie nr dziennika ustaw?
Czy na egzamin wystarczy wziąć długopisy, kalkulator, zegarek, akty prawne (o wiedzy i szczęściu nie wspominając :) ) ?

Romek76

Tak z własnego doświadczenia mogę dodać, że warto w czasie pisania z danego artykułu ustawy lub rozporządzenia zapisać sobie ich numery i nazwę gdzieś na boku, aby potem nie szukać ponownie. Potem tylko przepisujemy je jako podstawę prawną na dole i trochę czasu to nam zaoszczędzi...

GeoMaP


e-geo@info-lab.pl

a czy to ma jakieś znaczenie....wątpię...ważna jest odpowiedź i podstawa a w jakiej kolejności...sorki ale to nie przedszkole

GeoMaP

Chciałbym się dowiedzieć, czy w części pisemnej egzaminu najpierw piszemy odpowiedź, a potem podstawę prawną, czy można najpierw wymienić podstawy, a następnie odpowiedzieć na pytanie?

nowak80

Tak naprawdę to bez większego znaczenia. Znaczenie ma tylko to że pytanie przeanalizowałeś sobie wcześniej w głowie, albo inaczej, że przeczytałeś treść i zarys odpowiedzi ze zrozumieniem. W większości przypadków te zarysy na forum są ok.
Ja zdawałem w listopadzie na 2. Nie powiodło się. Trafiłem tylko na 1 z 3 pytań. Te dwa na które nie odpowiedziałem widziałem po raz pierwszy na oczy. W trakcie egzaminu trochę mnie zamurowało, ale po egzaminie, jak jeden gościu z komisji wyjaśnił mi jakich odpowiedzi by oczekiwał, olśniło mnie. Przecież to było takie proste...

greenpick

Czy nie jest tak że każdy paragraf z przepisów prawa można przekształcić odpowiednio żeby wyglądało jak pisane "własnymi słowami"? :)
Poza tym co za różnica przepisane żywcem czy po swojemu,chyba liczy się merytoryka odpowiedzi?

magdasz

#11
A właśnie czy szukać odpowiedzi w rozporządzeniach i ustawach i z tego pisać odpowiedzi? Nie korzystać raczej z instrukcji jeśli chodzi o pytania opisowe? Też się zastanawiam jak powinny wyglądać odpowiedzi, bo w niektórych opracowanych pytaniach jest jakby pisane swoimi słowami, nie mogę w ogóle znaleźć odniesienia w ustawach.. egzamin niedługo i stres zaczyna zjadać..


//proszę o poprawę postu o polskie znaki
Brook

mała mi

Na egzaminie 2 razy powtórzono nam, aby wyłączyć wszystkie urządzenia. Kolega nie miał zegarka, zapytał, czy może mieć włączony telefon w trybie "samolot" do sprawdzania godziny. Nie zrobiono wyjątku, czas sygnalizowała komisja zapisując godzinę co 15-20 minut na tablicy.
Pozdrawiam

support

W rozporządzeniu jest wyraźnie napisane że nie można mieć żądnych urządzeń - nie czytałaś.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.