Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

Co z mapą zasadniczą

Zaczęty przez Dziku, Niedziela 10 Luty 2013, 21:35:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

support

Jak na razie jest dostępny tylko projekt ... czekamy na publikację w dzienniku ustaw - będę sprawdzał na stronach RCL
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


DAREK

No właśnie ktoś mnie ubiegł z informacją.  :D Zaznajamiał się ktoś z rozrządzeniem nim bliżej? Ja kiedyś tak na szybko przebrnąłem przez projekt i na pierwszy rzut oka nie wiele się zmieniło jeśli chodzi o katalog znaków. Nie wiem jak to wygląda od strony baz danych bo dla mnie takie suche załączniki to czarna magia.

support

... i doczekaliśmy się rozporządzenie o BDOT i GESUT podpisane teraz tylko wyglądać na stronach Rządowego Centrum Legislacji
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Nyzczsel

#7
Może nie w temacie - ale ten przetarg mnie rozwalił:
- czas,
- wymogi,
- kasa,
- no i gwarancja :)
http://appimeri.um.krakow.pl/app-pub-szp/pages/zmw-og-detail.jsf;jsessionid=55C3B7511B0963EEE82853A489201A4C?id=4528&lay=normal&fo=0#

Zamówienie na
(OR-10.271.12.2013) Kompleksowa modernizacja ewidencji gruntów z założeniem ewidencji budynków i lokali

support

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Lupus

Jaka próżnia? hihi

II.3. (...) Zalecane także do zastosowania przy opracowaniu mapy numerycznej: Instrukcje (...) Wytyczne (...).

Ja tu widzę bardzo dużo powietrza, w którym wykonawca może oddychać szeroką piersią, a także nie zmieniać ani o jotą wypracowanych w firmie procedur....

Cytat: support w Niedziela 10 Luty 2013, 21:51:55
Zasada pierwsza jeden wątek - jeden problem.
Powinno być:
Jeden problem - jeden Zwiadowca.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

support

Liczyłem na Ciebie Darku w tym wątku, i tu chyba polecimy z lekkim  :offtop: ale myślę że warto.
Jak napisałeś jest pustka - ale wiadomo mędrcy zaraz mogą dopisać do tego filozofię że wcale tak nie jest, nie będę z nimi o tym polemizował bo w mojej ocenie nie ma o czym.

c.d.n jeżeli chodzi o zapisy umów na wykonywanie numeryki teraz

Przetarg z 8 lutego 2013r. Opracowanie obiektowej numerycznej mapy zasadniczej w zakresie sytuacji i uzbrojenia podziemnego terenu dla części miasta Mysłowice w systemie Geo-Info 6

[xquote]PODSTAWY PRAWNE I TECHNICZNE WYKONANIA ROBOTY. 4.1.1. Wykaz obowiązujących przepisów prawno-technicznych związanych z realizacją roboty:
1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U.10.193.2027).
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 2000 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz. U. 00.70.821).
3. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz (Dz. U. 01.78.837).
4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie określenia rodzaju materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu (Dz. U. 99.49.493).
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielania informacji a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego (Dz. U. 04.37.333).
6. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 1999 r. w sprawie standardów technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie (Dz. U. 99.30.297).
7. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. 11.263.1572).
8. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 02.101.926).
9. Instrukcja techniczna K-1: Mapa zasadnicza (1998 r.).
10. Instrukcja K-1: Mapa zasadnicza (1979 r.) - dotyczy mapy analogowej.[/xquote]

Kolejny przetarg: Opracowanie numerycznej mapy zasadniczej dla gminy Opole Lubelskie - obszar wiejski w systemie EWMAPA
symbol postępowania: GKK.272.1.2012data ogłoszenia: 24-10-2012 | termin składania ofert: 05-11-2012
Specjalnie pdf - strona 2/3 - o mało nie spadłem z krzesła

<a href="http://www.bip.lublin.pl/powiatopole/upload/pliki/Zal._Nr1_Warunki_Techniczne.pdf" target="_blank">http://www.bip.lublin.pl/powiatopole/upload/pliki/Zal._Nr1_Warunki_Techniczne.pdf</a>
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


DAREK

Generalnie jest tak jak pisze Mariusz. Na razie jedyne co jest pewne to , to że nie ma rozporządzenia które mówi o bazach danych obiektów ...... Art. 4 punkt 1a i 1b ustawy Prawo Geodezyjne. Nadal jednak do prowadzenia mamy stosować instrukcje, które były podstawą założenia mapy bo niedopuszczalne jest stosowanie dwóch instrukcji na jednym pierworysie czy jednej bazie.
Na pytaniach opisowych trafia się pytanie o podstawę założenia nowej mapy zasadniczej. I tu jest kruczek bo ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej zniosła z dniem 8 czerwca stosowanie instrukcji K-1 ale tylko do nowo zakładanych map.
W lipcu na pytanie o podstawę założenia nowej mapy zasadniczej komisja (przewodniczący pan Cisek) za podstawę prawną uznawała równoważnie ustawę o infrastrukturze informacji przestrzennej (tam zmiana do ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne) albo Prawo Geodezyjne i kartograficzne. Dobrze by było przy odpowiedzi zaznaczyć, że wiesz iż mamy czasowy stan "próżni" dla nowej mapy, a w zasadzie baz danych.
A swoją drogą ciekawe co piszą w warunkach na modernizację mapy zasadniczej dla Warszawy i kilku innych miast bo przecież ogłaszane są przetargi na takie opracowania.
Wiem wiem zaraz ktoś odpisze, że są projekty rozporządzeń.

support

Zasada pierwsza jeden wątek - jeden problem.

Nadal obowiązują instrukcje K-1 (wszystkie trzy) oraz D-II, dlatego że mapa zasadnicza jest wykonana na ich podstawie. Nie ma innej możliwości prowadzenia zasobu z mapami w formie tradycyjnej. Więc jak zapytają o kontrolę pierworysu to odpowiesz tak jak w instrukcji i tyle.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


DzikuAutor w?tku

Witam
Przglądam ustawy, rozporządzenia i martwi mnie jede szkopuł. Mianowicie, nie ma teraz pod względem prawnym nic czym można by się podeprzeć na egzaminie jeżeli zadadzą pytanie związane z mapą zasadniczą. W prawie GiK w art. 4 ust. 1a ib oraz 19 ust. 1 pkt 9 mówi się o bazach danych, które jeszcze nie istnieją, instrukcje K -1 ( i wszystkie inne) są odwołane przez ustawę o infrastrukturze inforamcji przestrzennych. Odnośnie osonów i Gesutu są już rozporządzenia a do mapy zasadniczych nic ni ma.
Co  w takim przypadku powiedzieć (lub napisać) szanownej komisji (choć teoretycznie nie powinni pytać o coś czego nie ma)?

Meczy mnie jeszcze coś takiego - odpowiadając na pytanie (np. dokładność tyczenia) w "gniocie" jest jeden art. o tym, natomiast w G - 3.1 jest tego trochę więcej. Można by napisać i to z iwytycznych, ale przecież są nieobowiązujące. Co w takim przypadku napisać w podstawie prawnej?

Znacie może zapatrywania komisji na powyższe tematy, czy to już zależy od składu osobowego, ciśnienia atmosferycznego, pogody dycha i stanu Giełdy Papierów Wartościowych?