Updates:

tyle zostało zrobione
98%

Ustalenie Granic - stabilizacja

Zaczęty przez ms, Poniedziałek 11 Marzec 2019, 11:14:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

msAutor w?tku

Inicjatywa jest tylko wg tak sztywnej interpretacji prawa, z którą zapewne spotkam się w PODGIK po wykonaniu czynności terenowych okaże się, że nie miałem prawa wykonania stabilizacji ponieważ podczas modernizacji w protokole ktoś wpisał, że granice przyjęto na podstawie ostatniego spokojnego stanu posiadania na gruncie co jak najbardziej jest dopuszczalne rozporządzeniem....

na marginesie dodam, że taka forma ustalenia granic nie jest rzadka w moich stronach, choć dla mnie nieco bezmyślna jeżeli mamy wszystkie strony i nikt nie protestuje :o

Wykonuję czynność wyznaczenia i stabilizacji znaków granicznych ustalonych uprzednio granic działek ewid. wiec przepisy o wznowieniu z PGiK rzeczywiścnie nie do końca mają tutaj zastosowanie. Przepisem mówiącym o trwałej stabilizacji jest ww 39.4 Rozporządzenia ws. EGIB oraz paragraf 30 standardów.

Czekamy jeszcze na odpowiedź. Jak będzie stanowisko to podzielę się stanowiskiem :), a jak nie to inspektor wypowie się w stosownym momencie o ile zajdzie taka potrzeba :buck2:

Lupus

Ciekaw jestem bardzo odpowiedzi WINGIK'a.

Temat o tyle ciekawy, że zawiera głównie problemy interpretacyjne:

czy skoro wszyscy współwłaściciele podpisali ten protokół to jest to ustalenie wg ostatniego spokojnego stanu posiadania czy też za zgodnym oświadczeniem stron? Mnie kiedyś uczono, że "ostatni spokojny" to termin dla sądu i my jako geodeci nie jesteśmy władni tego stwierdzać.

Trwałą stabilizacją bym się nie przejmował, bo skoro Ci zlecali robotę to masz "inicjatywę" a skoro Ci płacą to masz "na koszt zainteresowanych"

a dlaczego stabilizacja miałaby być niedozwolona? Robisz "wznowienie znaków"? chyba nie skoro znaki nie były uprzednio ustalone. stąd ten paragraf jest obowiązujący, ale chyba nie na temat tej procedury którą właśnie wykonujesz ;)
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

msAutor w?tku

Czy jesteście w stanie przedstawić swoje stanowisko w przypadku wykonania wyznaczenia i stabilizacji trwałymi znakami punktów granicznych, których linie graniczne działek ewidencyjnych zostały ustalone na podstawie ostatniego spokojnego stanu posiadania na gruncie a protokoły podpisane przez wszystkich współwłaścicieli?
Czy w takim przypadku stabilizujecie granic nie zważając na zapis Rosporządzenia ws EGIB 39 u.4
"39.4. Ustalane punkty graniczne wykonawca oznacza na gruncie w sposób umożliwiający ich pomiar. Trwała stabilizacja tych punktów może nastąpić wyłącznie z inicjatywy i na koszt zainteresowanych i może dotyczyć wyłącznie punktów ustalonych w oparciu o zgodne oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 "
Zgodnie z prawem geodezyjnym "Przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Jeżeli jednak wyniknie spór co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy".
Jeżeli natomiast zgodnie z REGIB 39 u.4 stabilizacja nie jest dozwolona to czy możemy ustalać granicę ponownie na podstawie zgodnych oświadczeń właścicieli działek sąsiednich, tak by móc ja zastabilizować zgodnie z 39.4 REGIB  ????
Zadałem pytanie do WINGIKa, ale póki co nie dostałem żadnej odpowiedzi stąd moje pytanie o waszą opinię tutaj.