Tachimetry jakich używamy

Zaczęty przez Bocian!, Niedziela 05 Styczeń 2014, 22:02:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

123yoyoyo

Witam
obecnie uzywam sprzetu LeicaTCP 1201, GPS serii 1200 oraz niwelatorem cyfrowym firmy Leica DNA10

Piotr86

#27
Ja używam Nikona DTM 352, głównie w ciasnej i wysokiej zabudowie miejskiej. Przez połowę ubiegłego roku obsługiwałem budowę 3 km sieci ciepłociągowej właśnie tym sprzętem i bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Wiadomo taką robotę się mierzy i mierzy po kilkanaście pikiet średnio co dwa trzy dni i jak zwykle na bieżące liczenie tachimetrii nie ma czasu...po pół roku siadam liczę a tu z dziesiątek stanowisk brakuje 2. Czarna rozpacz, sieć już dawno zakopana i zabrukowna. Do obl.używam cgeo, okazało się że program tworzy pliki stanowisk na podstawie jednego pliku wygenerowanego z nikona. Po otwarciu właśnie tego pliku w txt znalazłem moje brakujące obserwacje z tym że na początku każdego wiersza była wstawiona "*" ?? Okazało się że właśnie tak Nikon oznacza usunięte stanowiska !! Generując plik tachimetrii program cgeo wykładał się na każdym wierszu rozpoczynającym się na *, więc obserwacji nie było. Na szczęście programiści nikona postanowili że nie warto fizycznie usuwać obserwacji mimo iż operator dał takie polecenie.
Nie wiem jak u innych producentów, ale dla mnie to była bomba!!
Dodam, że operatorów było dwóch, więc to na pewno nie ja usunąłem to st.!!!  ;D
A ogólnie tachimetr bardzo intuicyjny, logiczny, niczego mu nie brakuje, polecam.

Mierzyć także kilka km s-w Topconem 105N, w porównaniu do Nikona, optyka i dalmierz ok, menu do bani!!
sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 14 Luty 2014, 00:30:25
Cytat: ecia w Środa 15 Styczeń 2014, 19:49:47
alcapon jak dużo pikiet to chyba jednak szybszy tachimetr ale bez gps'a trudno w teren jechać może się człowiek trochę rozleniwił i kopać za osnowa nie zawsze się chce. Najlepiej założyć osnowę GPS a potem pomiar tachimetrem szybko pewnie i sprawnie.

Może znowu trochę nie na temat, ale zaciekawiło mnie to, że zakładasz osnowę GPSem a później pomiar tachimetrem. Ale RTK czy STATIC?? W naszym ośrodku od czasu pojawienia się STANDARDÓW TECHNICZNYCH z 9 list. 2011 przyjmowano osnowę pomiarową założoną RTK i nie było problemu, ale od ostatnio wysłali ich na jakieś szkolenie i nagle chcą tylko metodę statyczną po wyrównaniu i koniec!! Ciekawi mnie jak jest w innych ośrodkach?

arcadio

#26
Cześć,
osobiście mam tachimetr Sokkia 630RK i niwelator Sokkia SDL50. Niewelator z "ciężkim" oprogramowaniem ale jak się je opanuje to nie ma nic lepszego-dokładny, odporny i niezawodny.Co do tachimetru-gdyby budżet wówczas był większy to może byłby zakupiony inny, ale na mdcp, wznowienia czy tyczenie budynku-wystarczający. Często korzystam z gps Leica CS15 Viva-na stacjach referencyjnych GPS+GLONASS Leica w pomorskim-praca z tym gepesem to czysta przyjemność-oprogramowanie i powtarzalność wyznaczania współrzędnych. Często w terenie mam epocha 35-cóż... blisko stacji referencyjnej mierzy ale generalnie średni gps i soft....
Na "dokładniejsze" prace mam udostępniony tachimetr Leica TS12 również z Viva- atuty: serwomotory, dokładny, niezawodny wady:  echh... szkoda że nie mój...
"Trafić w pytania- łatwiej jak się po prostu dużo umie."
Lupus

pelo2

Co do szybkości pomiaru pikiety GPSem a tachimetrem to zależy też od ustawień GPSa, zasłonięcia choryzontu i jeszcze innych. W tachimetrze zależy od sprawności osób obsługujących także od ustawień pomiaru i samego tachimetru.
Jesli nam zależy na zsybkości i mamy odsłonięty teren to napewno GPSem namierzymy więcej pikiet w tym samym czasie i możemy go obsługiwać wpojedynkę :)
Co do tachimetrów to używałem Leica, Trimble, Topcon, Nikon, oraz innych ale te są tylko godne polecenia. Zależnie od modelu i oprogramowania, ale są to dobre marki,a która jest najlepsza to kwestia przezwyczajeń :)

michaello

U mnie w pracy pracujemy na Sokki set 5f instrument ma już swoje lata ale "made in Japan " robi swoje, bardzo mała awaryjność a okresowe kontrole bez większych napraw.Brakuje w nim trochę przydatnych rzeczy jak pionownik laserowy, czy pomiar bezlustrowy  ;D, ale ogólnie daje rade.

wiedzmy23

Pracuje ktoś może na leice TS02?
Zastanawiam się nad tym cudem i porównuję go z TOPConem ES-107. Proszę o info.

Lupus

Cytat: alcapon w Środa 15 Styczeń 2014, 19:37:33
Może trochę nie na temat, ale ile średnio trwa pomiar pikiety przy pomocy gps`a?
Szybciej/wolniej/tak samo jak tachimetrem?
Pomiar wysokościowy punktów na polu to szybciej gps'em.
Pomiar budynków w terenie zabudowanym to zdecydowanie szybciej tachimetrem.
Na korzyść tachimetru przemawia to, że każdy punkt jest wyznaczony z podobną dokładnością, i jest to dokładność wyższa "względem osnowy" niż satelitarnie.
Pomimo, że GPS ma wysoką precyzję względem satelit to względem osnowy może być różnie,
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

krzysiek2708

Witam.
My używamy Leica TC407 i Leica TS02. TC407 starszy ale szybszy i lepiej sprawdza się przy pomiarach na rzece. Plus dla TS02 za pomiar bezlustrowy.

e-geo@info-lab.pl

alcapon jak dużo pikiet to chyba jednak szybszy tachimetr ale bez gps'a trudno w teren jechać może się człowiek trochę rozleniwił i kopać za osnowa nie zawsze się chce. Najlepiej założyć osnowę GPS a potem pomiar tachimetrem szybko pewnie i sprawnie.

alcapon

Może trochę nie na temat, ale ile średnio trwa pomiar pikiety przy pomocy gps`a?
Szybciej/wolniej/tak samo jak tachimetrem?
Korepetycje z ewmapy / pliki gml / operaty -> ewmapa@o2.pl
http://www.youtube.com/user/ewmapa/videos

geowinek

#18
Używam Zintegrowanego Systemu Robotycznego Trimble S3R 2" z GPS R4II sterowane kontrolerem TSC3, lustro 3D: pomiar pikiety GPS ok 2s, przy pomiarze dużej ilości pikiet tachimetr radzi sobie zdecydowanie szybciej:)

AP

Witam,

Obecnie jestem w posiadaniu 3 sprzętów firmy LEICA
1. Niwelator DNA10
2. Tachimetr TCR 1203+
3. GPS z oprogramowaniem VIVA

Niwelatora jak niwelator. Nic dodać nic ująć. Ostatnio dowiedziałem się, że DNA10 i DNA03 schodzą z jednej taśmy produkcyjnej. W zależności od zapotrzebowania rynku, producent okleja ją jako 10 bądź 3.

Tachimetr na serwomotorach w połączeniu z modemem radiowym daje bardzo fajny komfort pracy. Dużym mankamentem jest to, że przy bliskich odległościach od bazy, tachimetr traci z pola widzenia reflektor.

Oprogramowanie bardzo fajne. Mój GPS wyposażony jest dodatkowo w moduł tyczenia dróg z modelu 3d. Niesamowita sprawa. W każdym miejscu budowy bez problemu można dokonać natychmiastowego tyczenia. Niestety dużym mankamentem jest połączenie kontrolera z antenom za pomocą bluetooth.

geos

a u nas obok Topconów wersji GPT 7500, 9000 oraz Sokii nadal w użyciu jest Leica TCR 305; błąd średni pomiaru kąta 30cc, odległości w pomiarze standardowym; na lustro 2mm + 2ppm. I daje rady, wprawdzie Windowsa brak, ale i pomiar do tyczenia osi się znajdzie. Prędkość pomiaru lasera jak na tej klasy sprzęt jest zdumiewający, Topcony zostają w tyle  ;). Polecam na drobne robótki jako sprzęt nisko budżetowy o dobrej jakości  :).

jacko84

Ja pracuję głównie na TOPCON GPT7003 i bardzo sobie chwalę ten sprzęt, chociaż kilka godzin musiał posiedzieć w serwisie żeby dobrze go zrektyfikowali. Swego czasu pracowałem na instrumencie SOUTH NTS 962R ale szybko z niego zrezygnowaliśmy. Niestety nie nadawał się do precyzyjnych pomiarów przy obsłudze inwestycji (nie był powtarzalny przy wcięciu).

aspire

Cytat: support w Poniedziałek 06 Styczeń 2014, 21:39:02
ehh co bym dał na mojej budowie za tego TS30  :give_heart: ale to nie wątek o czym marzymy lecz co mamy  :majty:

Ts30 to na prawdę sprzęt za który można być "pewnym". Serwomotory piezo robią wrażenie. Jest bardzo szybki.