Geodeci chcą konsultacji

Zaczęty przez support, Poniedziałek 16 Kwiecień 2012, 16:31:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

supportAutor w?tku

Deregulacja: Jedna mała poprawka

Walka o utrzymanie dotychczasowych zasad przyznawania uprawnień zawodowych w zakresach 3, 6 i 7 przyniosła na razie mizerny efekt. W wyniku konsultacji społecznych projektu ustawy deregulacyjnej rząd wprowadził tylko jedną poprawkę w treści zapisów interesujących geodetów.

O planowanych zmianach pisaliśmy szczegółowo na Geoforum 9 marca oraz w kwietniowym GEODECIE. Ich istota polegała na tym, że w trzech zakresach uprawnień (geodezyjne pomiary podstawowe, redakcja map, fotogrametria i teledetekcja) zaproponowano deregulację. Według projektu z 6 marca osoba zainteresowana wpisem do centralnego rejestru geodetów uprawnionych nie musiałaby ani odbywać praktyki zawodowej, ani zdawać egzaminu czy przechodzić procedury kwalifikacyjnej.

Warunkiem wystarczającym byłoby uzyskanie kierunkowego wykształcenia magisterskiego. Zmiana w projekcie z 21 maja (po konsultacjach społecznych) polega na wprowadzeniu wymogu posiadania 2-letniej praktyki zawodowej. Dodajmy, że zdobywanie uprawnień w pozostałych czterech zakresach odbywałoby się w trybie dotychczasowym.

Tym samym rząd nie uwzględnił propozycji opracowanych przez cztery największe organizacje działające w naszej branży. Początkowo Polska Geodezja Komercyjna KZPFGiK, Geodezyjna Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Stowarzyszenie Kartografów Polskich obstawały przy zachowaniu dotychczasowych zasad. Kiedy jednak stało się jasno, że takiego stanowiska nie da się obronić, wypracowały wspólną propozycję, którą przekazały pod koniec kwietnia na ręce ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Postulowano m.in. całkowitą likwidację uprawnień w zakresie 3, skrócenie praktyki zawodowej dla zakresu 1 w przypadku osób posiadających wyższe wykształcenie do 1 roku, zniesienie egzaminu testowego w postępowaniu kwalifikacyjnym dla wszystkich zakresów.
Żadna z tych propozycji nie został przez rząd uwzględniona.
Projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów może być skierowany do Sejmu jeszcze przed wakacjami. Ministerstwo Sprawiedliwości liczy na to, że zostanie on przyjęty przez posłów w III kwartale tego roku.

źródło
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


supportAutor w?tku

Dziś (16 kwietnia) w siedzibie ,,Gazety Wyborczej" w Warszawie odbyła się debata pt. ,,Otwieracz zawodów" dotycząca likwidacji uprawnień zawodowych dla pierwszych 49 zawodów.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach, prosimy Zarejestrować się lub Zalogować


W spotkaniu uczestniczyli: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Czesława Ostrowska oraz dyrektor Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości Jarosław Bełdowski. Pytania zadawali przedstawiciele wszystkich zawodów, które mają być poddane deregulacji. Atmosfera debaty od początku była gorąca, a naprzeciwko budynku trwał protest taksówkarzy.

Głos w imieniu środowiska geodezyjnego zabrał Waldemar Klocek, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej oraz firmy OPGK Olsztyn. Stwierdził, że ,,jesteśmy za deregulacją". Podkreślił jednak, że uprawnienia geodezyjne to nie są ,,poszczególne szczeble", które się zdobywa (niedawno minister tak się wyraził). Polecił ministrowi zapoznanie się z opinią i materiałami przekazanymi przez cztery organizacje: PGK, GIG, SGP i SKP. I upomniał się o to, by projekt był konsultowany z branżą geodezyjną.
W odpowiedzi minister Gowin stwierdził, że nie jest możliwe zorganizowanie spotkania z każdym przedstawicielem każdej grupy zawodowej, dlatego najlepszą drogą są konsultacje pisemne. Ale będą jeszcze debaty z poszczgólnymi środowiskami. Na pytanie prezesa Klocka, dlaczego architekci zostali lepiej potraktowani w projekcie ustawy, stwierdził, że ten zawód znajdzie się na kolejnej liście do deregulacji.

Obecnie w Polsce jest 380 zawodów regulowanych, najwięcej w Europie. W obecnym projekcie znalazło się 49 zawodów, a docelowo ma być ich 230.
Zdaniem ministra Gowina deregulacja, czyli likwidacja licencji i uprawnień zawodowych, jest sposobem na poszerzanie wolności gospodarczej. Ma spowodować: spadek cen usług, wzrost ich jakości, zmniejszenie bezrobocia oraz zwiększenie innowacyjności.

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.