Oświadczenie o nieodwoływaniu się od decyzji.

Zaczęty przez z_panter, Wtorek 25 Listopad 2014, 16:06:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

maciekwu

spotkałem się następującą  interpretacją. Zgodnie z KPA w każdym postępowaniu w prawa strony ma prawo  wejść prokurator. Skrócenie terminu może pozbawić prokuratora takiej możliwości.

Lupus

to nie jest chyba kwestia znania się czy nie, tylko chęci dzielenia włosa na czworo.

Moim zdaniem "podlega wykonaniu" oznacza, że mogę traktować te działki po podziale jako istniejące. czyli może być wprowadzona zmiana w egib, może być wydany wyrys czy wypis, mogą być sprzedane. W przypadku wniesienia odwołania od decyzji jej wykonalność powinna być wstrzymana. Co w takim razie z czynnościami podjętymi, na podstawie wykonalności? Jako, że operacje na nieruchomościach są zwykle kosztowne to może być powód dla, którego wszyscy czekają.

Sąsiedzi nie są stroną w przypadku podziału. Jeśli komuś więcej przysługuje prawo do nazwania się stroną w takim postępowaniu to ja bym tutaj stosował art.145 par1 pkt 4. "W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli: 4)strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu". 


Sąsiad w przytoczonej przez Ciebie sytuacji nie ma prawa zabronić mi dzielić działki. Podział działki nie powoduje u niego żadnych zmian więc nie ma interesu prawnego. Ma interes w przypadku rozważania zmiany zagospodarowania mojej nieruchomości, ale nic mu do tego z ilu działek ewidencyjnych się ta nieruchomość składa.

Cytat: Roland w Środa 26 Listopad 2014, 14:03:08
staje się ostateczna w chwili wydania, gdyż wyczerpuje żądania wszystkich stron w całości
Takiego zapisu w decyzji nikt się nie odważy umieścić nawet jeśli mógłby być uzasadniony.

Tak czy siak mam wrażenie, że umyka nam jakiś inny artykuł/paragraf, który nie pozwala na takie działanie. Jeśli by tak można było to raczej by się już taki "cwaniak" znalazł i przeszedł taką ścieżkę.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Przemek Zalewski

Będę malkontentem i spojrzę głębiej (przyznaję się - nie znam się) - co oznacza zwrot "decyzja podlega wykonaniu" w przypadku podziału wydanego w drodze decyzji administracyjnej na wniosek właściciela? Czy jest to jednoznaczne z aktualizacją EGiB? Albo odwrotnie - mija 14, 15, 16 ... 20 ... dni od decyzji, a EGiB nadal nie zaktualizaowana (urlopy, nawał pracy, opieszałość urzędu, itp) - czy to znaczy, że decyzja podziałowa nie jest wykonana?

Reasumując - czy aktualizacja EGiB jest tożsama z wykonaniem decyzji podziałowej?

Na marginesie - drogi Lupusie - pozwolę się nie zgodzić. Kto może odwołać się od decyzji podziałowej (jak i każdej innej zgodnie z KPA)? Każdy kto ma w tym interes prawny. Jeśli sąsiad stwierdzi, że ma żywotny interes, by na sąsiednim polu nie doszło do podziału (bo na przykład nie chce poszerzenia drogi lub wiatraków), to może się odwołać. Przyjmując taką wykładnie za każdym razem trzeba czekać 14 dni. A może się mylę? Kto pyta wstydzi się raz, kto nie pyta wstydzi się całe życie.

EGiB wprowadza (przynajmniej u nas) zmiany, jeśli na decyzji jest pieczątka w stylu "decyzja stała się ostateczna dnia ...". Jest pieczątka - jest zmiana.
Inną opcją jest zapis w treści samej decyzji, iż staje się ostateczna w chwili wydania, gdyż wyczerpuje żądania wszystkich stron w całości zgodnie z przywołanym artykułem, ale z takim czymś się nie spotkałem.

Lupus

Cytat: z_panter w Wtorek 25 Listopad 2014, 16:06:13
Art. 130.§ 4. (299) Ponadto decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, gdy jest zgodna z żądaniem wszystkich stron.
Strona złożyła oświadczenie o nieodwoływaniu się od decyzji.

Ciekawe pytanie i chyba nigdy tak tego nie czytałem, ale jeśli by się odrobinę skupić i wykazać pewną dozę dobrej woli to w przypadku decyzji podziałowych mamy bardzo interesującą sytuację.
Decyzja może być wydana tylko na podstawie przygotowanej przez geodetę dokumentacji i tylko zgodnie z żądaniem strony, bo przecież formalnie to nie geodeta przekazuje dokumentację do wydania decyzji tylko strona uzupełnia swój wniosek o tę dokumentację. Dojdziemy zatem do wniosku, że czekanie z wprowadzeniem do egib na uprawomocnienie się decyzji w ciągu 14 dni nie ma racji bytu. Dokumentację człowiek dostaje zgodnie z zamówieniem, inaczej geodeta nie może zrobić (chyba że partacz) więc jest dokładnie zgodna z żądaniem strony, więc idealnie spełnia przesłanki do zastosowania art.130 par.4

no no ciekawe... chociaż problem czysto akademicki, bo żaden urząd na to nie pójdzie. Dotychczas było tak jak było, nikt się nie odwoływał do sądu w tej sprawie więc było dobrze, a skoro tak to po co zmieniać stabilne status quo
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Przemek Zalewski

A co szkodzi poczekać 14 dni?
Oświadczenie woli można cofnąć (chyba?) ... i co wtedy?
EGiB zmienia się na podstawie decyzji ostatecznych (między innymi). Uzyskasz pieczątkę organu wydającego, że decyzja jest ostateczna i zmiany w EGiB będę wprowadzone (tak sadzę).

z_panterAutor w?tku

Witam,
Nie znalazłem podobnego wątku więc zakładam nowy.
Czy waszym zdaniem można ujawnić podział w EGiB zatwierdzony decyzją przed upływem 14 dni na podstawie:
Art. 130.§ 4. (299) Ponadto decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, gdy jest zgodna z żądaniem wszystkich stron.
Strona złożyła oświadczenie o nieodwoływaniu się od decyzji.