Nowy Główny Geodeta Kraju Kazimierz Bujakowski

Zaczęty przez support, Poniedziałek 18 Czerwiec 2012, 10:49:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

supportAutor w?tku

Kazimierz Bujakowski wraca do GUGiK

Premier Donald Tusk mianował dzisiaj dr. Kazimierza Bujakowskiego na stanowisko głównego geodety kraju.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach, prosimy Zarejestrować się lub Zalogować


15 lutego br. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło nabór na stanowisko głównego geodety kraju. Z siedmiu kandydatów, którzy przystąpili do konkursu, pięciu przeszło do ostatniego etapu (prezentacja i rozmowa kwalifikacyjna), następnie komisja kwalifikacyjna pod kierunkiem dr Marka Naglewskiego (zastępcy dyrektora Departamentu Administracji Publicznej MAC) zarekomendowała ministrowi Michałowi Boniemu trzech kandydatów na stanowisko GGK.

Byli to: Kazimierz Bujakowski, Jerzy Zieliński (dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w GUGiK) oraz Jacek Jarząbek (p.o. głównego geodety kraju). Z tej trójki minister wybrał dr. Kazimierza Bujakowskiego.


Kazimierz Bujakowski (ur. 12 .11.1956 r.) w 1975 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Głowackiego w Proszowicach, a w 1980 r. z wyróżnieniem Wydział Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 1978-80 kierował Kołem Naukowym Geodetów.

Po studiach rozpoczął pracę na macierzystym wydziale, gdzie był asystentem, a następnie adiunktem (1980-91); w okresie 1988-91 równolegle kierował Pracownią Informatyki i Nowych Technologii w Krakowskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym.

W 1990 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych za rozprawę pt. ,,Estymacja macierzy wariancyjno-kowariancyjnych w procesie wyrównania wybranych typów pomiarów satelitarnych" (promotor prof. Kazimierz Boczar). W 1991 r. został adiunktem w Katedrze Geomatyki Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu geodezji wyższej i kartografii matematycznej oraz prace badawcze i wdrożeniowe z zakresu systemów informacji przestrzennej.

W okresie 1991-98 był dyrektorem Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, od października 1994 r. do kwietnia 1995 r. pełnił obowiązki dyrektora tego urzędu. Jako geodeta wojewódzki koordynował prace nad Małopolskim Systemem Informacji Przestrzennej, był również pełnomocnikiem wojewody ds. opracowania Komputerowego Atlasu Województwa Krakowskiego. Równolegle zatrudniony był na WGGiIŚ AGH, gdzie prowadził wykłady dla słuchaczy studiów zaocznych. W latach 1994-98 był (z ramienia wojewody) członkiem Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Od 1 stycznia 1999 r. do 5 grudnia 2001 r. pełnił funkcję głównego geodety kraju i szefa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Przeprowadził nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz przygotowanie serii rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy. Brał udział w pracach nad ,,Rządowym programem rozwoju systemu katastralnego w Polsce".
W latach 2002-04 był pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. tworzenia zasobów nieruchomości miasta Krakowa i Skarbu Państwa. Z kolei w latach 2004-10 pełnił funkcję wiceprezydenta Krakowa i odpowiadał za rozwój przestrzenny miasta. Od 2011 r. jest doradcą prezydenta Krakowa ds. rozwoju, równolegle pracuje w Katedrze Geomatyki na WGGiIŚ AGH.

Jest absolwentem (2001 r.) studiów podyplomowych MBA w Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Był współzałożycielem (1992 r.) Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych. Jest członkiem: Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej, Państwowej Rady Nieruchomości, Komisji Egzaminacyjnej ds. Uprawnień Zawodowych, a także Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1997 r.), odznaką honorową ,,Za zasługi dla geodezji i kartografii" (2001 r.) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2006 r.). Żonaty, ma córkę i syna.

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.