Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

SGP o samorządzie zawodowym

Zaczęty przez support, Wtorek 18 Grudzień 2012, 09:58:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

supportAutor w?tku

[info]
12 grudnia w Warszawie odbyło się zebranie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich, w trakcie którego debatowano m.in. o konieczności powołania samorządu zawodowego geodetów.[reflect]http://geoforum.pl/upload/news_pl/picture/main/121218_sgp.jpg[/reflect]
[/info]
Spotkaniu przewodniczył Prezes Stanisław Cegielski.
W pierwszej kolejności minutą ciszy uczczono pamięć Honorowego Członka Stowarzyszenia Geodetów Polskich Huberta Raka.

Następnie przyjęto jednogłośnie sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia za okres od 8 września 2012 do 12 grudnia 2012 oraz zatwierdzono regulamin działalności Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich

W uznaniu wieloletniej działalności w Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, Zarząd SGP podjął uchwałę o nadaniu Diamentowej Odznaki Honorowej Kolegom:

1.   Romualdowi Zygmuntowi Bondarowi - O/Białystok
2.   Stanisławowi Zyskowskiemu - O/Białystok
3.   Stanisławowi Adamczykow - O/Rzeszów
4.   Jerzemu Ostrowskiemu - O/Rzeszów
5.   Franciszkowi Czernieckiemu - O/Wrocław
6.   Florianowi Romanowskiemu - O/Gdańsk
7.   Władysławowi Kałużnemu - O/Rzeszów

Uchwałą Zarządu SGP w uznaniu wieloletniej działalności w Stowarzyszeniu, godność ,,ZASŁUŻONEGO SENIORA SGP" nadano Koleżankom i Kolegom:
1.   Józefa Grodzicka - O/Rzeszów
2.   Maciej Derlatka - O/Rzeszów
3.   Janina Chruszczyńska - O/Rzeszów
4.   Tadeusz Banaś - O/Rzeszów

Pan Stanisław Marcin Wiliński odebrał z rąk Pani Marioli Gilskiej pamiątkowy medal Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Oprócz braw, które uhonorowany otrzymał za działalność redakcyjną, usłyszeć można było komentarz Prezesa Oddziału Warszawskiego: ,,Sklonować Wilińskiego".

W dalszej kolejności przyjęto porządek obrad XXXVIII Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Geodetów Polskich, który odbędzie się w dniach 7-9 czerwca 2013 w Lidzbarku Warmińskim pod hasłem: ,,Geodezja fundamentem systemu informacyjnego państwa". Pani Mariola Gilska przedstawiła informacje o przygotowaniach organizacyjnych do Zjazdu Delegatów, po czym odbyła się dyskusja nad plakatem promującym Zjazd.

Zgodnie z porządkiem obrad głos zabrał prof. dr hab. inż. Zdzisław Adamczewski, przedstawiając informacje nt. Przeglądu Geodezyjnego. W pierwszej kolejności prelegent przypomniał zebranym, iż przyjęta formuła czasopisma realizowana jest konsekwentnie od szeregu numerów. Stanowią ją m. in. działy: nauka (Ministerstwo przyznało 5 punktów), technika (redaktorzy liczą na kolejne teksty od Kolegów praktyków) oraz inne stałe rubryki, a wśród nich dział konferencji (jak zauważył Profesor, fantastycznie realizowany przez Kol. Stanisława Marcina Wilińskiego). Prof. Bogdan Ney wyraził opinię Rady Programowej czasopisma, która to bardzo pozytywnie ocenia metamorfozę jaka zaszła w Przeglądzie Geodezyjnym, a zaistniałe przekształcenia uważa za stosowne do wielu opinii środowiskowych docierających do Rady.

Następnie głos zabrał Główny Geodeta Kraju Kazimierz Bujakowski dziękując za zaproszenie na spotkanie i wyrażając nadzieję na zachowanie tej tradycji spotkań. Gość w pierwszej kolejności opisał aktualne działania Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, które zostały już w części odzwierciedlone w Przeglądzie Geodezyjnym. W dniu 29 listopada 2012 roku weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 października 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz. U. 2012 poz. 1247), będące aktem wykonawczym do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Bardzo zaawansowane są prace nad Rozporządzeniem dot. Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. Po wprowadzeniu uwag językowych rozporządzenie w najbliższych dniach zostanie skierowane pod obrady Komitetu Rady Ministrów. Treść rozporządzenia wprowadza ściślejszą integrację Ksiąg Wieczystych i Ewidencji Gruntów i Budynków oraz współdziałanie z innymi rejestrami (np. PESEL, REGON, TERYT, etc.), a także otwiera drogę do harmonizacji i standaryzacji danych ewidencyjnych kraju. Również bardzo zaawansowane są prace nad Rozporządzeniem dot. Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu, które to rozporządzenie również znajduje się na etapie rozpatrywania uwag językowych i wkrótce osiągnie ostatnią fazę procesu legislacyjnego. Główny Geodeta Kraju podziękował w tym miejscu Członkom Stowarzyszenia Geodetów Polskich za bardzo aktywny udział w procesie opiniowania i zgłaszane uwagi.

Obok kwestii legislacyjnych, Główny Urząd Geodezji i Kartografii realizuje kilka dużych projektów rozpoczętych kilka lat wcześniej, wśród nich: TERYT 2, Geoportal2, ISOK, BDOT10k. Pierwszy z wymienionych, projekt TERYT2, pozwala na uporządkowanie dokumentacji określającej przebieg granic, porządkując tym samym stan informacji o tych granicach w Polsce oraz granic podziałów specjalnych: sądów rejonowych, urzędów skarbowych, granic związanych z ochroną środowiska, etc. Uzupełnienie projektu stanowi ewidencja miejscowości, ulic i adresów, tworząc jednolitą bazę adresową w skali kraju i umożliwiając wykorzystanie danych adresowych do wielu działań takich jak np. akcje ratownicze straży pożarnej, policji, pogotowia.

W przyszłym roku dobiegną końca projekty: Geoportal2, ISOK i Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych w skali 1:10000 BDOT10k (baza ta na poziomie 1:10000 będzie jednorodną bazą danych obejmującą cały kraj, mając bardzo duże znaczenie z punktu widzenia zarządzania całym krajem).

Po opisaniu przykładów powiatów planujących modernizację ewidencji gruntów i budynków, Kazimierz Bujakowski podziękował za bardzo owocną współpracę przy organizacji ,,Forum na temat kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów i kartografów", które odbyło się w Warszawie w dniach 17-18 września 2012 r.

Na zakończenie swego wystąpienia Główny Geodeta Kraju złożył wszystkim Geodetom najlepsze życzenia świąteczne wszelkiej pomyślności, zaznaczając iż biorąc pod uwagę ilość prac jakich podejmie się GUGIK, rok 2013 nie powinien być dla Geodetów gorszy od 2012. Za pośrednictwem GUGiK na rynek w 2013 r. trafi rekordowa kwota oscylująca wokół 100 mln zł.

Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski podziękował Głównemu Geodecie Kraju za wypowiedź, wyrażając przy tym przekonanie iż powinny się odbywać kolejne spotkania takie jak wspomniane przez Kazimierza Bujakowskiego Forum, jako że poziom kształcenia w geodezji znacząco się obniża. Ponadto, wspomniał o realizacji obowiązku ustawicznego kształcenia, który to obowiązek powinien być formalnie zapisany w prawie, choć zastanowienia wymaga kwestia jego egzekwowania i weryfikowania. Dziękując za życzenia Głównego Geodety Kraju, Stanisław Cegielski złożył również życzenia pracownikom Urzędów Geodezyjnych i Kartograficznych w kraju.

Po przerwie obiadowej głos zabrała Pani Ludmiła Pietrzak zwracając uwagę, iż Przegląd Geodezyjny od bardzo dawna ubiega się o wkładkę GUGIKu, oraz opisując dokonania redaktorów czasopisma.

Następnie głos zabrała Pani prof. dr hab. inż. Aleksandra Bujakiewicz prezentując informacje o XXII Kongresie ISPRS, który miał miejsce w dniach 25 sierpnia-1 września 2012 w Melbourne w Australii. W pierwszej kolejności opisała sięgającą już 80 lat historię Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji, które zostało powołane jako Członek Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrycznego (ISP) we wrześniu 1930 podczas 3. Międzynarodowego Kongresu ISP w Zurichu. Następnie Pani Profesor omówiła historię ISPRS oraz program XXII Kongresu ISPRS, organizowane w ramach XXII Kongresu sesje (4 techniczne sesje plenarne po 1,5 h, 177 sesji audytoryjnych po 1,5 h przez 7 dni równolegle po 8-9 sesji, 57 sesji ePoster) i podsumowujący ten Kongres raport Cliffa Ogleby (1941 osób z 74 krajów, przy czym: 500 os. Z Australii, 320 z Chin, 156 z Niemiec, 144 z Japonii, zaś 851 z pozostałych 70 krajów).

Wprowadzony na początku obrad punkt obejmujący dyskusję nad propozycjami zmian do statusu poprowadził Pan Andrzej Zgliński, Przewodniczący Głównej Komisji Statutowo-Regulaminowej.

Kolejny punkt obrad dotyczył informacji z przebiegu prac w Sejmie nad deregulacją uprawnień geodezyjnych. Stowarzyszenie Geodetów Polskich złożyło formalny projekt zapisu dotyczącego obowiązku zawodowego kształcenia ustawicznego.

Pan Krzysztof Cisek wyraził przekonanie, iż aktualny poziom kształcenia w dziedzinie geodezji jest zdecydowanie niewystarczający, jako że uczelnie często opuszczają ludzie zupełnie nieprzygotowani do pracy zawodowej – 4 dni praktyk zawodowych w roku podczas studiów to za mało na właściwe wykształcenie młodego człowieka, zwłaszcza że 2 dni przeznaczyć musi on na dojazd do miejsca praktyk. Ponadto, do niedawna doskonale funkcjonujące instrukcje zastąpione zostały niespójnym rozporządzeniem, które musiało zostać uzupełnione o ,,wyjaśnienia do rozporządzenia". Niestety, powstały jeszcze większe wątpliwości, zachęcające do pracy nad ,,wyjaśnieniami do wyjaśnień...".

W dalszej kolejności podjęta została dyskusja nt. samorządu zawodowego geodetów. Inicjatywę w tej sprawie przejawia Geodezyjna Izba Gospodarcza. Członkowie SGP stanowczo wyrazili przekonanie, że nie należy popierać tworzenia kolejnych organizacji geodezyjnych i z całą mocą należy dążyć do jednoczenia środowiska. Z tego względu, Stowarzyszenie włączy się w dyskusję nad utworzeniem tego samorządu. Pan Krzysztof Cisek wyraził opinię, że Stowarzyszenie Geodetów Polskich może być organizacją, która będzie pełniła rolę samorządu, po włączeniu przedstawicieli pozostałych organizacji geodezyjnych. Pan Stanisław Cegielski zauważył, iż Senat przygotowuje ustawę o zrzeszeniach, należy więc zadbać o wprowadzenie w niej zapisów o stowarzyszeniach naukowo-technicznych.

Na zakończenie obrad Prezes SGP skomentował tegoroczną aktywność oddziałów Stowarzyszenia, którą stanowiły: 24 szkolenia, 4 kursy oraz 5 konferencji. Zachęcił do zwiększenia aktywności w nadchodzącym roku. Ponadto poinformował, że Przewodniczącą Komisji ds. Zawodu i Szkolenia Ustawicznego została Pani Ludmiła Pietrzak. Zachęcił także Oddziały SGP do współtworzenia ,,zjazdowego" Przeglądu Geodezyjnego, który poświęcony byłby wyłącznie zjazdowi i prezentowałby Oddziały, Sekcje i Komisje Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Ok. godz. 15.30 Prezes Stanisław Cegielski zamknął zebranie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich życząc jeszcze raz wszystkim Członkom i Sympatykom Stowarzyszenia Geodetów Polskich spokojnych, pogodnych i radosnych Świąt oraz owocnego nadchodzącego 2013 roku.

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.