Publiczne zasoby będą łatwiej dostępne

Zaczęty przez support, Poniedziałek 31 Grudzień 2012, 10:28:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

supportAutor w?tku

[info][reflect]http://geoforum.pl/upload/news_pl/picture/main/121231_mac.jpg[/reflect][/info]
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało założenia ustawy o otwartych zasobach publicznych, która ma regulować zasady nabywania, udostępniania oraz ponownego wykorzystywania zasobów publicznych – także map.

Zasoby publiczne są tu rozumiane jako ,,treść końcowa, wytworzona przez podmiot finansowany ze środków publicznych, niezależnie od sposobu jej wytworzenia i utrwalenia, o wartościach kulturowych, edukacyjnych lub naukowych, w szczególności mapy i plany, fotografie, filmy i mikrofilmy, nagrania dźwiękowe i wideo, opinie, analizy, sprawozdania, raporty itp., a także bazy danych". Ustawa określi m.in. tryby nabywania przez instytucje praw autorskich do tych zasobów, a także wprowadzi trzy stopnie ich otwartości:
• Opcja podstawowa – zasoby dostępne w systemie repozytorium, bez kreowania dalszych uprawnień eksploatacyjnych.
• Opcja pośrednia – zasoby dostępne na licencji częściowo zapewniającej swobodę dostępu i korzystania (np. na wykorzystanie niekomercyjne).
• Opcja pełna – zasoby na wolnej licencji, zapewniającej swobodę dostępu i korzystania.

Ustawa ma zapewnić swobodny dostęp do:
• publikacji w czasopismach finansowanych ze środków publicznych,
• publikacji pracowników zatrudnionych w instytucjach finansowanych ze środków publicznych,
• publikacji powstałych w efekcie prowadzenia projektów badawczych finansowanych ze środków publicznych,
• podręczników finansowanych ze środków publicznych,
• zasobów stworzonych przez pracowników publicznych instytucji edukacyjnych,
• zasobów finansowanych z konkursów MEN,
• zasobów tworzonych przez pracowników publicznych instytucji kulturowych czy digitalizowanych zasobów z dóbr publicznych.

Nie będzie to jednak dostęp w pełni bezpłatny. Dysponent danego zasobu będzie mógł ograniczyć dostęp do niego np. w przypadku materiałów o dużej wartości komercyjnej lub też nałożyć opłaty za ich komercyjne wykorzystanie.

Czy ustawa ułatwi dostęp do urzędowych zasobów danych przestrzennych bądź choćby uporządkuje tę kwestię? Niestety nie. Jak bowiem podkreślono w założeniach, projektowany akt skupia się wyłącznie za zasobach publicznych, a nie informacji publicznej. A dane przestrzenne są – zdaniem MAC – właśnie specyficznym rodzajem informacji publicznej. Ich udostępnianie jest więc regulowane przepisami ustawy o udostępnianiu informacji publicznej.

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.