Partnerzy

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

The VAutor wątku

  • *
  • 6
    0
  • System: Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka: Chrome 47.0.2526.106 Chrome 47.0.2526.106
Chciałbym zapytać was jak rozwiązać taką sytuację? Zarząd Dróg Wojewódzkich zlecił podział działki bdącej własnością Gminy, a oddanej we współużytkowanie wieczyste kilku osobom. Jeden ze współużykowników wieczystych nie żyje i nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe gdyż nie ma kontaktu ze spadkobiercami, którzy wyjechali za granicę nie pozostawiając po sobie śladu (brak adresu za granicą, brak adresu w Urzędzie Gminy, brak adresu w KW, brak adresu w EGiB).
Próbowałem rozwiązać sprawę rozmawiając z dyrektorem PODGiK. Powiedział, żebym wpisał na projekcie, że ta osoba nie żyje i brak jest postępowania spadkowego, a to jest problem wojewody, który uwzględni tę sytuację w decyzji o lokalizacji drogi. Nie jestestem co do tego przekonany, bo po rozmowie z przedstawicielem Dróg Wojewódzkich utwierdziłem się w przekonaniu, że po naszej stronie jako geodetów przyjmujących granice do podziału leży prawidłowe zawiadomienie stron. Nadmienię, że PODGiK akceptuje wyłącznie przyjęcie granic w formie zawiadomienia stron i okazania granic w terenie, niezależnie od aktualności stanu prawnego i zgodności stabilizacji w terenie z danymi z materiałów źródłowych.

Oto moje pytania:
1. Czy można podzielić działkę będącą we współużytkowaniu wieczystym, a stanowiącą własność Gminy na wniosek Zarządu Dróg Wojewódzkich zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (11b i 11d ust. 1 pkt. 3)?
2. Czy przyjęcie granic można przeprowadzić bez odszukiwania spadkobierców (brak adresu w EGiB i Urzędzie Gminy) zmarłego współwłaściciela i pozostawić powiadomienie o fakcie podziału w związku z ustaleniem przebiegu drogi wojewodzie (11d ust. 5 ww. ustawy), który po wydaniu decyzji o lokalizacji drogi jednocześnie zatwierdzi projekt podziału?
3. Jeżeli trzeba zawiadamiać spadkobierców zmarłego współwłaściciela, a ich zlokalizowanie nie jest możliwe i nie ma żadnego adresu w EGiB, Urzędzie Miejskim i sądzie (aktach KW) to czy w tym wypadku należy stosować się do zawiadomienia w drodze ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 97a), czy można w drodze rozporządzenia o EGiB (38 ust. 3) traktując podział jako aktualizację operatu EGiB (45 ust. 2)?
4. Jeżeli należy przygotować zawiadomienie zgodnie z rozp. o EGiB, to na jakie przepisy powołać się w zawiadomieniu, skoro w rozp. o EGiB jest mowa o „ustaleniu przebiegu granic”, a nie o ich „przyjęciu”?

Będę wdzięczny za każdą merytoryczną odpowiedź.

Dodatkowo miałbym pytanie, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Czym różni się w praktyce ustalenie przebiegu granic od rozgraniczenia? Chodzi mi o praktyczny przykład oprócz przypadku modernizacji EGiB kiedy należy/można zastosować ustalenie granic wg rozporządzenia o EGiB, a kiedy należy wykonać rozgraniczenie?
 

*

jkbsrwk

  • *
  • *
  • *
  • 629
    40
  • Płeć: Mężczyzna
  • System: Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka: Chrome 48.0.2564.116 Chrome 48.0.2564.116
Po pierwsze słuchałbym dyrektora, bo istotne jest, przyjęcie operatu do zasobu/ uwierzytelnienie i tak jak mówi to wojewoda wydaje decyzje, Ty przygotowujesz dokumenty potrzebne do wydania decyzji, czyli w tym przypadku mapę z projektem podziału. Istotne jest zatwierdzenie tej dokumentacji przez PODGiK.

Można przeprowadzić w ten sposób przyjęcie (poprzedzone ustaleniem/wznowieniem), dla czystego sumienia poprosił bym dyrektora o wywieszenie informacji o czynnościach na tablicy ogłoszenie zgodnie z rozporządzeniem ws EGiB (par.38.4).

Nie traktujesz podziału jako aktualizację, tylko przyjecie granic poprzedzone będzie aktualizacją czyli ustaleniem granic.

Ustalenie do rozgraniczenia ma trochę inną kolejność określania granicy niż ustalenie granic w trybie rozp. ws EGiB. Trochę do dyskusyjne, ale w Twoim przypadku nie zajmował wym się rozgraniczeniem, bo nie widzę takiej potrzeby a ze względu na nieżyjące osoby będzie to trwało zbyt długo (co ze względu na rodzaj roboty jest sporym utrudnieniem).

Co do różnic między ustaleniami radzę przejrzeć rozporządzenie ws EGiB i rozporządzenie ws rozgraniczeń + art. 153 KC :)

P.S. Nie wiem jakie masz dane dot. granic. Zakładam, że ustalenie jest wymagane:)

RoBoCIK połączył wiadomości: 12 Marzec 2016, 15:09
A co do pierwszego pytania to podzielić można zakładając, że mapa z projektem podziału jest robiona na potrzeby wydania ZRiD? Ale innej opcji nie widzę,bo zgodnie z UoGN taki podział może być wszczęty albo z urzędu (wójt), albo na wniosek współużytkowników wieczystych.

Zastanawiam się jeszcze czy jeśli podział na potrzeby specustaw nie są wykonywane w trybie UoGN, to czy potrzebny jest protokół przyjęcia, ale najwyraźniej PODGiK narzuca, że tak :P
Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2016, 15:09 wysłana przez jkbsrwk
 

*

The VAutor wątku

  • *
  • 6
    0
  • System: Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka: Chrome 49.0.2623.87 Chrome 49.0.2623.87
Dzięki za szybką odpowiedź. Nie spodziewałem się aż tak szybkiego odzewu :)

Cytuj
Po pierwsze słuchałbym dyrektora, bo istotne jest, przyjęcie operatu do zasobu/ uwierzytelnienie i tak jak mówi to wojewoda wydaje decyzje, Ty przygotowujesz dokumenty potrzebne do wydania decyzji, czyli w tym przypadku mapę z projektem podziału. Istotne jest zatwierdzenie tej dokumentacji przez PODGiK.

Nie mam zaufania do dyrektora, ponieważ w sprawie zawiadomienia sąsiadów o stabilizacji nowych znaków granicznych przy innym podziale stwierdził, że nie jest to konieczne. Wg niego wystarczy, że właściciel wie, że są nowe punkty.

Cytuj
Można przeprowadzić w ten sposób przyjęcie (poprzedzone ustaleniem/wznowieniem), dla czystego sumienia poprosił bym dyrektora o wywieszenie informacji o czynnościach na tablicy ogłoszenie zgodnie z rozporządzeniem ws EGiB (par.38.4).

Ok, tak zrobię.

Cytuj
Nie traktujesz podziału jako aktualizację, tylko przyjecie granic poprzedzone będzie aktualizacją czyli ustaleniem granic.

Dzięki, znadinterpretowałem ten punkt :)

Cytuj
Ustalenie do rozgraniczenia ma trochę inną kolejność określania granicy niż ustalenie granic w trybie rozp. ws EGiB. Trochę do dyskusyjne, ale w Twoim przypadku nie zajmował wym się rozgraniczeniem, bo nie widzę takiej potrzeby a ze względu na nieżyjące osoby będzie to trwało zbyt długo (co ze względu na rodzaj roboty jest sporym utrudnieniem).

Tak, pytanie o rozgraniczenie/ustalenie granic jest dodatkowe i nie dotyczy tej roboty podziałowej. To inna robota, w której mam wykluczające się dane niedowiązane do osnowy na kluczowym szkicu i w terenie nie ma śladu po stabilizacji opisanej w archiwalnym protokole granicznym :)

Rozdział 3 rozp. w  sprawie rozgraniczeń wyglada dla mnie podobnie do treści rozp. o EGiB par. 35, 36, 37, 39.
Czy właściwie zinterpretuję te przepisy jeśli przyjmę, że rozgraniczenie wykonuję w przypadku sporu i jednocześnie nie mogę ustalić kto jest właścicielem gruntu, a dane źródłowe są dobre lub ich brak albo są sprzeczne, podczas gdy ustalenie granic wykonuję w przypadku sprzecznych danych lub przy braku dokumentacji dot. przebiegu granic przy jednoznacznie znanym właścicielu gruntu?

Cytuj
P.S. Nie wiem jakie masz dane dot. granic. Zakładam, że ustalenie jest wymagane:)
A co do pierwszego pytania to podzielić można zakładając, że mapa z projektem podziału jest robiona na potrzeby wydania ZRiD? Ale innej opcji nie widzę,bo zgodnie z UoGN taki podział może być wszczęty albo z urzędu (wójt), albo na wniosek współużytkowników wieczystych.

Tak, podział jest robiony na potrzeby ZRiD i zastanawia mnie czy taki podział na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich nie jest podziałem z urzędu?

Cytuj
Zastanawiam się jeszcze czy jeśli podział na potrzeby specustaw nie są wykonywane w trybie UoGN, to czy potrzebny jest protokół przyjęcia, ale najwyraźniej PODGiK narzuca, że tak :P

Prawem powiatowym wymagany jest protokół przyjęcia granic, niezaleznie od tego czy stan prawny i mat. żródłowe są ok czy nie :)