Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

przewiert sterowany

Zaczęty przez wasilewski-marcin, Poniedziałek 27 Styczeń 2014, 11:47:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

mateulki

A co dokładnie miałeś robić w trakcie takiego przewiertu, jeśli wcześniej to wytyczyłeś ??

goodspeed

Raz zostałem poproszony o byciu przy wykonywaniu takiego przewiertu ze wzgledu na duza ilość uzbrojenia sieci terenu, i powiem nigdy więcej serce w przełyku i pełne gacie , nigdy wiecej.

krzysiek5555

ja jak mierzę przewiert sterowany to proszę operatora o zaznaczenie trasy oraz głębokości. i na tej podstawie wykonuję pomiar.

DAREK

Najnowsze chyba stanowisko GGK w pytaniu 8 odnośnie przewiertów sterowanych. Choć nie jest to wykładnia przepisów która obowiązuje to zawsze warto znać.  :D

seebbek

Ja miałem taki przypadek, gdzie przewiert horyzontalny był wykonywany w chodniku a jego głębokość dochodziła nawet do 6m, a to ze względu na dużą ilość urządzeń podziemnych w tym m.in gaz średniego i kabel energetyczny wysokiego napięcia zasilający nowo powstałe osiedle. Rura HDPE 110 w której znalazł się kabel światłowodowy. W rzucie pionowym kabel miejscami pokrywał się z w/w urządzeniami choć był na znacznej głębokości. Inspektor odmówił przyjęcia do zasobu pomimo wydruku z maszyny i podpisu wykonawcy na szkicu z inwentarki. Wymyślił coś takiego że ten odcinek może tylko być pokazany na mapie ale nie jako inwentaryzacja przewodu tylko aktualizacja mapy z zakresie urządzeń podziemnych. Co wy o tym sądzicie?

dave

Ja zawsze uzgadniam z operatorem aby podczas wykonywania przewiertu znaczył sprajem trasę przewiertu na załamaniach i na prostych co kilkanaście metrów. Potem pomiar to czysta przyjemność. Wystarczy opisać w ST że wykryto wykrywaczem.

damianus111

Jeżeli chodzi o wysokości to wykonawca powinien dostarczyć wydruk z wiertnicy. Wtedy mierzymy początek i koniec przecisku i powinno resztę się policzyć. Co do pomiaru sytuacyjnego to wykonuję pomiar podczas wykonywania przewiertu. Podczas gdy wykonywany jest przecisk, wykonawca wykrywa na bieżąco początek wiertnicy drążący przecisk. 

Piotr86

Z doświadczenia...pilnujcie tych gości od przewiertów!! Ja wytyczałem jeden przewiert sterowny, 150 mb z ugięciem poziomym i pionowym pod rzeką. Na samym początku usłyszałem "majsterku nie ma problemu report też będzie" a późnej telefonów nie odbierał. Po kilku tyg. dorwałem gdzieś gościa to powiedział że maszyna się zresetowała i raportu nie będzie...myślałem że za chwile ja go zresetuje!!  :knuppel2: Dodam że rura polipropylen więc wykrywaczem się nie da.

pelo2

Przewierty najczęściej wykonywane są w lini prostej. Wystarczy podać wysokość na wejściu i wyjściu. W razie nie posiadania wykrywacza,  można też poprosić osoby robiące przewiert o zaznaczenie np, sprayem przebiegu tego przewiertu oni mają nad tym kontrole i powinni wiedzieć czy linia się gdzies załamuje czy nie.

krzysiekk

Witam
Przewierty sterowane najczęściej są wykonane w stalowych rurach osłonowych, są też nowe rodzaje rur nie wymagające stalowych rur osłonowych (ale mają wtopione paski stalowe do lokalizacji). Wejście i wyjście pomierzysz bezpośrednio. Dalej podepnij wykrywacz i wykryjesz przebieg. W sprawozdaniu opisz że na danym odcinku wykonano przewiert sterowany a przebieg zlokalizowano wykrywaczem.

wasilewski-marcinAutor w?tku

Mam problem z inwentaryzacją przewiertu sterowanego. Wiem, że należy do dokumentacji dołożyć raport z maszyny wiercącej. Ale jak ujawnić na szkicu/mapie załamanie takiego przewiertu. W raporcie mam tyko rzędne, brak załamań horyzontalnych, a pomiaru nie można było zrobić w wykopie przed zasypaniem (bo nie było wykopu).