Jeszcze w 2024 roku GGK Alicja Kulka zwróciła się do resortu rozwoju z propozycją ograniczenia kręgu podmiotów uznawanych za wykonawców prac geodezyjnych lub kartograficznych. Co istotne, jak wynika z pisma sekretarza stanu w MRiT Michała Jarosa,
planowane jest uwzględnienie tego pomysłu w obecnie procedowanym projekcie nowelizacji Pgik.
O całej sprawie – niezwykle istotnej w kontekście toczącej się właśnie ożywionej dyskusji o spółkach cywilnych – dowiedzieliśmy się z dokumentacji dotyczącej petycji, która wpłynęła do Sejmu w czerwcu 2023 r. Jej autorzy wnieśli o podjęcie działań ustawodawczych zmierzających do zmiany treści art. 11 Pgik, polegających m. in. na:
• wyłączeniu z kręgu wykonawców prac geodezyjnych lub kartograficznych przedsiębiorców oraz jednostek organizacyjnych,
• podkreśleniu, że wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być wyłącznie osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii, stosownymi do wykonywanych prac.
W uzasadnieniu petycji wskazali, że zawarcie w art. 11 Pgik szerokiego kręgu podmiotów wykonujących prace geodezyjne lub kartograficzne doprowadziło do ,,obniżenia jakości wykonywanych opracowań geodezyjnych, jak i degradacji jakości stanu państwowych zasobów geodezyjno-kartograficznych" oraz spowodowało rozmycie się kompetencji i odpowiedzialności w firmach geodezyjnych.
Po rozpatrzeniu tych propozycji Komisja do Spraw Petycji zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z prośbą m. in. o zbadanie opisanych przez autorów petycji problemów.
W odpowiedzi z 19 grudnia 2024 r. sekretarz stanu w MRiT Michał Jaros poinformował, że GGK pismem z 12 lipca 2024 r., uzupełnionym pismem z 6 września 2024 r., wystąpiła do resortu rozwoju z wnioskiem o dokonanie zmian
m.in. w art. 11 Pgik. ,,Proponowane przez GGK zmiany wychodzą naprzeciw postulowanemu przez WINGiK i starostów ograniczeniu kręgu podmiotów uznawanych za wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych. Proponowana zmiana zakłada, że wykonawcą prac (...) będzie mogła być wyłącznie osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii, stosownymi do zakresu wykonywanych prac. Wykonawca prac (...) będzie miał również obowiązek realizować prace osobiście lub przy pomocy innych osób działających pod jego bezpośrednim nadzorem" – wyjaśnia wiceminister.
Obecnie art. 11 ust. 1 Pgik brzmi następująco: ,,Wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być przedsiębiorca, jednostka organizacyjna, a także osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę osobę funkcji biegłego sądowego lub mierniczego górniczego".
Dalej Michał Jaros podaje, że planowane jest uwzględnienie przedmiotowych propozycji w ramach procedowanego obecnie projektu nowelizacji Pgik, który miałby zostać skierowany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania w I kwartale 2025 r.
Ponadto w piśmie przedstawiciela MRiT przeczytamy o zebranych przez GGK za pośrednictwem WINGiK-ów informacjach dotyczących problemu wykonywania prac geodezyjnych lub kartograficznych przez osoby nieposiadające uprawnień zawodowych. Oprócz ogólnych wniosków wiceminister przedstawił
m.in. następujące sytuacje:
• W przypadku sześciu województw potwierdzono, że osoby nieposiadające uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii ,,współpracują" z kierownikami prac, którzy jedynie podpisują operat techniczny.
• W województwie kujawsko-pomorskim ,,najaktywniejszy" geodeta uprawniony – kierownik prac, współpracował z 13 wykonawcami na terenie 9 powiatów i w okresie 6 miesięcy podpisał 543 prace geodezyjne.
• Wielkopolski WINGiK wskazał, że na terenie województwa wielkopolskiego 31% procent podmiotów zgłaszających prace jest prowadzonych przez osoby nieposiadające uprawnień, które stale posiłkują się zatrudnianiem kierowników prac.
Odpowiedź sekretarza stanu Michała Jarosa została przedstawiona przez zastępcę dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w MRiT Bartłomieja Steckiego na posiedzeniu Komisji do Spraw Petycji 5 lutego 2025 r.
źródło