PODGIK: Pomierz cały budynek jeżeli wykonujesz inwentaryzację przyłącza

Zaczęty przez ms, Czwartek 15 Maj 2014, 20:38:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tomasz Kamiński

Jestem z kuj-pom  ostatni wymysł ośrodka to taki by przy inw. budynku  wykonywać pomiar wszystkich elementów mimo, że coś już jest na mapie. Czy znalazł ktoś taki przepis w ustawie bo szukałem ale nie znalazłem

emioko

Ja bym zmierzył ostatnią pikietę w miejscu gdzie sieć wchodzi do budynku i sobie głowy nie zawracał. Kiedyś można było rozmierzyć takie wejście po ścianie, to jeszcze miało jakiś sens mierzenie ściany, ale teraz. Jeśli starostwo uważa że trzeba zaktualizować bazę EGiB to niech ściga właściciela (chętnie to zrobię za dodatkowe pieniądze).
   Jeszcze tylko dopowiem że mapa zasadnicza to nie tylko BDOT500 ale EgiB również i jeszcze kilka baz , bo z wątku to tak można różnie zrozumieć.

leszekmur

Ja miałem podobną sytuację. Kazali mi mierzyć cały budynek do którego dochodzi mierzone przyłącze. Miałem do pomiaru sporą ilość tego, więc udałem się do ośrodka i po krótkiej rozmowie zawarliśmy kompromis że będę mierzył tylko jedną ścianę. Czasami więc warto po prostu udać się do nich i po ludzku porozmawiać. Urzędnik też czasami przybiera ludzką twarz ;)

e-geo@info-lab.pl

Budynek nie jest elementem bazy danych BDOT500 - coś co ma odpowiadać mapie zasadniczej. A co do ujawniania budynku w EGiB masz kilka statusów  budynku:
1   wybudowany            
2   w trakcie budowy            
3   objęty nakazem rozbiórki            
4   projektowany            
więc nie widzę problemu ujawniana budynku w EGiB w budowie bo nigdzie indziej go nie ujawnisz (do jakiej bazy danych wsadzisz budynek w budowie?).
sYsTEM połączył wiadomości: 15 Maj 2014, 23:44
zaznaczam nie pracuję w administracji i też się na to wkur....bo "mój" rodzimy ośrodek wymaga wszystkie papierki jakie są w rozporządzeniu - pisze numeryczny opis konturów budynku - masz dać taki papierek (szkic nie wystarczy), ma być numeryczny opis konturów użytku/granic zależy co robisz.
sYsTEM połączył wiadomości: 16 Maj 2014, 00:32
Jako geodeta możesz tylko kilka rubryk w karcie budynku wypełnić bezspornie:
- Identyfikator budynku (jak go zarezerwujesz w ośrodku)
- Status budynku 1 lub 2
- Numeryczny opis konturu budynku
- Pole powierzchni zabudowy budynku
- Adres budynku, na który składają się.....
- Identyfikatory działek ewidencyjnych, na których położony jest budynek

Inne raczej to nie nasza sprawa :)

Rodzaj budynku KŚT bez projektu nie ocenisz a czasem z też nie.
Klasa budynku PKOB bez wiedzy jak budynek w księgowości jest amortyzowany to już w ogóle lepiej nie tykać. 
Data zakończenia budowy/przebudowy a skąd Ty masz wiedzieć kiedy klient wystąpi do nadzoru o oddanie budynku.

Trzeba się jakoś bronić:)

Nyzczsel

Z jednej strony żądanie pomiaru całego budynku w budowie - robiąc inwentaryzację przyłącza to głupota.
Z drugiej - może ośrodek chce zweryfikować rączkami geodety użytek ? - niech za to zapłaci.
No i ośrodek bidny - taka jedna ściana wprowadzona na MZ brzydko wygląda :)
Ecia - jeżeli pomiędzy urzędami mają być przesyłane dane - znika to co napisałem linijkę wyżej i tym bardziej nie rozumiem po co ma geodeta mierzyć budynek w budowie.
Należy pamiętać że przyłącza mierzy się też gdy budynek nie jest oddany do użytkowania "w budowie" i co w EGBiL też powinien być ujawniony ? na jakiej podstawie ?

e-geo@info-lab.pl

Hmmm....to nie tak do końca. Jak nowe rozporządzenie o EGiB zacznie poprawnie funkcjonować to budynek i jego kartoteka pojawi się na "mapie ewidencyjnej" (w bazie danych) w momencie wydania prawomocnej decyzji na budowę (z urzędu między wydziałami takie dane mają być przesyłane i na mapie będzie budynek projektowany). Skoro mierzysz przyłącze ktoś zrobił wcześniej aktualizację pod to przyłącze i "teoretycznie" budynek powinien być na mapie i powinna być już zaktualizowana kartoteka budynku. Wszystko teoretycznie. Ja się już dawno pogodziłam z takimi praktykami ODGiK. Chociaż ostatnio zaczęłam mierzyć samo przyłącze bez ściany i piszę na szkicu teren budowy. Zobaczymy. A wykaz zmian danych ewidencyjnych, wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczących budynku lub karetę budynku przy aktualizacji robię nagminnie - tylko te dane które mam z terenu (nie piszę nawet materiału bo a nóż widelec się pomylę). Może trzeba trochę zmienić podejście do geodezji po ostatnich zmianach. Nie ma mapy zasadniczej....są tylko bazy danych które jakoś tam trzeba zaktualizować. I trzeba wiedzieć co w jakiej bazie (schody, tarasy, werandy). Po nowelizacji PGiK i po przerobieniu robót co są teraz w trakcie pewnie się to unormuje.   

msAutor w?tku

Cytat: support w Czwartek 15 Maj 2014, 21:39:01
Ale pomiar budynku nie ujawnionego w EGiB niesie za sobą kolejne kroki - kartoteka, powierzchnia, kubatura, zmiana konturów/użytków ... i cała litania za którą bierzemy inne pieniądze.
Tak, ale to przy inwentaryzacji budynku takie rzeczy możemy robić, a nie przy inwentaryzacji przyłącza. Póki co budynek jest w budowie, a ośrodek na szczęście na myśli ma sam pomiar budynku (póki co). Może następnym krokiem będzie tak jak napisałeś: kartoteka budynku, zmiana użytków itp  :uglystupid2:?

support

Ale pomiar budynku nie ujawnionego w EGiB niesie za sobą kolejne kroki - kartoteka, powierzchnia, kubatura, zmiana konturów/użytków ... i cała litania za którą bierzemy inne pieniądze.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


msAutor w?tku

Dokładnie wykonany został pomiar ściany na której jest przyłącz - tak jak to zawsze robiliśmy i generalnie na terenie województwa podkarpackiego wszędzie (do dzisiaj) było to ok. Niektóre ośrodki wnosiły na mapę zasadniczą tą pojedynczą ścianę inne nie.

W protokole też nie podano żadnej podstawy prawnej, natomiast po rozmowie z kontrolującym operat usłyszałem że należy zmierzyć budynek i koniec. Chyba poproszę ośrodek o podanie podstawy prawnej pomiaru budynku przy inwentaryzacji przyłącza :)

support

Witaj,

ostatnio rozmawiałem o takiej praktyce z koleżanką z innej części polski, też się zdziwiłem - że ale jak to?
Jak tak ośrodek chce to bym zrobił pomiar tylko tej ściany na której jest przyłącze a resztę "jak fundament [pomiar bezpośredni przez ściany]" etykietę budynek w budowie.
Niech się martwi właściciel - twoim zleceniem jest inwentaryzacja przyłącza nawet gdyby kończyło się trójnikiem czy zasuwą.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


msAutor w?tku

Jakie jest wasze stanowisko odnośnie pomiaru całego budynku przy inwentaryzacji powykonawczej przyłącza do nowego budynku? Czy wykonawca zgłaszający inwentaryzację przyłącza wodociągu/gazociągu/kabla energetycznego itp. w ośrodku powinien obowiązkowo pomierzyć cały nowy budynek? - a może wystarczy tylko ściana, na której jest przyłącz danego urządzenia? Podkreślam, że zgłoszona praca geodezyjna (inwentaryzacja przyłącza) polega na inwentaryzacji przyłącza, a sam przyłącz jest wykonany zgodnie z uzgodnionym projektem w ZUDP.
Ośrodek z moich stron dzisiaj właśnie takie zajął stanowisko (pomiar całego budynku) i tak się zastanawiam jaka może tego podstawa prawna? Co o tym myślicie?