Parametry dokładnościowe instrumentu

Zaczęty przez geos, Środa 15 Styczeń 2014, 14:36:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

geosAutor w?tku

ok, to chyba nazywa się analiza wstępna i muszę poszperać..w każdym razie dziękuję i pozdrawiam

Lupus

Zagadnienie wyższa dokładność tyczenia niż możliwości sprzętu to nic nowego i na forum też kiedyś to już było opisywane. szukaj poprawek trasowania
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

geosAutor w?tku

Posiadając mniej dokładny instrument i znając średni błąd tyczenia z jakim mam coś wyznaczyć musiałbym obliczyć ile razy wykonać powtórzenia obserwacji, żeby osiągnąć wymaganą dokładność. Kiedyś robiłem analizę tyczenia, ale używając obserwacji już użytych do tyczenia. Zastanawiam się jak zrobić taką analizę i czy ma ona sens przed tyczeniem lub pomiarem. Czy robił już ktoś coś takiego ? Znałbym jedynie parametry instrumentu, błąd tyczenia, współrzędne stanowiska i celu.   

Lupus

Analiza jest niezbędna!
instrument to jedno a ilość powtórzeń to zupełnie osobna sprawa. Możesz przecież "zwykłym" instrumentem zrobić pomiar kontrolny 100 razy i wyliczysz poprawki z lepszą dokładnością niż "ultranowoczesnym" po pomiarze jednokrotnym.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

geosAutor w?tku

chodziło mi bardziej o te specjalistyczne. Tak też myślałem. Analiza jest najlepszą drogą na otrzymanie takiej informacji, chociaż takie wyspecyfikowanie instrumentów wstępnie mogłoby zawęzić wybór narzędzia i jego parametrów do analizy. Byłem też ciekaw czy na egzaminie 4 może paść pytanie jakiej klasy instrumentem będę mierzył suwnicę itd.   

hozyambrozy

Do robót standardowych Rozporządzenie dot. standardów powinno wystarczyć.
Do robót specjalistycznych należy dowiedzieć się jaki jest błąd graniczny dla danego zadania a następnie wykonać analizę dokładności dla danego instrumentu, żeby sprawdzić jego przydatność.
Z gotowców może znajdziesz coś w Geodezji Inżynieryjnej PW lub Gocała.

geosAutor w?tku

czy jest w jakiejś literaturze (norma, instrukcja, wytyczne itp.) wyszczególnione jakie minimalne dokładności powinien mieć instrument przy realizacji poszczególnych prac realizacyjnych ? np. do pewnych obiektów lub ich elementów taka dokładność, a nie mniejsza. Do jakich robót, jakie dokładności powinien mieć instrument ? Dotyczy to również przemieszczeń, odkształceń itp. robót specjalistycznych