Narada Komisji Kwalifikacyjnej 13 – 14 grudnia 2012

Zaczęty przez support, Niedziela 16 Grudzień 2012, 18:51:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

supportAutor w?tku

Członkowie Komisji Kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii podsumowali prace komisji w 2012 roku. W naradzie, która odbyła się w dniach 13 – 14 grudnia br. w Jachrance wzięli udział Józef Racki - Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury oraz Kazimierz Bujakowski - Główny Geodeta Kraju.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach, prosimy Zarejestrować się lub Zalogować

Kazimierz Bujakowski otwierając naradę wskazał główne cele spotkania członków Komisji do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Oprócz omówienia sesji egzaminacyjnych zorganizowanych w bieżącym roku członkowie komisji zapoznali się z projektem ustawy deregulacyjnej oraz dyskutowali na temat ujednolicenia standardów wymagań stawianych przez zespoły komisji kwalifikacyjnej osobom przystępującym do postępowania o nadanie uprawnień zawodowych.  – Zbliżone oczekiwania i wymagania powinny dotyczyć wszystkich ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych niezależnie od zakresu - podkreślał Główny Geodeta Kraju.

Na temat projektu ustawy deregulacyjnej wypowiedział się Józef Racki - Wiceprzewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia ustaw de regulacyjnych. W relacji dotyczącej wysłuchania publicznego projektu ustawy zaznaczył, że spośród wszystkich wypowiedzi jedynie dwa głosy poparły wprowadzane rozwiązania. Nie wykluczył złożenia poprawek w trakcie prac komisji nad projektem. Wiceprzewodniczący Komisji przekazał uczestnikom narady życzenia od Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Informację o pracach komisji oraz szczegółowym programie narady przekazał Andrzej Zaręba - Dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej GUGiK. W swojej prezentacji podkreślił konieczność wypracowania sposobów dokumentowania praktyki zawodowej kandydatów we wszystkich zakresach, a zwłaszcza tych ujętych w ustawie deregulacyjnej. Przypomniał, że w wyniku decyzji Ministra Administracji i Spraw Wewnętrznych Główny Urząd Geodezji Kartografii przejął organizację postępowań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienia zawodowe. Od Stowarzyszenia Geodetów Polskich przejęto 260 wniosków. Konieczność organizowania wszystkich postępowań w Warszawie była powodem wprowadzenia postępowań jednodniowych, tak aby maksymalnie obniżyć koszty pobytu dla uczestników spoza stolicy. Przyjęto rozliczanie kosztów w ramach sesji. Takie rozwiązanie pozwoliło na dokładne określenie kosztów prowadzonych postępowań oraz obciążenie uczestników wskaźnikiem przypadającym na ilość osób ubiegających się o uprawnienia w danej sesji egzaminacyjnej. Wprowadzono także zryczałtowane wynagrodzenie dla członków zespołów komisji kwalifikacyjnej.

Zestawienia dotyczące wyników postępowań zaprezentowała Joanna Jankowska - Naczelnik Wydziału Kwalifikacji i Szkoleń Zawodowych. W zorganizowanych w 2012 roku 38 sesjach udział wzięło 575. 48 osób podejdzie do części sprawdzającej postępowania do końca roku. W trakcie dotychczas zorganizowanych sesji 306 osób uzyskało uprawnienia zawodowe, średnia zdawalność wyniosła 53,22%. Spośród zdających 475 posiadało wykształcenie wyższe, 100 kandydatów ukończyło szkołę średnią. Lepiej w trakcie postępowań radziły sobie panie, wśród których średnia zdawalność wyniosła 65%, tylko co drugi z ubiegających się o uprawnienia panów ukończył postępowanie z wynikiem pozytywnym (zdawalność 49%).

Przed rozpoczęciem dyskusji przykłady dotyczące sposobów weryfikowania dokumentów składanych przez osoby ubiegające się o uprawnienia zawodowe przedstawił Stanisław Cegielski – Przewodniczący Komisji kwalifikacyjnej. Zaznaczył także, że ważną kwestią jest obecny poziom praktyk zawodowych na studiach. Kilkudniowe praktyki nie pozwolą absolwentom na zdobycie podstawowej wiedzy, co w przypadku uwolnienia zawodu może przełożyć się na jakość pracy.

O pracach nad projektem ustawy deregulacyjnej oraz propozycjach dotyczących regulacji postępowań kwalifikacyjnych będziemy informować w serwisach GUGiK.


Dziękuję panie Prezesie że podchwycił pan moją propozycję publikacji informacji z tego spotkania.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.