Inwentaryzacja budynku mieszkalnego - zapytanie

Zaczęty przez ketchup1, Czwartek 04 Wrzesień 2014, 10:48:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

e-geo@info-lab.pl

Ocieplenie budynku nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, wymaga natomiast zgłoszenia właściwemu organowi - staroście. Wiec w świetle prawa w tym momencie powinno być wychwycone zbliżenie do granic na mniej niż 4m.

ketchup1Autor w?tku

#12
Zgadza się jak najbardziej :) W projekcie np. domku jednorodzinnego w sytuacji gdzie jedna ze ścian jest usytuowana równiutkie 4,00 m od granicy zazwyczaj jest z uwzględnionym ociepleniem (choć teraz modne jest 4,05 - 4,10). Jednak ja na potrzeby mojego przykładu założyłem taką sytuację, że po wybudowaniu jest 4,00 m od granicy bez ocieplenia (może być i tak). I teraz cwany inwestor odbierze sobie budynek bez ocieplenia a po wprowadzeniu zbliży się do granicy na wartość 3,80 wspomnianym wyżej styropianem :)

Jako że jest to ogólna dyskusja nie jest to żaden konkretny przykład. Moje pytanie do kogoś z większym doświadczeniem jest czy w takim przypadku przy odbiorze należało by zaznaczyć że budynek został przesunięty i 4,00 od granicy jest zachowane jednak bez ocieplenia ?:)
Pozdrawiam,

GeoMaP

Cytat: ketchup1 w Sobota 06 Wrzesień 2014, 18:56:46
Chciałbym spytać co by było w przypadku gdyby np. budynek był po inwentaryzacji i odbiorze przez KB i jest jest równe 4,00 bez ocieplenia (a póki co nie nie ma przepisami narzucone, że budynek musi być ocieplony), a po odbiorze i wprowadzeniu się ktoś sobie walnie styropian 0,2 m i od granicy już jest 3,80. Głownie zastanawiał mnie ten fakt.
Jak tyczę budynek to zawsze pytam inwestora jak grube planuje ocieplenie (jeśli w projekcie nie jest to jednoznacznie określone- co rzadko się zdarza) no i dodaję ze 2 cm na tynk i farbę ;)

ketchup1Autor w?tku

#10
Fakt, że praca geodezyjna nie jest bezpośrednio firmowana i wykonywana wyłącznie przeze mnie, stąd moje pytanie.

Co do naciągania wyników pomiaru nie było o tym mowy chociaż można to różnie zinterpretować. Jeżeli inwestor planuje ocieplić budynek za 1 -2  m-c, a ujawnienie budynku w EGiB potrzebne mu na gwałt (np. na wspomniany kredyt) to fakt, że uczciwie wykonany pomiar to ten ze stanu faktycznego czyli bez ocieplenia. Osoba zlecająca myślała że jest to ostatnia wizyta geodety przy budynku stąd prośba o uwzględnienie ocieplenia, które planuje wykonać. Po wyjaśnieniu że i tak będzie jeszcze wykonywana inwentaryzacja inwestor odpuścił.

Chciałbym spytać co by było w przypadku gdyby np. budynek był po inwentaryzacji i odbiorze przez KB i jest jest równe 4,00 bez ocieplenia (a póki co nie nie ma przepisami narzucone, że budynek musi być ocieplony), a po odbiorze i wprowadzeniu się ktoś sobie walnie styropian 0,2 m i od granicy już jest 3,80. Głownie zastanawiał mnie ten fakt.

Taka anegdota jeśli chodzi o naciągnie pomiarów (czego nie pochwalam) to w przypadku montażu mostów, gdzie pełniłem funkcję wewnętrzne firmy, dla niektórych geodetów z firm zewnętrznych którzy obsługiwali inwestycję słowa "naciągnąć pekaesami i zalać betonem" albo "beton i tak zaleje" , "stal pracuje" było na porządku dziennym :D

e-geo@info-lab.pl

a mi się płakać chce że geodeta (nie wiem czy uprawniony) się nad tym zastanawiał....bądź co bądź chciał sfałszować dokumentację...a to chyba jest karalne... ketchup1 widziałam ze na SB pytałeś o materiały na 4 wiec myślisz o uprawnieniach z zakresu 4 czy na budowie hali też byś naciągał pomiar wychylenia filarów "żeby wyszło"? 

Lupus

ano właśnie Koleś myślał, że mu zrobisz za jedne pieniądze dwie roboty.
Ale nie przyjdzie mu do głowy zaoszczędzić 500 zł na tynkarzu, czy tym bardziej gościu, który zrobi mu izolację na ścianach, bo się przecież nie opłaca...
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

ketchup1Autor w?tku

Dziękuje za szczegółową i fachową odpowiedź :)
Budynek jest w stanie surowym otwartym.
Tak jak pisaliście zamawiającemu zależy o wykazanie w EGiB terenów zabudowanych.

Inwestor myślał, że jak mu teraz zamierzę jego budynek to potem nie będzie musiał 2 raz wzywać geodety do odbioru  dlatego prosił o "dodanie" wirtualnego ocieplenia :D, a potem KB zrobi mu odbiór.





GeoMaP

Prawdopodobnie klientowi chodzi o kredyt, nadanie nr adresowego albo o projekt zamienny.
A co jeśli "dodasz" ocieplenie '10' a będzie w ostateczności '5' albo '15'?
Zrób pomiar, załóż ADEB ze statusem "w budowie" i tyle, i zmień użytek.
A po zakończeniu budowy wykonasz znowu pomiar wszystkiego i tylko dokonasz zmian w ADEB.

Lupus

Jak by nie było, inwentaryzacja to pomiar po zakończeniu budowy, to jest zwykły pomiar do aktualizacji mapy (BDOT, egib)
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Fido

Ecia ma rację nie kombinuj człowieku i tak 2 raz będzie musiał zrobić inwentaryzacje działki do odbioru budynku jak juz wykona wszystkie elementy projektowane schody tarasy przyłącza itp. Pomierz budynek w stanie faktycznym zmień użytek gruntowy i załóż mu kartę w EGiB ze statusem w budowie. Domniemywam że inwestor prawdopodobnie chce wystąpić o kredyt a bank zażyczył sobie wypisu z ewidencji i wykazanie stanu faktycznego.

michal83

Prawdopodobnie właściciel stara się o nadanie nr adresowego, w związku z tym trzeba ujawnić budynek w ewidencji. Jeżeli o to chodzi to żadna to inwentaryzacja .. Po prostu zmierz jak jest i wsio.

e-geo@info-lab.pl

Ale że jak chcesz coś wirtualnie zmierzyć? Nie zadawaj proszę takich pytań masz stwierdzić stan faktyczny, budynek i tak będzie mierzony do odbioru bo teraz nie zrobisz mapy do odbioru co najwyżej zmienisz użytek na Bp, założysz kartotekę z budynkiem w budowie i tyle. Jakoś nie chce mi się wierzyć że masz zlecenie na pomiar do odbioru budynku budyniu w budowie :)

ketchup1Autor w?tku

Witam,
Wykonuje inwentaryzację budynku mieszkalnego w stanie surowym otwartym (bez przyłączy).
Od granicy do ściany budynku (bez ocieplenia) 4,30 m.  W takim przypadku doliczyć grubość założonego ocieplenia przy inwentaryzacji ?

Jeżeli tego teraz nie zrobię, a inwestor ociepli budynek za kilka m-c to będzie trzeba aktualizować jego położenie przy okazji inwentaryzacji przyłączy ? Dodam, że inwestorowi zależy na tym żeby budynek był już naniesiony na mapę zasadniczą z czym nie ma większych problemów nurtuje mnie jednak kwestia opisanego wcześniej ocieplenia.

Reasumując pytanie. Co będzie najkorzystniejsze: uwzględnić teraz projektowane ocieplenie i nie trzeba będzie inwentaryzować 2 raz budynku czy wykazać stan faktyczny, który de facto może ulec zmianie, bo inwestor może ocieplić budynek i nie zgłaszać 2 raz odbioru bo już i tak będzie miał naniesiony budynek na mapie, a potem będzie na geodetę że źle pomierzył. Zaznacza się taką informację , że pomiar wykonany bez ocieplenia budynku ?