Topcon i Sokkia, zapowiada na jesień start sieci 115 stacji referencyjnych

Zaczęty przez support, Poniedziałek 10 Wrzesień 2012, 12:46:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

supportAutor w?tku

[info]
Andrzej Jaroszewicz, prezes spółki TPI
[reflect]http://geoforum.pl/upload/news_pl/picture/main/2_208artykul4.jpg[/reflect]
[/info]

Andrzej Jaroszewicz, prezes spółki TPI zajmującej się dystrybucją instrumentów marek Topcon i Sokkia, zapowiada na jesień start sieci stacji referencyjnych GPS + GLONASS + Galileo.

Dwa lata temu sieć TPI liczyła 12 stacji. Ile ma ich obecnie?
Nie wiem, ponieważ jesteśmy właśnie w trakcie instalowania kolejnych odbiorników (śmiech). Jesienią będzie ich na pewno 115, bo realizowany przez nas wspólnie z Topconem projekt ma na celu pokrycie stacjami całej Polski. Wkrótce oddamy więc do dyspozycji klientów TPI pierwszą prywatną ogólnopolską sieć stacji referencyjnych działających w technice poprawki powierzchniowej.

Trudno ją porównać do naszej dotychczasowej sieci, która obejmowała pojedyncze stacje ulokowane głównie na południu kraju. Dzięki zastosowaniu techniki VRS znacznie poprawi się jakość pracy. Ponadto nowa sieć TPI NET pro będzie w pełni siecią GNSS – odbierającą sygnały GPS, GLONASS oraz gotową do pracy z Galileo.

Czy będzie to usługa odpłatna?
Idea jest taka, że będzie to sieć przeznaczona wyłącznie dla klientów TPI, dostępna za niewielką dopłatą. Myślimy o raczej symbolicznej kwocie (nieporównywalnej z opłatami za tego typu usługi w Europie Zachodniej), która zostanie przeznaczona głównie na utrzymanie infrastruktury. Budowa i utrzymanie TPI NET pro jest dla nas bowiem sporym wysiłkiem finansowym.

Czym TPI NET pro będzie się różniła od państwowej ASG-EUPOS?
Nasza sieć na pewno nie jest alternatywą ani konkurencją dla ASG-EUPOS. Zależy nam na tym, aby nasi klienci mieli zagwarantowaną ciągłość i niezawodność pracy. Projektując sieć, staraliśmy się tak rozmieś­cić stacje, by zagęszczały istniejącą sieć GUGiK-u. Co to daje? Nasi klienci oprócz ASG-EUPOS będą mogli pracować również z TPI NET pro. Wzrośnie pewność pomiarów, zwłaszcza w związku z kłopotami spowodowanymi wzmożoną aktywnością Słońca. No i system pracuje tym stabilniej, im mniejsza jest odległość do najbliższej bazy.

Jeśli wasi klienci nie będą musieli oddawać materiałów do ODGiK-ów, to w porządku, ale co, jeśli praca podlegać będzie zgłoszeniu?
Rozporządzenie w sprawie standardów w miarę jasno określa, w jaki sposób punkty sieci należy włączyć do państwowego rejestru. Rozmawialiśmy na ten temat z GUGiK i rozumiemy, że urząd jest autorem rozporządzenia dotyczącego standardów, czyli dokumentu definiującego, w jaki sposób należy wykonywać pomiary. Ale również GUGiK, jak sądzę, rozumie (a dotychczasowe nasze kontakty to przypuszczenie potwierdzają), co się kryje pod pojęciem INSPIRE, czyli co to jest rozwój infrastruktury informacji przestrzennej. Przecież tym właśnie jest stworzenie takiej sieci. Wierzymy również, że ośrodki wykażą się podobnym podejściem.

Budujemy tę sieć oczywiście z myś­lą o geodetach, ale nie zapominajmy o użytkownikach z innych branż, jak: GIS, rolnictwo precyzyjne, administracja publiczna, budownictwo...

źródło
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.