GGK odpowiada GIG ws. podziałów

Zaczęty przez support, Środa 05 Grudzień 2012, 10:28:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

supportAutor w?tku

[info][/info]
Pod koniec sierpnia br. Geodezyjna Izba Gospodarcza zwróciła się do głównego geodety kraju z prośbą o określenie swojego stanowiska ws. trybu podziału nieruchomości na potrzeby inwestycji drogowych i kolejowych. Na stronach Izby opublikowano właśnie odpowiedź Kazimierza Bujakowskiego w tej sprawie.
Przypomnijmy, że w liście do GGK prezes GIG Bogdan Grzechnik zwraca uwagę, że przy podziałach tego typu nieruchomości przyjmowane są granice wg stanu prawnego (najczęściej zgodnie ze stanem w ewidencji gruntów i budynków). W przypadku braku takiego stanu granice przyjmowane mają być z ewidencji gruntów i budynków. Co jednak zrobić, gdy ewidencja jest nieaktualna?
Zdaniem Bogdana Grzechnika najprostszym rozwiązaniem jest sporządzenie protokołu przyjęcia granic dzielonej nieruchomości, który powinien pełnić także rolę protokołu ustalenia tych prawidłowych granic ewidencyjnych (czyli różnych od ujawnionych w ewidencji). Następnie w ramach operatu technicznego (podziałowego) sporządza się wykaz zmian danych ewidencyjnych I etapu (zmiana granic, zmiana właścicieli) oraz wykaz zmian danych ewidencyjnych II etapu (podział nieruchomości), a zmiany te powinny być wprowadzone z urzędu. Problem w tym, że niektóre starostwa uznają takie postępowanie za nieprawidłowe i narzucają bardziej czaso- i pracochłonne procedury.

GGK Kazimierz Bujakowski wskazuje, że nie można tu udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w świetle obowiązującego prawa w zależności od tego, czy dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta czy też nie, oraz w zależności od treści dostępnych dokumentów określających przebieg granic nieruchomości możliwe są różne scenariusze. W liście do GIG Kazimierz Bujakowski przedstawia sześć przykładowych sytuacji i dla każdej z nich wyjaśnia, jakie czynności powinien wówczas przeprowadzić geodeta przy opracowaniu dokumentacji na potrzeby podziału nieruchomości. Z drugiej strony podkreśla, że GGK nie posiada kompetencji do wiążącej interpretacji przepisów prawa, stąd scenariusze te należy traktować wyłącznie jako stanowisko.

Kazimierz Bujakowski przyznaje jednocześnie, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na w pełni wiarygodne i dokładne dane ewidencyjne spełniające oczekiwania geodetów, choć sporo powinno się w tej kwestii poprawić. Przywołuje tu 12 porozumień podpisanych w tym roku ze starostami, których przedmiotem jest współdziałanie GUGiK i powiatów przy modernizacji EGiB. Informuje ponadto, że w Urzędzie rozpoczęto prace nad rządowym programem realizacji zadań związanych z modernizacją EGiB oraz utworzeniem baz danych GESUT i BDOT500.

Pełna treść:

<a href="https://ewmapa.pl/GGK/GGK_do_GIG_ws_podzialow.pdf" target="_blank">https://ewmapa.pl/GGK/GGK_do_GIG_ws_podzialow.pdf</a>

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.