Raport o obiektach z określonego obszaru

Zaczęty przez kstolar, Piątek 28 Wrzesień 2012, 11:42:56

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kstolarAutor w?tku

Odświeżam. Użyteczność - ewidencja powierzchni zajmowanej, wykluczonej lub z ograniczoną formą użytkowania przez właściciela działki. Działka to obszar przynależny do jednej z grup własności - nie muszę wiedzieć, że jest to nieruchomość Jana K, przez która przebiega mój obiekt liniowy o szerokości pasa/buforu służebności 1.5m na lewo i prawo. Ważne, aby uzyskać taki raport z przebiegu sieci, obiektu liniowego, rozgałęziającego przez poszczególne działki, gdzie szerokość pasa definiuje atrybut np.: średnica.

Lupus - pamiętam o Twojej deklaracji, pozdrawiam.

     

kstolarAutor w?tku

Witam.
Po roku powracam do tematu tzw. prawa służebność przesyłu, wiem już dobrze że Ew jest użytecznym narzędziem, czy odezwie się ktoś z pomysłem, doświadczeniem jak taką ewidencję prowadzić. Mam obiekty liniowe swojego uzbrojenia i powierzchniowe (ob. liniowe powiększone do rzeczywistej zajętości terenu, bufor szerokości). Rozumiem trudności z bieżącym śledzeniem ilości i grup wł. działek, dla mnie jest to potrzeba trzeciorzędna. Chętnie nawiążę współpracę.

Lupus

Tworzenie obiektów wokół liniowych przy zadaniu odpowiedniej szerokości, to nic innego niż Marker liniowy (początek-koniec) -> Bufor i zrzut na warstwę markera powierzchniowego. To jest oczywiście robota pół automatyczna bo trzeba ręcznie zaznaczyć przewód, następnie odczytać wartość  "szerokość służebności" z informacji o obiekcie i ręcznie założyć dodatkowy obiekt powierzchniowy.
Następnie z przecięcia markera powierzchniowego i korzystając z wewop.dll (interfejs do ewopisu) wyłuskać właścicieli nieruchomości.
Wartość służebności zależy od klasy gruntu (?) trzeba wpisać wartości opłat za poszczególne klasy ziemi jako wartość do projektowania i dokonując rozliczenia użytków w działce (lub wspomnianym markerze powierzchniowym) odczytać z pliku wartości gruntu i dostaniemy przewidywaną opłatę.
Jeżeli wartość służebności zależy od innnych czynników i da się je opisać obiektami zamkniętymi to wartość może byc parametrem związanym z jakimś kolejnym obiektem.

Jedyny dylemat to czy problemem jest, że w przypadku zmiany szerokości pasa służebności obiekt powierzchniowy odpowiadający za obszar służebności się automatycznie nie zaktualizuje.

Zauważę jeszcze tylko, iż korzystanie z "gotowych" rozwiązań w dalszym ciągu nie rozwiązuje tematu wprowadzenia baz do systemu.

__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

support

Nasuwa się pytanie czy można z obiektu liniowego zrobić powierzchniowy?
Mając już odcinek przewodu mamy jego długość a dodając opcję powierzchni była by liczona przez dodatkowe pole w którym była by wpisana średnica przewodu w metrach.  :crazy2: Ma to jakiś sens  :idiot2:
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


kstolarAutor w?tku

Ogromne dzięki, Ok., to jest jasne, jak i to że korytarze ... zaewidencjonowane przez geodetów będą a może i już są rejestrowane przez ośrodki. Cieszę się z podjętego tematu przez znawców prawa geodezyjnego i narzędzi choćby Ewmapy. Proponowana metodyka kolejnych działań ręcznych, bądź automatyczna wg mnie jest taka, wiem o konieczności,  że do prawnego ustanowienia służebności konieczny jest geodeta (powierzchnia), rzeczoznawca (cena użytku) i prawnik (akt notarialny). Chciałem aby program wykonał pewną prace automatycznie, dysponują danymi obiektowymi jak:
- przewód ciepłowniczy jest obiektem liniowym, który zajmuje pas o szerokość odpowiedniej do swojej średnicy i technologii (taką zależność ciepłownictwo ma). Inaczej, oczekiwałem, że Ew wyrysuje, utworzy obiekty powierzchniowe na długości przewodu ciepłowniczego o odpowiedniej szerokości wynikającej z średnicy pobranej z atrybutu/ów  przewodu i w zakresie obrębu/działki.
Dalsze potrzeby to raporty o numerach i ilości działek, (może i właścicielach z uwaga na ODO), zestawienia klas użytków i prognoza przy opłat, itd.
Być może nie znajdziemy ,,automatu" lub niekoniecznie trzeba tę mechanizm upowszechniać, zależało mi abym mógł się zwrócić do fachowców i otrzymać pomoc darmowa lub zlecenie. Jeśli dobrze rozumiem, jest taka możliwość kwestia wyboru czy klikać samodzielnie czy też zlecić fachowcom. Tak jak widać na załączonym PDF są już firmy, które szukają chętnych na swoje narzędzia moduły, które z założenia nie są skończone, są rozwojowe,  tak jak większość rzeczy w informatyce.
Termin wykonania nie jest pilny, póki co mam ewidencję w Excelu, ale przy powszechnym korzystaniu z GIS to trochę głupio nie mieć ewidencji z arkusza połączonej z mapą.

support

Pisz do Geobidu, lub trzeba pokombinować z tym co Darek napisał.
Przy użyciu SESUT i Ewmapy, możesz dorobić nowe obiekty powierzchniowe i tyle.
Rozliczyć je w ramach danego obrębu.

[xquote]Powierzchnia, na jakiej ustanawiane jest prawo służebności przesyłu to co do zasady obszar jaki jest konieczny Przedsiębiorstwu Przesyłowemu do prawidłowego korzystania z posadowionej na danej nieruchomości infrastruktury przesyłowej, oraz dodatkowo - teren jaki ze względu na znajdujące się pod, bądź nad powierzchnią ziemi urządzenia jest wyłączony z użytku dla właściciela nieruchomości.

Przedsiębiorstwa przy nowych inwestycjach proponują najczęściej wynagrodzenie za metr bieżący urządzeń znajdujących się na Państwa działce. Nie jest to jednak działanie zgodne z prawem, ponieważ w rzeczywistości zakres ograniczeń, a co za tym idzie powierzchni służebności jest znacznie szerszy i zgodnie z obowiązującym prawem, powinien zostać każdorazowo wyliczony przez biegłego rzeczoznawcę.

Jest wiele czynników wpływających na szerokość stref technicznych urządzeń przesyłowych i są one zależne od wielu czynników takich jak np. data posadowienia urządzenia, technika jego wykonania oraz parametry techniczne. Nie istnieją jednak sztywne ramy, którymi możemy posługiwać się ze 100 procentową skutecznością, dlatego też powierzchnia nieruchomości na której ustanowione będzie prawo służebności przesyłu w każdej sprawie musi być rozpatrywane indywidualnie. Poniżej przedstawiamy przykładowe odległości podstawowe od urządzeń przesyłowych, określające powierzchnię służebności.

    Urządzenia służące do przesyłu ropy – od 15 do 30 m licząc w obie strony od osi wyznaczającej przebieg ropociągu,
    Urządzenia służące do przesyłu gazu – od 0,5 do 1 m licząc w obie strony od osi wyznaczającej przebieg gazociągu niskiego/średniego ciśnienia,
    Urządzenia służące do przesyłu gazu – od 10 do 30 m licząc w obie strony od osi wyznaczającej przebieg gazociągu wysokiego ciśnienia,
    Linie elektroenergetyczne niskiego napięcia – do 3 m licząc w obie strony od osi wyznaczającej jej przebieg,
    Linie elektroenergetyczne średniego napięcia 15 KV – od 3 do 7,5 m licząc w obie strony od osi wyznaczającej jej przebieg,
    Linie elektroenergetyczne wysokiego napięcia powyżej 110 KV – od 15 do 40 metrów licząc w obie strony od skrajnych przewodów,
    Światłowody – 0,5 m,
    Linie kablowe podziemne – 0,5 m.
[/xquote]
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Lupus

to co narysowałeś na zrzucie, w zasadzie da się zrobić tylko trzeba by założyć obiekty liniowe dla sieci oraz osobne powierzchniowe dla obszarów służebności przesyłu.
Wtedy rozliczenie powierzchni w działce będzie wyglądało podobnie jak rozliczenie klasoużytków.
łyżka dziegciu: niestety powierzchniowe trzeba będzie aktualizować niejako osobno od liniowych, co może spowodować rozbieżności
(sytuacja idealna to obiekt liniowy, z ustaloną szerokością służebności i bez dodatkowego obiektu powierzchniowego, taki powierzchniowy do rozliczenia tworzył by się tymczasowo na potrzeby rozliczenia, ewentualnie wizualizacji)

Na kiedy trzeba tę bazę zaprojektować i zrobić?
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

kstolarAutor w?tku

:( Ok Panowie, jeśli wyjście na piwo coś zmieni to proszę nie zwlekać. Rozumiem problem, w zasadzie nie do pokonania, tzw. automatycznej aktualizacji bazy, dzięki za wnikliwość. Obiekty, dane: she i ewentualnie swe, są dostępne na zasadach PDO i nawet Kowalski z 2ha tego nie zatrzyma, ale ja nie o tym chciałem. Funkcjonalność modułu służebności dla branży to przede wszystkim w miarę prosta arytmetyka danych, jak wymiary działek, powierzchnia i długość przecinających się obiektów liniowych z działkami. Wystarczyło by trochę SESUT zmienić co do rodzaju Pol i dorobić raporty. Chyba musze zwrócić się do firmy Geobid, a z racji popularności tematu może ktoś podejmie wyzwanie z EW w ręku. Przecież to takie funkcjonalne narzędzie. Póki co musi wystarczyć EXCEL.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach, prosimy Zarejestrować się lub Zalogować
   

support

@kstolar mam prośbę możesz wyeksportować słownik z SESUTu.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


support

Tak jak już pisałem, to nie jest proste i oczywiste. W jaki sposób program ma zrobić odbice po 2.5 metra od przewodu (praktycznie nigdy nie będzie on przecinał działkę pod kątem prostym) w tygodniu pomyślę nad ewmapą, ewopisem i sesutem.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Lupus

Cytat: Nyzczsel w Piątek 05 Październik 2012, 09:40:47
możemy się umówić na  :drinks:

To jest bardzo dobry pomysł :)
ale w następnym tygodniu postaram się umówić jakąś miłą i sympatyczną grupę
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Nyzczsel

Darku nie czuję się urażony - jednak nie do końca zrozumiałeś moją wypowiedź. I te "moje" problemy nie dotyczą tych błędów co wypisałeś.

Nie będę drążył tematu - będziesz chciał pogadać - możemy się umówić na  :drinks:

Lupus

Cytat: Nyzczsel w Piątek 05 Październik 2012, 00:36:07
pojęcie wielkości województwa ? - POWODZENIA
Trzeba się nad jednym zastanowić jak połączyć bazę danych części graficznej z częścią opisową - gdzie w dużej części powiatów (gmin) jest prowadzona w różnych systemach.
OK - mając też na uwadze że dane są prowadzone w Ewmapie oraz Ewopisie - trzeba też wziąć pod uwagę to że spora cześć danych ewidencyjnych nie jest z sobą zintegrowana -mam tu na myśli to że dane opisowe bardzo często nie są powiązane z częścią graficzną (na.: z LPIS'u).
(...)nie powiem o aktualizacji danych.
Marcin muszę Cię sprowadzić na ziemię. Ty jesteś jednak, bez urazy, naiwny. ;D
Te problemy nie dotyczą "ładowarki skonwertowanych plików SWDE" oferowanych przez tę firmę.
Obstawiam, że wszystkie problemy, o których piszesz, skwituje po prostu: "Błąd danych wejściowych! Wystąp do prowadzącego ewidencję o uzgodnienie danych!", albo "Format pliku niezgodny z SWDE", albo "Plik nie zawiera danych graficznych/opisowych"
Po za tym wielkość bazy ma dużo mniejsze znaczenie jeżeli nie ładuje samego pliku SWDE tylko odpowiednio skonwertowanego czyli okrojonego do tych danych które są potrzebne.
to tyle do Twojego komentarza,

a wracając do ogólnej zasady to fajnie, ale jakim prawem powiat przekaże zarządcy sieci dane osobowe o właścicielach działek? Ja np., jako posiadacz ziemski (0,0563ha) sobie tego nie życzę i obawiam się, że nikt mnie nie przekona że może być inaczej.
Jedyne dane osobowe, które taki zarządca sieci może wykorzystywać, to dane któe udostępni mu sam zainteresowany, czyli np JA - Jan Kowalski
Więc co do zasady to fajnie że można podłączyć EwOpis, albo w Globemie zaimportować SWDE, tylko skąd takie dane???
(chyba żeby w aktach notarialnych zawierać upoważnienie do pobierania danych z egib, a potem pobierać dane z listy działek - może przejdzie)
A skoro dane mogą być uzyskane tylko za zgodą właściciela działki, na której służebność przesyłu ustalono to w zasadzie taka baza osobowa w skali województwa, będzie mniejsza niż przeciętna gmina, a działki eee... to już drobiazg.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Nyzczsel

Cytat: support w Czwartek 04 Październik 2012, 21:16:49
Czegoś takiego nie osiągniesz tak prosto o ile osiągniesz służebność wymalowana na mapie z podaniem powierzchni (to budowa obiektów się kłania i rozliczanie dla działki).
Dane o właścicielu to z ewopisu wyciągniesz.
Cytat
Źródła danych
Plik SWDE – najbardziej rozbudowany model danych, dane geometryczne i
alfanumeryczne, w tym dane o właścicielach, obrębach , użytkowaniu gruntu;
format pliku jest załącznikiem do rozporządzenia ministra RRiB z 2001r. Globema
oferuje ładowarkę danych skonwertowanych z tego formatu.

Mogę jedno powiedzieć - jako osoba mająca pojęcie wielkości województwa ? - POWODZENIA
Trzeba się nad jednym zastanowić jak połączyć bazę danych części graficznej z częścią opisową - gdzie w dużej części powiatów (gmin) jest prowadzona w różnych systemach.
OK - mając też na uwadze że dane są prowadzone w Ewmapie oraz Ewopisie - trzeba też wziąć pod uwagę to że spora cześć danych ewidencyjnych nie jest z sobą zintegrowana -mam tu na myśli to że dane opisowe bardzo często nie są powiązane z częścią graficzną (na.: z LPIS'u).
Jest to ciężki orzech do zgryzienia - już nie powiem o aktualizacji danych.
Jak zwykle pesymistycznie patrzący na wszelaką ewidencję
- Marcin
(pesymizm jest poparty tylko i wyłącznie "zaangażowaniem" ludzi prowadzący dany rejestr/bazę).

support

Czegoś takiego nie osiągniesz tak prosto o ile osiągniesz służebność wymalowana na mapie z podaniem powierzchni (to budowa obiektów się kłania i rozliczanie dla działki).
Dane o właścicielu to z ewopisu wyciągniesz.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.