Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

Modyfikacja obiektów

Zaczęty przez MEEG, Czwartek 07 Kwiecień 2016, 13:47:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lupus

wg teraz obowiązującego rozporządzenia to łuków nie ma. Nie istnieją w systemie prawnym, a skoro nie przewiduje tego prawo to nie czego mierzyć...  >:D cóż nikt nie powiedział, że będzie lekko.

mając jeden przekrój nie zaktualizujesz rowu.
Ja robię to tak, że mierzę rów, drogę, płot itd wychodząc poza obszar opracowania, przecinam stary obiekt i zostawiam dwie części z digitalizacji, w środku na swoim terenie wstawiam ten mój z pomiaru. Tam zostawiam starą datę.
To tak jak z trawnikiem. Nie możesz teraz pomierzyć tylko kawałka trawnika... Trzeba go jakoś zamknąć do obiektu powierzchniowego. Polecam linię typ 14, idealnie się do tego nadaje.


__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

MEEGAutor w?tku

No tak tylko zmieniając datę pomiaru całego obiektu w którym ruszyliśmy tylko część bierzemy w pewnym sensie odpowiedzialność za cały obiekt.. wiem że w historii tego obiektu będą wcześniejsze operaty ale przecież zwracamy głównie uwagę na to co jest w tabelce głównej..

Druga sprawa.. chodziło mi o sytuację w której nie mogę rozdzielić obiektu z wektoryzacji, zostawiając część z wektoryzacji a dla części przeze mnie pomierzonej  założyć obiekt o innym źródle pochodzenia na której podstawie przeciez rodziela sie obiekty
Taka sytacja to pomierzenie przekroju ist rowu, który jest z wektoryzacji i nie wpasowuje się do mojego pomiaru.. nie mogę go rozdzielic bo nie mam jak dysponując tylko przekrojem a przesunąć go musze.. wydaje mi sie że jedyną opcją jest przesunąć go na moj pomiar i zostawić go z wektoryzacj mimo że przypiszę sie do tego moj operat..

jeszcze pytanie które teraz wynikło.. co z wjazdami mierzonymi na 3 pikiety? jak teraz zrobić łuk? próbuję to znaleźć w rozporządzeniu ale nigdzie tego nie widzę..

Lupus

a w której części nie mam?  :-[
Cytat: geo_dar w Piątek 08 Kwiecień 2016, 12:40:13
Ale jeśli masz sytuacje, że część przewodu jest z pomiaru a cześć z digitalizacji to wówczas masz na pewno raczej dwa obiekty, bo zmiana atrybutu pomiaru , będzie wpływać na konieczność segmentowania tego otóż przewodu.
Cytat: Lupus w Piątek 08 Kwiecień 2016, 11:32:24
wiele bytów bazodanowych.
Część może być pomierzona i wniesiona ze wsp. Część będzie zdigitalizowana ze starej zasadniczej. Pomiar może być różnej dokładności....

Czyli ta sytuacja o której piszesz to ta sama, o której piszę ja

Cytat: Lupus w Piątek 08 Kwiecień 2016, 11:32:24
Więc wracając do instancji to pomierzenie kawałka w środku i jeśli nie podzielisz go na osobne obiekty/byty to owszem obiekt powinien mieć nową datę pomiaru.
Czyli warunek taki, że operator celowo go nie podzieli, wtedy cały dostanie nową datę.

Moim zdaniem napisałeś to samo co ja, ale częściowo racji nie mam. Nie wiem tylko gdzie.  ;)
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

GEOPLAN

Tak kolego Lupus masz częściowo rację. Ale jeśli masz sytuacje, że część przewodu jest z pomiaru a cześć z digitalizacji to wówczas masz na pewno raczej dwa obiekty, bo zmiana atrybutu pomiaru , będzie wpływać na konieczność segmentowania tego otóż przewodu. I wracając do sytuacji,że masz cześć przewodu pomierzonego przez "CIEBIE" a w sumie masz cały przewód z wektoryzacji to raczej masz obowiązek go podzielić i przypisać dla nowego odcinka nowe atrybuty. A jeśli przewód był z pomiaru i po twym pomiarze odcinek uległ zmianie to wówczas przekartowujesz i zmieniasz datę pomiaru na nową, podpinając swój operat. I wówczas w takiej sytuacji i tak pozostałe wcześniejsze daty pomiaru, operaty i tak będą do wglądu w historii zmian. A jak klikniesz bezpośrednio informacje nie o obiekcie tylko o elemencie to będziesz miał przepisane wcześniejsze informacje, więc nic nie zginie w sumie.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach, prosimy Zarejestrować się lub Zalogować

Lupus

Twój dylemat wynika z problemu czysto informatycznego.
Obiekt bdot/gesut jest bytem informatycznym, a precyzyjniej nawet instancją tegoż bytu. Na ludzkie/geodezyjne pojmowanie to się tego nie da przełożyć.

Czy jeśli mamy przewód o długości 5 km wysokiego napięcia, to to jest jeden obiekt czy też wiele obiektów?
Kabel na słupach to jest jeden byt fizyczny, jeden funkcjonalny, a może być to wiele bytów bazodanowych.
Część może być pomierzona i wniesiona ze wsp. Część będzie zdigitalizowana ze starej zasadniczej. Pomiar może być różnej dokładności....

Więc wracając do instancji to pomierzenie kawałka w środku i jeśli nie podzielisz go na osobne obiekty/byty to owszem obiekt powinien mieć nową datę pomiaru.
Nie krzyczę jednak, że to bez sensu, bo nasi decydenci gotowi są podjąć decyzję o rozszerzeniu ilość dat jakie musimy wprowadzać do bazy: data pomiaru całkowitego, data pomiaru częściowego, data pomiaru większościowego, data pomiaru....
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

support

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


MEEGAutor w?tku

witam
Mam problem podczas modyfikacji obiektów. Czy jeśli modyfikujemy część obiektu już istniejącego to w danych dodatkowych zmieniamy datę pomiaru na nasza?
Czasami jest coś z wektoryzacji np rów przydrożny, my zmierzyliśmy 2 pikiety tego rowu to wydaje mi sie że informacji o tym obiekcie nie powinno sie zmieniac..
Natomiast co w sytuacji gdy mamy zaobiektowane np jakies ogrodzenie i przypisany operat (czyli obiekt pomierzony na osnowę) to czy podczas modyfikacji tego ogrodzenia, przy zmianie części tego obiektu powinno sie w tabelce zmienic datę pomiaru na swoja?

Proszę o odpowiedź,
Pozdrawiam