Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne

egzamin 9 sierpnia 2013

Zaczęty przez geoserwis, Piątek 09 Sierpień 2013, 20:20:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kevoch

Cytat: geogeo w Poniedziałek 12 Sierpień 2013, 19:24:35

1. jaka jest kontrola do pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych


Prosiłbym o podanie zarysu odpowiedzi akceptowanego przez komisję. Nie jestem pewien czy dobrze interpretuję, że chodzi o różne rodzaje kontroli takie jak:

- pomiar kontrolnych przy pomiarze technikami RTK RTN - Paragraf 12 Standardy

- pomiar kontrolny przy pomiarze szczegółów I grupy - Paragraf 29.3 Standardy

- pomiar kontrolny z ostatniego punktu ciągu wiszącego - Paragraf 20.5 Standardy

- kontrola pomiaru wysokościowego przez dwukrotny pomiar wybranych szczegółów  - Paragraf 36.3 Standardy

Czy tędy droga ?

geodeta85

Cytat: Maq w Niedziela 11 Sierpień 2013, 13:43:16
hejka magie_mg
mam pytanko odnośnie pytania 3 na zakres 2 - można wiedzieć co odpowiadałaś na zasady ustalania pasa drogowego
Dwa pierwsze pytania rzeczywiście stare.
Coś mi się wydaje że te egzaminy są coraz gorsze  :(

a może najzwyczajniej chodzi o
Cytat
np. Art. 34.
Odległość granicy pasa drogowego od zewnętrznej krawędzi wykopu, nasypu, rowu lub od innych urządzeń wymienionych w art. 4 pkt 1 i 2 powinna wynosić co naj-mniej 0,75 m, a dla autostrad i dróg ekspresowych – co najmniej 2 m.
USTAWA z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych

Brook

O drogach to wiem....
Mimo wszystko wydrukowałam sobie prawo budowlane i chyba trzeba je choć przeczytać.....  ::)
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Maq

 :) pomyliłem się - powinno być ustawa o drogach publicznych - dzięki Brook

support

Maq pewnie poleciał jakimś skrótem myślowym - znanym tylko sobie, ale powyżej jest oka

Cytat: ciusekArt. 34. ustawy o drogach publicznych
Odległość granicy pasa drogowego od zewnętrznej krawędzi wykopu, nasypu, rowu lub od innych urządzeń wymienionych w art. 4 pkt 1 i 2 powinna wynosić co najmniej 0,75 m, a dla autostrad i dróg ekspresowych – co najmniej 2 m.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Brook

Cytat: Maq w Niedziela 11 Sierpień 2013, 22:41:07
hejka Basia_83
1. Prawo Budowlane definicja pasa drogowego - nie zapomnieć o odległościach 0,75 i 2m

W prawie budowlanym nie ma definicji pasa drogowego - jedynie
CytatArt.3 pkt. 3a) obiekcie liniowym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego;
czy może coś przeoczyłam?
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

geoserwisAutor w?tku

magie_mg - ja u notariusza potwierdzałem tylko świadectwa, dyplomy, świadectwa pracy i referencje. To tylko prawie 200 zł kosztowało. A przebieg pracy miałem bez pieczątek pracodawców. Przyczepili się jedynie okresu własnej działalności gospodarczej - to musiał potwierdzić uprawniony geodeta, nadzorujący i sprawdzający prace ;)

pozdrawiam, Klaudiusz

magie_mg

#28
masakra, znowu trzeba zbierać te dokumenty, potwierdzać notarialnie i u pracodawcy.... zajebiście, że jak ktoś pracował w kilku firmach to teraz ma znowu maraton... po cholerę im nasze dokumenty po raz drugi? tego to już nie rozumiem...

geoserwisAutor w?tku

#27
Dzwoniłem dzisiaj do GUGiK, pani potwierdziła, że dokumentów nie zwracają, dokumenty trafiły do archiwum. Do kolejnego podejścia trzeba przysłać nowy komplet dokumentów. Zasatanawiam się, jak to się ma do art 220 KPA:
Art. 220. § 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, znanych organowi z urzędu bądź możliwych do ustalenia przez organ na podstawie posiadanej ewidencji, rejestrów lub innych danych albo na podstawie przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).

ciusek

Podać zasady ustalania granic działki pasa drogowego.

Art. 34. ustawy o drogach publicznych
Odległość granicy pasa drogowego od zewnętrznej krawędzi wykopu, nasypu, rowu lub od innych urządzeń wymienionych w art. 4 pkt 1 i 2 powinna wynosić co naj-mniej 0,75 m, a dla autostrad i dróg ekspresowych – co najmniej 2 m.

Trzeba było tez napisać z art. 73 ustawy o Przepisy wprowadzające ustawy reformujśce administrację publiczną (1998)

czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł co tu można dopisać?

geogeo

Pytania na ustnym:
1. jaka jest kontrola do pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych
2. jak przedstawiamy na mapie do celów projektowych elementy dla których symbolów nie znajdziemy w nowym rozporządzeniu (chodziło o to, że robimy legendę)
3. jak sprawdzamy niwelator
4. jakie elementy wyznaczamy przy tyczeniu met. biegunową

Ustny zdali wszyscy.

e-geo@info-lab.pl

co do pasa drogowego i art. 73 są różne interpretacje - znalazłam gdzieś ale nie pamiętam gdzie, że jeśli w MPZPT jest w liniach rozgraniczających była droga to to już jest zajęte...i wydzielamy tak jak linie MPZPT a nie tylko 0,75m i 2m...

Maq

#23
hejka Basia_83
1. Ustawa o drogach publicznych definicja pasa drogowego - nie zapomnieć o odległościach 0,75 i 2m
2. Specustawa - to co napisałaś uważam że jest ok
3. Określenie granic pasa drogowego, według stanu faktycznego zajęcia gruntów pod drogę na dzień 31 grudnia 1998 r.ustawy  z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. (art.73)
Nieruchomości pozostające w dniu 31 XII 1998r. we władaniu Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego zajęte pod drogi publiczne stają się z mocy prawa ich własnością w dniu 1 stycznia 1999r.
4. MPZP

Azja

SZOK! :o
Istotne okazało się napisac ARt17.1- jak pisze kolega wyżej a propo pytania o wyrownanie osnowy z rożnych pomiarów, źródeł czy jakoś tak. Art 17.1 czyli jak dla mnie co ma piernik do wiatraka. Eh...marnie to widze

basia_83

...Następnie napisałam o ustaleniu pasa drogowego przy podziałach z art.73...

O jaki art.73 chodzi? Z jakiej ustawy czy rozporządzenia?

Może chodziło by napisać w planach zagospodarowania przestrzennego województwa i miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego przeznacza się pod przyszłą budowę dróg pas terenu.
Że są one ustalane na podstawie planu  przekazanego przez zarządce drogi, który sporządza i weryfikuje okresowo plany rozwoju sieci drogowej i przekazuje je, niezwłocznie po sporządzeniu, organom właściwym w sprawie sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego - to z ustawy o drogach publicznych.
Na pewno napisałabym również z ustawy "o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych" że granice terenów przeznaczone na pasy drogowe ustalane są  również w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Decyzja ta wydawana jest na wniosek złożony przez właściwego zarządcę drogi. Do wniosku tego dołączona musi być mapa w skali co najmniej 1:5 000 przedstawiającą proponowany przebieg drogi, z zaznaczeniem terenu niezbędnego dla obiektów budowlanych, oraz istniejące uzbrojenie terenu  oraz mapy zawierające projekty podziału nieruchomości. Wydawana przez wojewodę decyzja określa  linie rozgraniczające teren, które stanowią granicę pasa drogowego.