Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne

egzamin 9 października 2013

Zaczęty przez wiedzmy23, Środa 09 Październik 2013, 18:04:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kjozwik

#16
Cytat: szostus w Niedziela 13 Październik 2013, 21:21:02
(...)
3. Jakie grunty podlegają wyłączeniu z produkcji rolnej do kogo wniosek w jaki sposób, kiedy faktycznie następuje wyłączenie  itd:)
(...)
Ustawa  z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Na podstawie decyzji można wyłączyć z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia
- mineralnego zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb,
- organicznego I, II, III, IIIa, IIIb, IVa, IV b, V, VI
wydanej przez Starostę
Wydanie decyzji następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Wyłączenie faktycznie następuje po dokonaniu zmiany korzystania z terenu.
Osoba która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne,  a w odniesieniu do gruntów leśnych  - także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu.

Należności i opłaty roczne nie dotyczą wyłączenia gruntów z produkcji rolnej lub leśnej na cele budownictwa mieszkalnego:
1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego,
2) do 0, 02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.

Starosta zanim wyda decyję to sprawdza wniosek z zapisami planu miejscowego,  czy jest tam stosowny zapis o przeznaczeniu gruntów rolnych i lesnych na cele nierolnicze i nieleśne. Procedurę jaka musi przeprowadzić wójt w trakcie opracowywania planu miejscowego  i jakie zgody musi uzyskać(ministrów, marszałka) opisane są w art. 7

Czy właściwie interpretuje to zagadnienie?


Hary197

2.Odnośnie pytania 2 zakres 2 znalazłem odp. na necie[/b] i tu mam mieszane uczucia z tym co przeczytałem na forum moim zdaniem odpowiedź jest iście prawnicza ale można z niej wyluskać całą odpowiedź sami zobaczcie pozdrawiam geodetów uprawnionych ;)

Działka wchodzi w skład wspólnoty gruntowej, dla której utworzono spółkę.

Część przedmiotowej działki ma zostać wydzielona i zbyta na rzecz właściciela nieruchomości sąsiedniej w celu jej powiększenia (art. 93 ust. 2a u.g.n.) przy czym osoba ta jest również udziałowcem we wspólnocie.

Czy jest możliwość dokonania podziału działki stanowiącej wspólnotę gruntową w celu jej zbycia na rzecz osoby fizycznej, będącej lub niebędącej udziałowcem?

Czy zbycie może dotyczyć części wspólnoty, a tym samym wcześniej dokonania podziału?

Odpowiedź

Dopuszczalny jest zarówno podział nieruchomości wchodzącej w skład wspólnoty gruntowej, jak i zbycie części powstałej w wyniku takiego podziału na rzecz członka wspólnoty albo innej osoby.

Uzasadnienie  :o

Wspólnotami gruntowymi, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 z późn. zm.) – dalej u.z.w.g., są określone nieruchomości rolne, leśne oraz obszary wodne. Zasady rozporządzania wspólnotami gruntowymi zostały głównie uregulowane w art. 26 i 27 u.z.w.g. O ile drugi z wymienionych przepisów dotyczy zbywania udziału we wspólnocie gruntowej, to art. 26 ust. 1 u.z.w.g. odnosi się do zbycia, zamiany oraz przeznaczenia na cele publiczne lub społeczne wspólnot gruntowych lub ich części. Na mocy art. 27 u.z.w.g. udziały we wspólnocie gruntowej mogą być zbywane wyłącznie w całości i tylko na rzecz osoby posiadającej już udział w tej wspólnocie oraz na rzecz osób posiadających gospodarstwa rolne w tej samej wsi lub we wsiach przylegających do wspólnoty. Podobnego ograniczenia nie zawiera art. 26 ust. 1 u.z.w.g. przewidujący zbywanie wspólnot gruntowych lub ich części. Oznacza to, że nabywcą wspólnot gruntowych (określonych nieruchomości rolnych, leśnych oraz obszarów wodnych) mogą być zarówno osoby posiadające już udział w tej wspólnocie oraz posiadające gospodarstwa rolne w tej samej wsi lub we wsiach przylegających do wspólnoty, jak i osoby niespełniające tych warunków.

Ograniczenie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład wspólnot gruntowych lub ich części polega tylko na uzyskaniu zgody właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), a także na zastrzeżeniu na rzecz gminy prawa pierwokupu. Przedmiotem zbycia może być zarówno cała nieruchomość, jak i część danej nieruchomości. Skoro ustawodawca dopuszcza zbywanie nieruchomości, to znaczy, że dopuszczalne jest również zbywanie części nieruchomości wchodzących w skład wspólnot gruntowych. W ustawie o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych brak jest zatem regulacji, które z kolei ograniczałyby możliwość podziału nieruchomości wchodzących w skład wspólnot gruntowych dokonywanego na gruncie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) – dalej u.g.n. Wprawdzie art. 5 ust. 1 u.z.w.g. stanowi, iż co do zasady wspólnoty gruntowe nie mogą być dzielone pomiędzy uprawnionych do udziału w tych wspólnotach, lecz zakaz ten obejmuje podział wspólnoty, poprzez przyznanie jej poszczególnych części uprawnionym w stosunku do posiadanych udziałów, w zamian za te udziały. Przepis ten jednak nie wyłącza stosowania art. 26 u.z.w.g., a także dokonywania podziałów nieruchomości na podstawie u.g.n.

Źródło:

http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/dzialke-wchodzaca-w-sklad-wspolnoty-gruntowej-mozna-podzielic

e-geo@info-lab.pl

#14
Ja na ustnym miałam same proste pytania. Chodziarz pan Zaręba mnie troszkę zaskoczył lakonicznym pytaniem o art. 4 Prawa Geodezyjnego - ale mnie naprowadził jak wielkie oczy zrobiłam i odpowiedziałam a chodziło mu o bazy danych. Miałam pytanie jak sprawdzić czy sieć została wykonana zgodnie z projektem, czemu nadajemy wysokość przy pomiarze sieci wody i kabla ziemnego (przy kablu chodziło o taśmę szukałam potem podstawy na to ale nie znalazłam) i ostatnie pytanie to czy można zmierzyć studzienkę RTK (sytuacyjne tak a wysokościowo nie).
:)
Pozdrawiam

aleksandra.m

#13
ja też należę do grona szczęśliwców z tego dnia
pytania opisowe widziałam że umieszczone
chociaż pytania proste bo już kiedyś były to komisja jakoś bardzo surowo oceniała
osobiście powiem że dwa pierwsze pytania wg mnie wyczerpująco napisałam ze szczegółami natomiast trzecie pytanie z powodu braku czasu opisałam swoimi słowami aczkolwiek wydawało się że wszystko będzie dobrze do momentu jak przewodniczący powiedział że oj słabo nam poszło myślę że troszkę olali przy sprawdzaniu prace ale to tylko moje zdanie najważniejsze że te 15 pkt pozwalało przejść dalej
ja z testowego miałam 59/60 pkt
na ustnym m.in.
- tyczenie budynku od początku do końca - głównie komisji chodziło o to że powiedzieć co się bierze z planu miejscowego i z jakiej części
- co w przypadku gdy 4 m budynek od granicy dalej pytali o ustalenie granic
- reper roboczy
- czy GPS można studzienkę pomierzyć ( skąd dokładność pomiaru GPS- czemu nie spełnia dokładności wg przepisów-w jakim systemie wys mierzy się a potem pociągneli dalej do odstępów elipsoidy od geoidy)
w sumie to tak ogólnie napisałam te ustane bo jak zaczynali pytać to dorzucali kolejne pytania do już zadanego
mi bardzo szybko czas zleciał ale podobno troszkę czasu posiedziałam ale widać było że dobrze im się gada
najważniejsze że wynik pozytywny !!!!!!!!

dziękuję całemu forum i życzę reszcie powodzenia


szostus

Witam
Ja również zdawałam 9 października z testów byłam zwolniona opisówka zaliczona jak wszyscy na 15:)
Najciekawsze pytania na ustnym na 2 rozpoczęły się wieczorem:) Ja miałam
1. Jakie czynności należy podjąć aby projekt operatu modernizacji gruntów stał się operatem.
2. Na podstawie jakich dokumentów przyjmuje się granice działki i w jakich pracach.
3. Jakie grunty podlegają wyłączeniu z produkcji rolnej do kogo wniosek w jaki sposób, kiedy faktycznie następuje wyłączenie  itd:)
Komisja w trakcie każdego pytania zadawała dodatkowe pytania, które zmuszały do odejścia od głównego tematu a potem powroty do wątku głównego były stresujące :)
udało się !!!

Podsumowując (byłam do końca czyli 19:10)
Zdawało 15 osób
4 nie zdały testów
8 osób zdało ustny

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Forum naprawdę świetnie działa i zdecydowanie pomaga :) Dziękuję !


andrew


kasiab

A ja możecie mi wierzyć lub nie do egzaminów na zakres 1 i 2 uczyłam się po 2 tygodnie. I powiem nieskromnie że  wynik miałam chyba dobry bo 60/60 i 21/21 to zakres 1 a z egzaminu na zakres 2 miałam na opisowce 17 punktów a z testów zwolniona.

LukaszK

#9
Witam. Spłacam swój dług wdzięczności odnośnie forum.

Co to jest pech?
Ze 150 opracowanych pytań szczegółowych i 10 nie opracowanych otrzymać 2 nie opracowane.
Jak je zobaczyłem...

Pytanie 1
W decyzji podziałowej powstał błąd. Kto w jakiej formie może ten błąd skorygować?
Do czego upoważnia decyzja podziałowa geodetę i starostę?

Odp
Na podstawie art 113 KPA sprostowania można dokonać na wniosek lub z urzędu. Organ wydaje postanowienie. Na postanowienie służy wniesienie zażalenia w terminie 7 dni od otrzymania do SKO.
Decyzja upoważnia geodetę do wykonania na wniosek strony czynności utrwalenia nowych pkt granicznych. Z czynności tych wykonuje się odpowiedni protokół. Wykonuje się je  w obecności stron. Strony zawiadamia się w terminie min 7 dni informując je o skutkach niestawiennictwa.
Decyzja upoważnia starostę do wprowadzenia z urzędu zmian w operacie egib.

Pytanie 2
Wspólnoty gruntowe. Pytanie bardzo złożone i nie przytoczę dosłownie jego treści. Pytanie inne niż to 9 maja 2013 i 10 października 2013. Z treści wynikało, że powstała ja jakaś spółka. Czy możliwy jest podział jeżeli nastąpi podział na rzecz właściciela działki sąsiedniej jeżeli jest/nie jest on członkiem wspólnoty?

Moja odpowiedz:
Podałem dwa artykułu z ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Generalnie, że nie można za wyjątkiem scaleń. Odpowiadając na wszystkie trzy pytania, że nie można dokonać podziału.
Nie uzasadniłem odpowiedzi.

Pytanie 3
Podać zasady ustalenia pasa drogowego.

Moja odpowiedz:
Definicja pas drogowego z ustawy o drogach publicznych. Ponadto  art 34 z niniejszej ustawy. Następnie wszystkie sposoby ustalenia granic drogi (pasa drogowego) tj szczegóły dotyczące:
rozgraniczeń
ustalenia granic działek ewidencyjnych (egib)
spec-ustawa drogowa
art 73

Generalnie przekonany byłem, że nie zdałem. Na pytania 2 i 3 odpowiedziałem intuicyjnie. Przewodniczący komisji  ogłaszając wyniki powiedział "mam do Państwa nie dobre informację ! ...... cztery osoby nie zdały"
Co!  Tylko cztery?  To są świetne informację -  o ile nie będę to ja.

W tym postępowaniu spodobała mi się postawa komisji. Wszyscy poza pojedyńczymi wyjątkiem otrzymali 15 pkt. Z pewnością te 15 pkt w wielu przypadkach było na wyrost po to aby członkowie komisji mieli możliwość osobistego zweryfikowania doświadczenia, umiejętności i wiedzy zdających. Nawet doświadczony geodeta jak dostanie pytanie o wspólnotach gruntowych to sobie z nim nie poradzi. Prawnicy i Sądy mają odmienne zdanie a my jesteśmy tylko technikami.

Komisja bardzo przyjemna! Ich spokój udzielał się zdającym. Najbardziej wymagający Pan Zaremba. Przewodniczący Pan Eegeniusz Tes – dusza człowiek. Każdy kto go zna z kursów SGP wie o czym mówię.

Moje pytania na ustnym:

1. Posiadacz samoistny, posiadacz zależny?
Odp. Posiadacz samoistny to posiadacz samodzielny czyli taki, który jest niezależny od właściciela. Posiadacz zależny to taki, który zależy od właściciela np najemca, użytkownik, dzierżawca.

2. Wznowienia znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych?
- jakie przepisy to regulują? ( UPGIK, standardy)
- czynności geodety (zawiadomienie – szczegóły, protokół)
- zawartość protokołu
- co jeżeli osnowa jest obarczona  błędem grubym i nie można jej jednoznacznie wznowić? (nie można wykonać wznowienia/wyznaczenia trzeba granicę ustalić jeszcze raz)

3. Jakie dane w jakiej formie z egib starosta wydaje zainteresowanym?
- wypisy
- wyrysy
- odp klucz dane z egib obrazujące jej stan na dany dzień np rok temu

4. Czy istnieją jakieś różnicę pomiędzy podziałem działki 0,3 ha na terenach rolnych a podziałem działki na terenach zurbanizowanych?
Podałem, że podziały rolne określa KC (brak postanowienia, decyzji, o sposobie podziału decyduje właściciel a nie organ) poza wyjątkami określonymi w ustawie o GN. W tym momencie przewodniczący komisji stwierdził, że już wystarczy.

Zdałem !

Z mojego doświadczenia. Zapomnijcie, że w miesiąć można opanować materiał i stanąć przed komisją w miarę pewny swej wiedzy. Ja do jedynki przygotowałem się prawie rok do dwójki trochę dłużej. Życzę Wam wytrwałości!

e-geo@info-lab.pl

Witam
Przed egzaminem doszło do wymiany zdań między komisją czy instrukcje obowiązują czy nie i czy można je podawać jako podstawę prawną .... ponieważ przewodniczącym był Pan Tes, który uważa że instrukcje nadal obowiązują w tych zagadnieniach które nie regulują nowe rozporządzenia ja przy podstawie prawnej podałam instrukcje jako dokumenty uzupełniające i to się chyba spodobało komisji. Dużo też pisałam swoimi słowami.

marcin30jw

#7
Witam

Już po egzaminie.

Przewodniczący komisji Eugeniusz Tes

Pytania na zakres pierwszy

1. Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu. Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności.
2. Proszę opisać jaką dokumentację sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
3.Opisz w jaki sposób dokonuje się wyrównania współrzędnych i oceny dokładności punktów osnowy pomiarowej sytuacyjnej z wykorzystaniem obserwacji pozyskanych w drodze pomiarów terenowych bezpośrednich precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS oraz danych archiwalnych PZGiK o ...

mrB

zdawalność chyba duża, sześć pierwszych osób zdało, w tym jedna chyba tylko na zakr II.

moje pytania z ustnego:

wszystko o osnowach pomiarowych, tzn jakie rodzaje (komisji zależało na tym, żeby zaznaczyć, że sieć modularna może być najlepszym przykładem osn dwufunkcyjnej), jakie metody zakładania, błędy średnie itp. nie chcieli tylko już żebym się zagłębiał w np wymagania odnośnie tachimetru przy metodzie tachimetrycznej zakładania osn pom wys.
drugie pytanko było o analizę materiałów uzyskanych z ośrodka przed wyjściem w teren
i w końcu ostatnie o to kto decyduje w jakim zakresie należy wykorzystać otrzymane z ośrodka materiały.
ogólnie pytania jak widać łatwe, odpowiedzi poszły mi nieźle, więc puścili mnie dość szybko

inne pytania z tego co pamiętam, to niwelacja siatkowa, inwentaryzacja przewodu elektroen. pomiar kanalizacji GPSem i tego typu standardy. Ogólnie bez żadnych nowości.
aż 12 osób doszło do ustnego, więc każdy zestresowany był nadciągającym przesiewem na ustnym, ale ten koniec końców chyba nie nastąpił ;]

kevoch


mrB

z opisówki na jedynkę wszyscy po 15 pktów (oprócz jednej koleżanki - 17). Przewodniczący narzekał, że piszemy bardzo ogólnikowo. mi np odnośnie drugiego pytania zwrócili uwagę, że nie na temat, chociaż odpowiedz pisałem na podstawie opracowanego pytania tu na forum. potem wrzucę dokładne paragrafy i pytania z ustnego.

ale koniec końców udaaaałooo sięęęęęęęęęęę ;]

aneczka843

o co im chodzi z tymi wspólnotami ???  Może komisja ma taki przypadek i szuka na egzaminie inspiracji :)  Czekam na drugi termin na 2 i chyba jednak trzeba opracować to pytanie :) 20 września też było.

bess

Do egzaminu przystąpiło 16 osób, test zdali wszyscy, a opisówki nie zdały 4 osoby.
Przewodniczący Komisji Pan Tes

Ja zdawałam na jedynkę i się udało!!!! :):):)

Test standardowy, bez większych niespodzianek, było np. co to jest obszar metropolitalny.
Co do opisówki to też pojawiły się takie pytanka

1. Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budwolanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jakie winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
2. Proszę opisać, jaką dokumentację sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
3. Proszę opisać w jaki sposób dokonuje się wyrównania współrzędnych i oceny dokładności pomiarów osnowy pomiarowej sytuacyjnej z wykorzystaniem obserwacji pozyskanych na drodze geodezyjnych pomiarów terenowych bezpośrednich precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS oraz danych archiwalnych PZGiK o odpowiedniej dokładności.