Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

egzamin 8 maja 2014

Zaczęty przez GEOPLAN, Piątek 18 Kwiecień 2014, 10:26:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

kjozwik

Cytat: m_zima w Piątek 09 Maj 2014, 13:29:02

kto zezwala na komunalizację gruntów rolnych


Wojewoda stwierdzając to w decyzji - o ile grunty te spełniały wymogi aby być skomunalizowane.

Ktoś potwierdzi ? zaprzeczy?


gisgo

#23
Jedno z nowszych pytań testowych dotyczy tej kwestii.
Sorry, zdublowałem poke.

poke

Cytat: ela83 w Czwartek 08 Maj 2014, 21:32:59

czy można zmienić użytek z lasu i jeśli tak to na jaki jeśli las zostanie wycięty - nie można.


Ustawa o lasach:
art.13. 2. Zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów.
3. 1) w stosunku do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa decyzję wydaje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, na wniosek nadleśniczego
2) w stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela lasu

Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych
art. 7
art. 9

roberto29

Może ktoś ze zdających zna skład komisji w sali 2 na trzecim piętrze? Przewodniczący p Cegielski w dn 08-05-2014

piotr j.

Witam!
Zdawałem w komisji p. Marca, egzamin zakończony wynikiem pozytywnym. Na ustny wchodziłem jako drugi, ale z wypowiedzi rozumiem, że cała nasza piątka zdała. Pozwolę sobie nie przytaczać pytań ustnych, z tego względu, że moje pytania zostały spisane i już podane przez Olidive.

esgeo
Cytat
Aby to opracowanie prawidłowo wykonać należy przed podziałem ustalić przebieg granic zgodnie z przepisami o prowadzeniu EGiB, tak aby punkty graniczne określające przebieg granic spełniały wymogi dokładnościowe narzucone w rozp. o EGiB, były określone w PUWG i
Też tak opisałem, ale jeszcze dodałem, wznowienie znaków granicznych/wyznaczenie punktów granicznych. Nie było mowy, że punkty nie były ustalone, więc wyszedłem, z założenia, że punty istnieją, tylko trzeba je pomierzyć i doprowadzić do obowiązujących standardów.

Cytat
Jeśli zainteresowane strony wykażą chęć i wolę można przed podziałem również przeprowadzić rozgraniczenie przed wójtem, wówczas granice przyjmowane do podziału uzyskają statut "granic prawnych".
W sumie to mi umknęło :)

CytatO czynnościach przyjęcia przebiegu granic należy zawiadomić strony conajmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem i z czynności tych sporządzić protokół z udziałem stron.
Oczywiście zawiadamiamy "właściciela" przedmiotowej nieruchomości, jak i "właścicieli" sąsiednich nieruchomości.

gisgo
Cytat
art. 94 bym sobie dopuścił i przeszedł do
Art. 95.
Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:
1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli po-dział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;
art. 94 Ja sobie nie odpuściłem :), Wyszedłem z założenie, że nie będę opisywał konkretnych przypadków, tylko właśnie art. 94, który ogólnie mówi, o możliwości dokonania podziału, ponieważ może być wiele sytuacji, do których można by zastosować różne przepisy, a czasu na odpowiedź nie było zbyt wiele, dlatego ograniczyłem się właśnie do tego artykułu.
[xquote]Art. 94. 1. W przypadku braku planu miejscowego – jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem
sporządzenia tego planu – podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli:
1) nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi, albo
2) jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.[/xquote]
Z art.95 te nie wymieniałem konkretnych punktów, tylko napisałem "że taki podział można wykonać, jeśli da się go zakwalifikować do jednego z punktów wymienionych w art.95".

Podszedłem do tego ogólnie, i chyba komisji to pasowało, ponieważ oceniła mnie na tyle pozytywnie, że puściła mnie dalej :). Oczywiście nie mówię, że rozpisując się na konkretne przypadki jest złe, bo też to będzie ocenione pozytywnie, ale ja wybrałem tę drogę dla zaoszczędzenia czasu.

Podobnie jak esgeo, nie wiem ile miałem punktów za tę odpowiedź, jednak wystarczyła, aby dostać się dalej :).

Gratulacje dla wszystkich, którzy zdali.

gisgo

#19
Cytat: AniaMarek w Czwartek 08 Maj 2014, 21:05:55

2. W  jakich  sytuacjach  można  dokonać  na  wniosek  właścicieli,  podziału  nieruchomości znajdującej się na terenie osiedla mieszkaniowego jeśli dla obszaru gdzie zlokalizowana jest ta  nieruchomość  nie  ma  aktualnego  planu  zagospodarowania  przestrzennego i nie ma obowiązku sporządzenia takiego planu. Dodatkowo wiadomo że ewidencja gruntów dla tego obrębu  zakładana  była  40  lat  temu  i  w  związku  z  tym  granice  tej  nieruchomości  (nie posiadającej  księgi  wieczystej),  uwidocznione  w  ewidencji  gruntów  nie  zgadzają  się z faktycznym ich przebiegiem na gruncie po około 2-3 metrów. (Błędy w ewidencji gruntów). Co należy zrobić żeby opracowanie to prawidłowo wykonać?
3

Moja propozycja. Proszę o uwagi.
Ustawa o własności lokali
Art. 5.
1. Jeżeli powierzchnia nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem, w którym wyodrębniono własność lokali jest większa niż powierzchnia działki budowlanej, w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami, niezbędnej do korzystania z niego, współwłaściciele mogą dokonać podziału tej nieruchomości.
2. Jeżeli na nieruchomości gruntowej jest położony więcej niż jeden budynek, a przynajmniej w jednym z nich wyodrębniono własność lokalu, współwłaściciele mogą dokonać podziału tej nieruchomości polegającego na wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości dwóch lub więcej działek budowlanych.
3. Przy dokonywaniu podziału, o którym mowa w ust. 1 i 2, stosuje się przepisy o gospodarce nieruchomościami.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
art. 94 bym sobie dopuścił i przeszedł do
Art. 95.
Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:
1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli po-dział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;
Rozporządzenie  w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości
6. 1. Do opracowania mapy z projektem podziału nieruchomości, o której mowa w art. 97 ust. 1a pkt 8, przyjęcie granic nieruchomości podlegającej podziałowi następuje w wyniku badania:
1) księgi wieczystej nieruchomości podlegającej podziałowi oraz innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości;
2) danych wykazanych w katastrze nieruchomości.
2. W przypadku stwierdzenia niezgodności danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, z danymi wykazanymi w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych wykazanych w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
3. W przypadku braku dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, o czynnościach przyjęcia granic zawiadamia się właściciela bądź użytkownika wieczystego nieruchomości podlegającej podziałowi oraz właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiadujących z nieruchomością podlegającą podziałowi, a w przypadku braku danych o tych osobach - osoby władające tymi nieruchomościami.
Rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków
§ 61. 1. Numerycznego opisu granic jednostek ewidencyjnych, obrębów oraz działek ewidencyjnych dokonuje się za pomocą odpowiednich zbiorów punktów granicznych, których położenie względem osnowy geodezyjnej 1 klasy zostało określone na podstawie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych z błędami średnimi nieprzekraczającymi
0,30 m, w sposób zapewniający odwzorowanie położenia i kształtu tych obiektów przestrzennych oraz wzajemnego powiązania między nimi.

Generalnie widzę to tak:  można podzielić na wspólny wniosek właścicieli w trybie ustawy o GN, bez projektu wstępnego (art. 95). Granice przyjmujemy z ewidencji ale należy spełnić warunek par 61 rozporządzenia w sprawie egib, czyli określić współrzędne z właściwą dokładnością. Oznacza to, że musimy wyznaczyć na gruncie punkty ujawnione uprzednio w egib (PGiK art. 39) i dokonać ich pomiaru zachowując par. 61 (egib). Ewentualnie, jeśli brak dokumentów określonych w par. 36 (egib) lub nie są one wiarygodne ustalamy granice działki na potrzeby egib (par.37 egib).
Jeśli ktoś pisał i zdał to proszę o informację co trafia w sedno tego pytania

geoziom

#18
Pytanie nr 2 brzmiało:
W  jakich  sytuacjach  można  dokonać  na  wniosek  właścicieli,  podziału  nieruchomości znajdującej się na terenie osiedla mieszkaniowego jeśli dla obszaru gdzie zlokalizowana jest ta  nieruchomość  nie  ma  aktualnego  planu  zagospodarowania  przestrzennego i nie ma obowiązku sporządzenia takiego planu. Dodatkowo wiadomo że ewidencja gruntów dla tego obrębu  zakładana  była  40  lat  temu  i  w  związku  z  tym  granice  tej  nieruchomości  (nie posiadającej  księgi  wieczystej),  uwidocznione  w  ewidencji  gruntów  nie  zgadzają  się z faktycznym ich przebiegiem na gruncie po około 2-3 metrów. (Błędy w ewidencji gruntów). Co należy zrobić żeby opracowanie to prawidłowo wykonać?

Jaki jest klucz tego też do końca nie wiem. Ale w telegraficznym skrócie napisałem, że:
Aby to opracowanie prawidłowo wykonać należy przed podziałem ustalić przebieg granic zgodnie z przepisami o prowadzeniu EGiB, tak aby punkty graniczne określające przebieg granic spełniały wymogi dokładnościowe narzucone w rozp. o EGiB, były określone w PUWG itp. Jeśli zainteresowane strony wykażą chęć i wolę można przed podziałem również przeprowadzić rozgraniczenie przed wójtem, wówczas granice przyjmowane do podziału uzyskają statut "granic prawnych". O czynnościach przyjęcia przebiegu granic należy zawiadomić strony conajmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem i z czynności tych sporządzić protokół z udziałem stron.
Podział taki może być wykonany w przypadkach:
-podziałów wykonywanych na terenach spółdzielni mieszkaniowych
- w przypadku wydania decyzji o wzizt przed złożeniem wniosku o podział, podział powinien byc tak dokonany aby nowo wydzielone działki umozliwiały zagospodarowanie działek zgodnie z warunkami narzuconymi w w/w decyzji
-podziałów wykonywanych w trybie art. 95 pkt. 1-5 i 7  uogn
-podziałów wykonywanych na terenach wspólnot mieszkaniowych.....
I na tym skończyłem bo po prostu brakło czasu...
Ile miałem dokładnie punktów za taką odpowiedź to nie wiem, ale  ogółem 17/21.
Na wszystkie 3 pytania pisałem własnymi słowami podpierając się aktami prawnym.

geodetka84

Jaki jest klucz odpowiedzi do pytania nr 2 na zakres2??

geoziom

#16
Egzamin na zakres 2 zdany!!!!  ;D
Bez kolejnej pomocy forum byłoby ciężko.
Zdawałem na 3 piętrze w sali nr 4, mam prośbę niech ktoś powie ile osób zdało w tej grupie i jak Wam  poszło?
Moje pytania na ustnym:
- co mówi Panu własność i współwłasność - proszę opowiedzieć
- nieużytki, ugory, odłogi - co to jest? Jakie przepisy regulują?
- omówić zasiedzenie ze szczegółami.
Dobrze,że się udało.
Życzę każdemu tak wyrozumiałej komisji - przewodniczący p. Kasprzak skład P. Cisek, P. Sagan reszty nie pamiętam.
No i Pan Cisek, który ma zdrowe podejście do tematu i super wyrozumiały.

JustynaS

#15
Zdawała na XII piętrze a to moje pytania na ustny:
1. Rozdział ciał hipotecznych
2. Co się dalej robi jak się ma zrobioną mapę z projektem podziału pod autostradę (chodziło im o przyjęcie do zasobu)
3. Aktualizacja danych w ewidencji z urzędu
4. Jak mam złożony operat z rozgraniczenia to co muszę jeszcze zrobić żeby mi go przyjęli do zasobu (chodziło im o opinie z gminy).
5. Co zrobić jak w KW w dziale pierwszym nie ma wykazanej budowlanki a w ewidencji jest budowlanka?
Mi się udało zdać:)

m_zima

#14
IIIp sala nr 2
Zdawałem ustny jako ostatni
z 10 dopuszczonych 8 zdało
pytania ustne
kto zezwala na komunalizację gruntów rolnych
podziały rolne poniżej 0.30 ha
jak może się zakończyć rozgraniczenie
i reszty nie pamiętam

A co do komisji to złego słowa nie można powiedzieć, życzę innym żeby na taką trafili.

marzenka_81

Na III piętrze sala 1, Przewodniczący p. Marzec. Po pisemnym 5/15. Na ustny wchodziłam czwarta i wszyscy zdali. Komisja przyjazna, pytania banalne, jedno pomieszałam zupełnie i kazali mi "doczytać"
Pytania na ustnym:
użytki gruntowe wymienić-pyt. dodatkowe-czemu zapomniała pani o nieużytkach?:-)
pojęcia: budynek, kondygnacja, piwnica, suterena, kondygnacja naziemna i podziemna
czy organ może wydać decyzję o rozgraniczeniu jeśli strony nie podpisały ugody i pozostają w sporze
sad-definicja, powierzchnia
ostatnie nie mam pojęcia o co chodziło, coś o wydzieleniu działki mniejszej niż 30arów, zaczęłam więc o podziałach rolnych, ale to nie o to chodziło, potem dodane było o podział działki jeśli sąsiad przekroczył o 0,5m granicę jak budował ogrodzenie, czy można te pół metra i sprzedać, pomieszałam wszystko, poprostu nie zrozumiałam o co chodzi w pytaniu
Ale udało się i zdałam

wantosik

#12
ja wczoraj na ustnym miałem pytania dotyczące:
trybu, zasad ustalania, zasad płatności (słowem wszystko) opłat adiacenckich  i w jakich przypadkach nie są pobierane,
na czym polega zniesienie współwłasności,
kto może ustalić granice wg spokojnego stanu posiadania,


stres zrobił swoje i niestety nie pamiętam 2 pytań,
   


Komisja na XII pietrze: p. Łopaciuk, p. Kośka, p. Rus, p. Przybycień i p. Grzechnik

wynik pozytywny

ela83

Ja też byłam w komisji u P. Cegielskiego.
Komisja super. Wchodziłam jako piąta i razem ze mną ustny wszyscy zdali. Nie wiem jak dalej (do ustnego dotarło dziesięć osób).
Moje pytania na ustnym:
co zawiera projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych
co zawiera mapa z projektem podziału nieruchomości rolnych i leśnych
co chroni/czego dotyczy ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych
czy można zmienić użytek z lasu i jeśli tak to na jaki jeśli las zostanie wycięty - nie można.
Powodzenia dla wszystkich zdających.





barrrtosz

12 piętro- wchodziłem jako trzeci.
Moje ustne:
1. Jakie dodatkowe dokumenty można wykorzystać przy rozgraniczeniu. (Rozp. rozgraniczenia)
2. W jakich pracach wzywamy a w jakich zawiadamiamy.
3. Co powinien zrobić geodeta jeśli jedna ze stron nie podpisała ugody.
4. Nieruchomości zajęte pod drogi (Art.73)
5. Mapy do celów prawnych- wymienić (standardy)