Jeśli chodzi o pytanie 1 z zakresu 1 chodziło o poniższe paragrafy z rozporządzenia MSWiA z 9 listopada 2011r
§ 47. Transformacji współrzędnych z układu współrzędnych mapy analogowej do państwowego systemu odniesień przestrzennych dokonuje się w procesie digitalizacji punktowej i liniowej na podstawie współczynników wyznaczonych metodą matematycznej transformacji liniowo-konforemnej Helmerta w oparciu o punkty dostosowania, z korektą Hausbrandta.
§ 48. 1. Skanowanie map wykonuje się na skanerze zapewniającym rozdzielczość rzeczywistą (optyczną) 400 dpi oraz dokładność skanowania 0,0002 m.
2. Uzyskane cyfrowe obrazy rastrowe map poddaje się korekcji polegającej w szczególności na:
1) eliminacji plam, szumów pikselowych, zlewek elementów liniowych oraz zabrudzeń tła;
2) uzyskaniu czytelności treści przybliżonej do oryginału.
§ 49. 1. Kalibrację rastrów map analogowych wykonuje się przy wykorzystaniu co najmniej 20 punktów dostosowania, położonych na arkuszu mapy objętym kalibracją, rozmieszczonych równomiernie na granicy zewnętrznej oraz wewnątrz transformowanego obszaru, z zachowaniem dokładności transformacji wyrażonej błędem średnim transformacji nie większym niż:
1) 0,20 m — w przypadku mapy w skali 1:500;
2) 0,40 m — w przypadku mapy w skali 1:1000;
3) 0,80 m — w przypadku mapy w skali 1:2000;
4) 2,00 m — w przypadku mapy w skali 1:5000.
2. Punktami dostosowania mogą być jednoznacznie identyfikowane na mapie punkty:
1) graniczne zawarte w państwowym rejestrze granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG), w szczególności punkty węzłowe;
2) poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej;
3) przecięcia siatki kwadratów pierworysów map;
4) graniczne wchodzące w skład numerycznych opisów granic;
5) określające kontury budynków.
3. Dokładność położenia punktów dostosowania, o których mowa w ust. 2 pkt 1, 4, 5, w państwowym systemie odniesień przestrzennych nie może być mniejsza niż 0,10 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.
4. W przypadku gdy z PZGiK nie można pozyskać danych dla niezbędnej liczby punktów dostosowania, dane te należy pozyskać w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych lub geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych.
5. Kalibrację cyfrowego obrazu rastrowego mapy wykonuje się w dwóch etapach:
1) I etap — wstępna kalibracja, wykonana metodą transformacji afinicznej pierwszego stopnia z eliminacją punktów nieidentycznych, dla których uzyskana odchyłka wynosi Vp > 3µ;
2) II etap — ostateczna kalibracja, wykonana na podstawie analizy zaobserwowanych w etapie I deformacji rastra mapy analogowej, wybraną metodą matematycznej transformacji.
6. W przypadku pozyskiwania danych metodą digitalizacji z kilku niezależnych obszarów, opracowanych pierwotnie w różnych układach odniesień przestrzennych, stosuje się transformację wieloukładową
Co do pytania 2 chodziło o § 12 z rozporządzenia MSWiA z 9 listopada 2011r
§ 12. 1. Przed rozpoczęciem lub w trakcie każdej sesji pomiarowymi technikami kinematycznymi RTK oraz RTN wykonuje się pomiar kontrolny na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.
2. Odchyłka liniowa ustalona na podstawie pomiaru kontrolnego nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych płaskich — 0,12 m (dx, dy ? 0,12 m);
2) w odniesieniu do wysokości — 0,09 m (dh ? 0,09 m).
Może mi ktoś dać wskazówkę do odpowiedzi na pytanie 3 czy również chodzi o rozporządzenia MSWiA z 9 listopada 2011r