Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

egzamin 5 września 2013

Zaczęty przez lzaborowski, Czwartek 05 Wrzesień 2013, 19:35:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

czacza

PN-ISO 17123-2:2005P - OPTYKAI INSTRUMENTY OPTYCZNE cz.2 - Niwelatory
normy te ciężko zdobyć w LEGALNY sposób, a nie tyle ciężko co drogo
z łatami to z tego co pamiętam ma być 80m pomiędzy nimi, czyli po 40m

fresco

Jak to jest z tym sprawdzaniem osi celowej niwelatora? Wytyczne podają odległość 40 m między łatami, a wszelkiego rodzaju opracowania również 40 m, ale od niwelatora do łaty (przy niwelacji ze środka), czyli w sumie 80 m. Tak samo rozbieżności są między dopuszczalnymi różnicami. Już zgłupiałam :uglystupid2:

LukaszSZ

Sprawdzenie i rektyfikacja niwelatora opisana jest w wytycznych G 2.5 par 56

e-geo@info-lab.pl

PROPOZYCJA

1) Kontrola projektu zagospodarowania/budowlanego na etapie opracowania. Co robi geodeta w przypadku wykrycia niezgodności
2) Ogólne zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu
3) Kiedy przy ciągłym pomiarze kontrolujemy niwelator i łaty. Sposób kontroli i rektyfikacji niwelatora samopoziomującego.


Ad. 1
W razie stwierdzenia rozbieżności między wynikami pomiarów a ustaleniami projektu budowlanego, fakt ten należy odnotować w dzienniku budowy lub dzienniku montażu oraz udokumentować szkicami.  Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, po-wierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy opracować geodezyjnie, w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowanych obiektów budowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć: punktów głównych budowli, przebiegu osi, linii rozgraniczających, linii zabudowy, usytuowania obiektów budowlanych, jak również projektowanego ukształtowania terenu.
Opracowanie geodezyjne projektu zagospodarowania działki lub terenu należy opierać na osnowie geodezyjnej. W wypadku, o którym mowa w § 4 ust. 3, dane liczbowe potrzebne do wytyczenia mogą być wyznaczone tylko w stosunku do trwałych szczegółów sytuacyjnych uwidocznionych na mapie. Geodezyjne wytyczenie obiektów budowlanych w terenie służy przestrzennemu usytuowaniu tych obiektów zgodnie z projektem budowlanym, a w szczególności zachowaniu przewidzianego w projekcie położenia wyznaczanych obiektów względem obiektów istniejących i wznoszonych oraz względem granic nieruchomości.  Wytyczeniu w terenie i utrwaleniu na gruncie, zgodnie z wymaganiami projektu budowlanego, podlegają geodezyjne elementy określające usytuowanie w poziomie oraz posadowienie wysokościowe budowanych obiektów, a w szczególności:
   1)   główne osie obiektów budowlanych naziemnych i podziemnych,
   2)   charakterystyczne punkty projektowanego obiektu,
   3)   stałe punkty wysokościowe - repery.
Wykonawca prac geodezyjnych stwierdza wykonanie czynności, przez dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu. Treść projektowaną oraz obliczone miary kontrolne przedstawia się na szkicu dokumentacyjnym w kolorze czerwonym. Wyniki tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia zawierającym:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek obiektów projektowanych;
3) dane konieczne do wytyczenia;
4) dane zrealizowane w trakcie tyczenia
5) rezultaty pomiaru kontrolnego wytyczonych elementów obiektów;
6) adnotację o przyjęciu przez kierownika budowy wytyczonych elementów obiektów, z wyróżnieniem utrwalonych znaków osi głównych obiektów, reperów roboczych i głównych elementów konstrukcyjnych;
7) podpis osoby wykonującej tyczenie oraz podpis kierownika budowy.
Treść projektowaną przedstawia się na szkicu tyczenia w kolorze czerwonym.
Dane określające wyniki pomiaru kontrolnego wpisuje się na szkicu tyczenia kolorem czarnym w nawiasie. Oryginał szkicu tyczenia dołączany jest do dziennika budowy, zaś jego kopia uwierzytelniona przez kierownika budowy pozostaje w dyspozycji wykonawcy.


Podstawa
Prawo Geodezyjne
Prawo budowlane
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
w sprawie standardów technicznych
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa
z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie


Ad. 2

Prawo geodezyjne i kartograficzne który definiuje sieci uzbrojenia terenu jako wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i (...) a podziemne budowle, jak: tunele,
parkingi, zbiorniki itp. Ustawodawca zalicza wszystkie projektowane sieci, a w tym instalacje
oraz WLZ - linie bez na to, czy one zlokalizowane na inwestora, czy poza do sieci uzbrojenia terenu. Wobec tego inwestor winien usytuowania projektowanych sieci z starostami, których zadaniem jest koordynacja usytuowania tak rozumianych sieci uzbrojenia terenu (art. 7d pkt 2 oraz art. 27 ust. 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne)
Do zadań starosty należy prowadzenie ZUDP.
Uzgadnianie usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, dokonuje się po uprzednim zbadaniu bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z już istniejącymi i projektowanymi innymi przewodami i urządzeniami, z obiektami budowlanymi znakami geodezyjnymi, grawimetrycznymi i magnetycznymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody a także po zbadaniu ustaleń MPZPT.
Uzgodnień w pasie drogowym lub liniach rozgraniczających drogi dokonuję się w oparciu o przepisy o drogach publicznych, a także o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowania.
Uzgodnienie dokonywane jest na wniosek inwestora lub jego upoważnionego przedstawiciela.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się, z zastrzeżeniem ust. 5, następujące dokumenty:
1) 3 egzemplarze projektu usytuowania sieci uzbrojenia terenu, zwanego dalej "projektem",
2) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
3) warunki techniczne podłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskane od jednostek zarządzających tymi sieciami,
4) orientację położenia projektowanych sieci uzbrojenia terenu w stosunku do sąsiednich terenów i stron świata.
3. Wniosek podlega rejestracji i otrzymuje numer ewidencyjny.
4. Projekt sporządza się na aktualnej mapie, wykonanej według zasad określonych w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25, poz. 133), zawierającej dodatkowo przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych dotychczas przez starostę oraz położenie znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
5. Mapa i projekt, o których mowa w ust. 4, mogą być sporządzone także na komputerowych nośnikach informacji. W przypadku sporządzenia projektu na komputerowym nośniku informacji do wniosku dołącza się, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 2, wydruk projektu i mapy.
6. Przedłożony do uzgodnienia projekt podlega ocenie w zakresie:
1) zgodności z wnioskiem o uzgodnienie,
2) prawidłowości mapy wykorzystanej do projektowania w zakresie: obszaru, skali, treści, aktualności i czytelności oraz klauzul przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
3) czytelności graficznej projektowanych elementów.7. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w sporządzeniu mapy lub projektu, niekompletności przedkładanych dokumentów albo konieczności dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień, wniosek zwraca się inwestorowi, z zachowaniem formy pisemnej, w trybie określonym w art. 64 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Wniosek, o którym mowa w § 9 ust. 1, rozpatrywany jest, z zastrzeżeniem ust. 2, na posiedzeniach zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej, zwanego dalej "zespołem".
Treść uzgodnienia wyrażana jest w formie opinii, wydawanej z upoważnienia starosty przez przewodniczącego zespołu.
Opinię, o której mowa w ust. 1, wraz z dwoma egzemplarzami projektu wydaje się inwestorowi w terminie 14 dni od dnia przedłożenia wniosku. W uzasadnionych przypadkach termin ten może być przedłużony do 30 dni. Niezajęcie stanowiska przez zespół w tych terminach uznaje się za brak zastrzeżeń do przedstawionego projektu.  Każdy egzemplarz projektu opatrywany jest klauzulą potwierdzającą dokonanie uzgodnienia, w której w szczególności należy określić: nazwę organu uzgadniającego usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu, wyszczególnienie uzgadnianych sieci uzbrojenia terenu oraz numer i datę opinii, o której mowa w
Uzgodnienie zachowuje ważność przez okres 3 lat od dnia wydania opinii w sprawie uzgodnienia usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, z zastrzeżeniem. Uzgodnienie traci ważność w przypadku, gdy inwestor albo organy administracji architektoniczno-budowlanej lub nadzoru budowlanego powiadomią zespół o utracie ważności, zmianie lub uchyleniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz pozwoleniu na budowę.


Podstawa
Prawo Geodezyjne
Prawo budowlane
Rozporządzenie MRRiB w sprawie geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu oraz ZUDP


Ad. 3

W trakcie pomiaru wykonuje się obsługę codzienną i sprawdzenie sprzętu, a ponadto co dwa tygodnie lub częściej, jeżeli zaistniały okoliczności mogące powodować obniżenie jego parametrów technicznych, należy wykonać pełny zakres sprawdzenia niwelatora i łat według programu właściwego dla danego typu sprzętu.
Ponadto kontrole niwelatora należy wyknoć jeśli coś wzbudza naszą wątpliwość co do jego poprawnego działania.
Niwelator samopoziomujący to niwelator którego oś celowa jest automatycznie poziomowana za pomocą kompensatora nachyleń. Przed rozpoczęciem niwelacji niwelatorem samopoziomującym należy w sposób przybliżony spoziomować instrument za pomocą libelli sferycznej, aby wprowadzić kompensator w zakres jego działania.
Codzienna kontrole działania niwelatora wykonuję się przez niwelację ze środka i mimośrodową.


PN-ISO 9849
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI1) z dnia 14 lutego 2012 r.  w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych

wykolejeniec

Cytat: mrB w Środa 18 Wrzesień 2013, 18:37:32

Twoje odpowiedzi wydają się aż nazbyt szczegółowe, nie wiem co jeszcze możnaby do nich dodać, wiesz może czemu dostałeś tylko 15 pkt?

Nawet o to nie pytałem. Ja mam zamiłowanie do informatyki, więc podchodziłem do tego binarnie ZDANE / NIE ZDANE ;)

Na pewno te odpowiedzi można by było uzupełnić. Np. kontrola prawomocnego pozwolenia na budowę (z tego zostałem dopytany na ustnym), w 3 pokręciłem coś z rektyfikacją. Niby drobnostki ale swoje zrobiły.
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki, cuda wymagają więcej czasu.

Jigs

Jak zwykle komisja komisji nie równa  :D
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

mrB

Cytat: wykolejeniec w Czwartek 05 Wrzesień 2013, 20:19:06

Ja zdawałem na zakres 1. Na opisówce miałem pytania (piszę z pamięci):
1) Kontrola projektu zagospodarowania/budowlanego na etapie opracowania. Co robi geodeta w przypadku wykrycia niezgodności
2) Ogólne zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu
3) Kiedy przy ciągłym pomiarze kontrolujemy niwelator i łaty. Sposób kontroli i rektyfikacji niwelatora samopoziomującego.

Jako odpowiedzi podałem:
ad 1) rozp. o geodezji na potrzeby budownictwa i gniot; kontrola w zakresie zgodności miar (czy np. z odległości od granicy i szerokości budynku nie okaże się że działka jest za mała) i zgodności wymiarów z przepisami odrębnymi; w przypadku niezgodności informacja dla kierownika budowy i wpis do dziennika
ad 2) rozp. o gesucie, PGiK; uzgodnienie w formie opinii, nie każde uzgodnienie musi być na posiedzeniu zespołu, wyraźnie zaznaczone że przyłącza też uzgadniamy, bo zgodnie z def. z PGiK uzbrojeniem jest wszystko co jest w ziemi
ad 3) rozp. z sprawie osnów, norma (nie mam teraz numeru pod ręką); kontrola raz na 2 tygodnie, chyba że coś się stało to dodatkowa kontrola, do tego codzienna obsługa; kontrola poprzez niwelację ze środka i mimośrodową


Nie gwarantuję, że nakreślone tu odpowiedzi są OK, ale na teście miałem 47pkt. na opisówce 15pkt.


Twoje odpowiedzi wydają się aż nazbyt szczegółowe, nie wiem co jeszcze możnaby do nich dodać, wiesz może czemu dostałeś tylko 15 pkt?

Brook

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Krystian

Czy może ktos napisać konkretnie co pisał , na części szczegółowej.

djaworek


Brook

Zdecydowanie ilość punktów na teście i opisówce ma znaczenie na ustnym.  :)

Wiesz... każde pytanie jest proste gdy znasz na nie odpowiedź  ;)
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

aneczka843

Cytat: Brook w Czwartek 05 Wrzesień 2013, 22:52:48
ZDAŁAM!!!! :stipe:

Testy raczej standard plus kilka nowych pytań (do odnalezienia lub wydedukowania).
Pytania opisowe na 2:
1. Proszę zdefiniować pojęcie zasiedzenia, podać terminy, przedmiot zasiedzenia. Kto może nabyć własność przez zasiedzenie, kto może być wnioskodawcą i kto orzeka o zasiedzeniu? Podać i opisać przypadki szczególne. W/g jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia?
2. Jaką treść powinna zawierać mapa z projektem podziału nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe? Kto i jakim dokumentem zatwierdza podział w oparciu o taką mapę? Kiedy i na czyj wniosek wyznacza się i utrwala na gruncie nowe punkty graniczne znakami granicznymi?
3. Jak ustala się stronę w postępowaniu rozgraniczeniowym? Kto może być stroną?

Na ustnym:
Kto to jest właściciel, użytkownik wieczysty czym to się różni.
Droga konieczna.
Ugoda przy rozgraniczeniu - kto zawiera, jakie muszą być warunki by ją zawrzeć.


GRATULACJE !!!!
Ale raczej nie było to dla mnie zaskoczeniem :) tylko formalność
Licze 20 września na takie pytania, na ustnym pytania dość fajne, jak myślisz zasługa tego że pisemny poszedł dobrze ??

Brook

no chyba dzisiaj dużo podgików zostało omówionych  :))
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

wykolejeniec

No to teraz mi się statystyka zgadza, bo jak wychodziłem to na 1 nie było już nikogo.

Rzeczywiście komisja przyjazna i wiele to pomogło. Oj żeby na co dzień w PODGiK-ach było tak przyjaźnie.
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki, cuda wymagają więcej czasu.

Brook

ZDAŁAM!!!! :stipe:

Mała poprawka - na ustny 6 osób z zakresu 2  O0

Testy raczej standard plus kilka nowych pytań (do odnalezienia lub wydedukowania).
Pytania opisowe na 2:
1. Proszę zdefiniować pojęcie zasiedzenia, podać terminy, przedmiot zasiedzenia. Kto może nabyć własność przez zasiedzenie, kto może być wnioskodawcą i kto orzeka o zasiedzeniu? Podać i opisać przypadki szczególne. W/g jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia?
2. Jaką treść powinna zawierać mapa z projektem podziału nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe? Kto i jakim dokumentem zatwierdza podział w oparciu o taką mapę? Kiedy i na czyj wniosek wyznacza się i utrwala na gruncie nowe punkty graniczne znakami granicznymi?
3. Jak ustala się stronę w postępowaniu rozgraniczeniowym? Kto może być stroną?

Na pytanie pierwsze pisałam z KC, KPC, Ustawa z 28 lipca 1990 r o zmianie ustawy Kodeks Cywilny, standardy
Na drugie Rozp. w sprawie EGiB, standardy, UoGN
Na trzecie PGiK, KPA
W konsekwencji 20 punktów  >:D

Na ustnym:
Kto to jest właściciel, użytkownik wieczysty czym to się różni.
Droga konieczna.
Ugoda przy rozgraniczeniu - kto zawiera, jakie muszą być warunki by ją zawrzeć.

Komisja: przewodniczący p. Cegielski, p. Brożyna, p. Cieślikowski, tyle zdążyłam zapamiętać :)
Mega przyjazna komisja, co kolega Łukasz potwierdzi  ;D

Mieliśmy fajną ekipę, szkoda że nie wszystkim się udało, chcieliśmy zrobić rekorda  O0

Moje wrażenia.....
Cieszę się, że dzień wcześniej byłam zobaczyć jak to wszystko wygląda, bo się "oswoiłam".
Podeszłam do testu i opisówki bez stresu, stwierdziłam co będzie to będzie.... Dość długo sprawdzali nasze prace i wychodząc na obiad zasiali w nas ziarenko niepewności. Przed ustnym lekki stresik był, ale dałam radę.....  8)

Wielkie dzięki Mariusz... to forum jest genialne  O0 :podziw: :podziw:
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka