Cytat: izabella_d w Wtorek 10 Wrzesień 2013, 12:55:32
Do Jackun:
Sorry za szczerość, ale skoro geodeta zdający na zakres 2 nie wie, że przy podziale rolnym nie robi się protokołu przyjęcia granic, to znaczy, że słusznie nie otrzymał uprawnień.
A dlaczego?? Ponieważ, podział rolny normuje tylko KC i od 2011 roku nowe rozporządzenie. Protokół przyjęcia granic opisany jest w rozporządzeniu o podziałach (piszę skrótowo, wiadomo o jakie chodzi), które jest aktem wykonawczym do Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami,która reguluje podziały w trybie administracyjnym, do jakich nie zalicza się podział rolny na działki gruntu większe niż 3000m2.
Twoje zdziwienie odpowiedzią Pana z komisji wywołało u mnie poirytowanie, i napiszę dlaczego.
Są obowiązujące akty prawne, są jakie są, raz lepsze raz gorsze, ale to najbardziej nam geodetom powinno zależeć na tym,aby robić zgodnie z ich zapisami, a nie "BO U NAS NA POMORZU itp. SIĘ TAK ROBI...." Tzw. prawo powiatowe przyprawia mnie o mdłości i walczę z nim jako geodeta i przedsiębiorca. Mam nadzieję, że reszta geodetów też się obudzi i przestanie robić roboty tak jak im każą w ośrodku,tylko zgodnie ze sztuką geodezyjną i przepisami prawa.
Dopiszę trochę z innej beczki, że jeżeli zgłosiłabyś w ODGiK wznowienie granic i w trakcie wywiadu terenowego odszukałabyś wszystkie znaki graniczne w stanie nienaruszonym, to także nie musisz robić protokołu wznowienia granic, ani nikogo zawiadamiać, bo przecież niczego nie wznowiłaś, tylko opisać to w sprawozdaniu technicznym.
Pozdro,
Szczerze życzę powodzenia następnym razem i żeby komisja nie zaskoczyła Cię żadnym pytaniem 
Bardzo niemiła odpowiedź, z którą się nie zgadzam.
Tzn walka ośrodkami jak najbardziej. Ostatnio mi Pani w ośrodku mówiła że opłaty ustala na podstwie kwot ustalonych w ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne

jakim cudem ona tam pracuje.
Stanowisko GGK
Ustalenie przebiegu granic nieruchomości w ramach wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych polegających na podziale nieruchomości "rolnej", tj. nie podlegającej pod działanie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 ze zm.).
Zgodnie z § 10 ust. 3 Instrukcji Technicznej "G-4" w przypadku dokonywania pomiaru granic działek, których przebieg nie został uprzednio ustalony, należy przed przystąpieniem do pomiaru dokonać ustalenia granic zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. W ramach wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych polegających na podziale nieruchomości "rolnej" niezbędne jest ustalenie przebiegu granic nieruchomości podlegającej podziałowi.
Dane dotyczące przebiegu granic nieruchomości uzyskiwane są z operatu ewidencji gruntów i budynków, w którym granice te są wykazywane. W myśl § 36 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. Nr 38, poz.454) przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentacji geodezyjnej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sporządzonej:
1. w postępowaniu rozgraniczeniowym,
2. w celu podziału nieruchomości,
3. w postępowaniu scaleniowym i wymiany gruntów,
4. w postępowaniu dotyczącym scalenia i podziału nieruchomości,
5. na potrzeby postępowania sądowego lub administracyjnego, a następnie wykorzystanej do wydania prawomocnego orzeczenia sądowego lubostatecznej decyzji administracyjnej,
6. przy zakładaniu, na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów, katastru nieruchomości i ewidencji gruntów i budynków.
Jeżeli zatem przebieg granic dzielonej nieruchomości wykazany został w operacie ewidencyjnym w oparciu o ww. dokumentację geodezyjną, a znaki graniczne zostały odszukane na gruncie, nie ma potrzeby dokonywania ich wznowienia lub wyznaczania punktów granicznych. Na okoliczność odszukania na gruncie znaków granicznych nie sporządza się protokołu, czynności te powinny być opisane w sprawozdaniu technicznym.W przypadku, gdy przebieg granic dzielonej nieruchomości wykazany został w operacie ewidencyjnym w oparciu o ww. dokumentację geodezyjną,
ale znaki graniczne nie zostały odszukane na gruncie, należy w trybie art. 39 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) dokonać wznowienia znaków granicznych lub wyznaczyć punkty graniczne. Protokół sporządzony na okoliczność dokonanych czynności winien być włączony do operatu technicznego sporządzonego w związku z dokonaniem prac geodezyjnych i kartograficznych.
W sytuacji, gdy brak jest dokumentacji o której mowa w § 36 rozporządzenia o ewidencji gruntów i budynków lub jeżeli zawarte w niej dane nie są wiarygodne, lub nie odpowiadają obowiązującym standardom technicznym ustalenie przebiegu granicy następuje w trybie określonym w § 37, § 38 ust. 1, 2 i 4 i § 39 tego rozporządzenia. Protokół ustalenia przebiegu granic umieszcza się w operacie technicznym sporządzonym w związku z wykonanymi pracami polegającymi na ustaleniu przebiegu granic. Opracowanie projektu podziału nieruchomości nie może być natomiast uzależnione od przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego. Postępowanie takie przeprowadza bowiem wójt (burmistrz, prezydent miasta) na wniosek zainteresowanych, a tylko w szczególnych przypadkach z urzędu. Do uznania tego organu należy również wybór i upoważnienie geodety, który będzie dokonywał czynności ustalenia przebiegu granic w ramach tego postępowania.