Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 29 stycznia 2015

Zaczęty przez czacza, Poniedziałek 17 Listopad 2014, 22:14:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Atol


pawel1

#63
Może ktoś podać podstawę prawną odpowiedzi:
- jakich prac nie zgłaszamy do ośrodka? (prawidłowe odpowiedzi były przemieszczenia i odkształcenia, oraz opracowanie mapy glebowej)

ew29geodeta

#62
witam, ktoś może pamięta jakie pytania były w styczniu na części opisowej z zakresu 2?

danilov

#61
z osób które zdały zakres 1 29 stycznia, mógłby ktoś napisać odpowiedzi na pytania opisowe jakie udzieliliście ??

Pawełek


sobek

Jak brzmi pełna nazwa tej ,, ustawy o kontroli'' ?

Wariat


Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Art. 93. 1. Uchwały Rady Ministrów oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów i ministrów mają charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi wydającemu te akty.

pawel1

no i kogo?jakie były odpowiedzi?
chyba tych, których dotyczą :)

pruslaw

W teście było jeszcze pytanie: kogo obowiązują uchwały rady ministrów?

konradpw

Z pytan testowych pamiętam jeszcze:
- danymi ewidencyjnymi miejscowości są...
- w pytaniu o to przy pomocy jakich jednostek działa GGK była jedna dziwna odpowiedz- ze statutu: Główny Geodeta Kraju Kieruje Urzędem przy pomocy  wiceprezesa, dyrektora generalnego oraz dyrektorów komórek organizacyjnych o których mowa w § 3- odpowiedzi były:
wiceprezes, dyrektor generalny, dyrektorzy komórek organizacyjnych oraz chyba było to nazwane dyrekoturzy jednostek organizacyjnych- co dziwne ostatnia odpowiedz też była prawidłowa (bo podobno to wynika z art3 bo tam są jednostki.....- nikt nie miał tego zaznaczonego dobrze)
- 6 pytan chyba było z ustawy o kontroli
- było pytanie o to kogo zawiadamiamy w przypadku zniszczenia znaku geodezyjnego
- jakie czynności kończą postępowanie rozgraniczeniowe (decyzja wójta, ugoda, decyzja sądu i coś jeszcze było)
- z konstytucji - pytanie o źródła prawa (ale nie było tym razem w pytaniu powszechnie obowiązujące)- odpowiedzi były: ustawy, rozporządzenia, akty prawa miejscowego, zarządzenia
- w jakiej postaci udostępniamy dane ewidencyjne
- jakich prac nie zgłaszamy do ośrodka (prawidłowe odpowiedzi były przemieszczenia i odkształcenia, oraz opracowanie mapy glebowej)
- jakie dokumenty wchodzą w skład PZGiK na poziomie centralnym( rozp w sprawie PZGiK)
- jakie dokumenty wchodzą w skład PZGiK na poziomie powiatu ( rozp w sprawie PZGiK)

Co do pytań opisowych nr 2 i3: to generalnie nazwałbym to trochę laniem wody- jeśli ktoś pracowałbym przy podobnych rzeczach to by  coś odpowiedział na pewno.
Odp na pytanie o dobudowanie nowego obiektu: analiza istniejących dokumentów tzn: dokumentacji powykonawczej, map tematycznych, operatów aktualizacyjnych, dokumentacji z ustawienia elementów konstrukcyjnych (geod obsługa inwestycji), dok z ustawienia maszyn i urządzeń, dok fotogrametryczna i fotograficzna o ile były wykonane, bazy danych w tym zwłaszcza baza danych osnów realizacyjnych i ewentualnie NMT jeśli był wykonany. Dalej pisałem o dowiązaniu do istniejącej osnowy naszej- o konieczności dowiązania do min 3 pkt, własciwym przeniesieniu orientacji i skali. Dodatkowo pisałem, że przed przeprowadzeniem pomiarów, należy przeprowadzić wstępną analizę dokładności aby sprawdzić czy przy pomocy posiadanego sprzętu spełnimy wymagania dokładnościowe zawarte w projekcie i warunkach o wykonywanie prac. Ja nie pisałem nic o błędzie tyczenia (pozostałe osoby pisały o wzorze na błąd tyczenia)- nie wiem czy było to potrzebne czy nie- na pewno nie zaszkodzi o tym również napisać.
Co do osnowy bud-montażowej- to na pewno definicja, rodzaje zewnętrzna i wewnętrzna- kiedy jaką możemy stosować, dalej o metodach tyczenia osi wskaźników montażowych i jaka osnowa do konkretnej metody. Dodatkowo o sprawdzeniu stanu istniejącej osnowy- o jej stałości, o jej dokładnościach, o ewentualnej konieczności założenia własnej osnowy.Trochę więcej napisałem o metodzie rzutowania, że najszybsza i najdokładniejsza. Coś napisałem o konieczności pomiarów w dwóch seriach, aby wyeliminować błąd inklinacji, który będzie miał istotne znaczenie przy budowie na wyższych kondygnacjach. No i koniecznie inwentaryzacja stanu istniejącego.
W sumie miałem 17 pktów i kilka ciepłych słów od komisji- że widać tu "dużą wiedzę i logiczny tok myślenia" więc chyba nie były to najgorsze odpowiedzi. Nie pamiętam jakie pisałem podstawy prawne, ale w obu przypadkach na pewno wpisałem rozp w sprawie standardów, normę 4463.

chudy_2000

No cóż nie ma lekko trzeba brać przykład z naszych szczypiornistów i walczyć do końca o uprawnienia  :)

kbx

Cześć
ja wysłałem papiery 2 tygodnie temu na 4. Oczywiście według starych zasad, wiadomo że kiedyś tyczenia, opracowanie projektu, założenie osnowy realizacyjnej itp. nie podlegało zgłoszeniu więc numerów KERG-ów brak. Ciekawe czy mi napiszą żebym uzupełnił?? :)
Twój wykaz jest ładny ale przecież nawet GUGIK umieścił na swojej stronie wykaz prac, więc po co to wszystko?  ???
Mam już dosyć tej całej zabawy... i pewnie o to chodzi komisji aby jak najwięcej osób miało dosyć i nie podchodziło...

chudy_2000


ewelka

Cytat: pruslaw w Sobota 31 Styczeń 2015, 22:37:55
Właśnie, i jeszcze trzeba:

- mieć podbitą każdą stronę wykazu prac przez uprawnionego
- szczegółowo podać jakie konkretnie prace były przez kandydata wykonywane i w jakim zakresie
- by opis prac najlepiej zawierał każdy z wymaganych rodzajów prac
Cegielski powiedział, że tym razem jeszcze odpuścili, ale następnym razem nie będą dopuszczać do egzaminu, w przypadku niespełnienia tych warunków.

Odnośnie tego co napisała JustynaS i pruslaw.....
mam takie pytanka:  W którym miejscu (tj. w której kolumnie) "starego wykazu" prac należy wpisać nr KERG ?
a odnoście tyczenia bud/sieci wpisanych do starego wykazu to roboty te nie będą mieć nr KERG to co wpisać zamiast KERG czy nic nie wpisywać?

Jeśli chodzi o opis prac to dobrze rozumiem że ma zawierać opis przykładowej roboty z inwentaryzacji, mdcp, tyczenia ?
Jeśli chodzi o tyczenie to czy ktoś już robił opis takiej roboty i mógłby się podzielić przykładowym opisem takiej roboty?

z góry dzięki za odp  :)

danilov

prośba do osób które zdały, zeby napisały jeszcze pytania z testu które pamietają :)