Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 27 czerwca 2014

Zaczęty przez Gucio, Sobota 31 Maj 2014, 12:34:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JR

to jeszcze te pytania testowe, które udało mi się zapamiętać:
1. bazy danych prowadzone dla całego kraju
2. nadzór na terenach zamkniętych
3. organy nadzoru geodezyjnego
4. zadania starosty
5. ochrona znaków polega na
6. podstawowe dane o gruntach to
7. starosta udostępnia inf. z operatu ewid. w formie
8. inwestorzy są obowiązani
9 Państwowy zasób składa się z
10. wypisy i wyrysy z ewidencji wydaje się nieodpłatnie
11. samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji to
12. osobom wpisanym do centralnego rejestru osób posiadających upr. można
13. dan ewidencyjne dotyczące działki to
14. Systemy inf. o terenie podlegają ewidencjonowaniu przez
15. Wykonawca zgłasza prace
16. par. 7 rozp. w sprawie czynności geod. w bud.
17. art.1a - ust. o autostradach płatnych
18. art.31 - kpa

Polecam zaznaczyć sobie w przepisach pytania testowe. to bardzo pomaga na egzaminie :)

pawel15

to co pamiętam: własność dróg wojewódzkich, do czego sporządza się opracowanie goedezyjno-kartograficzne, co to sa budynki rolnicze, do czego ma prawo projektant podczas budowy, umowa o dzieło, kary dla geodetów, jakie instytucje kontroluje geodeta kraju, obowiązki kierownika budowy, uczestnicy procesu budowlanego, miejsce zamieszkania dziecka, co normuje KPA, organy wyższego stopnia wg.KPA, cel rozgraniczenia

kicker

Napiszcie jeszcze proszę jakieś zagadnienia/akty prawne z pytań testowych.

geoddam

Udało się zdać egzamin na w XII piętrze w sali A, ale pytania na część opisową zaskakujące. Testy są do zdania, ale czasu jest na styk. Odnośnie pytań opisowych, kto posiadał tylko Vademecum to odpowiedzi w nim nie znalazł więc warto dodrukować brakujące przepisy. Część ustna wydawało mi się że będzie najgorsza, ale nie było tak strasznie, pytania jakie dostałem:
-dla jakiego obszaru tworzy się bazy GESUT, BDOT500, PRPOG,
-generalizacja podczas pomiarów sytuacyjnych,
-czy na mapie do celów projektowych oprócz służebności gruntowych wyróżnia się służebność przesyłu,
-wszystko o pomiarowej osnowie wysokościowej.

Pozdrawiam wszystkich zdających w tym dniu i życzę powodzenia tym, którym się nie udało.

link2jack

#20
Jeśli chodzi o uprawnienia geodety o których pisze aj to pytanie takowe padło w ostatnich dniach na ustnym, chodziło także o art 47 z prawa budowlanego

Art. 47. Warunki wejścia do sąsiedniego budynku lub nieruchomości
1. Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.
2. W razie nieuzgodnienia warunków, o których mowa w ust. 1, właściwy organ – na wniosek inwestora – w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, właściwy organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości.
3. Inwestor, po zakończeniu robót, o których mowa w ust. 1, jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu – na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.
4. Zajęcie, na potrzeby budowy, pasa drogowego lub jego części może nastąpić po spełnieniu wymagań określonych w odrębnych przepisach.

aj

#19
Cytat: JR w Piątek 27 Czerwiec 2014, 19:25:06
2. Jakie są obowiązki właściciela, którego działka graniczy z działką będącą wodą powierzchniową publiczną. Jakie są ograniczenia i jakie prawa ma geodeta podczas wykonywania prac.
Moja odpowiedź:
Prawo wodne
Art.27
1.Zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy grodzenia terenów stref ochronnych ustanowionych na podstawie ustawy oraz obrębów hodowlanych ustanowionych na podstawie przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym.
3. Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej może, w drodze decyzji, zwolnić z zakazu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to niezbędne dla obronności państwa lub bezpieczeństwa publicznego.
Art. 28.
1. Właściciel nieruchomości przyległej do powierzchniowych wód publicznych jest obowiązany umożliwić dostęp do wody na potrzeby wykonywania robót związanych z utrzymywaniem wód oraz dla ustawiania znaków żeglugowych lub hydrologiczno-meteorologicznych urządzeń pomiarowych.
2. Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest obowiązany zapewnić dostęp do wody w sposób umożliwiający to korzystanie; części nieruchomości umożliwiające dostęp do wody wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji.
3. Właścicielowi nieruchomości, o którym mowa w ust. 1, przysługuje odszkodowanie odpowiednio od właściciela wody lub właściciela hydrologiczno-meteorologicznych urządzeń pomiarowych, a właścicielowi nieruchomości, o którym mowa w ust. 2 – z budżetu gminy, na warunkach określonych w ustawie.
Zastanawiam się jeszcze nad art. 16 i 17, ale to napisałabym jakimś wielkim skrótem:
Art 16.
1.Właściciel wody nie nabywa praw do gruntów zalanych przez wodę podczas powodzi.
2. Właścicielowi gruntów zalanych podczas powodzi nie przysługuje z tego tytułu odszkodowanie od właściciela wody.
3. Właścicielowi gruntów zalanych podczas powodzi w wyniku nieprzestrzegania przepisów ustawy przez właściciela wody lub właściciela urządzenia wodnego przysługuje odszkodowanie na warunkach określonych w ustawie.
4. Właścicielowi posiadającemu grunty leżące w granicach polderu przeciwpowo-dziowego, zalanego podczas powodzi, przysługuje od właściciela wody odszko-dowanie na warunkach określonych w ustawie.
Art. 17.
1. Jeżeli śródlądowa woda powierzchniowa płynąca lub wody morza terytorialnego albo morskie wody wewnętrzne zajmą trwale, w sposób naturalny, grunt niestanowiący własności właściciela wody, grunt ten staje się własnością właściciela wody.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, dotychczasowemu właścicielowi gruntu przysługuje odszkodowanie od właściciela wody na warunkach określonych w ustawie.

Jeśli chodzi o prawa geodety to art 13 PGiK i (na to bym nie wpadła na egzaminie) art 108 Prawa Wodnego:

Art. 108.
1. Osoby wykonujące (...)pomiary (...) mają prawo do:
1) wstępu na grunt, do obiektów budowlanych, na wody powierzchniowe, dostępu do urządzeń wodnych zlokalizowanych na terenie nieruchomości oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami;
2) umieszczania na gruntach, obiektach budowlanych oraz w wodach powierzchniowych urządzeń pomiarowych służb państwowych;
3) usuwania drzew lub krzewów z obszaru strefy ochronnej oraz wykonywania niwelacji terenu.
2. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, nie naruszają przepisów dotyczących ochrony zabytków, dróg publicznych, ochrony środowiska i prawa budowlanego.
3. Na terenach zamkniętych, o których mowa w ustawie – Prawo budowlane, prace, o których mowa w ust. 1, mogą być wykonywane tylko za zgodą właściwego ministra.
4. Właściciel nieruchomości jest obowiązany umożliwić wykonanie prac, o których mowa w ust. 1, przez osoby upoważnione przez państwową służbę hydrologiczno-meteorologiczną, państwową służbę hydrogeologiczną oraz państwową służ-bę do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących.

Czy to jest wyczerpująca odpowiedź czy coś jeszcze trzeba napisać?

21_zakres_1

W grupie na IIIp do ustnego zostały dopuszczonych 5 os (2 os z upr 1 i 3 os z upr 4) z czego 2 na pewno zdały. Nie wiem jak pozostała trójka.

pitter

Ja też zdałem dziś na "jedynkę" na XII piętrze.

Test napisałem na 53 punkty. Tu duże podziękowania dla "nusi", która wczoraj wrzuciła 29(!) pytań ze swojego testu. Ja miałem zaznaczone wszystkie odpowiedzi 20 min. przed końcem i sprawdzałem większość z przepisami ale jak widać pytania są tak formułowane, że nawet mając przepis przed sobą czasem nie wiadomo które odpowiedzi będą uznane za prawidłowe.

Pytania opisowe podali koledzy. Tak jak było już pisane, nikt w naszej grupie nie przekroczył minimalnego progu 15 punktów.

Pytania na ustnym:
- etapy utworzenia bazy danych GESUT (przyznam, że to mnie całkowicie zaskoczyło i zbiło z tropu już na samym początku) - chodziło o par. 7.2. rozp. w sprawie baz GESUT BDOT i mapy zasadniczej
- elementy szkicu polowego wg rozp. o standardach (p. Myłka)
- co mierzymy wysokościowo w studni telekomunikacyjnej
- jakie jest kryterium wykorzystania mapy do pomiarów kartometrycznych - chodziło o dokładność 0,3mm (p. Klocek)

Na dole opisowe też zdała połowa czyli 5 osób. Kiedy wychodziliśmy, tam ustne jeszcze się nie zaczęły (u nas uwinęli się ze wszystkim przed obiadem) ;) Napiszcie jak się skończyło.
Pozdrowienia dla wszystkich dziś zdających i dla Mariusza.

GeoMaP

a jak poszło u "czwórkowiczów"?

GucioAutor w?tku

Mi też się poszczęściło na XII piętrze. 52 z testów (chciałem tu podziękować wszystkim, którzy wytrwale wrzucali te pytania, które pamiętali) oraz 15 z części szczegółowej (pytania były zaskakujące i z 4 osób dopuszczonych do ustnych wszyscy mieli 15).

Swoje odpowiedzi postaram się wrzucić w niedzielę wieczorem.

Na ustnym pytania łatwe (i tak mało osób było na ustnych więc się nie znęcali):
- wznowienie granic działki (generalnie chodziło o wznowienie z linii pomiarowych ze szkiców, jak nie ma to harmonizację poprzez transformację i opisy topo punktów granicznych)
- przepisy regulujące wstęp na działkę sąsiednią do przedmiotowej przy:
a) mdcp (PGiK)
b) tyczeniu budynku (PB)
- dokładności przy wpasowaniu mapy (0,20 1:500, 0,40m 1:1000, 0,80m 1:2000, 2,00m 1:5000)
- i na koniec Pan Waldemar Klocek stwierdził, że da banalne i zapytał się o metody pomiarów sytuacyjnych (pomiary terenowe, fotogrametryczne, kartometryczne).

Nie będę wyjątkiem jeżeli powiem, że miło było poznać Mariusza. Właściwie to dzięki niemu i tym, którzy się aktywnie udzielają na tym forum, jest znacznie łatwiej się przygotować do egzaminu. Myślę, że będę sukcesywnie spłacał swój dług wobec forum w trakcie przygotowań do zakresu "2".

Na koniec pozdrawiam jeszcze ekipę z piętra XII bo naprawdę przyjemnie było Was poznać i oby do zobaczenia w przyszłości.

To tyle na gorąco.

piotrek

jak widać, nasz wysiłek i "poświęcenie" nie poszedł na marne, skoro w trzeci dzień nowych testów jest taka różnica w wynikach.

JR

Udało się!!!! Zdawałam w grupie na XIIp. U nas testy zdało 8 osób. Pytania były podobne do tych z dni poprzednich. Spokojnie można było wszystko sprawdzić w przepisach. mi udało się zdobyć 55 pkt i nie był to jakiś problem. Postaram się później wrzucić to co pamiętam jak będę miała pod ręką przepisy. Co do pytań pisemnych to chyba zaskoczyły wszystkich. Nikt się nie spodziewał czegoś takiego.
1. Definicja obiektu budowlanego. Jakie wymagania musi spełniać obiekt budowlany na etapie projektu, budowy i oddania do użytkowania. Czy obiekty te podlegają uzgodnieniu w ZUDP - chyba mniej więcej taki był sens
2. Jakie są obowiązki właściciela, którego działka graniczy z działką będącą wodą powierzchniową publiczną. Jakie są ograniczenia i jakie prawa ma geodeta podczas wykonywania prac.
3. jakie opracowanie wykonuje się gdy nie ma mpzp? jakie warunki muszą być spełnione. Jak przepisy regulują mapy wykorzystywane do wydania decyzji?
pytania dla nas wszystkich były nowe. Szczególnie nr 2, w Vademecum nie ma akurat tego fragmentu prawa wodnego. Trzeba było trochę szyć. W naszej grupie 4 osoby, które przeszły pisemny miały tylko 15 pkt.
Moje pytania na ustnym:
- w jaki sposób ośrodek udostępnia materiały
- co robimy przy inwentaryzacji studzienki kanalizacji sanitarnej - chodziło o zasady BHP
- jaki obszar musi obejmować mdcp - 30 m i taki obszar obejmuje decyzja o warunkach zabudowy - 3 x front działki jednak nie mniej niż 50m
- kiedy stosujemy osnowy realizacyjne.
Komisja pod przewodnictwem p. Waldemara Klocka bardzo przyjemna i przyjazna. Dzięki wielkie za wrzucenie pytań z testów wczoraj i przedwczoraj. Jak widać bardzo to pomogło. Wyniki były lepsze niż w poprzednie dni.
Pozdrowienia dla wszystkich zdających z XII p. i Mariusza. :)

support

Były tylko dwie grupy na III piętrze zdawali z zakresów: 1 i 4. Po testach było 10 osób, po połowie z obu zakresów.
Na XII piętrze był tylko zakres 1 po teście było 8 osób po opisowym 4 i te cztery zostały uprawnione.
Proszę dać czas dojechać uczestnikom - zdadzą relację jak się wyszumią.
pozdrawiam
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


patryszia1644

czy ktoś byłby uprzejmy i zdał relację z dzisiejszego egzaminu??

JR