Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne

egzamin 26 listopada 2014

Zaczęty przez Ksieciuniu81, Wtorek 23 Wrzesień 2014, 14:45:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

miloszkalmuczak

To było krótkie pytanie - Pani z komisji opowiedziała o paragrafie z rozporządzenia o podziałach i zapytała czy znam jeszcze inny przypadek stabilizacji granicy ale bez wniosku strony. Odpowiedź: TAK, przy rozgraniczeniu. Dziękuję o to mi chodziło. KONIEC

kjozwik

#65
Cytat: miloszkalmuczak w Poniedziałek 01 Grudzień 2014, 10:01:07

4. Kiedy stabilizujemy punkty graniczne bez wniosku strony?


Jeżeli w trakcie postępowania rozgraniczeniowego przebieg granicy został ustalony na podstawie zebranych dowodów, lub jeśli nie można ustalić przebiegu granicy na podstawie tych dok, a strony składają zgodne oświadczenie o przebiegu granicy, wówczas geodeta dokonuje stabilizacji punktów granicznych.

??

W innych okolicznościach wymagany jest wniosek lub inicjatywa zainteresowanych.
1. Wyznaczenie i utrwalenie na gruncie nowych  punktów granicznych znakami granicznymi przy podziale następuje na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego,  po nadaniu klauzuli ostateczności decyzji zatwierdzającej podział.
2. Trwała stabilizacja ustalonych punktów granicznych może nastąpić wyłącznie z inicjatywy i na koszt zainteresowanych - dotyczy wyłącznie punktów ustalonych w oparciu o zgodne oświadczenie.
3. Stabilizacja punktów przy wznowieniu jest na wniosek, gdyż samo wznowienie znaków granicznych dokonuje się na zlecenie zainteresowanych podmiotów.

fresco

#64
Możecie podpowiedzieć jaki jest kierunek odpowiedzi na pytanie z zakresu 1:
"1. Które akty prawne i w jaki sposób rozstrzygają o stosowaniu osnów związanych z realizacją i funkcjonowaniem obiektów budowlanych. Proszę podać informacje podstawowe."

Czy chodzi o to, że tyczenie i inwentaryzację powykonawczą  wykonuje się ("z zastosowaniem") w oparciu o osnowy pomiarowe i realizacyjne? A odnośnie "funkcjonowania obiektów" to pomiary odkształceń i przemieszczeń również w oparciu o te osnowy?

Jako podstawę Standardy i rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych (...) w budownictwie - par. 8.2.?

miloszkalmuczak

#63
No więc małe uzupełnienie:
Nowość na teście - organy administracji miar art.10 Prawo o miarach.
Pytania pozostałe w zakresie wcześniej podanym w relacjach z egzaminów. Tylko odpowiedzi zupełnie inne.
Kilka było standardowych z poprzednich egzaminów (strona, wywłaszczenie itp.)

Na pisemnym:
1. Podział pod budownictwo mieszkaniowe. Co zawiera mapa z projektem podziału? Kto i w jaki sposób zatwierdza mapę z projektem takiego podziału. Na jakiej podstawie kiedy można dokonać stabilizacji nowych granic. [Rozp. podziały - treść mapy i stabilizacja + UGN - kto]
2. Zasiedzenie: definicja, terminy, kto jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem, kto zatwierdza, przypadki szczególne, mapa do zasiedzenia. [pytanie opracowane  - z listy]
3. Co to jest modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Ustalenie linii brzegu w przypadku modernizacji EGiB dla wód nie będących drogami wodnymi. [definicja Rozp. EGiB + Art 15, 15a i 15b Prawa wodnego]

Na ustnym [50/60 + 19/21]:
1. Rola geodety na wyłożeniu projektu operatu z modernizacji ewidencji gruntów?
2. Kto i w jaki sposób może wnosić uwagi do projektu operatu z modernizacji ewidencji gruntów?
3. Wydzielenie małej działki pod budowę domu. Brak mpzp. Co zrobić?
4. Kiedy stabilizujemy punkty graniczne bez wniosku strony?
5. Jak zrobić podział na terenach zamkniętych?

LukaszSZ

#62
Witam
Niestety nie mogłem wcześniej się wpisać, też zdawałem na zakres 4, wchodziłem jako pierwszy w sprawie wyjaśnienia niezaliczonej pracy przez zespół Pana Łopaciuka. Wydaje mi się że dość dokładnie zapamiętałem treść pytań opisowych, więc wyglądały tak:
1. Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać wymagane dokładności dotyczące obsługi budowy obiektów mostowych?
2. Na czym polega modernizacja klasycznych sieci sytuacyjno - wysokościowych (sieci kontrolne) do badania przemieszczeń urządzeń pomiarowo kontrolnych zapory wodnej? Kto zapewnia prowadzenie tych badań i ocenę stanu technicznego i bezpieczeństwa?
3. Jakie są typowe czynności geodezyjne przy wyznaczaniu lokalizacyjnym obiektów i przy geodezyjnej obsłudze budowy i montażu?
Na pytanie 1 pisałem tak jak większość o osnowie realizacyjnej i błędzie tyczenia, dostałem 4 pkt, na pytanie 2 pisałem o wznowieniach i rozszerzeniu układu odniesienia, oraz z prawa wodnego o właścicielu i jakiejś państwowej instytucji która odpowiada za ocenę stanu bezpieczeństwa - dostałem 3 pkt, pytanie 3 raczej standardowe - dostałem 5 pkt. Razem 12 pkt. Zespół kwalifikacyjny po 5 godzinach narad stworzył odpowiedzi na te pytanie w formie punktowej. Po 9 punktów na 1 i 2 pytanie. Pan Łopaciuk stwierdził, że można było to tak ładnie i skrótowo napisać bez większego rozpisywania się. Pamiętam że w odpowiedzi na 1 pytanie było: Plan kontroli jakości prac, dokładność osnowy realizacyjnej, dokładność użytego sprzętu, wybór metody pomiarowej, jednolitość prac. Na 2 pytanie w odpowiedziach było: Badanie naprężeń dynamicznych, coś o szczelinomierzach, pochyłomierzach. Niestety ja na coś takiego nie wpadłem jak i większość ludzi, jeden kolega miał 14 punktów, reszta chyba wszyscy po 12. Sytuacja dziwna, Przewodniczący stwierdził że gdybyśmy mieli więcej praktyki i robili takie prace to byśmy znali odpowiedzi, a dodatkowo jeszcze podstawa prawna której nie było w wykazie, to trochę nie fair, no ale cóż nie ma co się załamywać tylko trzeba walczyć dalej, jak tylko uda mi się odebrać dziennik praktyk, składam papiery ponownie. Mam nadzieje że spotkam się z tymi ludźmi którzy zdawali teraz - naprawdę w porządku ekipa, pozdrawiam wszystkich - koleżankę  która zdawała na zakres 4, kolegę któremu urodziło się dziecko w tym dniu, kolegę który przyszedł z nogą w gipsie i pozostałych, życzę wszystkim powodzenia i mam nadzieję że następnym razem będzie lepiej (normalne pytania)

konradpw

Ja do wykazu w sumie nie mam zastrzeżeń- wiele rzeczy nie ma w wykazie a są o to pytania - jak np. pionowanie szybu windowego (na ustnym), itp. Mi osobiście nie podobało się sformowanie pytań- dziwnym jest że na pierwsze pytanie wszyscy odpowiedzieli podobnie, a stworzony klucz mówił zupełnie o czym innym... Zresztą z drugim pytaniem było podobnie. Wątpię, żeby to świadczyło o braku wiedzy wszystkich osób zdających- no chyba, że na egzamin przyszło jednocześnie 9 nieprzygotowanych osób :uglystupid2:

egb1

Witam

Co do egzaminu z zakresu 4 jest coś takiego jak ODWOŁANIE
Z własnego doświadczenia nic nie wskórałem ale uważam, że
trzeba próbować bo podstawy w tym przypadku są żeby się odwoływać.
Po odwołaniu egzamin zdałem więc obawa o jakieś konsekwencje raczej
jest bezzasadna.

Przemek Zalewski

Cytat: Lupus w Piątek 28 Listopad 2014, 09:25:43

W ten sposób patrząc i czytając literalnie ten nieszczęsny wykaz można odnieść wrażenie że zdający na 4 ma mieć dużo mniejszą wiedzę niż zdając na 1.

Ależ oczywiście! Zakres "1" pod względem ilości aktów prawnych zawsze będzie większy od 4! Czwórka sama w sobie po prostu jest zakresem, który siłą rzeczy rzadziej funkcjonuje na rynku i ma wąską specjalizację opartą bardziej na specjalistycznych przepisach branżowych i normach niż na regulacjach ustawowo-rozporządzeniowych. Może dlatego ciężej ją zdać.

Cytat: Lupus w Piątek 28 Listopad 2014, 09:25:43
Jedyny efekt jaki zostanie osiągnięty poprzez wielki szum wokół tej sprawy, to będzie usunięcie wykazu z oficjalnej strony gugiku.

Tak będzie najprościej! Nie chcecie, niewdzięcznicy,  naszego spisu w pocie czoła robionego? To go skasujemy! Figa!

Lupus

Jestem bardzo ciekaw jak się zakończy cała ta sprawa.
Moje zdanie na temat "wykazu" pewnie już kiedyś czytaliście więc się nie będę powtarzał. Sformułowanie "łaskawa wskazówka" bardzo dobrze   oddaje charakter tej listy.

W ten sposób patrząc i czytając literalnie ten nieszczęsny wykaz można odnieść wrażenie że zdający na 4 ma mieć dużo mniejszą wiedzę niż zdając na 1.

Jedyny efekt jaki zostanie osiągnięty poprzez wielki szum wokół tej sprawy, to będzie usunięcie wykazu z oficjalnej strony gugiku.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Przemek Zalewski

#57
Cytat: jerro w Czwartek 27 Listopad 2014, 20:58:20
nie chcę się wymądrzać, ale według mnie kandydat ubiegający się o nadanie jakichkolwiek uprawnień, powinien wykazywać się szeroko obowiązującą znajomością przepisów prawnych, a nie tylko tych, które są w tzw. "wykazie"

Oczywiście! Uprawniony musi mieć wiedzę szeroką jak Wisła po roztopach.
To po co bawić się w "obowiązkowe wykazy"? Niech kandydat sam określi, co ma wiedzieć :smiley6600:

Skoro organ przeprowadza egzamin państwowy i ten sam organ mówi mi, że obowiązkowo mam znać to i to, to rozumuję, że inne rzeczy mogę znać, ale nie muszę, by zdać egzamin.

Organ się wybroni mówiąc, że wykaz nie jest źródłem prawa (jedynie łaskawą wskazówką dla kandydata).
Źródłem jest rozporządzenie o uprawnieniach, gdzie jest podany spis wedle zakresów, co delikwent musiał zrobić, by móc być dopuszczonym do egzaminu. I na tej podstawie trzeba dobierać akty prawne.

Wszystko to nie zmienia faktu, że taka praktyka organu przeprowadzającego egzamin wprowadza kandydatów w błąd i po prostu jest nie fair.

Ania

Witam wszystkich i pozdrawiam kolegów i koleżanki zdających egzamin u Pana Łopaciuka. Ja zdawałam na zakres 1. Jak już wiecie z wcześniejszych postów nikt nie zdał egzaminu na 4 a z jedynki do ustnego zostało dopuszczonych 5 osób z czego jedna osoba nie zdała. Ja wchodziłam jako ostatnia. Komisja bardzo przychylna i miła- w szczególności Pani oraz młody Pan- nie pamiętam nazwisk. Moje pytania na ustnym standardowe- może już komisja nie miała siły:) Swój egzamin zakończyłam 0 19:20. Dziękuję forum za pomoc przy nauce- bez Was byłoby ciężko.

padamus

Ja uważam, że powinien się wywiązać z tego dym. Egzamin nie jest tani, wymaga bardzo dużego nakładu pracy i w końcu GUGiK podaje wykaz aktów prawnych żeby się do niego zastosować a nie optymalizować sobie zakres samemu. Egzamin państwowy powinien mieć jasne zasady a nie zależne od zespołu kwalifikacyjnego, który akurat się zebrał. Brak kluczy odpowiedzi jest w tym przypadku nieporozumieniem. Uważam że powinniście czwórkowicze coś z tym próbować zrobić, żeby zwrócić uwagę że problem jest poważny i częsty.

Przy okazji podaję pytania jakie miałem na ustnym na zakres pierwszy:
- scharakteryzować układ PL2000
- opis nagłówku mapy do celów projektowych - co powinien zawierać
- wzór na średni błąd tyczenia - rozłożyć na części pierwsze i opisać
- czy prace na terenach zamkniętych podlegają zgłoszeniu
- czy przy robieniu mapy do celów projektowych w 3D pod autostradę należy mierzyć strzałki zwisu przewodów, jakie przepisy to regulują, jakimi instrumentami mierzyć

na ostatnim pytaniu dałem ciała całkowicie, mimo wszystko mnie puścili. Za mną zdawały jeszcze 4 koleżanki, fajnie by było jakby się odezwały i opowiedziały czy zdały, mam nadzieję że tak:)

jerro

Cytat: Roland w Czwartek 27 Listopad 2014, 11:18:05
Czytam wykaz (chyba, że mam nieaktualny) i widzę, że znajomość ustawy Prawo Wodne obowiązuje na zakresy 1,2,5 i tylko w zakresie tematyki własności i ustalania granic. Stąd wnioskuję, że całe pytanie jest skonstruowane o podstawy prawne nie ujęte w wykazie (ustawa i rozporządzenie), czyli kandydat obiegający się o "4" nie musi ich znać przy ubieganiu się o nadanie uprawnień. Jeśli nie brakuje wam hartu ducha, to całą szóstką odwołajcie się od decyzji odmownej.

nie chcę się wymądrzać, ale według mnie kandydat ubiegający się o nadanie jakichkolwiek uprawnień, powinien wykazywać się szeroko obowiązującą znajomością przepisów prawnych, a nie tylko tych, które są w tzw. "wykazie"
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi." - A. Einstein

konradpw

Cytat: Roland w Czwartek 27 Listopad 2014, 11:45:15
Moje podejście do odpowiedzi:

2. Hmmm - odpowiedzialność za całość obiektu (w tym za pomiary okresowe i ocenę stanu bezpieczeństwa np. na podstawie okresowych pomiarów kontrolnych) niewątpliwie ciąży na zarządcy obiektu w interwałach czasowych określonych przez ??? Projektanta ??? kartę obiektu ??? lub np. po klęskach żywiołowych (tutaj: powodziach, trzęsieniach ziemi). Można by dodać, iż np. Nadzór Budowlany może zobowiązać zarządcę obiektu do przeprowadzenie częstszych kontroli.
Resztę pisałbym na chłopski rozum, czyli tak:
Skupiłbym się się na uwydatnieniu, iż punkty kontrolne to punkty "zewnętrznego układu odniesienia", względem układu samego obiektu ("układu wewnętrznego - badanego"), który to układ/obiekt się przemieszcza/odkształca. Pytanie odnosi się ewidentnie do punktów układu zewnętrznego, który z definicji musi być układem stałym, czyli modernizacja polegałaby na sprawdzeniu stałości tych zewnętrznych punktów w celu określenia, czy można dalej z nich korzystać do badania obiektu.
Czyli:
- pomiar wzajemnych elementów sieci (kąty, boki) z zadanymi dokładnościami (nie mniejszymi niż te, które były zachowane przy wyjściowym pomiarze sieci zewnętrznej),
- obliczenia podobne do tych, które przeprowadzono podczas wyrównywania pierwotnego,
-  i NAJWAŻNIEJSZE - analiza wyników względem danych wyjściowych,
- wynikiem analizy byłoby stwierdzenie stanu ogólnego sieci i kwalifikacja, które punkty pozostały nienaruszone, a które należy wyeliminować (lub nadać nowe współrzędne). Za wartość graniczną, która kwalifikowałaby, czy punkt "się ruszył" przyjąłbym podwójna wartość błędu instrumentu pomiarowego,
- dodatkowo sprawdziłbym, czy moja pojedyncza obserwacja (np. długość pomierzona przy pomiarze pierwotnym i pomiarze "modernizacyjnym") nie przekracza podwójnej wartości błędu instrumentu.

Ogólnie pytania trudne z wielką wtopą z podstawą jednego pytania. I mało czasu na napisanie.

No to widać mieliśmy podobny tok myślenia- bo o tym samym pisałem- no i w sumie dostałem całe 3 pkt....

Przemek Zalewski

#52
Proszę wszystkich zdających o PW do mnie w kwestii:

- skąd jechał i jak dostał się do Warszawy (samochód, pendolino, ryanair, autostop, polski bus),
- ewentualnie gdzie spał, ile zapłacił i jak ocenia nocleg,
- jak poruszał się po Warszawie,
- czasy przebiegu egzaminu,
- ogólne odczucia względem organizacji egzaminu (co było, czego nie było, co trza przynieść)

Powyższe ma na celu zaktualizowanie mojego Poradnika kandydata https://ewmapa.pl/dyskusja-o-uprawnieniach-zawodowych/poradnik-dla-kandydatow-przystepujacych-do-egzaminu/msg22817/#msg22817 do bogatszej wersji.

Dziękuję.