Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne

egzamin 11 lipca 2014

Zaczęty przez sewer1981, Czwartek 26 Czerwiec 2014, 07:37:56

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gisman

Witam i pozdrawiam osoby ,które zdawały 11 lipca br.
2 tygodnie temu napisałem do komisji kwalifikacyjnej o zwrot dokumentów w celu ponownego złożenia wniosku o egzamin.Była cisza i gdybym 2 raz do nich nie napisał,to bym czekał i czekał.Po przypomnieniu się w swojej sprawie,odpisali,że maila o zwrot dokumentów należy kierować do GUGiKu ,a nie do komisji kwalifikacyjnej ,bo komisja przekazała dokumenty do GUGiKu. Nieźle.Jak człowiek sie nie upomni,to cisza.Jakby nie mogli za pierwszym razem tak odpisać.Mają to wszystko gdzieś,a prawie tysiaka biorą.

kolega z Dolnego Śląska.

hakuna

#32
Cytat: nomad626 w Niedziela 13 Lipiec 2014, 10:16:04
Odnośnie pytań u pana Łopaciuka na opisówce to ja je zapamiętałem w ten sposób:
1. Dostaliśmy zlecenie na pomiar wysokościowy szczegółów terenowych w PZGiK mamy do dyspozycji dwa repery w odległości 0,15 km i 3,0 km a także operat z inwentaryzacji sieci kanalizacyjnej z sąsiedniej działki:
a) czy konieczne jest nawiązanie na oba repery jeżeli tak to uzasadnić dlaczego
b) czy możliwe jest nawiązanie na jeden z reperów tylko a jeżeli tak to w jakim przypadku uzasadnić
2. Wymienić uczestników procesu budowlanego oraz jakie prace mogą być dodatkowo wykonana przez geodetę zlecone przez członków procesu budowlanego przy opracowaniu mapy do celów projektowych
3. Scharakteryzować jak jest odpisany przewód w świetle obowiązujących przepisów (coś w tym stylu)
Jeśli coś poknociłem to proszę kolegów i koleżankę zdających tego dnia o poprawkę pytań w każdym razie jeśli chodzi i testy to zapamiętałem tyle co gisman + jeszcze pytanie o wywłaszczenie było

Upał straszny na dworze, dlatego znalazłem chwilę by usiąść przed komputerem. Spróbuję odpowiedzieć na zadane pytania. Proszę Was oczywiście o możliwość weryfikacji mojej odpowiedzi, bo chwile zastanawiałem się co może być w kluczu komisji.

Odp 1.

Zacząłbym od tego że podstawę  do  wykonywania  prac  geodezyjnych  i  kartograficznych  stanowią osnowy geodezyjne opracowane w państwowym systemie odniesień przestrzennych oraz geodezyjnym pomiarze wysokościowym że  rozumie się przez to pomiar różnic wysokości między punktami obiektów, umożliwiających określenie wysokości punktów lub pomiar wysokości punktów w  układzie wysokościowym państwowego systemu odniesień przestrzennych.
§ 6. 1. Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów wysokościowych wykorzystuje się materiały PZGiK, jeżeli wyniki analizy tych materiałów, przeprowadzone przez wykonawcę prac geodezyjnych i kartograficznych, zwanego dalej ,,wykonawcą", pod względem dokładności, aktualności i  kompletności, wskazują na ich przydatność do wykonania pomiarów.
Następnie Pomiarową osnowę wysokościową wyznacza się w postaci ciągów niwelacyjnych, w nawiązaniu do co najmniej dwóch punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej metodami... oraz, dane obserwacyjne niezbędne do ustalenia wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokościowej metodami, o których mowa w § 23 pkt 1 i 2, uzyskuje się w wyniku pomiaru w dwóch kierunkach, głównym i powrotnym, między punktami nawiązania.
Punktami pomiarowej osnowy wysokościowej mogą być: 1) punkty poziomej osnowy geodezyjnej;2) punkty pomiarowej osnowy sytuacyjnej; oraz 3) trwałe szczegóły terenowe, których położenie zostało określone z dokładnością właściwą dla szczegółów terenowych I grupy, o których mowa w § 28 - I grupa ( dotyczy pytania)
W zależności od pomiaru danego elementu opisałbym dokładności z paragrafu 35.

Art. 3.1 PGiK
Art 2.11  6.1, 23, 24, 35. standardy

Odp 2.
Uczestnikami procesu budowlanego, w rozumieniu ustawy, są:
1) inwestor;
2) inspektor nadzoru inwestorskiego;
3) projektant;
4) kierownik budowy lub kierownik robót.

Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie. Oraz przy opracowywaniu projektu budowlanego dotyczącego remontu obiektu zabytkowego wykonawca prac geodezyjnych, na wniosek projektanta, sporządza inwentaryzację architektoniczno-budowlaną remontowanego obiektu. Również Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy opracować geodezyjnie, w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowanych obiektów budowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć: punktów głównych budowli, przebiegu osi, linii rozgraniczających, linii zabudowy, usytuowania obiektów budowlanych, jak również projektowanego ukształtowania terenu.

1. Czynności geodezyjne w toku budowy obejmują:
1) geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektu budowlanego,
2) pomiary przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu,
3) geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów lub elementów obiektów,
W celu zapewnienia bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz bezpieczeństwa jego utrzymywania wykonuje się czynności geodezyjne związane z geodezyjnym wyznaczeniem przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu.
Najważniejsze to to, że na wniosek uczestników procesu budowlanego wykonuje się geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe, mające na celu:
1) opracowanie przekrojów istniejących lub projektowanych tras, cieków lub zbiorników;
2) obliczenie przemieszczeń mas ziemnych;
3) ustalenie wielkości strzałki zwisu przewodów i prześwitu pod nimi;
4) szczegółową inwentaryzację obiektów budowlanych planowanych do remontu, obejmującą w szczególności:
a) elewacje budowli,
b) rzuty poziome i pionowe pomieszczeń i elementów konstrukcyjnych obiektów budowlanych,
c) rozmieszczenie urządzeń wewnątrz pomieszczeń;
5) określenie wysokości charakterystycznych punktów obiektów budowlanych oraz terenu
PB 17, 43,
1995 Art 7.1, 8.1, 12,14,
standardy Art.50

Odp 3.
mapa zasadnicza – rozumie się przez to wielkoskalowe opracowanie kartograficzne, zawierające aktualne informacje o przestrzennym rozmieszczeniu obiektów ogólnogeograficznych oraz elementach ewidencji gruntów i budynków,  a także sieci uzbrojenia terenu: nadziemnych, naziemnych i podziemnych;
Standardowymi opracowaniami kartograficznymi, tworzonymi na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w bazach danych, o których mowa w ust. 1a i 1b, są:
2) mapy zasadnicze w skalach: 1:500, 1:1 000, 1:2 000, 1:5 000;
Mapę zasadniczą tworzy się na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w:
1)   bazie danych EGiB;
2)   bazie danych GESUT;
3) bazie danych PRG;
4) bazie danych PRPOG;
5)   BDOT500;
6) BDSOG.
Oraz najbardziej istotne, to że Opis przewodu składa się z następujących elementów:
1) oznaczenia literowego rodzaju przebiegu sieci, jeżeli przebieg jest naziemny lub nadziemny;
2) liczby przewodów, jeśli jest ona większa niż 1;
3) oznaczenia literowego rodzaju sieci uzbrojenia terenu;
4) oznaczenia literowego typu sieci uzbrojenia terenu, jeżeli typ jest określony;
5) oznaczenia literowego źródła danych o położeniu, pomijając oznaczenie ,,O";
6) zewnętrznej średnicy przewodu, podanej w milimetrach, jeżeli jest określona.
2. Opis przewodu przesłania jego reprezentację kartograficzną.
3. W przypadku gdy opis przewodu prowadzi do utraty czytelności przebiegu przewodu, dopuszcza  się  opisywanie  przewodu  dochodzącego  do  budynku  w  obrysie  budynku  lub pominięcie tego opisu.


PG Art. 2.7, 4.1e,
MZ BDOT Art.15, zał 7 rozdz 3 art.13

AKKA

Ja od złożenia papierów do egzaminu miałam 4 miesiące i 3 tygodnie

ossi1234

Cytat: padamus w Niedziela 13 Lipiec 2014, 12:33:59
ja czekałem 3 miesiące, w międzyczasie musiałem uzupełnić papiery o jakieś dokumenty formalne.



ja to samo

supereliot

#29
Opowiem parę słów o egzaminie na zakres 4 na 12 pietrze sala B. Niestety mi się nie udało.
Osób miało być 12 ale jedna zrezygnowała a jedną nie dopuściła komisja więc zostało nas 10.
Z racji tego że jeden kolega był świeżo po egzaminach sprzed 2 tygodni więc nie musiał pisać testów.
Zatem testy pisało 9 osób, zaliczyło początkowo 4 ale jedna z koleżanek dostała 40 i zaczęła się kłócić i jedno pytanie udało jej się zaliczyć na plus zatem zostało nas 5 plus kolega bez testów. Gdy zaczęli sprawdzać pisemny okazało się, że odpadła jedna koleżanka. Zatem podsumowując do ustnego przystąpiło 5 osób (4 na zakres 4 i jedna na zakres 1). Byłem do końca więc wiem że zdały 2 osoby na zakres 4 i jedna na zakres 1.
Co do testów to były trochę nowych pytań: dużo z PRG, np jedno pytanie dotyczyło par 3 z PRG które zajmuje całą stronę w Vademecum i weź szukaj tam czterech odpowiedzi (to nie są trzy zdania tylko cała strona a masz minutę na pytanie !!!), par 9 z PRG też spore pytanie jak na testy.
A no i najgorsze według mnie pytanie par 5 z rozporządzeniach o kontrolach urzędów w zakresie przestrzegania przepisów dot. gik dotyczące: GGK wykonuje kontrolę w zakresie: podane 4 odpowiedzi a w rozporządzeniu macie napisane odniesienie zgodnie z par 3 pkt 2 literki b) a) f) punkty 3,9, 15  :uglystupid2: no chore weź tego szukaj po całym paragrafie !!!!!
Poza tym pytanie które zbiło mnie z tropu prace geodezyjne to: zacząłem szukać od  art 3 a tu definicja w art 2 !!!! no nie spodziewałem się i trochę straciłem czasu, tak samo jak art 3 prawa GiK (w vademecum nie zauważyłem że to jest kolejny art a nie definicje) i było że podstwą prac gik to.
Z tych ciekawszych to jeszcze z KPA miejsce zamieszkania dziecka to, ogólnie chodziło miejsce zamieszkania rodziców ale była też odpowiedź u rodzica u którego dziecko stale przebywa (ale nie było wyjaśnione że gdy rodzice nie mieszkają razem) ogólnie zaznaczyłem obie opcje i to było poprawnie.
Więcej na temat testów nie pamiętam zaliczyłem na 48-49, co do pisemnego to było pytanie o pomiary wysokościowe jakie prowadzimy podczas obsługi budowy (wszystko ze standardów dotyczące pomiarów wys. art 35-38 tylko zacząłem od art 37 i 38, i ponoć dostałem 7 pkt), drugie pytanie dotyczyło kontroli zapór (art.64 ust.3-7 Prawo Wodne !!!!) do kogo należy obowiązek i na czym polega. Ja opisałem ogólnie z Prawa Budowlanego art 60 i 62 i że trzeba robić pomiar przemieszczeń i odkształceń i dostałem za to 3 pkt bo nie użyłem tego art z Prawa Wodnego, trzecie pytanie dotyczyło pomiarów jakie wykonujesz na budowie obiektu od projektu do inw. powykonawczej (opisać z własnego doświadczenia jakie pomiary się wykonuje) tu już nie miałem za dużo czasu bo tylko 10 minut i pisałem z głowy po kolei co się robi na budowie a podstawę to standardy i prawo gik, mogłem jeszcze dodać czynności w budownictwie ale nie pamiętam. Za to dostałem 5 pkt co dało łącznie 15.
Do tego momentu było ok ale zaczął się ustny i mnie stres zjadł.... Pierwsze pytanie czy osnowę realizacyjną po zakończonej obsłudze przekazuje się do PZGiK do jakiego asortymentu i podać podstawę prawną, projekt budowlany opisać z PB, i na koniec jaki jest podstawowy warunek i nie pamiętam czy dowiązania osnowy realizacyjnej czy wyrównania osnowy realizacyjnej.
Pierwsze pytanie nie powiedziałem nic bo nie wiedziałem podstawy (wydawało mi się, że nie bo znaki osnowy realizacyjnej nie podlegają ochronie ale nie powiedziałem nic, może ktoś zna odpowiedź???) .
Drugie pytanie proste ale zaczęli coś gadać o wielotomowych projektach a ja takich nie widziałem i to mnie z tropu zbiło a trzeba było powiedzieć jak przy zwykłym domku to bym powiedział co się znajduje i też za wiele nie powiedziałem.
Co do trzeciego to nie wiedziałem czy chodzi mu o mo~1 czy punkty dowiązania mają być przyjęte za bezbłędne??? Może ktoś zna odpowiedź dla obu wariantów będę wdzięczny za pomoc.
No i skoro nie powiedziałem prawie nic oznajmili mi, że nie zdałem.
Pan Kasprzak powiedział że nie ma trudnych pytań tylko takie na które zna się odpowiedź albo nie a ja nie znałem na żadne :-(
Co do pytań na ustne to kolega dostał np: co to jest kondygnacja, pytali o przemieszczenia i odkształcenia, takie bardziej definicje ogólnie PB i standardy na blachę na zakres 4.

Może następnym razem się uda  ;)
Pozdrawiam wszystkich co ze mną zdawali i gratuluje tym co zdali a szczególnie koleżance w białym kostiumie co się wykłóciła o jeden pkt i dzięki temu zdała na zakres 4 (nie mając jeszcze żadnych uprawnień zdanych, dla mnie obaliłaś mit że nie zdaje się czwórki jak się nie ma jedynki, widać tak było dawniej) oraz kolegę co mu się udało zakres 1 zdać.

AKKA

Próbuję sobie przypomnieć te testowe pytania, ale jestem w delegacji i nie mam vademecum - jak wrócę do domu i dorwę się do vademecum, to mam nadzieję, że jeszcze mi się coś przypomni.

geoddam

Dokładnie treści nie pamiętam, ale postaram się napisać ich sens:
1. Długi wstęp, a później Jakie elementy szczegółów terenowych są przedmiotem geodezyjnego pomiaru wysokościowego?
2. Jakie obowiązki ma właściciel budowli piętrzącej oraz jakie pomiary geodezyjne należałoby wykonać, aby zachować ich bezpieczeństwo?
3. Opisz z własnego doświadczenia oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jakie są etapy prac geodezyjnych podczas lokalizacji oraz geodezyjnej obsługi i montażu obiektu budowlanego?

Pytania ustne:
1. Na jakiej podstawie poza ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym można realizować inwestycję oraz jakie (chodziło o specustawy)?
2. Kiedy i jak wykonuje się pomiary przemieszczeń i odkształceń obiektu budowlanego?
3. Wszystko o osnowie realizacyjnej - kiedy się zakłada, dowiązanie do osnowy geodezyjnej itp.?

Proszę pamiętać, że treść pytań opisowych nie jest dokładna, ale ich sens jest zachowany.
Jak widać pojawiają się nowe pytania na część opisową z zakresu 1 i 4, ale nie są najgorsze i można na nie spokojnie odpowiedzieć.
Pozdrawiam   

support

Cytat
Opisowy egzamin zdały 4 osoby z zakresu 4 na XIIp sala B, ja wchodziłem jako drugi na ustny i zdałem, pierwsza też zdała, później była przerwa tak więc nie wiem jak koledzy myślę, że też zdali.
Wszystkie trzy pytania opisowe były nowe, ale można było spokojnie na nie odpowiedzieć, ja dostałem 18 punktów.

Podbijam ... prosimy o napisanie tych pytań opisowych, jak widać nikogo więcej z forum nie mamy kto by mógł napisać.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


AKKA

A pytania testowe - te co pamiętam :)
1. Rada gminy uchwala akty prawa miejscowego, które dotyczą ... (jakoś tak)
2. Rozporządzenia wydawane są na podstawie ...
3. Zadania starosty z PGiK
4. w jakim zakresie starosta kontroluje przedsiębiorców
5. w jakim zakresie GGK kontroluje przedsiębiorców
6. starosta wykonuje kontrolę w trybie kontroli ...
7. obowiązki kierownika jednostki kontrolowanej
resztę dopiszę jak mi się przypomni

angee

pytania identyczne jak 17 marca 2014r. :)

AKKA

#23
Dokładne pytania na opisówce na zakres 2:
1. W jakim trybie, w jakich przypadkach i na jakich zasadach może być dokonany podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
2. Proszę zdefiniować pojęcie zasiedzenia, podać terminy, przedmiot zasiedzenia. Kto może nabyć własność przez zasiedzenie, kto może być wnioskodawcą i kto orzeka o zasiedzeniu? Podać i opisać przypadki szczególne. W/g jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia?
3. Jaką kwalifikację poufności posiadają dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków? W jakiej formie i przez kogo udostępniane są te dane? Komu można udostępnić w/w dane zawierające dane osobowe?

M.K

Witam, może ktoś z kolegów/koleżanek przytoczy pytania opisowe i ewentualnie ustne z zakresu 4???

padamus

Cytat: Pawełek w Niedziela 13 Lipiec 2014, 09:53:06
Witam
Mam pytanko - jak długo czekaliście na egzamin? - tzn. kiedy wysyłaliście dokumenty?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
ja czekałem 3 miesiące, w międzyczasie musiałem uzupełnić papiery o jakieś dokumenty formalne.

nomad626

Odnośnie pytań u pana Łopaciuka na opisówce to ja je zapamiętałem w ten sposób:
1. Dostaliśmy zlecenie na pomiar wysokościowy szczegółów terenowych w PZGiK mamy do dyspozycji dwa repery w odległości 0,15 km i 3,0 km a także operat z inwentaryzacji sieci kanalizacyjnej z sąsiedniej działki:
a) czy konieczne jest nawiązanie na oba repery jeżeli tak to uzasadnić dlaczego
b) czy możliwe jest nawiązanie na jeden z reperów tylko a jeżeli tak to w jakim przypadku uzasadnić
2. Wymienić uczestników procesu budowlanego oraz jakie prace mogą być dodatkowo wykonana przez geodetę zlecone przez członków procesu budowlanego przy opracowaniu mapy do celów projektowych
3. Scharakteryzować jak jest odpisany przewód w świetle obowiązujących przepisów (coś w tym stylu)
Jeśli coś poknociłem to proszę kolegów i koleżankę zdających tego dnia o poprawkę pytań w każdym razie jeśli chodzi i testy to zapamiętałem tyle co gisman + jeszcze pytanie o wywłaszczenie było

GeoMaP

Cytat: geoddam w Sobota 12 Lipiec 2014, 19:05:40
Wszystkie trzy pytania opisowe były nowe, ale można było spokojnie na nie odpowiedzieć, ja dostałem 18 punktów.
Można prosić o przytoczenie pytań lub choć ich sens?