Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 25 marca 2015

Zaczęty przez kbx, Piątek 06 Luty 2015, 19:52:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

miloszkalmuczak

Dzisiaj dotarło świadectwo. Z informacją o wpisie do rejestru. Na stronie GUGIKu jeszcze brak w wykazie.

TALARgeodezja

#42
Może banalna, ale jedna rada: zanim zaczniecie pisać opisówkę to zastanówcie się dwa razy o co pytają i dopiero piszcie, ja się pospieszyłem bo chciałem jak najwięcej i jak najszybciej i w wyniku tego 1 pytanie mnie pogrążyło 14 pkt - ale pretensje tylko do siebie, zwłaszcza przy tak przyjemnych pytaniach.
pzdr

pawel1

Witam!Wczoraj nie starczyło czasu ;) na pisanie więc piszę dziś!
Pytania na ustnym, tak jak pisałem wcześniej, do ogarnięcia!Komisja przychylna, chodz przewodniczący podczas werdyktu nie omieszkał powiedzieć że na podstawie wyniku egz. ustnego byłyby "schody".
pyt. 1 od przewodniczącego banał -w jakiej postaci zakładamy osnowę pomiarową? Oczywiście wymieniłem wszystko co tylko mogłem, ale nie to co trzeba.Odpowiedz: w postaci sytuacyjnej,wysokościowej lub syt-wys.(dwufunkcyjnej)
2 co to jest kalibracja i wymienić dopuszczalne błedy średnie kalibracji
3 nie pamiętam ale coś o pomiarach fotogrametrycznych? chodziło o cyfrowy obraz przestrzenny czy coś w tym stylu.
4 zwarta zabudowa i jak pan wykona pomiar-chodziło o ciąg wiszący max 2 boki+kontrola
5 co i kto decyduje że dany materiał geodezyjny może być wykorzystany przy wykonywaniu pracy gik?chodziało o to że wykonawca decyduje czy
materiał jest dokładny,aktualny, kompletny i korzysta albo nie!
      ponadto Pan z komisji (ten od anegdoty)na wstępie, żartował że już po 19:00 i on już pytań nie zadaje:) miałem szczęście bo w listopadzie byłem na kursie przygotowawczym w Łodzi (SGP) i miałem z nim wykłady, według umowy powiadomiłem go o tym i był wyłączony z zadawania pytań

Jestem bardzo szczęśliwy, gdyż moje przygotowania trwały praktyczne 3 miesiący i dużo mnie to kosztowało
gratuluje wszystkim którzy zdali, tym którym sie nie udało życze aby dalej walczyli o swoje.
pozdrawiam

supereliot

Hej, jestem jednym z tych co nie poszło na egzaminie ustnym na 4, wchodziłem jako 7.

test spoko raczej do ogarnięcia, pisemne raczej standardowe ale jak sie okazało to wszyscy mieli tylko 15-16 pkt a każdy myślał że napisał na co najmniej 19.

Co do ustnych:
-dostałem pytanko co to jest kondygnacja podziemna
(min połowa musi być pod ziemią nie kojarzyłem tego zapisu)
-co robisz gdy znajdziesz niewybuch na budowie
(powiedziałem ze dzwonie do kierownika budowy ale potem mnie nakierował że co z maszynami i ludźmi, powiedziałem że wstrzymuje roboty i ewakuuje ludzi , on dodał że oznaczam miejsce i dopiero dzwonie do kierownika budowy - ogólnie myślałem że mi to zaliczy ale na koniec powiedział że nie znam zasad BHP na budowie)
-kiedy wykonuje się pomiar przemieszczeń po zakończonej budowie
(kiedy jest to zapisane w projekcie budowlanym lub na wniosek inwestora lub innych osób, to jako jedyne mi zaliczyli)
-Łopaciuk dodał do tego pytania jakie są zasady tych przemieszczeń.
(chyba chodziło o art 61.3 ze standardów że tworzysz specjalną osnowę pod przemieszczenia ale tego nie powiedziałem)
- no i na koniec pytanie wyciągająco pognębiające czy w tunelach  możemy umieszczać rury gazowe.
( powiedziałem że raczej nie, ale podobno są jakieś warunki kiedy można, że tunel nie dłuższy niż 500 m i coś jeszcze nawet nie chciało mi się sprawdzać bo to w rozporządzeniu o gazie jest napisane).

Tak więc zaliczyli mi tylko jedno pytanie na 5  więc oblałem.

Gratuluje tym co zdali, ekipa spoko!!!
Do zobaczenia na kontraktach ;-)

kolega co zdawał jako 10 i mu się nie udało jako drugiemu na zakres 4: nie załamuj się innym razem się uda ...  ;D

Pozdrawiam

DB-one

3> Od czego zależy tolerancja śrub kotwiących w fundamentach?
Od możliwości regulacji elementu kotwionego.  Norma PN-B-06200
Reszta pytań tak jak napisałeś.

Pozdrawiam

sobek

#38
A podrzucisz odpowiedzi poprawne przez komisje !
sYsTEM połączył wiadomości: 26 Marzec 2015, 22:10
1 > Jak dzielą się osnowy realizacyjne pod względem konstrukcyjnym i układy współrzędnych związane z tymi osnowami.

odp Dzielą się na jednorzędowe tzn związane z osnowami poziomymi oraz wysokościowej i otaczające cały teren inwestycji
         oraz sieci dwurzędowe - nawiązane do osnowy I rzędu i zakładane w zależności od potrzeb inwestycji
Należy tez wspomnieć o osnowie w układzie lokalnym .

2> Co jest miarą dokładności tyczenia? Błąd średni tyczenia mt=MT/3,3
3> Od czego zależy tolerancja śrub kotwiących w fundamentach?  HMMMMMMM
4>Czym się różni dziennik budowy od książki obiektu budowlanego?

Rożni się tym ze w dzienniku budowy są wpisywane zdarzenia i okoliczności występujące w trakcie budowy a w książce w trakcie użytkowania.Dziennik budowy prowadzi się w trakcie przebiegu robót budowlanych, zapisuje się zdarzenia i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ, po zgłoszeniu chęci rozpoczęcia robót budowlanych, co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem prac przygotowawczych prowadzi go kierownik budowy, a wpisywać do niego mają, poza nim prawo: geodeta, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz kontrolerzy z banków, inwestor, pracownicy organów nadzoru budowlanego zgodnie z chronologią wydarzeń i w obecności kierownika budowy. Przed rozpoczęciem robót zapisuje się w nim osoby, którym zostało powierzone kierownictwo budowy, nadzór i kontrola techniczna.


Książka obiektu budowlanego prowadzi właściciel lub zarządca dla budynków i obiektów budowlanych,  już po zakończeniu robót budowlanych w trakcie użytkowania obiektu, zapisuje się w nim przeprowadzone badania i kontrole stanu technicznego, remonty i przebudowy

5>Co robimy gdy pomierzony element jest niezgodny z projektem
- robimy szkic z pomiaru
- wpis do dziennika budowy i przekazujemy szkic do kierownika budowy ten następnie do projektanta który dokonuje kwalifikacji czy jest do istotne czy nieistotne odstąpienie od projektu budowlanego

DB-one

Witam,
mi udało się zdać egzamin na zakres 4. Odnośnie testów, myślę, że jak przerobi się testy z 2014r to nie ma żadnego problemu żeby zaliczyć. Pytania na opisowym, jak ktoś już wcześniej napisał, bardzo łatwe. Moje pytania z ustnego to mniej więcej:
1.  Jak dzielą się osnowy realizacyjne pod względem konstrukcyjnym i układy współrzędnych związane z tymi osnowami.
2. Co jest miarą dokładności tyczenia?
3. Od czego zależy tolerancja śrub kotwiących w fundamentach?
4. Czym się różni dziennik budowy od książki obiektu budowlanego?
5. Co robimy gdy pomierzony element jest niezgodny z projektem?
Ustny to była dla mnie droga przez mękę, bo zestresowany byłem strasznie. Komisja przychylna i naprowadzała mnie na właściwe tory, no i jakoś się udało.

Pozdrawiam

mazzzi

Cytat: maciek01m w Czwartek 26 Marzec 2015, 11:05:06
1) W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 30m2, Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:2000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto decyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy? --- to pytanie już kiedyś się przewinęło.
2) NIE DOSŁOWNIE  Czemu służy geodezyjne wytyczenie obiektów budowlanych oraz gdzie  potwierdza wykonanie w/w czynności.
3) NIE DOSŁOWNIE Jakie przepisy regulują pomiary syt - wys. Należało również wymienić/ scharakteryzować grupy dokładnościowe, podać dokładności grup dla zakładania lub aktualizacji baz danych oraz podać treść mapy do celów projektowych.

Witam, mi również udało się szczęśliwie dotrwać do końca.
Jeśli chodzi o test to było kilka nowych pytań - na pewno ePUAP i coś z IIP. Na ustnym komisja raczej problemów nie stwarzała. Pisemny to tak jak pisał kolega maciek01m, jedynie drobne poprawki to "treść mapy do celów projektowych" z pytania 3 było w pytaniu 1, natomiast w trzecim zamiast "Jakie przepisy regulują pomiary syt - wys" było "jakie aktualnie przepisy regulują zakładanie BDOT500" (coś koło tego), chodziło prawdopodobnie o PGiK oraz uchylone rozporządzenie. Generalnie było miło  O0

Atol

Cytat: maciek01m w Czwartek 26 Marzec 2015, 11:05:06
1) W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 30m2, Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:2000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto decyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy? --- to pytanie już kiedyś się przewinęło.
2) NIE DOSŁOWNIE  Czemu służy geodezyjne wytyczenie obiektów budowlanych oraz gdzie  potwierdza wykonanie w/w czynności.
3) NIE DOSŁOWNIE Jakie przepisy regulują pomiary syt - wys. Należało również wymienić/ scharakteryzować grupy dokładnościowe, podać dokładności grup dla zakładania lub aktualizacji baz danych oraz podać treść mapy do celów projektowych.


" kto wykonuje prace na terenach zamkniętych oraz co jest treścią map w wyniku tych prac"

AD1 - Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. + Standardy na temat treści MDCP. 

AD2 - Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. + Standardy na temat szkicu dokument. i szkicu wytycz. par. 55, 56, 59

AD3 - Standardy, standardy, standardy - na ile starczy czasu.

Wydaje mi się, ze to powinno wystarczyć by zdać pisemny ???

"kto wykonuje prace na terenach zamkniętych oraz co jest treścią map w wyniku tych prac" - chodziło ogólnie o prace, czy dokładnie o jakiegoś rodzaju prace np. mdcp na terenie zamkniętym ?

PGIK -
Wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych może być
przedsiębiorca, jednostka organizacyjna, a także osoba legitymująca się uprawnieniami
zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę
osobę funkcji biegłego sądowego, mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego
górniczego.

Na terenach zamkniętych prace geodezyjne mogą być wykonywane tylko przez
wykonawców działających na zlecenie organów, które wydały decyzję o zamknięciu
terenu, lub za ich zgodą.

treść taka sama jak składana do pzgik + znaki umowne z instrukcji branżowych czyli tak jak mówi Gniot o składzie mdcp +:

§ 72. Zakres, formę i treść dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego określa umowa zawarta między zamawiającym a wykonawcą.

O to chodziło komisji ?


Jakieś sugestie ?

maciek01m

Witam ponownie, pytania z pisemnego zakres 1:
1) W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 30m2, Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:2000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto decyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy? --- to pytanie już kiedyś się przewinęło.
2) NIE DOSŁOWNIE  Czemu służy geodezyjne wytyczenie obiektów budowlanych oraz gdzie  potwierdza wykonanie w/w czynności.
3) NIE DOSŁOWNIE Jakie przepisy regulują pomiary syt - wys. Należało również wymienić/ scharakteryzować grupy dokładnościowe, podać dokładności grup dla zakładania lub aktualizacji baz danych oraz podać treść mapy do celów projektowych.

Moje wrażenia :
Testy - te udostępnione przez GUGIK opracowywałem z 10 razy, mimo to odpowiedzi na każde pytanie szukałem w przepisach( bo np zmieniła się jedna odpowiedz). W efekcie na 5-6 pytań brakło mi czasu wiec strzał. Zaliczyłem test na 46 pkt. (Pani z komisji stwierdziła że test był trudny).
Pisemny - był bardzo prosty i raczej formalność.
Ustny - jak już pisałem wcześniej głównie pytania ze standardów + pytania w stylu - warunki niwelatora, układy odniesień stosowane w Polsce, ja miałem np pytanie " kto wykonuje prace na terenach zamkniętych oraz co jest treścią map w wyniku tych prac"
Komisja - bardzo fajna, myślę że sporo pomogła ( przynajmniej w moim przypadku)

Jeśli przekręciłem pytania proszę o korektę koleżanek i kolegów piszących ( wszak sam tam wczoraj nie byłem :))
Pozdrawiam i Powodzenia !!

Atol

Proszę o przybliżoną treść pytań z egzaminu pisemnego na zakres 1. Co prawda MACIEK01M  napisał coś z pociągu ale nie do końca można z tego coś wywnioskować :)

Przemek Zalewski

Gratuluję wszystkim.
Na PW wrzucajcie wrażenia z egzaminu, to zaktualizuję Poradnik.

pawel1

#31
Czołem!
Właśnie wróciłem z podróży!19:59 z centralnego!Mieć trudne nazwisko to jedno, ale zaczynające się na "W" to już porażka!
Egzamin skończyłem o 19:20.Ogólnie wszystko ok. Tak jak kolega "Miłosz" pisze:
15 osób na sali-4 zwolnionych -(minus)dwie osoby po testach -(minus)2 osoby po opisowych.
11osób  przystąpiło do egzaminu ustnego (tylko!!3 osoby na zakres 1)
Moje wnioski:test 80-90% to pytania z 2014r-ale jak człowiek ma wątpliwość co do pytania to szuka odpowiedzi.I tak myślę że to nie jest dobre!
uzbierałem 48 poprawnych, gdybym nie szukał odpowiedzi w materiałach to mogło być lepiej bo ostatnie 10 pytań zaznaczyłem praktycznie "z głowy" bo okazało się że zostało 10 minut.A dodam że odpowiedzi odszukiwałem dosyć sprawnie!
szczegółowy na 17 punktów.Tak myślę że komisja jak widzi wyniki pisemnego i "kwity":)to pytania na ustnym są do ogarnięcia!
wynik pozytywny
-ustny negatywny miał kolega przede mną (4) więc oblali chyba 1 osoba zakr.1 i 2osoby z zakr.4.
jutro pytania ustne
pzdr

support

Gratuluje wszystkim, tym którym się nie udało dopinguję by próbowali ponownie.
Koleżanki i Koledzy gdy opadną emocje proszę o szerszą relację - połączone z waszymi odczuciami i spostrzeżeniami.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


kbxAutor w?tku

Też dzisiaj zdałem zakres 4, wchodziłem jako piąty. Przede mną nie zdał tylko kolega, który podchodził na zakres 1.
Czekam na relację kolegi który był ostatni na liście :)