Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 25 kwietnia 2014

Zaczęty przez aspire, Wtorek 15 Kwiecień 2014, 16:22:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Przemek1982

Cytat: support w Czwartek 08 Maj 2014, 21:19:40
1. Proszę podać ogólne zasady zakładania baz danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu w świetle obowiązujących przepisów prawnych.

Z rozporządzenia w  sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej można dopisać jeszcze informacje zawarte w §6:
- bazę danych GESUT prowadzi się w sposób obszarowo ciągły,
- ujawnionym w bazie danych GESUT obiektom nadawany jest przez system teleinformatyczny, zarządzający tymi bazami, identyfikator infrastruktury informacji przestrzennej...

sfl

Dziwne ze w pytaniu o bazy danych GESUT nie ma nawet wzmianki o rozporządzeniu ws GESUT oraz ZUDP są tam podane zasady zakładania ewidencji co prawda nie nazywa się to bazą danych ale .. jest to jak najbardziej przepis wciąż obowiązujący

support

3. Proszę wymienić skalę, elementy treści mapy do celów projektowych, podać zakres obszarowy opracowania tej mapy oraz źródła danych, które wykonawca wykorzystuje celem jej opracowania.

CytatZakres, formę i treść dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego określa umowa zawarta między zamawiającym, a wykonawcą prac geodezyjno- kartograficznych.
Mapa ta powinna spełniać wymogi odnoszące się do części rysunkowej projektu budowlanego zawartej w § 8 .ust.3 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien być sporządzony na mapie w skali dostosowanej do rodzaju, wielkości obiektu lub zamierzenia budowlanego i zapewniającej jego czytelność.
Projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządza się na kopii aktualnej mapy zasadniczej, a w razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali, projekt sporządza się na mapie jednostkowej, przyjętej do PZGiK. Omawiane powyżej mapy zwane ,,mapami do celów projektowych" powinny obejmować poza obszarem terenu inwestycji również obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m, a w razie konieczności ustalenia strefy ochronnej także teren tej strefy. Skalę map do celów projektowych należy dostosować do rodzaju i wielkości obiektu, przy czym:

  • skala map działek budowlanych nie powinna być mniejsza niż 1:500,
  • skala map zespołów obiektów budowlanych oraz terenów budownictwa przemysłowego nie może być mniejsza niż 1: 1000,
  • skala map rozległych terenów z obiektami budowlanymi o dużym rozproszeniu oraz obiektami liniowymi może wynosić 1:2000.
Obszar ten oraz skalę mapy określa w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.
Treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej (łącznie z granicami działek ewidencyjnych i użytków gruntowych), powinna zawierać:

  • opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg, itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,
  • usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy.
Wykazane na mapie do celów projektowych kontury użytków gruntowych i kontury klas gleboznawczych muszą być zgodne w obszarze planowanej kubaturowej inwestycji budowlanej z treścią mapy ewidencyjnej.
Do sporządzenia mapy do celów projektowych wykonawca wykorzystuje:

  • zbiory niezbędnych danych z PZGiK,
  • wyniki pomiarów obiektów nieobjętych bazami danych, wskazanych przez projektanta lub inwestora;
  • opracowania planistyczne oraz projekty budowlane i inne dokumenty objęte pozwoleniem na budowę, przechowywane przez organy administracji architektoniczno-budowlanej, dotyczące terenu projektowanej inwestycji lub terenów sąsiednich.
Podstawa prawna:
1. USTAWA PRAWO GEODEZYJNE I KARTOGRAFICZNE z dnia 17 maja 1989 r. z późniejszymi zmianami, (Dz. U. z 1989r., Nr 30, poz. 163).
2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, (Dz. U. z 201 lr., Nr 263, poz. 1572).
3. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie, (Dz. U. z 1995 r., Nr 25, poz. 133).
4. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r., poz. 462).
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


support

2. Proszę podać co, w świetle obowiązującego prawa, stanowi podstawę wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz podać co składa się na państwowy system odniesień przestrzennych. Proszę podać które układy współrzędnych są szczególnie wykorzystywane w pracach geodezyjnych stosujących techniki satelitarne i podać podstawowe parametry tych układów.

Cytat1. Zgodnie z ustawą "Prawo geodezyjne i kartograficzne":

  • Podstawę do wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych stanowią osnowy geodezyjne opracowane w państwowym systemie odniesień przestrzennych.
  • Osnowy geodezyjne zakłada się i aktualizuje dla obszaru całego kraju.
2. Zgodnie z rozporządzeniem: "w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych":

  • Państwowy system odniesień przestrzennych tworzą:

    • geodezyjne układy odniesienia oznaczone symbolami PL-ETRE2000 i PL-ETRF89,
    • układy wysokościowe oznaczone symbolami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH,
    • układy współrzędnych: geocentrycznych kartezjańskich oznaczone symbolem XYZ, geocentrycznych geodezyjnych oznaczone symbolem GRS80h oraz geodezyjnych oznaczone symbolem GRS80H;
    • układy współrzędnych płaskich prostokątnych oznaczone symbolami: PL-LAEA, PL-LCC, PL- UTM, PL-1992 i PL-2000.
  • W pracach geodezyjnych stosujących satelitarne techniki pomiaru mają zastosowanie szczególnie następujące układy współrzędnych:

    • geocentrycznych kartezjańskich XYZ. Osie układu to: geocentryczny X, geocentryczny Y, geocentryczny Z. Jednostką miary dla wszystkich współrzędnych kartezjańskich jest metr.
    • geocentrycznych geodezyjnych GRS80h. Osie układu to: szerokość geodezyjna - ? , długość geodezyjna - ?, wysokość elipsoidalna - h. Jednostką miary dla ,,?" i ,, ?" jest stopień, dla ,,h" jest metr.
Podstawa prawna:
1. USTAWA PRAWO GEODEZYJNE I KARTOGRAFICZNE z dnia 17 maja 1989 r. z późniejszymi zmianami, (Dz.U. z 1989r., Nr 30, poz. 163).
2. ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 15 października 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz. U. z 2012 r.,Nr 0, poz. 1247).
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


support

1. Proszę podać ogólne zasady zakładania baz danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu w świetle obowiązujących przepisów prawnych.

Cytat1. Zgodnie ustawą "Prawo geodezyjne i kartograficzne"

  • Dla obszaru całego kraju zakłada się i prowadzi w systemie teleinformatycznym bazy danych, obejmujące zbiory danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej, dotyczące m.in. geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu
  • Dla zbiorów danych objętych bazą danych oraz dla związanych z nimi usług tworzy się metadane opisujące te zbiory i usługi.
  • Bazę danych aktualizuje się i prowadzi w sposób zapewniający interoperacyjność zawartych w nich zbiorów danych i związanych.
  • Tworzenie, prowadzenie i udostępnianie bazy danych :należy do zadań starosty.
  • Sieć uzbrojenia terenu podlega inwentaryzacji i ewidencji.
  • Inwestorzy są obowiązani zapewnić dokonanie geodezyjnych pomiarów powykonawczych i sporządzenie związanej z tym dokumentacji.
2. Zgodnie z rozporządzeniem "w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej":

  • W bazie danych GESUT gromadzi się dane o obiektach sieci uzbrojenia terenu oraz informacje o podmiotach władających tymi sieciami.
  • Dane, o których mowa powyżej obejmują lokalizację przestrzenną obiektów w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych oraz charakterystykę obiektów.
  • Lokalizację przestrzenną obiektów o której mowa powyżej określa się za pomocą współrzędnych płaskich prostokątnych:

    • środków obiektów punktowych,
    • lub punktów załamania obiektów liniowych i powierzchniowych,
    • oraz wysokości określonych punktów obiektów.
  • Bazę danych GESUT tworzy się w drodze przetworzenia materiałów źródłowych, będących danymi i informacjami zgromadzonymi w zasobie, w szczególności będącymi treścią:

    • geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
    • mapy zasadniczej oraz innych map wielkoskalowych;
    • pozyskaną z innych rejestrów publicznych oraz od podmiotów władających sieciami uzbrojenia terenu.
3. Zgodnie z rozporządzeniem ,,w sprawie standardów technicznych

  • Przy pomiarze sytuacyjnym sieci uzbrojenia terenu, ze względu na wymagania dokładnościowe pomiaru wyróżnia się m.in. następujące grupy szczegółów terenowych:

    • I grupa - elementy sieci uzbrojenia terenu, bezpośrednio dostępne do pomiaru o dokładności pomiaru nie mniejszej niż 0.10 m w stosunku do osnowy.
    • II grupa - zakryte elementy sieci uzbrojenia terenu, o dokładności pomiaru nie mniejszej niż 0.30 m w stosunku do osnowy.
  • Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się w celu ustalenia danych:

    • określających położenie i kształt wybudowanych obiektów w państwowym systemie odniesień przestrzennych,
    • niezbędnych do wprowadzenia zmian w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Podstawa prawna:
1. USTAWA PRAWO GEODEZYJNE I KARTOGRAFICZNE z dnia 17 maja 1989 r. z późniejszymi zmianami, (Dz.U. z 1989r., Nr 30, poz. 163).
2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania-wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, (Dz. U. z 2011 r., Nr 263, poz. 1572).
3. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ADMINISTRACJI 1 CYFRYZACJI z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie bazy danych geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej, (Dz. U. z 2013 r., poz. 383).
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


rob.aczek

Cytat: saska2 w Czwartek 08 Maj 2014, 16:14:37
Ja właśnie nic jeszcze nie dostałam. Czy ktoś ze zdających w tym terminie dostał już świadectwo?
Właśnie dziś dotarło, z wpisem do centralnego rejestru 28 kwietnia :)

saska2

Ja właśnie nic jeszcze nie dostałam. Czy ktoś ze zdających w tym terminie dostał już świadectwo?

forester2504

kiedy następuje wpis do centralnego rejestru geodetów uprawnionych, czy ktoś dostał już taką informację,  chodzi o egzaminy z 25 kwietnia?

geoluk

Witajcie Wszyscy!
Wiem, że pewnie emocje z dn. 25. 04. 2014. już opadły, ale i ja jeszcze może dopiszę jak egz wyglądał w moim przypadku. Pisemne już wszyscy bardzo dobrze opisali, ale krótko moja twórczość:)

- w pytaniu o GESUT: ,,Jakie informacje gromadzimy i zasada tworzenia"
Rozp. MAiC w sprawie GESUT, BDOT i MZ paragraf 3, 6, 7 w całości i koniec.

-  w pytaniu o mapę do celów projektowych
Rozp MGPiB w spr rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oracz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. paragraf: 4, 6 w całości
Standardy. 78, 79
a  jako podstawę prawną dodałem też:
,,Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego"
i Prawo GIK

- natomiast w pytaniu o układy odniesień
Rozp. RM w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych paragraf: 3, 4 i (z powodu braku czasu) dopisałem komentarz, że parametry techniczne układu wykorzystywanego w satelitarnych technikach pomiarowych znajdują się w załączniku...

Starałem się planować czas i przeznaczyć na każde pytanie 20 min – ale i tak go zabrakło...ale ostatecznie test 55/pisemny 18 więc radość ;) 

Ustny – mimo prostych pytań stres robi swoje i ;)
- osnowa realizacyjna – po co zakładamy i co o niej wiem
- czy  robiąc MDCP poszerzamy obszar pomiaru?
Odp TAK
A to dlaczego?
Odp: ponieważ, określają to przepisy i cisza ze strony pytającego ;) no to pociągnąłem, że trzeba zapoznać się z terenem otaczającym inwestycję i znowu cisza ;/ i w końcu usłyszałem że strona sąsiadująca z przewidywaną inwestycją może dzięki pomiarowi dowiedzieć się o niej, wpłynąć na nią nawet ją wstrzymując. No okej.
- co to jest znak graniczny i jakie punkty nie podlegają ochronie
- opowiedzieć o służbie GiK
- czy słyszałem o linii pomiarowej (odp. tak) to jakie mamy ich długości?
Tak więc wszystko dobrze i udało się zdobyć zakres 1!! ;)
Dzięki za wielką pomoc ze strony Forum i wielki szacunek dla Was ;D

jacenty13

Gratuluję tym którym jak i mi udało się zdać :)
Zdawałem na XII pietrze. Test i pisemne napisałem poszła mi elegancko.
Pisemne pytania już wszyscy opisali.

Na ustnym:
1) Porównaj szkic tyczenia i dokumentacyjny
2) Ile reperów bym założył na budowie. (odp min 2)
3) Metody inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu (bezpośrednie, pośrednie, branżowe)

O komisji nie można moim zdaniem powiedzieć złego. Profesjonalnie i przyjaźnie.

Wielkie dzięki forumowiczom za ogromną garść informacji i przed egzaminem  O0

starostaGS

Witam, byłem w sali na III pietrze, profesjonalnie przeprowadzony egzamin przez komisję. Dobrze wszystko wytłumaczone, miła atmosfera, a na ustnym koleżeńskie podejście. Pytania konkretne i zrozumienie sytuacji (stres egzaminowanych). Zdało 13 osób ale to już moi poprzednicy dokładnie opisali :]. Udało mi się dołączyć do grona "Uprawnionych" :]. Wielkie dzięki za pomoc dla forumowiczów i Admina.
Moje pytania na ustnym:
- plan miejscowy
- jak sprawdze przydatność materiałów z PODGiK
- geodeta uprawniony, co może robić (PGiK)

jancor

Egzamin zdany test 51/60 opisowy 15/21 na ustnym:
1. Co zawiera zgłoszenie
2. Na jakiej podstawie możemy tyczyć budynek, oraz kiedy, gdzie robimy wpis itd.( ostateczna decyzja)
3. Na jakiej podstawie są wprowadzane zmiany do ewidencji, co jaki czas. 

Zdane:)

Pozdrowienia dla wszystkich uprawnionych z 25.04.2014 i wszystkich forumowiczów

vanilllia

Po głębszym zastanowieniu uważam saska2, że masz rację :)

saska2

Cytat: vanilllia w Niedziela 27 Kwiecień 2014, 12:51:29
ja w pytaniu drugim odnośnie układów opisałam układ: PL-KRON86-NH oraz PL-2000 trochę z załącznika do rozporządzenia a trochę z głowy. Miałam z opisowego 17 punktów więc chyba te układy też się nadawały do opisania.
Ja bym jednak obstawała przy swoich układach  ;)
PL-KRON86-NH to wysokości normalne, a w wyniku pomiarów satelitarnych uzyskujemy wysokości elipsoidalne (GRS80h), poza tym w tych tabelach z parametrami poszczególnych układów (załącznik 1 do rozporządzenia) są zastosowania i tylko w GRS80h i XYZ są podane techniki satelitarne

justyna

Nowe pytania na testach:

1.   Kiedy czynność prawna jest nieważna? (Art. 58 KC)
- kiedy jest sprzeczna z ustawą.
2.   Osobą prawną jest? (Art. 33 KC)
- Skarb Państwa
3.   Pełnomocnictwo ogólne
- powinno być udzielone na piśmie (Art. 99.2 KC)
4.   Kiedy przedawniają się roszczenia wynikające z umowy o dzieło?
- 2 lata od dnia oddania dzieła (Art. 646 KC)
5.   Organem wyższego stopnia w stosunku do wojewodów są?
- właściwi w sprawie ministrowie (Art. 17 KPA)
6.   Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy?
- które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania(Art. 35.2 KPA)
7.   Przedmiotem prawa autorskiego są?
- utwory kartograficzne(Art. 1 Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych)
8.   Prawa majątkowe do utworu wytworzonego przez pracownika nabywa:
- pracodawca (Art. 12 Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych)
9.   Legalnymi jednostkami miar są:
- jednostki Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI) (Art. 5.1  Prawo o miarach)
10.   Ewidencja gruntów i budynków obejmuje informacje dotyczące:
- rodzajów użytków gruntowych (Art. 20 PGiK)
11.   Przez wykonywanie samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii rozumie się:
- pełnienie funkcji inspektora nadzoru z zakresu geodezji i kartografii (Art. 42 PGiK)
12.   W centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia zawodowe wpisuje się:
- informacje o rodzajach orzeczonych kar(Art. 45g PGiK)
13.   W jaki sposób organ administracji doręcza pisma:
- przez swoich pracowników (Art. 39 KPA)
14.   Ustalenie inwestycji celu publicznego następuje w:
- planie miejscowym (Art. 4.1 Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)
15.   Podpis elektroniczny.