Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 28 maja 2013

Zaczęty przez aneta83, Wtorek 28 Maj 2013, 21:13:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kjozwik

#21
dot pyt. 2 z zakresu 2
jeśli chodzi o pyt. dot. kosztów i wniosku do podziału, to szczególnym przypadkiem może być też podział na podstawie spec ustawy, kiedy podział jest dokonywany bez wniosku właściciela lub użytkownika wieczystego a koszty ponoszą podatnicy (np mieszkańcy miejscowości gdzie jest planowana inwestycja związana z poszerzeniem drogi publicznej) .

peki

to co napisałeś to jak najbardziej się nada .. tak myślę .. to raczej nie jakieś standardowe pytanie więc trzeba by opisać wsio co się tym wiąże więc i to tylko pytanie jaką klauzulę tajności nadaje się danym EGIB?

Andrzej

Pytanie 1 zakres 2 trochę ogólnie napisane pytanie, może ktoś je uszczegółowi, nie chodziło o:
PGIK:
"Art. 24.
2. Informacje zawarte w operacie ewidencyjnym są jawne.
3. Starosta udostępnia informacje zawarte w operacie ewidencyjnym w formie:
1) wypisów z rejestrów, kartotek i wykazów tego operatu;
2) wyrysów z mapy ewidencyjnej;
3) kopii dokumentów uzasadniających wpisy do bazy danych operatu ewidencyjnego;
4) plików komputerowych sformatowanych zgodnie z obowiązującym standardem wymiany danych ewidencyjnych;
5) usług, o których mowa w art. 9 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej.
4. Każdy, z zastrzeżeniem ust. 5, może żądać udostępnienia informacji zawartych w operacie ewidencyjnym.
5. Starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane osobowe podmiotów, o których
mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 i art. 51, oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane
osobowe, na żądanie:
1) właścicieli oraz osób i jednostek organizacyjnych władających gruntami, budynkami lub lokalami, których
dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;
2) organów administracji publicznej albo podmiotów niebędących organami administracji publicznej, realizujących,
na skutek powierzenia lub zlecenia przez organ administracji publicznej, zadania publiczne
związane z gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;
3) innych podmiotów niż wymienione w pkt 1 i 2, które mają interes prawny w tym zakresie."?

Zysiu

Jeszcze nowe pytania na teście: def. "rzędna" - z nowych standardów przy pomiarach ortogonalnych, def. "linia pomiarowa" również ze standardów - to były nowe, reszta się już pojawiała wcześniej, np. było o dokładność skanowania przy pomiarach kartometrycznych.

peki

#17
mam nadzieję że pozytywnie Zysiu u ciebie się skończyło. Jak tak to Gratuluję!!! a kiedy na zakres 2?

a tak w ogóle to pytanie 1 z zakresu 2 to chyba też nowość

i zapytam czy dane EGiB mają klauzulę ZASTRZEŻONE?

no i może ktoś ma wizje odpowiedzi na to pytanie?

Zysiu

#16
Przewodniczącym był pan Cegielski (Warszawa), a w komisji trzy osoby z Białegostoku i jedna z Wrocławia - nie pamiętam nazwisk - ale komisja tego dnia była pozytywna. Ja miałem na ustnym na I zakres: podstawa prawna tworzenia nowej mapy zasadniczej (jakie przepisy zastąpiła, jakie nowe symbole zostały wprowadzone, nowe zasady), co to jest pomiar kartometryczny, błąd skanowania rastra, opisać wytyczenie osi budynku i ich stabilizacji. Tak bylo u mnie. Wiem, że trafiały się tego dnia na ustnym: parametry łuku (jak tyczyć), jaka niwelacja pod płytę lotniska (chodziło o niewlację siatkową), zasady tworzenia godła w ukł 2000. Coś się jeszcze przypomni to napiszę. Dzięki wszystkim, którzy się udzielają na forum. Pozdrawiam wszystkich, którzy są przed!
sYsTEM połączył wiadomości: Poniedziałek 03 Czerwiec 2013, 15:47:21
Pytania z zakresu II ze szczegółowego - ogólnie - to co mi się udało spisać od nowo poznanych kolegów, którzy pisali II tego dnia. Tak więc jak ktoś ma bardziej szczegółowo - najlepiej ktoś kto pisał II tego dnia - proszę o uzupełnienie.

1. Jakiej kategorii poufności są dane w ewidencji. Kto i na jakich zasadach je udostępnia. Coś było o ochronie danych osobowych.... ???
2. Na czyj koszt i wniosek wykonuje się podział. Jakie dokumenty potrzebne do wniosku.... ???
3. Co to jest zasiedzenie, terminy, kto zatwierdza i na czyj wniosek, podać przykłady zasiedzenia, mapa do zasiedzenia - opisać... ???

Tyle co udało mi się zebrać.  Pozdrawiam.

aneta83Autor w?tku

#15
Cytatjak sprawdzić czy łata jest pionowa
za pomocą pionu sznurkowego i za pomocą libelki :)

sYsTEM połączył wiadomości: Czwartek 30 Maj 2013, 22:01:53
Cytat1. podać podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
2. inwestor chce pobudować dom, który będzie dokładnie w odległości 4m od granicy działki. granica działki jest granicą prawną, ale na gruncie brak jest graniczników. wyznaczone były na osnowę lokalną metodą domiarów. proszę podać jakie czynności powinien wykonać geodeta, aby prawidłowo wytyczyć budynek. (jak coś niwełaściwie napisałam to proszę mnie poprawić)
3. zakładanie osnowy pomiarowej metodą precyzyjnego pozycjonowania metodą GNSS.
pytanie 1
PGiK art 27 i 28
Rozp w sprawie gesut i zudp par 8 - 13
CytatArt. 27. 1. Sieć uzbrojenia terenu podlega inwentaryzacji i ewidencji.
2. Inwestorzy są obowiązani:
1) uzgadniać usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu z właściwymi starostami;
2) zapewnić wyznaczenie, przez jednostki uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych, usytuowania obiektów budowlanych wymagających pozwolenia na budowę, a po zakończeniu ich budowy — dokonanie geodezyjnych pomiarów powykonawczych i sporządzenie związanej z tym dokumentacji.
3. Geodezyjne pomiary powykonawcze sieci podziemnego uzbrojenia terenu, układanej w wykopach otwartych, należy wykonać przed ich zakryciem.

§ 8.
1. Uzgodnień usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, zwanych dalej ,,uzgodnieniami", dokonuje się po uprzednim zbadaniu bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z jużistniejącymi i projektowanymi innymi przewodami i urządzeniami, z obiektami budowlanymi, znakami geodezyjnymi, grawimetrycznymi i magnetycznymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody, a także po zbadaniu ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
2. Uzgodnień w pasie drogowym lub liniach rozgraniczających drogi dokonuje się w oparciu o przepisy o drogach publicznych, a także o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

§ 8. 1.Uzgodnień usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, zwanych dalej "uzgodnieniami", dokonuje się po uprzednim zbadaniu bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z już istniejącymi i projektowanymi innymi przewodami i urządzeniami, z obiektami budowlanymi, znakami geodezyjnymi, grawimetrycznymi i magnetycznymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody, a także po zbadaniu ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
2.Uzgodnień w pasie drogowym lub liniach rozgraniczających drogi dokonuje się w oparciu o przepisy o drogach publicznych, a także o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.
§ 9. 1.Uzgodnienie dokonywane jest na wniosek inwestora lub jego upoważnionego przedstawiciela.
2.Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się, z zastrzeżeniem ust. 5, następujące dokumenty:
1) 3 egzemplarze projektu usytuowania sieci uzbrojenia terenu, zwanego dalej "projektem",
2) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
3) warunki techniczne podłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskane od jednostek zarządzających tymi sieciami,
4) orientację położenia projektowanych sieci uzbrojenia terenu w stosunku do sąsiednich terenów i stron świata.
3.Wniosek podlega rejestracji i otrzymuje numer ewidencyjny.
4.Projekt sporządza się na aktualnej mapie, wykonanej według zasad określonych w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25, poz. 133), zawierającej dodatkowo przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych dotychczas przez starostę oraz położenie znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
5.Mapa i projekt, o których mowa w ust. 4, mogą być sporządzone także na komputerowych nośnikach informacji. W przypadku sporządzenia projektu na komputerowym nośniku informacji do wniosku dołącza się, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 2, wydruk projektu i mapy.
6.Przedłożony do uzgodnienia projekt podlega ocenie w zakresie:
1) zgodności z wnioskiem o uzgodnienie,
2) prawidłowości mapy wykorzystanej do projektowania w zakresie: obszaru, skali, treści, aktualności i czytelności oraz klauzul przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
3) czytelności graficznej projektowanych elementów.
7.W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w sporządzeniu mapy lub projektu, niekompletności przedkładanych dokumentów albo konieczności dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień, wniosek zwraca się inwestorowi, z zachowaniem formy pisemnej, w trybie określonym w art. 64 Kodeksu postępowania administracyjnego.
§ 10. 1.Wniosek, o którym mowa w § 9 ust. 1, rozpatrywany jest, z zastrzeżeniem ust. 2, na posiedzeniach zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej, zwanego dalej "zespołem".
2.Uzgadnianie sieci będących przyłączami do budynku lub budowli, w części usytuowanej na nieruchomości, w stosunku do której prawo do dysponowania na cele budowlane, o którym mowa w art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 42), przysługuje wnioskodawcy, nie wymaga przedłożenia wniosku na posiedzeniu zespołu i zasięgania opinii jego członków.
§ 11. 1.Treść uzgodnienia wyrażana jest w formie opinii, wydawanej z upoważnienia starosty przez przewodniczącego zespołu.
2.Opinię, o której mowa w ust. 1, wraz z dwoma egzemplarzami projektu wydaje się inwestorowi w terminie 14 dni od dnia przedłożenia wniosku. W uzasadnionych przypadkach termin ten może być przedłużony do 30 dni. Niezajęcie stanowiska przez zespół w tych terminach uznaje się za brak zastrzeżeń do przedstawionego projektu.
3.Każdy egzemplarz projektu opatrywany jest klauzulą potwierdzającą dokonanie uzgodnienia, w której w szczególności należy określić: nazwę organu uzgadniającego usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu, wyszczególnienie uzgadnianych sieci uzbrojenia terenu oraz numer i datę opinii, o której mowa w ust. 1.
4.Wzór klauzuli, o której mowa w ust. 3, określa załącznik do rozporządzenia.
5.Uzgodnione usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu nanoszone jest na mapę zasadniczą lub jej kopię.
6.Jeżeli dla terenu, na którym dokonywane jest uzgodnienie, nie istnieje mapa zasadnicza, prowadzi się mapę przeglądową uzgadnianych projektów na podkładzie kopii mapy topograficznej w skali 1:10.000.
7.W aktach spraw prowadzonych przez zespół przechowywane są przez okres 3 lat:
1) opinia, o której mowa w ust. 1,
2) jeden egzemplarz projektu,
3) protokół posiedzenia zespołu zawierający w szczególności:
a) wykaz rozpatrywanych wniosków,
b) listę obecności członków zespołu,
c) uwagi i zalecenia dotyczące poszczególnych wniosków, potwierdzone podpisami członków zespołu.
8.Inwestor ponosi opłatę za uzgodnienie według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§ 12. 1.Uzgodnieniu przez zespół nie podlega usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na terenach zamkniętych, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy, z wyjątkiem sieci uzbrojenia terenu wyprowadzonych poza granice tych terenów.
2.Dla terenów, o których mowa w ust. 1, uzgodnienia prowadzi zarządzający terenem zamkniętym, z zachowaniem przepisów rozporządzenia.
3.W przypadku utraty przez teren charakteru terenu zamkniętego zarządzający tym terenem przekazuje, nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia tego zdarzenia, właściwemu staroście dokumentację dotyczącą uzgodnień, o których mowa w ust. 2.
§ 13. 1.Uzgodnienie zachowuje ważność przez okres 3 lat od dnia wydania opinii w sprawie uzgodnienia usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.Uzgodnienie traci ważność w przypadku, gdy inwestor albo organy administracji architektoniczno-budowlanej lub nadzoru budowlanego powiadomią zespół o utracie ważności, zmianie lub uchyleniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz pozwoleniu na budowę.

tutaj dodałam jeszcze co składa się na treść mapy do celów projektowych i jako podstawę prawną dorzuciła rozp. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie, ale czy koniecznie nie wiem
pytanie 2
Cytat§ 30. 1.Geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się przy wykorzystaniu danych obserwacyjnych określających położenie tych znaków lub punktów granicznych w oparciu o osnowę pomiarową, jaka była wykorzystana do pozyskania tych danych.
2.W przypadku niezachowania się osnowy pomiarowej, o której mowa w ust. 1, na skutek zniszczenia lub przemieszczenia jej punktów albo braku możliwości jej odtworzenia, geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się w oparciu o:
1) opisy topograficzne tych punktów granicznych lub
2) współrzędne tych punktów granicznych po ich uprzednim zharmonizowaniu w drodze matematycznej transformacji z układem odniesienia określonym przez punkty poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.
3.Wznowione znaki graniczne lub wyznaczone punkty graniczne, po ich stabilizacji lub zamarkowaniu, podlegają ponownemu pomiarowi w oparciu o poziomą osnowę geodezyjną lub pomiarową osnowę sytuacyjną.
4.Wyniki wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych zamieszcza się w protokole, o którym mowa w art. 39 ust. 4 ustawy, zawierającym:
1) oznaczenie kancelaryjne zgłoszenia pracy geodezyjnej;
2) identyfikator oraz nazwę obrębu ewidencyjnego;
3) numery działek ewidencyjnych, do których należą wznawiane znaki graniczne lub wyznaczane punkty graniczne;
4) imię i nazwisko oraz numer świadectwa nadania uprawnień geodety sporządzającego protokół;
5) datę sporządzenia protokołu;
6) wskazanie przepisów, na podstawie których wykonane zostały czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
7) oznaczenie dokumentów, na podstawie których dokonano wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
8) imiona i nazwiska właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych lub innych władających ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków albo osób ich reprezentujących biorących udział w czynnościach wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych, a także osób prawidłowo zawiadomionych o tych czynnościach, ale nieobecnych podczas wykonywania czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
9) oznaczenie punktów granicznych objętych czynnościami wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych z uwzględnieniem oznaczeń tych punktów w operacie ewidencyjnym;
10) opis sposobu stabilizacji lub markowania punktów granicznych;
11) oświadczenia osób, o których mowa w pkt 8, dotyczące czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych;
12) szkic określający położenie wznowionych znaków granicznych lub wyznaczonych punktów granicznych w odniesieniu do granic działek ewidencyjnych i trwałych szczegółów terenowych;
13) wzmiankę o odczytaniu dokumentu przed podpisaniem;
14) omówienie skreśleń i poprawek;
15) podpis geodety sporządzającego protokół oraz podpisy osób, o których mowa w pkt 8, na każdej stronie protokołu.
5.W przypadku gdy protokół wznowienia znaków granicznych lub protokół wyznaczenia punktów granicznych dotyczy znaków lub punktów granicznych związanych z wieloma nieruchomościami, podpisy osób, o których mowa w ust. 4 pkt 8, wymagane są na tych stronach protokołu, które zawierają informacje dotyczące znaków lub punktów granicznych związanych z nieruchomościami stanowiącymi ich własność, przedmiot użytkowania wieczystego lub innej formy władania ujawnionej w ewidencji, oraz na ostatniej stronie protokołu.
+opis czynności związanych z wytyczeniem budynku, czyli:
- opracowanie geodezyjne projektu (powstaje szkic dokumentacyjny)
- obliczenie miar realizacyjnych potrzebnych do wytyczenia
- tyczenie i zabezpieczenie wytyczonych elementów
- wpis do dziennika budowy i przekazanie szkicu tyczenia kierownikowy budowy
podstawa prawna
prawo geod i kart
rozp rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
rozp. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
pytanie 3
rozp. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
art. 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16.2, 17. 2,  18, 69


bardzo dużo pisałam własnymi słowami, wiadomości dużo czasu mało, trzeba było szybko pisać , ale udało się:)

djaworek

W pytaniu drugim, przed wytyczeniem budynku mam poprosić kolegę z uprawnieniami z zakresu 2 żeby wznowił znaki graniczne, czy ja z 1 mogę to zrobić (wyjaśnienia GUGiK z dnia 20 września 2012)? Bo rozumiem, że przed tyczeniem muszą być wznowione znaki graniczne (podpisany protokół itp.)

radek_s

Cytat: Jigs w Czwartek 30 Maj 2013, 07:14:35
niestety nie moge dojsć do poprawnej odpowiedzi - pomimo usilnych prób kombinowaniai wymyślania sposobów - jak sprawdzić czy łata jest pionowa na tym pytaniu głupieje  :buck2: jakaś podpowiedź?!
kilejnym pytaniem na  które nie jestem pewny to kąt satelity - z tego wiem minimalny kąt widzialności satelitów ustawiany w gpsach jest 10 stopni ponad horyzont -  :-\ :o ??? :buck2:
Im więcej czytam tym mniej wiem  :uglystupid2:
Odpowiedzi zadowalające komisje to jeśli chodzi o satelity to 10 stopni a pionowość łaty sprawdza się banalnie za pomocą pionu sznurkowego :)

Jigs

Cytataha, a na ustnym bez niespodzianek:)
czasami wręcz banalne pytania
jak sprawdzić czy łata jest pionowa
jaki akt prawny reguluje prowadzenie mapy zasadniczej, z kiedy i kogo
gdzie jest początek układu współrzędnych "2000"
sprawdzanie niwelatora
kolimacja, inklinacja pod jakim kątem widzimy satelity
a reszta powtórki z tego co było

niestety nie moge dojsć do poprawnej odpowiedzi - pomimo usilnych prób kombinowaniai wymyślania sposobów - jak sprawdzić czy łata jest pionowa na tym pytaniu głupieje  :buck2: jakaś podpowiedź?!
kilejnym pytaniem na  które nie jestem pewny to kąt satelity - z tego wiem minimalny kąt widzialności satelitów ustawiany w gpsach jest 10 stopni ponad horyzont -  :-\ :o ??? :buck2:
Im więcej czytam tym mniej wiem  :uglystupid2:
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

koneho

To gratuluję :)

Pamiętasz może jakie jeszcze pytania były na ustnym i czy długo "trzepali"?

radek_s

Pozytywnie pozytywnie ale właśnie na tym pytaniu najbardziej zacząłem się motać... :) Ogólnie należy odpowiedzieć ze trzeba zrobić profil podłużny co 10 m i porównać go z wysokościami warstwic. Trzeba tęż wiedzieć jakie jest cięcie warstwicowe na danej skali.

koneho

dlatego pytam bo p. Kłopotek na kursie mówił , że teraz robi się po nowemu, czyli ten drugi sposób .... No ale widocznie należy znać wszystki sposoby :) , ale kolego mam nadzieję, ze postępowanie zakończyło się pozytywnie :) no bo wszyscy którzy usłyszeli pytania na ustnym 28.05 mają uprawnienia :)

radek_s

Prawidłowa jest ta pierwsza odpowiedz przekonałem się o tym na własnej skórze...

koneho

może ktoś mnie wreszcie upewnić jaka jest prawidłowa odpowiedź przy sprawdzeniu warstwic:

- czy stara czyli na postawie warstwic robimy profil i wynosimy w teren, potem pomiar i porównanie ,

- czy zgodnie z R MSWiA , że poprzez dwukrotny pomiar wybranyh punktów i nie może przekraczać 0,10m jak dla pomiaru terenowego ?