Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

egzamin 23 sierpnia 2013

Zaczęty przez support, Piątek 23 Sierpień 2013, 11:30:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Lakiluki

Witam!
Co do pytań opisowych na dwójkę... Pytanie 3 dotyczące scalenia i podziału nieruchomości to wytyczne techniczne G5 załatwiały w większości sprawę...Niemiło się zaskoczyłem;) Pytania ustne... Niby prosto ale trochę próbowano zbijać z tropu i mieszać... Nieruchomość gruntowa, działka ewidencyjna, użytkowanie wieczyste (wszystko i nic), opłaty adiacenckie a planistyczne, definicja zasiedzenia, czyli taki ogólny miszmasz... No i do tego ten lekko mówiąc stres... Gratuluję jeszcze raz wszystkim wiedzy, bo naprawdę jej żadnemu z uczestników nie brakowało i powtórzę raz jeszcze: Loteria...
Pozdrawiam

Brook

Nie od dziś wiadomo, że pytania się powtarzają  ;)
Dlatego warto przerobić samemu pytania z lat ubiegłych... a nóż widelec coś się trafi  >:D
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

ZIGI2012

Cytat: Maq w Piątek 23 Sierpień 2013, 21:58:13
podaję pytania na zakres I i II dosłownie:
Zakres I
1. Proszę opisać w jaki sposób dokonuje się wyrównania współrzędnych i oceny dokładności pomiarów osnowy pomiarowej sytuacyjnej z wykorzystaniem obserwacji pozyskanych na drodze geodezyjnych pomiarów terenowych bezpośrednich precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS oraz danych archiwalnych PZGiK o odpowiedniej dokładności.
2. Proszę opisać ogólnie sposób tworzenia mapy zasadniczej w świetle obowiązujących przepisów.
3. W jakim zakresie podlega weryfikacji dokumentacja geodezyjna przekazywana do kontroli w PODGiK.

Zakres II
4. Kto i w jakim trybie rozstrzyga w sprawach o rozgraniczenie nieruchomości? Należy wymienić jakich to dotyczy przypadków.
5. Jan Kowalski i Piotr Kozłowski będący współwłaścicielami we współwłasności łącznej nieruchomości zabudowanej trzema budynkami wystąpili do burmistrza o podział tej nieruchomości zgodnie z art.95 ustęp 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami w celu zniesienia współwłasności. Do wniosku dołączyli mapę z projektem podziału nieruchomości wraz z wymaganymi załącznikami. Jakie powinno być dalsze działanie organu administracji w tej sprawie? Proszę uzasadnić odpowiedź.
6. Proszę wymienić geodezyjne czynności techniczne dotyczące opracowania geodezyjnego projektu scalenia i podziału nieruchomości oraz wykonania rejestru stanu dotychczasowego i stanu nowego po scaleniu i podziale. Czynności geodezyjne należy wymienić wg kolejności ich wykonywania w trakcie postępowania.

Dzięki wszystkim za pomoc i super się było spotkać. Więcej info po powrocie do domu. Pozdrawiam

Tak dla zainteresowanych, przeglądałem zestawy pytań z dnia 23 sierpnia 2013 i jestem pod wrażeniem, dokładnie taki sam zestaw pytań na zakres nr 1 był 12 lipca 2012 kiedy miałem przyjemność zdawać, z tymże pytanie o mapę zasadniczą było na miejscu 3 a o weryfikację w środku i dodatkowo w pytaniu o mapę był jeszcze fragment dotyczący do kiedy była ważna instrukcja K1.

agi1000

To poseł zadał Tobie to samo pytanie co mnie lubi się powtarzać. A ludzi na1 męczył z sprawdzenia pomiaru wysokościowego ( chodzi o sprawdzenie niwelacji) i o pomiar mimośrodu. Taki jakiś dziwne jest ten poseł tu niby taki miły a gdy się weszło na ustny wbijał Ci szpilę.

Niwelator1983

#15
Witam ja też coś niecoś napiszę o egz.
Najpierw test. Sporo pytań z testów z lat 2010-2011. Pytania: m.in.: zasób przejściowy definicja, po ilu latach zasób użytkowy traci wartość, współwłasność jak liczyć większość udziałów, cechy wg jakich zostają wyłączone materiały z pzgik, linia pomiarowa, generalnie normalne pytania ale miałem odczucie,że trochę inne... ale jak wiecie test zdali wszyscy więc trudne nie były.
Opisówka zakres 2
o współwłasności łącznej pisałem wg zarysu
o rozgraniczeniu wg zarysu
o czynnościach technicznych geodety  przy scaleniu i podziale napisałem z rozp. o scaleniu i podziale paragraf 9,10
wg kolejności
zgłoszenie pracy
geodezyjne opracowanie granic zewn
wyznaczenie i wskazanie granic nowo wyznaczonych (niestety poleciałem hurtem i przepisałem całe zdanie z rozp. również o stabilizacji- a stabilizacja  jest robiona po uchwale rady gminy??)
mapa z geodezyjnym projektem podziału
rejestr nieruchomości
klauzula operatu
tak wiem, odpowiedź nie jest najlepsza ale więcej i tak bym nic nie dopisał brakło mi czasu.
Łączna ilość punktów-17

Ustny:
co to jest rozgraniczenie, wznowienie, przyjęcie, ustalenie
Generalnie chodziło o dosłownie o jedno zdanie na te tematy. I to mnie denerwowało, że jak zacząłem coś mówić to od razu przewodniczący wtrącał się i mówił, że nie o to chodziło. Przez to jego wtrącanie tylko się wkurw... ale coś powiedziałem. Mają członkowie komisji parę zdań na kartce napisane i chcą akurat takie odpowiedzi usłyszeć.
Przy ustaleniu  granic to trzeba powiedzieć, że przy mapie zasadniczej też się ustala granice.
Przy wznowieniu pamiętać, że nie robi się rozgraniczenia!
Drugie pytanie  było od posła o użytkowanie wieczyste, ale tak to pytanie zadał, że musiałem się go dopytać o co chodzi, ale nie powiedział o co chodzi tylko drugi raz powtórzył pytanie:)
generalnie w skrócie powiedziałem szybko o opłatach, budynkach, okresie, umowie i tutaj chodziło mu o termin zaczęcia i ukończenia budowy budynku. Jeszcze mnie męczył o jedną ważną rzecz, myślałem, że chodzi o wpis konstytutywny- to wyjaśniam, ale gdzieee tam nikt z komisji chyba nie wiedział o czym mówię:)
Po jakimś czasie powiedział, że chodziło mu, że użytkowanie gruntu musi być zgodne z mpzp.
3 pytanie i sympatyczny członek komisji( nie pamiętam nazwiska) użytek Bp miałem omówić. Jedno zdanie i po sprawie.
Jeszcze odniosę się do tego posła. Rzeczywiście nieprzyjemny, arogancki facet. Może i ma wiedzę ale wydaje mi się,że już nieobowiązującą.
Raz wyszedł i zadał pytanie do myślenia. Jak pomierzyć granice w lesie. W ciągu jednego dnia!! Gdzie osnowa ponad 8 km od miejsca roboty, brak szczegółów grupy I, żadnych polan, więc gps odpada. Długo myślałem i stwierdziłem,że jak mi zada to pytanie to odpowiem tak" zgodnie z stanowiskiem GGK, w Polsce nie ma takich obszarów gdzie nie byłoby punktów osnowy w promieniu 5km"
Ale wiecie jaka odpowiedź wg niego była słuszna?
Wyjść przed las, nawiązać się na kościoły i z wcięcia pomierzyć. A założeniem przecież było, że wszędzie dookoła las:) skoro można wyjść przed las to dlaczego nie statyka?:)
Naprawdę dziwny koleś!


MarcinA

#14
Moje odpowiedzi na zakres 1 – dostałem za nie 17 pkt.

1. Proszę opisać w jaki sposób dokonuje się wyrównania współrzędnych i oceny dokładności pomiarów osnowy pomiarowej sytuacyjnej z wykorzystaniem obserwacji pozyskanych na drodze geodezyjnych pomiarów terenowych bezpośrednich precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS oraz danych archiwalnych PZGiK o odpowiedniej dokładności.

Podstawa prwana:
Rozporządzenie MSWiA z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów...
Cytat
§ 16.2.  Średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej nie może być większy niż 0,10 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej.
§ 17. 1. Pomiarową osnowę sytuacyjną wyznacza się w nawiązaniu do poziomej osnowy geodezyjnej w postaci:
1) sieci kątowo-liniowych;
2) sieci punktów wyznaczonych metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS;
3) wybranych i wzajemnie powiązanych ze sobą punktów terenu, w sposób zapewniający widoczność z każdego z tych punktów na co najmniej dwa punkty sąsiednie, których położenie określono metodami pomiarów fotogrametrycznych;
4) sieci modularnych.
2. Przy zakładaniu pomiarowych osnów sytuacyjnych należy zapewnić:
1) wielopunktowe nawiązanie do punktów poziomej osnowy geodezyjnej;
2) co najmniej dwukrotny pomiar każdego mierzonego elementu;
3) wykonanie obserwacji nadliczbowych;
4) wykonanie pomiarów:
a) liniowych ze średnim błędem pomiaru odległości md ? 0,01 m + 0,01 m/km,
b) kątowych ze średnim błędem pomiaru kąta mk ? 0,0030g,
c) wektorów przestrzennych technikami, o których mowa w § 2 pkt 18–21.
§ 18. 1. Dane obserwacyjne dotyczące osnowy pomiarowej wyrównuje się metodą najmniejszych kwadratów w układzie sieci jednorzędowej.
2. Miarą dokładności założonej osnowy pomiarowej są błędy średnie położenia wyznaczanych punktów, przy założeniu bezbłędności punktów nawiązania.
§ 74. Przy opracowaniu wyników pomiarów osnowy pomiarowej stosuje się przepisy § 18, a ponadto:
1) do wyrównania osnowy pomiarowej przyjmuje się łącznie dane obserwacyjne oraz inne dane PZGiK o odpowiedniej dokładności;
2) wyniki pomiaru przed wyrównaniem podlegają redukcji ze względu na:
a) stałe błędy instrumentalne,
b) odchylenia stanu środowiska w trakcie pomiaru od warunków idealnych, normalnych lub założonych,
c) pochylenie terenu,
d) przyjęty system odniesień przestrzennych (np. redukcja na poziom elipsoidy, redukcja ze względu na odwzorowanie);
3) dane obserwacyjne przy ich wyrównaniu podlegają matematycznemu zrównoważeniu;
4) w przypadku osnów pomiarowych, których dane obserwacyjne pozyskane zostały zarówno w drodze geodezyjnych pomiarów terenowych, jak i precyzyjnego pozycjonowania za pomocą GNSS, stosuje się metodę łącznego wyrównania tych danych obserwacyjnych.
Wspomniałem własnymi słowami jeszcze w dwóch zdaniach o wagach obserwacji.

2. Proszę opisać ogólnie sposób tworzenia mapy zasadniczej w świetle obowiązujących przepisów.

Podstawa prwana:
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
Rozporządzenie MAiC z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej
Cytat
§ 15. Mapę zasadniczą tworzy się na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w:
1) bazie danych EGiB;
2) bazie danych GESUT;
3) bazie danych PRG;
4) bazie danych PRPOG;
5) BDOT500;
6) BDSOG.
§ 16. Wykaz obiektów stanowiących treść mapy zasadniczej, pozyskanych z baz danych, o których mowa w § 15, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§ 17. Katalog obiektów stanowiących treść mapy zasadniczej oraz Modelu Podstawowego określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§ 18. Obiekty, o których mowa w § 16, podlegają generalizacji i wizualizacji kartograficznej.
§ 19. Standardy techniczne tworzenia mapy zasadniczej określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§ 20. Schematy aplikacyjne UML i GML dla mapy zasadniczej oraz Modelu Podstawowego określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.

3. W jakim zakresie podlega weryfikacji dokumentacja geodezyjna przekazywana do kontroli w PODGiK.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
Rozporządzenie MRRiB z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych...
Cytat
40.3. Gromadzenie i prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, kontrola opracowań przyjmowanych do zasobu oraz udostępnianie tego zasobu zainteresowanym jednostkom oraz osobom prawnym i fizycznym należy do:
3) starostów — w zakresie zasobów powiatowych.
§ 8. Jeżeli w wyniku wykonania prac nastąpi zmiana treści mapy zasadniczej, przyjęcie dokumentacji do zasobu następuje po aktualizacji treści tej mapy, dokonanej przez:
1) wykonawcę - w przypadku mapy zasadniczej prowadzonej w formie analogowej,
2) ośrodek - w przypadku mapy zasadniczej prowadzonej w formie cyfrowej.
§ 9. 1. Dokumentacja przekazywana do zasobu podlega kontroli w zakresie:
1) przestrzegania zasad wykonywania prac,
2) osiągnięcia wymaganych dokładności,
3) zgodności opracowania ze standardami technicznymi dotyczącymi geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie,
4) zgodności opracowania z ustaleniami, o których mowa w § 5 ust. 5,
5) spójności topologicznej informacji dostarczanej przez wykonawcę z informacjami uzyskanymi z ośrodka w trakcie realizacji pracy,
6) kompletności przekazywanych materiałów.
2. W przypadkach prac, o których mowa w § 8 pkt 1, kontrola obejmuje także sprawdzenie prawidłowości wykonania kartowania i prac kreślarskich na mapie zasadniczej.
3. Czynności kontroli dokonują osoby posiadające uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, o których mowa w art. 43 ustawy, w zakresach odpowiadających zakresom kontrolowanych opracowań, upoważnione przez organy, o których mowa wart. 40 ust. 3 ustawy.
4. Czynności kontroli wykonywane są niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 6 dni roboczych od dnia złożenia dokumentacji do kontroli.

Pytania na ustnym:
1.   Układ 2000, ogólnie omówić, odwzorowanie Gaussa-Krügera, jakie współrzędne Y mają południki osiowe w każdej strefie.
2.   Metody pomiarów kontrolnych szczegółów I grupy.
3.   Czy mogę wytyczyć budynek (bliźniak w granicy o nieustalonym przebiegu tej granicy)? (chodziło o to że w pierwszej kolejności musi zrobić ustalenie granicy osoba z zakresem 2)
4.   Jakie szczegóły 1 grupy można pominąć przy pomiarze? (pytanie było bardziej zakręcone ale chodziło o generalizacje)

Ogólnie wynik pozytywny  ;)
Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów!!

Brook

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

supportAutor w?tku

Cytat
Poseł poseł wielka mi szycha. a jak on sie ten pOseł nazywa??

[xquote]Zenon Bogusław Kulesza[/xquote]
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Maq

podaję pytania na zakres I i II dosłownie:
Zakres I
1. Proszę opisać w jaki sposób dokonuje się wyrównania współrzędnych i oceny dokładności pomiarów osnowy pomiarowej sytuacyjnej z wykorzystaniem obserwacji pozyskanych na drodze geodezyjnych pomiarów terenowych bezpośrednich precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS oraz danych archiwalnych PZGiK o odpowiedniej dokładności.
2. Proszę opisać ogólnie sposób tworzenia mapy zasadniczej w świetle obowiązujących przepisów.
3. W jakim zakresie podlega weryfikacji dokumentacja geodezyjna przekazywana do kontroli w PODGiK.

Zakres II
4. Kto i w jakim trybie rozstrzyga w sprawach o rozgraniczenie nieruchomości? Należy wymienić jakich to dotyczy przypadków.
5. Jan Kowalski i Piotr Kozłowski będący współwłaścicielami we współwłasności łącznej nieruchomości zabudowanej trzema budynkami wystąpili do burmistrza o podział tej nieruchomości zgodnie z art.95 ustęp 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami w celu zniesienia współwłasności. Do wniosku dołączyli mapę z projektem podziału nieruchomości wraz z wymaganymi załącznikami. Jakie powinno być dalsze działanie organu administracji w tej sprawie? Proszę uzasadnić odpowiedź.
6. Proszę wymienić geodezyjne czynności techniczne dotyczące opracowania geodezyjnego projektu scalenia i podziału nieruchomości oraz wykonania rejestru stanu dotychczasowego i stanu nowego po scaleniu i podziale. Czynności geodezyjne należy wymienić wg kolejności ich wykonywania w trakcie postępowania.

Dzięki wszystkim za pomoc i super się było spotkać. Więcej info po powrocie do domu. Pozdrawiam

Niwelator1983

Ktos zostawil vademecum. Do odebrania portierni.

Krystian

Poseł poseł wielka mi szycha. a jak on sie ten pOseł nazywa??

Brook

Na jaki zakres zdawałaś? Oby na kolejnym powiodło Ci się  O0
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

agi1000

#7
Zatkało  mnie na ustnym. Kompletna pustka w głowie. Czasem tak bywa. I tak jestem mile zaskoczona że tak daleko dotarłam.

Brook

agi1000 jak to na własne życzenie?
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

agi1000

Ja poległam na własne życzenie! Ale próbuję dalej  ;)