Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 17 września 2014

Zaczęty przez Fido, Wtorek 15 Lipiec 2014, 15:21:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jigs

Zgadzam się z kjozwik...przychodzi mi na myśl tylko UGN art 95 i podział niezależnie od mpzp
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

kat155

Nie da się zrobić. Wydaje mi się, że tylko zniesienie współwłasności lub wydzielenie działki budowlanej.

kjozwik

chyba nie da się zrobić ...
chyba, że zabuduje się działkę budynkiem mieszkalnym i zrobi się podział zgodnie z art 95. 7 Uo GN tj  -  wydzielenie działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego - podział niezależnie od ustaleń planu miejscowego.

Co Wy na to?

JagaCmg

#79
jak należało odpowiedzieć na pytanie
Cytat-podział działki jeżeli jest 1 właściciel i działka przeznaczona w mpzp na tereny mieszkaniowe + zapis, że działki nie mogą być mniejsze niż 600m. Nasza działka ma 1000m i właściciel chce dokonać podziału, jak to zrobić?

kjozwik

Cytat: vanilllia w Czwartek 18 Wrzesień 2014, 08:38:00

Podaję pytania jakie mieliśmy na ustnym:
- prawa zależne

Prawa zależne czy też prawa związane?

fresco

Hmm.. ale w pytaniu jest "podczas pomiarów", a par. 67 mówi o tworzeniu bazy roboczej, czyli to już opracowywanie wyników pomiaru.
Wydaje mi się, że bardziej pasuje tu par. 29. 3. Punktami, o które pytają to para punktów objętych pomiarem lub punkt objęty pomiarem i punkt o znanych współrzędnych, kontrolą jest pomiar odległości między tymi parami punktów lub drugie, niezależne wyznaczenie położenia szczegółów. O to mogło chodzić komisji?  ???

Atol

Cytat: fresco w Wtorek 20 Styczeń 2015, 22:41:01
Może ktoś przybliżyć o co chodzi w tym pytaniu? chodzi o par. 29 ust 3 Standardów  :crazy2:


wydaje mi się, że chodzi o § 67 standardów

fresco

#75
Cytat: michal83 w Czwartek 18 Wrzesień 2014, 20:28:59
3. Jakie pkt kontrolujemy podczas pomiaru sytuacyjnego, i w jaki sposób.

Może ktoś przybliżyć o co chodzi w tym pytaniu? chodzi o par. 29 ust 3 Standardów  :crazy2:

sfl

Dodatkowo starosta zatwierdza podział nieruchomości w przypadku zwrotu wywłaszczonej nieruchomości
Ustawa GN

CytatArt 96
1b. W przypadku wydzielenia nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa, albo w przypadku wydzielenia części nieruchomości na potrzeby zwrotu wywłaszczonej nieruchomości nie wydaje się decyzji, o której mowa w ust. 1. Ostateczna decyzja o nabyciu własności lub użytkowania wieczystego albo ostateczna decyzja o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości zatwierdza podział.

Art. 142
O zwrocie wywłaszczonych nieruchomości, zwrocie odszkodowania, w tym także nieruchomości zamiennej, oraz o rozliczeniach z tytułu zwrotu i terminach zwrotu orzeka starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, w drodze decyzji

sfl

A co do pytania 3 wojewoda zatwierdza podziały nieruchomości w następujących przypadkach:
-wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich
-wydając decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej
-wydając decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektów energetyki jądrowej
-wydając decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych
-wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego
-wydając decyzję o przejściu na własność SP lub JST nieruchomości pozostających w dniu 31 grudnia 1998 roku w ich władaniu, nie stanowiące ich własności a zajęte pod drogi publiczne
coś jeszcze?

A jakby pytanie brzmiało: Kiedy starosta zatwierdza podziały nieruchomości:
-wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w odniesieniu do dróg powiatowych i gminnych
-wydając decyzję o wywłaszczeniu nieruchomości objętych miejscowym planem odbudowy w trybie Ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu
Czy coś więcej przychodzi wam do głowy? (Podział przy wywłaszczeniu w trybie Ustawy o GN zatwierdza chyba standardowo wójt..)

vanilllia

sfl - tak dokładnie o to chodziło, trzeba było napisać, że współwłaściciele posiadający te 51% udziału mogą wystąpić do sądu o zgodę na podział a następnie z tym orzeczeniem dokonują podziału na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami. W pytaniu było napisane, że procedura podziału ma być w postaci postępowania administracyjnego w związku z czym do sądu współwłaściciele występują tylko o zgodę na podział a dalej jest normalna procedura administracyjna.

sfl

Chciałbym wrócić do pytania 2 zakres 2

Cytat2. Współwłaściciele maja 51% udziałów w nier. przeznaczonej w mpzp pod budynki mieszkaniowe, pragną dokonać podziału. Jedna trzecia współ. się nie zgadza. Czy dwaj współwł. mogą osiągnąć swój cel na drodze administracyjnej? W jaki sposób.

Zgodnie z Ustawą kodeks cywilny
CytatArt. 199.
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
W związku z powyższym większość współwłaścicieli może wystąpić do sądu o uzyskanie orzeczenia zastępującego zgodę pozostałych współwłaścicieli na podział nieruchomości. Po uzyskaniu takiego orzeczenia podział nieruchomości będzie możliwy w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, której przepisy mówią, że:
Cytat
Art 97
2. Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych.
Najprawdopodobniej należy wówczas dołączyć do wniosku o podział nieruchomości orzeczenie sądu zastępujące zgodę pozostałych współwłaścicieli na podział nieruchomości.


Proszę osoby, które były na egzaminie o ewentualne potwierdzenie bądź wyprowadzenie z błędu.

DarekP

Witam, mam prośbę o podanie pytań opisowych na zakres 4. Będę wdzięczny :)
Pozdrawiam :)

DarekP

Ja bym wyszczególnił w/w roboty w opisie do konkretnej inwestycji. Panowie z komisji juz sobie policzą roboty z danej grupy :) Ja też miałem kompleksowa obsługe dużej inwestycji i wpisałem wszystko co robiłem w opisie prac i żadnych uwag nie miałem :)

paravati

a ja mam pytanie do osób, które składały papiery po staremu otóż mam taki problem, w wykazie wykonanych prac (zakres 1) mam obsługę zakładu przemysłowego gdzie w punktach wypisałam co robiłam

-tyczenie w trakcie obsługi inwestycji m. in. budowli produkcyjnych, hal, magazynów (główna linia produkcyjna 8 obiektów), sieci uzbrojenia podziemnego (gazociągu, wodociągu, kanalizacji, kabli energetycznych i teletechnicznych i.in;)
-pomiary inwentaryzacyjne wykonanych prac w toku budowy-budowli produkcyjnych j. w., sieci uzbrojenia podziemnego (gazociągu, wodociągu, kanalizacji, kabli energetycznych i teletechnicznych i.in;)

czy taki zapis "przejdzie"? czy mam rozłożyć to na podpunkty np

wytyczenie hali takiej a takiej
inwentaryzacja hali takiej a takiej
wytyczenie wodociągu fi 100
wytyczenie wodociągu fi 50
itd