Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

egzamin 2 października 2013

Zaczęty przez wallyto, Środa 02 Październik 2013, 15:41:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jinks

Udało mi się zdać na 1:)

Test zdali wszyscy. Myślę, że nie był trudny. Jedno pytanie się nawet powtórzyło 2x ;) Przewodniczący mimo wszystko stwierdził, że wyniki były słabe:) Po teście miedzy zdającymi pojawiło się przypuszczenie, że coś nie tak z kluczem komisji, bo co poniektórzy sprawdzili każdą odpowiedź z podstawa prawną a i tak najlepszy wynik to chyba 52. Ja dostałem 43pkt. przy czym ok. 5 strzelałem a każde pozostałe sprawdziłem z podstawą prawną. Faktycznie trochę dziwne, ale może przez nerwy człowiek zaznacza inaczej niż pomyśli.

Pytania opisowe (podaję z pamięci):
1. Generalizacja przy pomiarze sytuacyjnym?
2. Co należy zrobić przed, w trakcie i po zakończeniu pomiaru RTK? Gdzie geodeta może szukać wskazówek odnośnie pomiarów z wykorzystaniem ASG-EUPOS?
3. Jakie dokumenty geodezyjno -kartograficzne są wykorzystywane do sporządzenia projektu uzbrojenia terenu i wg jakich zasad się je sporządza?

Pierwsze dwa pytania były bardzo łatwe. Jak widać wystarczy się ograniczyć do rozporządzenia o standardach+wytyczne o ASG. W trzecim pytaniu potrzeba kilku podstaw prawnych. Wszyscy pisali o mdcp i co zawiera. Nie to jednak było najważniejsze. Nie wiem czemu, ale dla komisji najistotniejsze było to żeby wspomnieć o wykazywaniu służebności na mapie(zaznaczenie kolorem brązowym)+ informacja, że taką służebność zaznaczono. Nie zdążyłem już tego dopisać. Nie dziwię się, że ludzie oblewają tą część jeśli pytanie wymaga zastanowienia. Czasu jest tak mało, że w zasadzie trzeba się skupić na pisaniu/przepisywaniu podstawy prawnej. Znałem odpowiedzi a i tak brakło mi czasu żeby w pełni je napisać. Czasami jest tak, że w zasadzie nie zastanawiamy się nad odpowiedzią tylko nad tym o co tak na prawdę pyta komisja, co jest dla nich istotne. Może być tak, że odpowiemy sporo i do tego wszystko będzie poprawne a nie trafimy w klucz komisji. Dostałem 18pkt. ale te pytania są dosyć jednoznaczne. Po przeczytaniu od razu wiadomo gdzie jest odpowiedź. Przy trudniejszych pytaniach możemy mieć kłopot nie ze względu na to, że nie wiemy tylko dlatego, że nie zdążymy z przepisywaniem;)

Pytania ustne:
1. Narysować przekrój studzienki kanalizacji sanitarnej+zaznaczenie punktów, których wysokości musimy podać+opis w jaki sposób pozyskujemy te wysokości(niwelacja).
2. Kiedy nie możemy wykonać pomiaru wysokości bezpośrednio łatą? - odpowiedziałem, że np. w przypadku studzienek z z włazem osadzonym mimośrodowo. Jak w takim wypadku pozyskujemy te wysokości? - odpowiedziałem, że pomiar góry studzienki+domiar do interesujących nas punktów. W jaki sposób wykonujemy wtedy niwelację? - co jest istotne góry studzienki traktujemy wtedy jako repery robocze wiec pomiar przewyższeń ze wzruszeniem + pomiar w "tam i z powrotem" jak w przypadku niwelacji ciągu - po to żeby mieć kontrolę.
3. Jakie 2 dokumenty na budowie są najważniejsze dla geodety? - dziennik budowy+projekt z pozwoleniem na budowę.

Bardzo się cieszę i dziękuję Bogu, że pytania były całkiem OK:)


wallytoAutor w?tku

#1
Do egzaminu podeszło 16 osób
Testy zdali wszyscy, ale ponoć dosyć słabe wyniki były.
Do ustnego przystąpiło 12 osób.
Pytania na jedynkę z krótkiej rozmowy tel. ze zdającym
- generalizacja,
- mapa do celów projektowych przy projektowaniu sieci
- pomiary GNSS i ASG-Eupos,
Konkrety pewnie się pojawią później.

.....

Informacje z III piętra:
Po siedmiu osobach będących już po ustnym 4:3 dla Komisji.
Pytanka z ustnego na jedynkę, które miał kolega to m.in.:
- symbol kapliczki,
- tyczenie budynku - od początku do końca,